Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, visualizer είπε

Όταν έχει status αναμονή για τελωνείο σημαίνει ότι θα πληρώσω σίγουρα extra ? Δεν έχω ιδέα γιατί πρώτη φορά παίρνω κάτι με china post , εντωμεταξυ το αντικείμενο έχει κόστος 16 ευρώ με έξοδα αποστολής το οποίο σημαίνει ότι δεν πρέπει να πληρώσω τίποτα παραπάνω 😒

 

IMG_20210405_165032.jpg

Όχι, είσαι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, isaias1983 είπε

https://www.corepad.de/en/

Από εδώ είναι η παραγγελία.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αν θέλεις, PLS στείλε μου μια φωτογραφία του δέματος όταν το παραλάβεις (και σβήσε εννοείτε τα στοιχεία σου). Επίσης, θέλω να δεις καλά, αν κάτω από το PostNL αυτοκόλλητο, υπάρχει κανένα άλλο (από καμιά εταιρία logistics πχ.).

42 λεπτά πριν, visualizer είπε

Όταν έχει status αναμονή για τελωνείο σημαίνει ότι θα πληρώσω σίγουρα extra ? Δεν έχω ιδέα γιατί πρώτη φορά παίρνω κάτι με china post , εντωμεταξυ το αντικείμενο έχει κόστος 16 ευρώ με έξοδα αποστολής το οποίο σημαίνει ότι δεν πρέπει να πληρώσω τίποτα παραπάνω 😒

 

IMG_20210405_165032.jpg

ΤΟ δέμα σου έχει σκαναριστεί ότι απλά είναι εδώ. Όταν ελεγχθεί από το τελωνείο (αν νομίζουν ότι κάνει πάνω από 22 ευρώ), θα σου ζητήσουν τα αποδεικτικά!Αν όχι, θα το αφήσουν τελωνειακώς ελέυθερο, χωρίς να χρεώσουν τίποτα. Πως θα το καταλάβεις; Είναι απλό. Μετά θα δεις είτε είσοδος στο τελωνείο, είτε 'Κλεισιμό από Γ.Ε.Τ.Α.' κατευθείαν, που σε αυτήν την περίπτωση σημαίνει ότι το δέμα έφυγε από το τελωνείο, χωρίς να χρεωθεί κάτι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα αλλά δεν θέλω να ανοίξω νέο για μια ερώτηση.

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι σημαίνει στην εξέλιξη παραγγελίας -εισαγωγή σε θυρίδα-

Έχω καλέσει πάρα πολλές φορές κεντρικά και είμαι ώρες κυριολεκτικά σε αναμονή.Το κατάστημα στο Αίγιο απάντησε αλλά η υπάλληλος μου είπε πως δουλεύει μόνη της και δεν μπορεί καν να ασχοληθεί με το να δει το tracking(αν είναι δυνατόν) Το τοπικό κατάστημα δεν απαντάει ούτε αυτό.

Ήθελα απλά να ρωτήσω αν το εισαγωγή σε θυρίδα σημαίνει πως έγινε προσπάθεια παράδοσης , δεν βρήκαν παραλήπτη και άφησαν χαρτάκι...Ή αν απλά πήγε στο υποκατάστημα και δεν έχει γίνει προσπάθεια παράδοσης ακόμα..

0467FA39-3319-4AC6-9D0B-5B28E943476D.jpeg

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, visualizer είπε

Θα πρέπει να στείλω απόδειξη ; 🤔

Όχι, δεν κάνεις τίποτα (ακόμα) και απλά περιμένεις.

Το πιο πιθανό είναι ότι, πέρα από υπομονή, δεν θα χρειαστεί να κάνεις απόλυτως τίποτα μέχρι να παραλάβεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Καλησπέρα.Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα αλλά δεν θέλω να ανοίξω νέο για μια ερώτηση.

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι σημαίνει στην εξέλιξη παραγγελίας -εισαγωγή σε θυρίδα-

Έχω καλέσει πάρα πολλές φορές κεντρικά και είμαι ώρες κυριολεκτικά σε αναμονή.Το κατάστημα στο Αίγιο απάντησε αλλά η υπάλληλος μου είπε πως δουλεύει μόνη της και δεν μπορεί καν να ασχοληθεί με το να δει το tracking(αν είναι δυνατόν) Το τοπικό κατάστημα δεν απαντάει ούτε αυτό.

Ήθελα απλά να ρωτήσω αν το εισαγωγή σε θυρίδα σημαίνει πως έγινε προσπάθεια παράδοσης , δεν βρήκαν παραλήπτη και άφησαν χαρτάκι...Ή αν απλά πήγε στο υποκατάστημα και δεν έχει γίνει προσπάθεια παράδοσης ακόμα..

0467FA39-3319-4AC6-9D0B-5B28E943476D.jpeg

Είναι αποστολή σαν δέμα (αυτό σημαίνει το CP). Λογικά πρέπει να σου ήρθε μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosgiann78 είπε

Είναι αποστολή σαν δέμα (αυτό σημαίνει το CP). Λογικά πρέπει να σου ήρθε μήνυμα.

Καλησπέρα και ευχαριστώ.Δεν ρώτησα όμως τι είναι το CP.Εγώ είμαι ο απστολέας καταρχάς.Ρώτησα τι σημαίνει αυτό που έχω μαρκάρει με κόκκινο δηλαδή το εισαγωγή σε θυρίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ.Δεν ρώτησα όμως τι είναι το CP.Εγώ είμαι ο απστολέας καταρχάς.Ρώτησα τι σημαίνει αυτό που έχω μαρκάρει με κόκκινο δηλαδή το εισαγωγή σε θυρίδα.

Νομίζω εκεί βάζουν όσα είναι να πληρώσουν πριν παραδοθούν, καθώς και αυτά που έχουν σταλεί σαν δέματα. Το σίγουρο είναι ότι είναι στο ΕΛΤΑ Αιγίου, και ο παραλήπτης μπορεί να πάει να το πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Chocobo είπε

Καλησπέρα.Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα αλλά δεν θέλω να ανοίξω νέο για μια ερώτηση.

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι σημαίνει στην εξέλιξη παραγγελίας -εισαγωγή σε θυρίδα-

Έχω καλέσει πάρα πολλές φορές κεντρικά και είμαι ώρες κυριολεκτικά σε αναμονή.Το κατάστημα στο Αίγιο απάντησε αλλά η υπάλληλος μου είπε πως δουλεύει μόνη της και δεν μπορεί καν να ασχοληθεί με το να δει το tracking(αν είναι δυνατόν) Το τοπικό κατάστημα δεν απαντάει ούτε αυτό.

Ήθελα απλά να ρωτήσω αν το εισαγωγή σε θυρίδα σημαίνει πως έγινε προσπάθεια παράδοσης , δεν βρήκαν παραλήπτη και άφησαν χαρτάκι...Ή αν απλά πήγε στο υποκατάστημα και δεν έχει γίνει προσπάθεια παράδοσης ακόμα..

0467FA39-3319-4AC6-9D0B-5B28E943476D.jpeg

Πρεπει να δεις και τα βηματα

- Προς παραδοση

- Ειδοποιηση

Αλλά εάν πας στο τοπικό κατάστημα και το ζητήσεις θα μπορέσουν να το ψάξουν και να στο δωσουν

Κάποια καταστήματα γκρινιάζουν εάν πας χωρίς την ειδοποίηση γιατί βαριούνται να ψάξουν. Κάποια άλλα είναι και ευτυχισμένα γιατί έχουν πολλά δέματα και θέλουν να φεύγουν όσο το δυνατό πιο σύντομα λόγω χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Πρεπει να δεις και τα βηματα

- Προς παραδοση

- Ειδοποιηση

Αλλά εάν πας στο τοπικό κατάστημα και το ζητήσεις θα μπορέσουν να το ψάξουν και να στο δωσουν

Κάποια καταστήματα γκρινιάζουν εάν πας χωρίς την ειδοποίηση γιατί βαριούνται να ψάξουν. Κάποια άλλα είναι και ευτυχισμένα γιατί έχουν πολλά δέματα και θέλουν να φεύγουν όσο το δυνατό πιο σύντομα λόγω χώρου.

Εγώ είμαι ο αποστολέας απλά θέλω να μάθω αν έχει γίνει προσπάθεια παράδοσης καθώς ο παραλήπτης μου είπε πως ούτε το έχει πάρει ούτε χαρτάκι βρήκε.Για αυτό και αναρωτιέμαι τι είναι το ‘εισαγωγή σε θυρίδα’ 

Βλέπω πως έχει φτάσει απο τις 29 Μαρτίου και θεωρητικά θα έπρεπε να έχει δρομολογηθεί.Απλά ο παραλήπτης δεν μπορεί να πάει στο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εμένα μου έστειλαν μήνυμα ότι χρειάζονται απόδειξη για εκτωλινισμο ενός προιντος από aliexpress αλλά δεν βρίσκω προιον με το tracking number που αναγράφουν στο μήνυμα, κανένας τρόπος να δω τι προιον είναι, να υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgegoum είπε

Καλημέρα, εμένα μου έστειλαν μήνυμα ότι χρειάζονται απόδειξη για εκτωλινισμο ενός προιντος από aliexpress αλλά δεν βρίσκω προιον με το tracking number που αναγράφουν στο μήνυμα, κανένας τρόπος να δω τι προιον είναι, να υπάρχει;

Έχεις το tracking number,που σου ζητάνε εκτελωνισμό;

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Εγώ είμαι ο αποστολέας απλά θέλω να μάθω αν έχει γίνει προσπάθεια παράδοσης καθώς ο παραλήπτης μου είπε πως ούτε το έχει πάρει ούτε χαρτάκι βρήκε.Για αυτό και αναρωτιέμαι τι είναι το ‘εισαγωγή σε θυρίδα’ 

Βλέπω πως έχει φτάσει απο τις 29 Μαρτίου και θεωρητικά θα έπρεπε να έχει δρομολογηθεί.Απλά ο παραλήπτης δεν μπορεί να πάει στο κατάστημα.

Τα βήματα 'προς παράδοση και ειδοποίηση', δεν θα τα δεις. Και αυτό,γιατί το δέμα ήδη είναι στο Αίγιο όπως είπα.Απλά,πρέπει να του έστειλαν μήνυμα να παει να το πάρει. Αν δεν μπορεί, ας κάνει εξουσιοδότηση κάποιον, για να παει. Μην κολλάμε σε απλά πράγματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Έχεις το tracking number,που σου ζητάνε εκτελωνισμό;

Τα βήματα 'προς παράδοση και ειδοποίηση', δεν θα τα δεις. Και αυτό,γιατί το δέμα ήδη είναι στο Αίγιο όπως είπα.Απλά,πρέπει να του έστειλαν μήνυμα να παει να το πάρει. Αν δεν μπορεί, ας κάνει εξουσιοδότηση κάποιον, για να παει. Μην κολλάμε σε απλά πράγματα!!!

 

Μου το αναγράφουν το tracking number στο μήνυμα ναι αλλά δεν βλέπω κανένα από τα προϊόντα μου με αυτό το κωδικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα παραγγελία από τέλη Φεβρουαρίου (AliExpress).
40 μέρες συνολικά στον δρόμο.

Η άλλη του Δεκεμβρίου αγνοείται.


ΥΓ:
Μόλις έσκασε μήνυμα στο Viber από ACS για ανεπιτυχή προσπάθεια παράδοσης.
3 άτομα είμαστε στο σπίτι, κουδούνι δεν χτύπησε.
Για γέλια και για μπινελίκια.
🤣😠🤬

 

ΕΛΤΑ και πάλι ΕΛΤΑ!

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...