Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα εισπράττονται Τέλη Εκτελωνισμού για τα αντικείμενα <150€ που θα υποβάλλονται σε σχετικές διαδικασίες εκτελωνισμού με άλλο τελωνειακό παραστατικό από αυτό της προάφιξης, (πχ απορρίπτονται από το σύστημα της ΑΑΔΕ με ελλιπή ή λανθασμένα στοιχεία, άφιξη από τη χώρα αποστολής με μη πλήρη μηνύματα ΙΤΜΑΤΤ κλπ) ή με παραστατικό προ-άφιξης που επιλέγονται για έλεγχο από τις τελωνειακές αρχές κλπ), εξαιρούνται από το πεδίο εφαρμογής των νέων κανόνων ΦΠΑ για το ηλεκτρονικό εμπόριο (πχ Εμπορικά δείγματα, υποκείμενα σε περιορισμούς και απαγορεύσεις), καθώς και περιπτώσεις καθεστώτος εισαγωγής ΙΟSS που κατά τον έλεγχο από τις τελωνειακές Αρχές προκύψει άλλη αξία από τη δηλωθείσα, για τα οποία θα απαιτούνται επιπλέον ενέργειες και στοιχεία και χειρωνακτικός χειρισμός.

Διευκρινίζεται ότι δεν θα εισπράττονται Τέλη Εκτελωνισμού για τα ταχυδρομικά αντικείμενα, εισαγωγές αγαθών από χώρες εκτός ΕΕ, τα οποία θα απελευθερώνονται άμεσα από το Τελωνείο, βάσει της Διασάφησης προάφιξης (τύπου D).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ενδεχόμενες χρεώσεις συμβουλευτείτε τον Τιμοκατάλογο Ειδικών Τελών Εκτελωνισμού

 

 

Πηγή : https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, vasilismf είπε

Εγω αυτο που ειχα καταλαβει ειναι οτι οταν χρησιμοπιουμε το ioss δεν πληρωνουμε τιποτα οταν φτασει Ελλαδα (και υποτίθεται οτι δεν μπαινει καν τελωνειο και ολο αυτο εγινε για να μην κλεβουν του στιλ δηλωνω οτι κανει 5 αντι για 50 και εχει ατελεια, αλλα και για να μην μπαίνει καν τελωνειο και αργει η παραδωση.) Αυτο που βλεπω ειναι οτι τελικα παντα μπαινει τελωνειο και αν το τελωνειο δει οτι εχεις πληρωσει φπα (και δεν λεω γι αυτους που το εχουν πληρωσει και δεν φαινεται και τους ξαναχρεωσαν φπα) δεν σε χρεωνει το φπα αλλα σε χρεωνει κανονικα το τελος εκτελωνισμου. Τελικα ετσι δουλευει το συστημα η τα δικα μας τα τζιμανια σου λεει μην βγαζει μονο το κρατος απο το φπα ας βγαλει και ο τελωνης απο τα τελη εκτελωνσιμου τιποτα?

Ό,τι έχω παραγγείλει από την Κίνα (10+ παραγγελίες από τον Ιούλιο, μέχρι 25€) δεν έχει περάσει καθόλου από το ελληνικό τελωνείο. Όλες μέσω Ουγγαρίας.

Από Αμερική έχω παραγγείλει 2 φορές, αλλά η πρώτη (που παρέλαβα) δεν είχε δηλωμένο το IOSS. Την δεύτερη την περιμένω ακόμα (είναι στην Ελλάδα εδώ και έναν μήνα).

Από Αγγλία έχω κάνει μια παραγγελία και αναμένεται να παραλάβω μέχρι μεθαύριο (1,5 μήνα μετά την άφιξη της στην Ελλάδα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον 10 παραγγελίες από Aliexpress μέσω Ουγγαρίας ή Ολλανδίας δεν πλήρωσα τίποτα απολύτως εδώ αλλά πλήρωσα τον Φ.Π.Α αστην Κίνα. 

Ένα αντικείμενο  2 ευρώ που πήρε ο γυιός μου , τον χρέωσαν 2,5 ευρώ και το πήρε γιατί το χρειαζόταν. 

Υπάρχουν λοιπόν όλα τα σενάρια. 

Τελικά όχι με απλη επικόληση IOSS αλλά η διασάφηση προάφιξης είναι αυτή που χρειάζεται για να μην πληρώσεις τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα εισπράττονται Τέλη Εκτελωνισμού για τα αντικείμενα <150€ που θα υποβάλλονται σε σχετικές διαδικασίες εκτελωνισμού με άλλο τελωνειακό παραστατικό από αυτό της προάφιξης, (πχ απορρίπτονται από το σύστημα της ΑΑΔΕ με ελλιπή ή λανθασμένα στοιχεία, άφιξη από τη χώρα αποστολής με μη πλήρη μηνύματα ΙΤΜΑΤΤ κλπ) ή με παραστατικό προ-άφιξης που επιλέγονται για έλεγχο από τις τελωνειακές αρχές κλπ), εξαιρούνται από το πεδίο εφαρμογής των νέων κανόνων ΦΠΑ για το ηλεκτρονικό εμπόριο (πχ Εμπορικά δείγματα, υποκείμενα σε περιορισμούς και απαγορεύσεις), καθώς και περιπτώσεις καθεστώτος εισαγωγής ΙΟSS που κατά τον έλεγχο από τις τελωνειακές Αρχές προκύψει άλλη αξία από τη δηλωθείσα, για τα οποία θα απαιτούνται επιπλέον ενέργειες και στοιχεία και χειρωνακτικός χειρισμός.

Διευκρινίζεται ότι δεν θα εισπράττονται Τέλη Εκτελωνισμού για τα ταχυδρομικά αντικείμενα, εισαγωγές αγαθών από χώρες εκτός ΕΕ, τα οποία θα απελευθερώνονται άμεσα από το Τελωνείο, βάσει της Διασάφησης προάφιξης (τύπου D).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ενδεχόμενες χρεώσεις συμβουλευτείτε τον Τιμοκατάλογο Ειδικών Τελών Εκτελωνισμού

 

 

Πηγή : https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

αρα καλα ειχα καταλαβει, δεν πρεπει να μας χρεωνουν τιποτα. Δεν εχει νοημα να πληρωνεις τελη εκτελωνισμού, την στιγμη που δεν εκτελωνίζεις δηλαδη δεν χρεωνεις φπα.

6 λεπτά πριν, thanos_gr είπε

Ό,τι έχω παραγγείλει από την Κίνα (10+ παραγγελίες από τον Ιούλιο, μέχρι 25€) δεν έχει περάσει καθόλου από το ελληνικό τελωνείο. Όλες μέσω Ουγγαρίας.

Από Αμερική έχω παραγγείλει 2 φορές, αλλά η πρώτη (που παρέλαβα) δεν είχε δηλωμένο το IOSS. Την δεύτερη την περιμένω ακόμα (είναι στην Ελλάδα εδώ και έναν μήνα).

Από Αγγλία έχω κάνει μια παραγγελία και αναμένεται να παραλάβω μέχρι μεθαύριο (1,5 μήνα μετά την άφιξη της στην Ελλάδα).

 

αυτα μεσω ουγγαριας περναν εκει τελωνειο και εδω ερχονται ως ευρωπαικα δεματα, γι αυτο, να δουμε στο αγγλικο και αμερικανικο τι θα σου κανουν, και εγω περιμενω ενα απο αμερικη που εδω ουτε καν το εχουν σκαναρει ακομα, να δουμε και αυτο τι θα βγει!

3 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Τουλάχιστον 10 παραγγελίες από Aliexpress μέσω Ουγγαρίας ή Ολλανδίας δεν πλήρωσα τίποτα απολύτως εδώ αλλά πλήρωσα τον Φ.Π.Α αστην Κίνα. 

Ένα αντικείμενο  2 ευρώ που πήρε ο γυιός μου , τον χρέωσαν 2,5 ευρώ και το πήρε γιατί το χρειαζόταν. 

Υπάρχουν λοιπόν όλα τα σενάρια. 

Τελικά όχι με απλη επικόληση IOSS αλλά η διασάφηση προάφιξης είναι αυτή που χρειάζεται για να μην πληρώσεις τίποτα.

 

οχι ειναι ξεκαθαρο οτι με απλη επικόλληση δεν το δεχονται, το λεει και στις οδηγιες απο την Ε.Ε. παντως στην δικια μου περιπτωση αφου δεν χρεωσαν φπα σημαινει οτι ο εμπορας εκανε σωστα την διασαφηση προαφιξης, απλα οι δικοι μας εδω η παρανομουν επιτηδες η δεν εχουν καταλαβει ακομα πως λειτουργει το συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Τουλάχιστον 10 παραγγελίες από Aliexpress μέσω Ουγγαρίας ή Ολλανδίας δεν πλήρωσα τίποτα απολύτως εδώ αλλά πλήρωσα τον Φ.Π.Α αστην Κίνα. 

Ένα αντικείμενο  2 ευρώ που πήρε ο γυιός μου , τον χρέωσαν 2,5 ευρώ και το πήρε γιατί το χρειαζόταν. 

Υπάρχουν λοιπόν όλα τα σενάρια. 

Τελικά όχι με απλη επικόληση IOSS αλλά η διασάφηση προάφιξης είναι αυτή που χρειάζεται για να μην πληρώσεις τίποτα.

 

Αν έχεις επιλέξει standard ή saver αποστολή ο εκτελωνισμός γίνεται στην Ουγγαρία, αν επιλέξεις φθηνότερη μέθοδο αποστολής το στέλνουν με ουγγρικό ταχυδρομείο αλλά δεν γίνεται εκτελωνισμός στην Ουγγαρία οπότε μπορεί να πληρώσεις εδώ ΦΠΑ + τέλη ακόμη και ν έχεις πληρώσει ήδη το ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έφτασε ένα πακέτο από Αγγλία (μετά από ένα μήνα στις αποθηκούλες του τελωνείου εδώ) με μικροδωράκια για Χριστούγεννα από συγγενή και μου ζητάνε τελη και φπα κάτι λιγότερο από 10€.

Αυτό που το γράφουν και στο site τους είναι προαιρετικό ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος;

"αξίας έως 45€ από ιδιώτη σε ιδιώτη απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ."

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο; Και τι έκανε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου ζητάει τέλη και ΦΠΑ το τελωνείο κάνεις αίτηση επανεξέταση δασμών. 

Στοιχίζει 12 ευρώ και αν δικαιωθείς τα περνεις πίσω. 

Προσοχή το δέμα πρέπει να το έστειλε ιδιώτης και όχι να το αγόρασε με αποστολή από τον έμπορο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου τα επιστρέφουν δηλαδή τα 12€; Εννοείται είναι ιδιώτης ο αποστολέας. Αν ήταν έμπορος δε θα το συζητούσα καν. Να ζητήσω επανεξέταση ή μπορεί και να φάω άκυρο; Θα πάρει κανένα μήνα πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πάρει ένας μήνας. Τώρα όσο αφορά την πιθανότητα επιτυχίας, δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω, 

Τα 12 ευρώ επιστρέφονται μόνο αν δικαιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μετά από τόσους μήνες δεν φαίνεται να το έχουν λύσει ακόμα.
Όσα δέματα έρχονταν από ali δεν είχαν θέμα. όμως τώρα έσκασε από ebay και ζητάνε 2,5€.
Δεν είναι μόνο δικό μας θέμα η διπλοχρέωση VAT και στο support το γνωρίζουν.
Πληρώνετε και παραλαμβάνετε και έπειτα κάνετε αίτημα εδώ με την απόδειξη θα σας επιστρέψουν τα χρήματα:

https://ocsnext.ebay.co.uk/ocs/mudcwf?deptName=UKCollectRemitRefund

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, grinder_ είπε

Ακόμα μετά από τόσους μήνες δεν φαίνεται να το έχουν λύσει ακόμα.
Όσα δέματα έρχονταν από ali δεν είχαν θέμα. όμως τώρα έσκασε από ebay και ζητάνε 2,5€.
Δεν είναι μόνο δικό μας θέμα η διπλοχρέωση VAT και στο support το γνωρίζουν.
Πληρώνετε και παραλαμβάνετε και έπειτα κάνετε αίτημα εδώ με την απόδειξη θα σας επιστρέψουν τα χρήματα:

https://ocsnext.ebay.co.uk/ocs/mudcwf?deptName=UKCollectRemitRefund

Το θέμα είναι ότι αν πχ το ελτα ξανα χρεωσε το φπα που σημαινει οτι ο πωλητης του ebay δεν εκανε σωστα την διαδικασία του ioss τοτε οκ το ebay να σου αποζημιώσει τον διπλοπληρωμενο  φπα. Αν ομως οπως στην περίπτωση μου χρεωσε μονο τελη ελτα και οχι φπα, αρα το ioss λειτούργησε σωστα, θα μου πει το ebay πρόβλημα σου, εγω δεν πληρώνω τα κερατιατικα του ελτα επειδή αυτοι δεν ξέρουν οτι δεν παίρνεις τελη στα ioss.

Επεξ/σία από vasilismf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vasilismf είπε

Το θέμα είναι ότι αν πχ το ελτα ξανα χρεωσε το φπα που σημαινει οτι ο πωλητης του ebay δεν εκανε σωστα την διαδικασία του ioss τοτε οκ το ebay να σου αποζημιώσει τον διπλοπληρωμενο  φπα. Αν ομως οπως στην περίπτωση μου χρεωσε μονο τελη ελτα και οχι φπα, αρα το ioss λειτούργησε σωστα, θα μου πει το ebay πρόβλημα σου, εγω δεν πληρώνω τα κερατιατικα του ελτα επειδή αυτοι δεν ξέρουν οτι δεν παίρνεις τελη στα ioss.

Θα πείς ότι είναι VAT και όχι τέλη. Απλά απόδειξη θέλουν.
Αν η πλατφόρμα του ebay είχε κάνει σωστά την διαδικασία δεν θα είχε προκληθεί καμία χρέωση.
Είπα και πρίν, δεν είναι θέμα ΕΛΤΑ, πολλές χώρες έχουν το ίδιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, thanos_gr είπε

ANTIKEIMENO RV********GB ΘA ΣAΣ EΠIΔOΘEI AΠO ΔIANOMEA. THΛ.EΠIKOINΩNIAΣ: 210*******

Σας έχει έρθει ποτέ τέτοιο μήνυμα από τα ΕΛΤΑ; Γλύτωσα ΦΠΑ/Τέλη; (Δέμα από Αγγλία)

Σε δέμα του China post μου έχει συμβεί. Ενώ ήρθε τέτοιο μήνυμα, το δέμα πήγε κανονικά στο ΕΛΤΑ της περιοχής μου, και το παρέλαβα από εκεί. Απλά, κατά λάθος έστειλαν το μήνυμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...