Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φάγαμε κόλλημα στο τελωνείο, μήνυμα για αποστολή τιμολογιών στοιχείων κτλ. , τους στέλνω σήμερα κίνηση κάρτας και screenshot απο Aliexpress με επαλήθευση απο πωλητή (Aliexpress) ότι δήλωσε 22$ και παίρνω απάντηση ότι τα αποδεικτικά που μας αποστείλατε δεν συνάδουν.Αναγράφουν διαφορετικές αξίες. Παρακαλούμε βρείτε τα κατάλληλα αρχεία για την παρούσα παραγγελία σας.
Τι παίζει ???? Λάθος του πωλητή ?? Στο τελωνείο κάνουν λάθος ???? Δεν ξέρω. ΟΚ κατανοώ ότι υπάρχει ένα θέμα προς την αξιοπιστία των πωλητών.. αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

 

Αγορά από γνωστό κινέζικο site  01/04/21

Έφθασε Ελλάδα 20/04/21 (ΣΟΚ)

Πέρασε εκτελωνισμό 25/06/21 (μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από αυτό που έκανε για να φθάσει Ελλάδα)

Φθάνει στον τελικό προορισμό (Αλεξανδρούπολη) 02/06/21

Μέχρι να'ρθει μου ζητήθηκε τιμολόγιο αγοράς ή paypal 

Τους απάντησα στο mail με φωτογραφία απόδειξης πως το κόστος ήταν 27,34€

Όταν πήγα να παραλάβω το κόστος εκτελωνισμού ήταν 21,04€

Πως βγήκε αυτό το κόστος, θα μου πείτε....

15€ το κόστος εκτελωνισμού + 24% επί της αξίας του αντικειμένου.

Αυτό αφορά τα αντικείμενα που κοστίζουν πάνω από 22€ έως και 150€

Βέβαια κατά καιρούς έχω παραγγείλει και έχω παραλάβει αντικείμενα με μεγαλύτερο κόστος από 22€ χωρίς να αναγράφεται πουθενά η αξία των αντικειμένων.

Εν ολίγοις λειτουργούν όπως τους "καπνίσει"!

Αλλά τα 15€ για εκτελωνισμό και αναμονή 35ημερών,.....15€.

Ήμουν άτυχος γιατί το αντικείμενο είχε όγκο. Ειδάλλως θα περνούσε αέρα....

Δεν παρέλαβα και ζήτησα επιστροφή για να προχωρήσω τις διαδικασίες επιστροφής χρημάτων.

Ελλαδιστάν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν έχουν αφήσει ειδοποίηση και πάω στο ΕΛΤΑ και δε βρίσκουν την παραγγελία, μπορώ να κάνω αίτηση για αποζημίωση λόγω απώλειας δέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DistanceBuyer είπε

Ρε παιδιά αν έχουν αφήσει ειδοποίηση και πάω στο ΕΛΤΑ και δε βρίσκουν την παραγγελία, μπορώ να κάνω αίτηση για αποζημίωση λόγω απώλειας δέματος;

Το τρακ τι λεει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας έχω να θέσω έναν προβληματισμό.Έχω κάνει μια παραγγελία από κινεζο μαγαζο στης 10/4 στης 14/4 πέταξε το αεροπλάνο για Ελλάδα. 10/5 έφτασε το δέμα Ελλάδα και από της 10/5 έχει κολλήσει στο Εκφορτωση Ταχ/κης Αποστολης - Αναμονη Παρουσιασης Στο Τελωνειο Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ). Περασε σχεδόν ένας μήνας πως θα κάνω refunt μέσω paypal για να πάρω τα χρήματα μου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Καλησπέρα...

 

Αγορά από γνωστό κινέζικο site  01/04/21

Έφθασε Ελλάδα 20/04/21 (ΣΟΚ)

Πέρασε εκτελωνισμό 25/06/21 (μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από αυτό που έκανε για να φθάσει Ελλάδα)

Φθάνει στον τελικό προορισμό (Αλεξανδρούπολη) 02/06/21

Μέχρι να'ρθει μου ζητήθηκε τιμολόγιο αγοράς ή paypal 

Τους απάντησα στο mail με φωτογραφία απόδειξης πως το κόστος ήταν 27,34€

Όταν πήγα να παραλάβω το κόστος εκτελωνισμού ήταν 21,04€

Πως βγήκε αυτό το κόστος, θα μου πείτε....

15€ το κόστος εκτελωνισμού + 24% επί της αξίας του αντικειμένου.

Αυτό αφορά τα αντικείμενα που κοστίζουν πάνω από 22€ έως και 150€

Βέβαια κατά καιρούς έχω παραγγείλει και έχω παραλάβει αντικείμενα με μεγαλύτερο κόστος από 22€ χωρίς να αναγράφεται πουθενά η αξία των αντικειμένων.

Εν ολίγοις λειτουργούν όπως τους "καπνίσει"!

Αλλά τα 15€ για εκτελωνισμό και αναμονή 35ημερών,.....15€.

Ήμουν άτυχος γιατί το αντικείμενο είχε όγκο. Ειδάλλως θα περνούσε αέρα....

Δεν παρέλαβα και ζήτησα επιστροφή για να προχωρήσω τις διαδικασίες επιστροφής χρημάτων.

Ελλαδιστάν!

 

Το ότι άλλα έχουν περάσει αέρα δεν σημαίνει ότι είναι αυτή η διαδικασία και έγινε "στρέβλωση" και πλήρωσες αυτή τη φορά. Είσαι πάνω από 22Ε προϊόν+μεταφορικά; 24% + 15Ε κόστος διαδικασίας. Αυτή είναι η χρέωση και οφείλεις να το γνωρίζεις προτού αγοράσεις, δεν φταίει κανένα ελλαδιστάν για αυτό ούτε το έκαναν επειδή έτσι τους κάπνισε. Είναι σαν να λες "τόσες φορές παρκάρω παράνομα, σήμερα βρήκαν να μου κόψουν κλήση. Ό,τι τους καπνίσει κάνουν".

Η αναμονή σε κανέναν δεν αρέσει αλλά είμαστε στο ίδιο καζάνι όλοι, μέσος χρόνος παραλαβής είναι 2-3 μήνες πλέον.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλαβει εδω κ καιρο..γτ εκαναν ολη την διαδικασια με το τελωνειο απ την στιγμη που δεν βγαινει η δουλεια με το προσωπικο που εχει.δεν νομιζω να αλλαξει κατι απο 1/7 γιατι εκει θα χαθει παλι η μπαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dynamics είπε

δεν εχω καταλαβει εδω κ καιρο..γτ εκαναν ολη την διαδικασια με το τελωνειο απ την στιγμη που δεν βγαινει η δουλεια με το προσωπικο που εχει.δεν νομιζω να αλλαξει κατι απο 1/7 γιατι εκει θα χαθει παλι η μπαλα

Απο τις 23/5 περιμενω δεμα απο Ηνωμενο Βασιλειο,που ξερω οτι θα περασει τελωνειο και δεν με πειραζει,το προβλημα ειναι οτι τα περνανε με τοσο αργο ρυθμο απο απλα  δεν προχωραει η διαδικασια.Και σαν να μην εφτανε αυτο εχω και το Υποκαταστημα του Βολου να δουλευει με  ρυθμο χελωνας,σημερα να φανταστεις πηρα λογαριασμο ΔΕΗ που παραδοθηκε 17 Μαρτιου στα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν τωρα κανουν 3 μηνες + να ερθουν τα δεματα 

με τα νεα δεδομενα θα παμε για 4+ και βλεπουμε

τωρα που δειγματοληπτικά τσεκάρουν τα δεματα γίνεται αυτο το μπάχαλο ,σκεψου τι εχει να γίνει όταν τα τσεκαρουν ολα

Στο τσεκαριμα δε ,θα γελασει καθε πικραμενος ,θα πρεπει να στέλνουν μηνυμα σε ολους για αποδεικτικά και ωσπου να τα τσεκαρουν τα αποδεικτικά καληνυχτα ,θα χρεώνουν οτι τους κατέβει και μετα αντε να βγάλεις ακρη .Αλλη μια ελληνικη τραγωδία θα έχουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2021 στις 3:34 ΜΜ, VASKOUK είπε

Ξεκόλλησε μετά από 1 μήνα δέμα από Ολλανδία.

Στην καλύτερη θα το έχω ως Παρασκευή ή θα κάτσει κάνα 15μερο στο κέντρο διανομής να ξεκουραστεί 

IMG_20210525_153135.jpg

Τελικά παρέλαβα χθες. 

2 εβδομάδες αφού είχε φτάσει Θεσσαλονίκη.

καλά πάμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dompred είπε

Το ότι άλλα έχουν περάσει αέρα δεν σημαίνει ότι είναι αυτή η διαδικασία και έγινε "στρέβλωση" και πλήρωσες αυτή τη φορά. Είσαι πάνω από 22Ε προϊόν+μεταφορικά; 24% + 15Ε κόστος διαδικασίας. Αυτή είναι η χρέωση και οφείλεις να το γνωρίζεις προτού αγοράσεις, δεν φταίει κανένα ελλαδιστάν για αυτό ούτε το έκαναν επειδή έτσι τους κάπνισε. Είναι σαν να λες "τόσες φορές παρκάρω παράνομα, σήμερα βρήκαν να μου κόψουν κλήση. Ό,τι τους καπνίσει κάνουν".

Η αναμονή σε κανέναν δεν αρέσει αλλά είμαστε στο ίδιο καζάνι όλοι, μέσος χρόνος παραλαβής είναι 2-3 μήνες πλέον.

Από αυτά που έγραψα αυτό κατάλαβες;

Το γεγονός πως ΔΕΝ ασχολούνται καν και εργάζονται κατά το δοκούν το καταλαβαίνεις;

ΔΕΝ γνώριζα το ποσό πάνω από 22€ πως εκτελωνίζεται και χρεώνεται με 15 + ΦΠΑ.

Σαν γεγονός πως έχει συμβεί πολλές πολλές φορές!

ΑΥΤΟ είναι Ελαδιστάν!

ΔΕΝ εφαρμόζονται ΠΑΝΤΑ σε ίδιες περιπτώσεις οι ίδιοι κανόνες/νόμοι!

Ατυχές το παράδειγμα με το παρκάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...