Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, matrixxx είπε

Με μεταφορικα 15ευρω για ενα φλασακι και 60 για ενα μιξερ; Αγοραζεις απο εδω και σου ερχεται φτηνοτερα. Σπανιως θα συμφερει βεβαια, αλλα ετσι οπως το ειπες σαν να το εχεις για πολλες αγορες, οχι.

Συμφωνώ, εαν κ εφόσον συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/11/2021 στις 7:40 ΠΜ, birbilis_ είπε
Κωδικός Αντικειμένου: LY30828…..DE
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
19/11/2021, 09:54 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ (Κ.Κ.) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ
18/11/2021, 08:21 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ (Κ.Κ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ (Κ.Κ.)
17/11/2021, 15:17 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/11/2021, 14:05 Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
17/11/2021, 13:58 Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ
17/11/2021, 07:13 Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
15/11/2021, 11:27 Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
15/11/2021, 11:06 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
15/11/2021, 10:57 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
15/11/2021, 07:35 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
10/11/2021, 17:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
10/11/2021, 13:57 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
9/11/2021, 15:11 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.
9/11/2021, 14:29 Κ.Α.Τ. ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Α.Τ.
9/11/2021, 13:18 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
9/11/2021, 10:26 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
9/11/2021, 10:26 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ
15/10/2021, 04:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
15/10/2021, 04:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
11/10/2021, 03:36 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
7/10/2021, 13:43 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
6/10/2021, 02:41 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
6/10/2021, 00:17 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Απαράδεκτοι, φανταστείτε τι θα γίνει τα Χριστούγεννα…

Μόνο expedited από amazon από εδώ κ πέρα…

Αυτό που φαίνεται εδώ, είναι ότι το δέμα μπαίνει stand by να μπει τελωνείο. Το scanάρουν στο τελωνείο (Γ.Ε.ΤΑ.), βλέπουν ότι δεν πρέπει να χρεωθεί τίποτα, και το στέλνουν στο ΚΑΤ, όπου το 'κλείνουν' και το δίνουν στην διανομή των ΕΛΤΑ!!! Το ότι δεν έχει χρεωθεί λογικά τίποτα, συνηγορεί στο ότι στις 17 Νοεμβρίου βγήκε ειδοποιητήριο. Επίσης ακόμα, αν ήταν με χρέωση, θα βλέπαμε πριν παραδοθεί 'εισαγωγή στην θυρίδα'. Καλά δεν τα λέω;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ειδοποιητήριο για δέμα από Σεπτέμβρη αγορασμένο από ali με τέλη εκτελωνισμού €2.5. Γιατί το χρεώνουν αφού έχει ήδη πληρωμένο ΦΠΑ στο ali; Απλά επειδή μπήκε στο τελωνείο; Εννοείται πως δεν πληρώνω κάτι που στοιχίζει €1.5.

Επίσης τους προηγούμενους μήνες πλήρωσα σε αρκετά δεματάκια από €0.5 στα ΕΛΤΑ χωρίς να ψάξω τι ακριβώς είναι. Είχαν χειρόγραφα πάνω στον φάκελο το ποσό, π.χ. 0,47 και μου τα ζητούσε ο ταχυδρόμος. Δεν υπήρχε απόδειξη ή κάποια ανάλυση του ποσού πουθενά. Ήταν απλά ο ΦΠΑ; Και γιατί δεν χρεωνόταν τα €2.5 τότε για το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gerara_ είπε

Από aliexpess ποσό μπορεί να περιμένω και ποσα τέλη εκτελωνισμου θα πληρώσω αν παραγγείλω μια μπαταρία tablet που κοστίζει 35€ ; Να το τολμήσω;

Επιλέγεις για μέθοδο αποστολής standard ή saver και δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ioanniskar είπε

Μου ήρθε ειδοποιητήριο για δέμα από Σεπτέμβρη αγορασμένο από ali με τέλη εκτελωνισμού €2.5. Γιατί το χρεώνουν αφού έχει ήδη πληρωμένο ΦΠΑ στο ali; Απλά επειδή μπήκε στο τελωνείο; Εννοείται πως δεν πληρώνω κάτι που στοιχίζει €1.5.

Επίσης τους προηγούμενους μήνες πλήρωσα σε αρκετά δεματάκια από €0.5 στα ΕΛΤΑ χωρίς να ψάξω τι ακριβώς είναι. Είχαν χειρόγραφα πάνω στον φάκελο το ποσό, π.χ. 0,47 και μου τα ζητούσε ο ταχυδρόμος. Δεν υπήρχε απόδειξη ή κάποια ανάλυση του ποσού πουθενά. Ήταν απλά ο ΦΠΑ; Και γιατί δεν χρεωνόταν τα €2.5 τότε για το τελωνείο;

Πήρα και εγώ ένα τέτοιο σήμερα, που πλήρωσα 2,5 ευρώ, και ήταν ουσιαστικά το τέλος εκτελωνισμού χωρίς το ΦΠΑ. Το ΦΠΑ το πλήρωσα όταν το παρήγγειλα. Όταν έκανα την παραγγελία, ζήτησα από τον πωλητή να μου το στείλει με SunΥou logistics. Αυτός όμως, μου το έστειλε με TopYou (και αν θυμάται κάποιος....πιο παλιά είχε αναφέρει κάποιος στο forum το πρόβλημα με την TopYou)!!! Πάνω στο δέμα είχε τυπωμένο τον IOSS number. Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι, πρέπει να χτύπησαν τον IOSS number στο τελωνείο, και είδαν ότι τελικά πληρώθηκε το ΦΠΑ, οπότε χρέωσαν μόνο το τέλος εκτελωνισμού!!!

ezgif.com-gif-maker.jpg

212.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2021 στις 7:10 ΜΜ, matrixxx είπε

Ενας τροπος σιγουρος ειναι ο εξης, τον εχω ακολουθησει πολλους μηνες: Δεν εχω παραγγειλει τιποτα απολυτως απο Κινα.

Απο εκει και περα, αν δειτε λιγο τα σχολια, μαλλον δεν υπαρχει αλλος σιγουρος τροπος.

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leo066 είπε

Επιλέγεις για μέθοδο αποστολής standard ή saver και δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον 

Δεν δίνει τέτοια επιλογή. Αναγράφει shipping 14,26€ to Greece via seller's shipping method. Estimated delivery on Jan 25. Tracking unavailable. 

Ψάχνω μπαταρία για  tablet Sony Z4 ( SGP 712) . Δεν την βρίσκω πουθενά αλλού εκτός από το eBay που κοστίζει όμως 90€ με τα μεταφορικά . 35€ το κόστος της και 15€ μεταφορικά από AliExpress σύνολο 50€. Πόσα τέλη πιστεύετε ότι μπορεί να με χρεώσουν; Αν είναι να μου βγει πάλι 90€ , εννοείται πως δεν θα προχωρήσω σε αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,περιμένω από 1η Νοεμβρίου δέμα από Ολλανδία με κωδικό tracking που ξεκινάει με 3S. Έρχεται με ΕΛΤΑ courier αλλά στο site τους δεν είναι ανιχνευσιμο και στο τηλέφωνο μου ζητάνε tracking number με μορφή LT123456789NL η παρόμοιο,το οποίο δεν έχω και ούτε ο αποστολέας γνωρίζει. Επίσης στην εξυπηρέτηση πελατών online του PostNL δεν ξέρουν που βρίσκεται το δέμα και δίνουν μόνο γενικόλογες απαντήσεις.Help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Δεν δίνει τέτοια επιλογή. Αναγράφει shipping 14,26€ to Greece via seller's shipping method. Estimated delivery on Jan 25. Tracking unavailable. 

Ψάχνω μπαταρία για  tablet Sony Z4 ( SGP 712) . Δεν την βρίσκω πουθενά αλλού εκτός από το eBay που κοστίζει όμως 90€ με τα μεταφορικά . 35€ το κόστος της και 15€ μεταφορικά από AliExpress σύνολο 50€. Πόσα τέλη πιστεύετε ότι μπορεί να με χρεώσουν; Αν είναι να μου βγει πάλι 90€ , εννοείται πως δεν θα προχωρήσω σε αγορά.

ρώτησε τον πωλητή αν στέλνει με την Meest,έχω παραλάβει μπαταρίες λιθίου τους τελευταίους μήνες και εδώ τα παραδίδει η Speedex,δεν είχε θέμα τελωνείου

8 ώρες πριν, angelamua9 είπε

Καλησπέρα,περιμένω από 1η Νοεμβρίου δέμα από Ολλανδία με κωδικό tracking που ξεκινάει με 3S. Έρχεται με ΕΛΤΑ courier αλλά στο site τους δεν είναι ανιχνευσιμο και στο τηλέφωνο μου ζητάνε tracking number με μορφή LT123456789NL η παρόμοιο,το οποίο δεν έχω και ούτε ο αποστολέας γνωρίζει. Επίσης στην εξυπηρέτηση πελατών online του PostNL δεν ξέρουν που βρίσκεται το δέμα και δίνουν μόνο γενικόλογες απαντήσεις.Help!

στο 17track.net τι βγάζει; Μήπως άλλαξε αριθμό το τρακινγκ όταν έφτασε εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, radiotv είπε

ρώτησε τον πωλητή αν στέλνει με την Meest,έχω παραλάβει μπαταρίες λιθίου τους τελευταίους μήνες και εδώ τα παραδίδει η Speedex,δεν είχε θέμα τελωνείου.

Ευχαριστώ για την απάντηση.Πώς μπορώ να ρωτήσω τον πωλητή;Όταν επιλέγω το contact seller κάτω δεξιά στο κινητό μου δεν γίνεται τίποτα. Είναι το Shenzhen China Genuine Store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.Πώς μπορώ να ρωτήσω τον πωλητή;Όταν επιλέγω το contact seller κάτω δεξιά στο κινητό μου δεν γίνεται τίποτα. Είναι το Shenzhen China Genuine Store.

σωστά επιλέγεις contact seller, δοκίμασε και από κάποιο pc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, radiotv είπε

σωστά επιλέγεις contact seller, δοκίμασε και από κάποιο pc

Ευχαριστώ αλλά δεν τα κατάφερα. Ebay αποστολή από Ολλανδία περνάει από τελωνείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...