Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tzimmys είπε

Τι γίνεται ρε παιδιά τελικά? Τι ισχύει? Πάντως και εγώ στα δικά μου, ακόμα και αυτά με πληρωμένο ΦΠΑ, τα 2.5 ευρώ τα πλήρωσα σε όλα. 

Άσχετο επίσης, αλλά να πω ότι μου παραδώσανε δέματα τώρα που είχα παραγγείλει από Ιανουαρίου μέχρι Μάρτιο. Τα θεωρούσα χαμένα βέβαια... Εννοείτε πως πλήρωσα και ΦΠΑ... 

Εγω με πληρωμενο ΦΠΑ, θα πληρωσω 2,5 € εκτελωνισμο συν ΦΠΑ ξανα. Μιλαμε οι τυποι ειναι απιστευτοι. Και μιλαμε για αγορα αξιας 10 ευρω. οποτε για 5 ευρω δεν θελω να κινησω διαδικασιες. Αλλα ειναι πραγματικα αθλιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 3/12/2021 στις 1:07 ΜΜ, burnin είπε

καταννοητο αυτο που λες. Μιλησα ομως με το καταστημα. φανηκαν να ξερουν τα παντα. με διαβεβαιωσαν πως γινονται ολα οπως πρεπει και πως στελνουν σε α0πειρες χωρες ετσι και δεν υπαρχει προβλημα. η διαδικασια ειναι η ενδεδειγμενη και γινεται σωστα.

Ακομα και λαθος να εγινε, πως αγνοουν την αξια του αντικειμενου που εχει δηλωθει (και που φαινεται legitimate μιας και βλεπεις τα αυτοκολλητα κτλ, δεν ειναιτιποτα χειρογραφο και δεν εινα ιμουφα τιμη των 2 ευρω ξερω γω) και βαζουν μια δικια τους τιμη οτι ναναι?

απο οπου και να το πιασεις, βρωμαει

αν το μαγαζι τα εκανε σωστα τοτε καποιο ταγαρι στα ελτα τα εκανε σκατα. Οσο για το 25.80 δεν ξερω ποσα μεταφορικα πληρωσες γιατι δεν το λεει πανω αλλα αν πληρωσες συνολο μαζι με μεταφορικα κανα 28$ τοτε ειναι σωστο το 25.80 γιατι στον εκτελωνισμο σου εκτελωνίζουν το ποσο μαζι με τα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2021 στις 11:13 ΜΜ, vasilismf είπε

αν το μαγαζι τα εκανε σωστα τοτε καποιο ταγαρι στα ελτα τα εκανε σκατα. Οσο για το 25.80 δεν ξερω ποσα μεταφορικα πληρωσες γιατι δεν το λεει πανω αλλα αν πληρωσες συνολο μαζι με μεταφορικα κανα 28$ τοτε ειναι σωστο το 25.80 γιατι στον εκτελωνισμο σου εκτελωνίζουν το ποσο μαζι με τα μεταφορικα.

Screenshot_2021-12-05-23-20-31-796_com.google.android_apps_docs.jpg.5370cf1141c394e47819742fe3f9a7ca.jpg

Νομίζω με βάση τον παραπάνω τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ, σε αντικείμενα συνολικής αξίας (αξία αντικείμενου + μεταφορικά) κάτω από 150€ ο ΦΠΑ υπολογίζεται βάσει μόνο της αξίας του αντικειμένου (χωρίς τα μεταφορικά). Λάθος έχω καταλάβει;

Επεξ/σία από thanos_gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Δέμα απο Ιταλία με επικοινωνία του Ιταλού πωλητή ειναι εξακριβωμένο οτι έφυγε 24/11 και βρίσκεται σε ελληνικό έδαφος μίνιμουμ απο τις 26/11. Το σάιτ του έλτα εχει κολλήσει σε αυτη τη κατάσταση ενω το ordertracker λεει αλλα.. γνωρίζει κανεις τι συμβαίνει; Εχω στείλει mail στα elta courier αλλα απάντηση 0. Εχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατι ειναι πανάκριβο και φοβάμαι μην εχει χαθεί.! 

94ABFAEF-A772-4E49-9721-292E3FDCB2C0.png

75BF231B-ABF5-4810-BF7C-4B821783DC9E.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, kara25 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Δέμα απο Ιταλία με επικοινωνία του Ιταλού πωλητή ειναι εξακριβωμένο οτι έφυγε 24/11 και βρίσκεται σε ελληνικό έδαφος μίνιμουμ απο τις 26/11. Το σάιτ του έλτα εχει κολλήσει σε αυτη τη κατάσταση ενω το ordertracker λεει αλλα.. γνωρίζει κανεις τι συμβαίνει; Εχω στείλει mail στα elta courier αλλα απάντηση 0. Εχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατι ειναι πανάκριβο και φοβάμαι μην εχει χαθεί.!

Πώς υπολογίζεις το 26/11;

Σύμφωνα με το πρώτο screenshot το δέμα σου είναι στο Μιλάνο από 24/11. Σύμφωνα με το δεύτερο screenshot, τα ΕΛΤΑ απλά πληροφορήθηκαν ότι τους έρχεται κάτι στις 19/11, όταν και ξεκίνησε η αποστολή, όμως δε το έχουν λάβει ακόμη: (παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό => το παρέλαβε ο εκεί μεταφορέας).

Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kara25 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Δέμα απο Ιταλία με επικοινωνία του Ιταλού πωλητή ειναι εξακριβωμένο οτι έφυγε 24/11 και βρίσκεται σε ελληνικό έδαφος μίνιμουμ απο τις 26/11. Το σάιτ του έλτα εχει κολλήσει σε αυτη τη κατάσταση ενω το ordertracker λεει αλλα.. γνωρίζει κανεις τι συμβαίνει; Εχω στείλει mail στα elta courier αλλα απάντηση 0. Εχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατι ειναι πανάκριβο και φοβάμαι μην εχει χαθεί.! 

94ABFAEF-A772-4E49-9721-292E3FDCB2C0.png

75BF231B-ABF5-4810-BF7C-4B821783DC9E.jpeg

Το δέμα δεν έχει φύγει ακόμη από Ιταλία, όταν γίνει αυτό στα ελτα θα γράφει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Η κοινή λογική βάση της κατάστασης που φαίνεται στο έλτα λεει οτι ακομα δεν εχει φύγει αλλα μετα απο επικοινωνία με τον Ιταλό πωλητή πήρα την εξής απάντηση.. Ποια Όδο μπορω να ακόλουθησω για να μάθω όντως εν τέλη αν έφυγε απο Ιταλία η οχι;; Τηλέφωνο στα έλτα;; Ο υπάλληλος Στα τοπικά καταστήματα ελτα μου έδωσε την απάντηση οταν έβαλε το κωδικό.. οτι σου δείχνει εσενα δείχνει και εμενα δεν μπορω να κανω κατι παραπάνω..

 

496006C7-D1F6-4C02-BB1B-17AE6E91C059.jpeg

Επεξ/σία από kara25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, thanos_gr είπε

Screenshot_2021-12-05-23-20-31-796_com.google.android_apps_docs.jpg.5370cf1141c394e47819742fe3f9a7ca.jpg

Νομίζω με βάση τον παραπάνω τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ, o ΦΠΑ σε αντικείμενα συνολικής αξίας (αξία αντικείμενου + μεταφορικά) κάτω από 150€ ο ΦΠΑ υπολογίζεται βάσει μόνο της αξίας του αντικειμένου (χωρίς τα μεταφορικά). Λάθος έχω καταλάβει;

εχεις δικιο φιλε ετσιειναι.

στο δικο μου θεμα. το καταστημα ειναι τεραστιος πωλητης στο αμαζον με χιλιαδες παραγγελιες και φοβερες κριτικες. αν δεν τα εκανε ολα σωστα τοτε θα ειχαν πεσει οι καταψηφισεις συννεφο.

τα μεταφορικα του καταστηματος εινα ι3.99 (ναι καλα διαβασατε). οποτε ο εκτελωνιστης εκανε οτι του κατεβασε η κουτρα του.

ποια η πιθανοτητα καταστημα που μπενει στη διαδικασια να αναγραφει αριθμο ιοσσ να λεει πως ολα εινα ιπληρωμενα, να αναγραφει οτι χρειαζεται και οτι του παρεχει το αμαζον, να τα εχει κανει σκατα? μηδαμινη θα ελεγα.

εστειλα ιμειλ στα γετα και καμια απαντηση δεν πηρα. θα ξαναφανε καταγγελια λοιπον.

καταγγελιες μεχρι να σβησει ο ηλιος. σας ευχαριστω ολους

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2021 στις 11:24 ΜΜ, thanos_gr είπε

Screenshot_2021-12-05-23-20-31-796_com.google.android_apps_docs.jpg.5370cf1141c394e47819742fe3f9a7ca.jpg

Νομίζω με βάση τον παραπάνω τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ, o ΦΠΑ σε αντικείμενα συνολικής αξίας (αξία αντικείμενου + μεταφορικά) κάτω από 150€ ο ΦΠΑ υπολογίζεται βάσει μόνο της αξίας του αντικειμένου (χωρίς τα μεταφορικά). Λάθος έχω καταλάβει;

Α ναι σωστα αυτο το είχα ξεχάσει. Ε σε παπαρα τελώνη έπεσες

5 ώρες πριν, burnin είπε

εχεις δικιο φιλε ετσιειναι.

στο δικο μου θεμα. το καταστημα ειναι τεραστιος πωλητης στο αμαζον με χιλιαδες παραγγελιες και φοβερες κριτικες. αν δεν τα εκανε ολα σωστα τοτε θα ειχαν πεσει οι καταψηφισεις συννεφο.

τα μεταφορικα του καταστηματος εινα ι3.99 (ναι καλα διαβασατε). οποτε ο εκτελωνιστης εκανε οτι του κατεβασε η κουτρα του.

ποια η πιθανοτητα καταστημα που μπενει στη διαδικασια να αναγραφει αριθμο ιοσσ να λεει πως ολα εινα ιπληρωμενα, να αναγραφει οτι χρειαζεται και οτι του παρεχει το αμαζον, να τα εχει κανει σκατα? μηδαμινη θα ελεγα.

εστειλα ιμειλ στα γετα και καμια απαντηση δεν πηρα. θα ξαναφανε καταγγελια λοιπον.

καταγγελιες μεχρι να σβησει ο ηλιος. σας ευχαριστω ολους

Το ότι το γραφει ετσι πανω με εβαλε σε σκέψεις γιατι αυτος δεν ειναι ο σωστος τρόπος να δείξεις οτι ειναι πληρωμενο. Αλλα αφου λενε οτι ξερουν και δεν εχουν κακες κριτικές σημαίνει οτι το βαζουν ΚΑΙ εκει για να ειναι καλυμμένοι αλλα αμα πέσεις σε ταγαρι τελώνη δεν σε σώζει τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα. Σκεφτομαι να κανω καποιες αγορες απο εξωτερικο αλλα υπαρχει περιπτωση να βγουν λιγο πανω απο 150 ευρω. η μια περιπτωση αφορα αγορα απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης και η αλλη απο Αγγλια από πωλητή στο αγγλικό Αmazon που ίσως ομως σου εχει την επιλογη να πληρώσεις απο πριν τις χρεωσεις του τελωνειου. Υπαρχει περιπτωση καποιο απο αυτα να σταματησει στο τελωνειο λογω της αξιας τους που μπορει να ειναι πανω απο 150 ευρω; απο αποψη χρονου που συνεπαγεται αυτο το ενδεχομενο ρωτω πιο πολυ. Σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gangonga είπε

παιδια καλημερα. Σκεφτομαι να κανω καποιες αγορες απο εξωτερικο αλλα υπαρχει περιπτωση να βγουν λιγο πανω απο 150 ευρω. η μια περιπτωση αφορα αγορα απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης και η αλλη απο Αγγλια από πωλητή στο αγγλικό Αmazon που ίσως ομως σου εχει την επιλογη να πληρώσεις απο πριν τις χρεωσεις του τελωνειου. Υπαρχει περιπτωση καποιο απο αυτα να σταματησει στο τελωνειο λογω της αξιας τους που μπορει να ειναι πανω απο 150 ευρω; απο αποψη χρονου που συνεπαγεται αυτο το ενδεχομενο ρωτω πιο πολυ. Σας ευχαριστω πολυ

 

Το πακέτο εξ Αγγλίας λογικά θα σταματήσει (και ίσως δεxθεί κι έξτρα χρεώσεις) στο τελωνείο κατά πάσα πιθανότητα, ανεξάρτητα κιόλας από τους "υπολογισμούς" του πωλητή (τόσο σε χρόνο παραλαβής όσο και σε συνολικά έξοδα αποστολής) κατά τη διάρκεια πληρωμής στο Αmazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gangonga είπε

παιδια καλημερα. Σκεφτομαι να κανω καποιες αγορες απο εξωτερικο αλλα υπαρχει περιπτωση να βγουν λιγο πανω απο 150 ευρω. η μια περιπτωση αφορα αγορα απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης και η αλλη απο Αγγλια από πωλητή στο αγγλικό Αmazon που ίσως ομως σου εχει την επιλογη να πληρώσεις απο πριν τις χρεωσεις του τελωνειου. Υπαρχει περιπτωση καποιο απο αυτα να σταματησει στο τελωνειο λογω της αξιας τους που μπορει να ειναι πανω απο 150 ευρω; απο αποψη χρονου που συνεπαγεται αυτο το ενδεχομενο ρωτω πιο πολυ. Σας ευχαριστω πολυ

Το δέμα από Αγγλία θα περάσει τελωνείο, είτε κοστίζει 10 λεπτά είτε οτιδήποτε. 
Εγω περιμένω αγορά από Αγγλία η οποία έγινε 9 Νοεμβρίου με πληρωμένο ΦΠΑ κτλ, και είναι στο τελωνείο 2 εβδομάδες τωρα και περιμένει τη σειρά του. Αναμένω να το εχω στα χερια μου τελος του μηνα, δηλαδη 1,5 μηνα μετα. 
Εντός ΕΕ δεν περνάει τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gangonga είπε

παιδια καλημερα. Σκεφτομαι να κανω καποιες αγορες απο εξωτερικο αλλα υπαρχει περιπτωση να βγουν λιγο πανω απο 150 ευρω. η μια περιπτωση αφορα αγορα απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης και η αλλη απο Αγγλια από πωλητή στο αγγλικό Αmazon που ίσως ομως σου εχει την επιλογη να πληρώσεις απο πριν τις χρεωσεις του τελωνειου. Υπαρχει περιπτωση καποιο απο αυτα να σταματησει στο τελωνειο λογω της αξιας τους που μπορει να ειναι πανω απο 150 ευρω; απο αποψη χρονου που συνεπαγεται αυτο το ενδεχομενο ρωτω πιο πολυ. Σας ευχαριστω πολυ

Στο Amazon πληρώνεις ότι έξτρα χρειαστεί ΦΠΑ, τελωνείο, όταν κάνεις την τελική πληρωμή. Δεν θα πληρώσεις κάτι επιπλέον, αν συμβεί θα στα επιστρέψει το Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 150 ευρώ είναι ανά αντικείμενο προ ΦΠΑ

Αν παρεις 20 των 10 ευρώ στο ίδιο πακέτο δεν υπάρχει πρόβλημα.

ή αν το αντικείμενο στοιχίζει 186 ευρώ με Φ.Π.Α.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον αντικειμενο 27ευρω απο Αμερικη με προπληρωμενο φπα, μου ηρθε με τελη εκτελωνισμου 5ευρω που αντιστοιχουν στα 15-30 ευρω αξια προιοντος συμφωνα με τα ελτα, και δεν με χρεωσαν φπα. Που σημαινει οτι ειδαν οτι το φπα ηταν προπληρωμενο. Και ρωταω. Εγω αυτο που ειχα καταλαβει ειναι οτι οταν χρησιμοπιουμε το ioss δεν πληρωνουμε τιποτα οταν φτασει Ελλαδα (και υποτίθεται οτι δεν μπαινει καν τελωνειο και ολο αυτο εγινε για να μην κλεβουν του στιλ δηλωνω οτι κανει 5 αντι για 50 και εχει ατελεια, αλλα και για να μην μπαίνει καν τελωνειο και αργει η παραδωση.) Αυτο που βλεπω ειναι οτι τελικα παντα μπαινει τελωνειο και αν το τελωνειο δει οτι εχεις πληρωσει φπα (και δεν λεω γι αυτους που το εχουν πληρωσει και δεν φαινεται και τους ξαναχρεωσαν φπα) δεν σε χρεωνει το φπα αλλα σε χρεωνει κανονικα το τελος εκτελωνισμου. Τελικα ετσι δουλευει το συστημα η τα δικα μας τα τζιμανια σου λεει μην βγαζει μονο το κρατος απο το φπα ας βγαλει και ο τελωνης απο τα τελη εκτελωνσιμου τιποτα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...