Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

με αφορμή το σχόλιο για την Ουγγαρία, ας πω κ εγώ τον πόνο μου.

Παραγγελία από aliexpress, που έφυγε από τον πωλητή στις 7/12/2021.

Βάσει του tracking  system των Ουγγρικών Ταχυδρομείων (posta.hu), προκύπτουν τα εξής:

343867408_.png.31f0f09ebf9c1c5acb5b8ba198afc1a3.png

Μετά την τελευταία εγγραφή των Ούγγρων στις 22/12 10:03, έρχεται η πρώτη και μοναδική μέχρι σήμερα εγγραφή των ΕΛΤΑ, στις 22/12 17:59, που είναι αυτή:

εικόνα.png

Έκτοτε, no news.

Τί παίζει;

Επεξ/σία από Grouser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγελία 16/01 από Aliexpress.
Το προϊόν κοστίζει κάτω από 25€.

Στο site αναφέρει "Ships from China".
Στην απόδειξη συναλλαγής στο κάτω μέρος γράφει: "Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited is raising this invoice in accordance to the applicable tax laws in Netherlands."

 

Το ποστάρω για να ενημερώσω σχετικά.

Πιστεύετε θα παραλάβω;
Η παράδοση είναι επαρχία, όχι Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 11:17 ΜΜ, Grouser είπε

Καλησπέρα παιδιά,

με αφορμή το σχόλιο για την Ουγγαρία, ας πω κ εγώ τον πόνο μου.

Παραγγελία από aliexpress, που έφυγε από τον πωλητή στις 7/12/2021.

Βάσει του tracking  system των Ουγγρικών Ταχυδρομείων (posta.hu), προκύπτουν τα εξής:

343867408_.png.31f0f09ebf9c1c5acb5b8ba198afc1a3.png

Μετά την τελευταία εγγραφή των Ούγγρων στις 22/12 10:03, έρχεται η πρώτη και μοναδική μέχρι σήμερα εγγραφή των ΕΛΤΑ, στις 22/12 17:59, που είναι αυτή:

εικόνα.png

Έκτοτε, no news.

Τί παίζει;

Δώσε μας tracking number, για να δούμε όλα τα reports. Το ότι βγήκε στα ΕΛΤΑ 'παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό', δεν λέει τίποτα!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.. Ελπίζω το παρόν να μην είναι αρκετά offtopic.

Έχει κανείς ιδέα τι είναι το Νέο ΚΔΤΑ;

και γιατί έκανε 9 μέρες να πάει εκεί; 🤣

 

Screenshot_20220119-161850_Chrome.jpg

Επεξ/σία από FeVerSeCtioN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, karagiannisG είπε

Απο 10 του μηνα εχει παγωσει εκει. Το δεμα ειναι απο Σεβρια (ιδιωτης σε ιδιωτη) παιζει καποιο ρολο αυτο;

Screenshot_20220119-171300_Chrome.jpg

Η Σερβία είναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης οπότε σκάλωσε στο τελωνείο.. από αντικείμενα που παρέλαβα από Αμερική πριν 1 μήνα, ο μέσος όρος παραμονής στο τελωνείο είναι ο 1.5 μήνας. 

Υπολόγισε μέσα Φλεβάρη να ξεκολλήσει, όπως επίσης και περίπου 2.5 ευρώ έξτρα φέσι για τον εκτελονισμο (+ΦΠΑ αν δεν έχει ήδη προπληρωθει)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησαν να κολλάνε και τα ευρωπαικά δέματα πλέον? Αυτό το ΚΤΕΠ πρώτη φορά το βλέπω 

Πακέτο από αυστρία με κλασσικό τεράστιο κωδικό με νούμερα. Δεν έγινε ποτέ ενημέρωση του κωδικού στον αντίστοιχο ελληνικό XX000000XX . Έπρεπε να καλέσω αυστρία για να έχω ενημέρωση. 

image.png.bf5e34d5fb6af4ab56668aef096f7159.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον βοηθηθεί, σε 2 δέματα από Ali (μέσω Ουγγαρίας) που το tracking έχει κολλησει στο "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" εντός 2 εργάσιμων από την ημερομηνία που γράφει αυτό στα εισαγωγικά , μου έχουν παραδοθεί και τα 2 (επαρχία). Το tracking συνεχίζει και λέει το ίδιο. (By the way 1 μήνας ακριβώς με Ali Saver Shipping και ενδιάμεσα γιορτές, μια χαρά μου φαίνεται.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Ξεκίνησαν να κολλάνε και τα ευρωπαικά δέματα πλέον? Αυτό το ΚΤΕΠ πρώτη φορά το βλέπω 

Πακέτο από αυστρία με κλασσικό τεράστιο κωδικό με νούμερα. Δεν έγινε ποτέ ενημέρωση του κωδικού στον αντίστοιχο ελληνικό XX000000XX . Έπρεπε να καλέσω αυστρία για να έχω ενημέρωση. 

image.png.bf5e34d5fb6af4ab56668aef096f7159.png

το ΚΤΕΠ σημαίνει ότι το παραδίδει η ΕΛΤΑ courier

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

το ΚΤΕΠ σημαίνει ότι το παραδίδει η ΕΛΤΑ courier

Το περίμενα από τα μεταφορικά που πλήρωσα, αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το 15ημερο αναμονής στο αεροδρόμιο...
Δεν ήξερα πως τα πακέτα εντός ευρώπης έχουν τέτοια καθυστέρηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Ξεκίνησαν να κολλάνε και τα ευρωπαικά δέματα πλέον? Αυτό το ΚΤΕΠ πρώτη φορά το βλέπω 

Πακέτο από αυστρία με κλασσικό τεράστιο κωδικό με νούμερα. Δεν έγινε ποτέ ενημέρωση του κωδικού στον αντίστοιχο ελληνικό XX000000XX . Έπρεπε να καλέσω αυστρία για να έχω ενημέρωση. 

image.png.bf5e34d5fb6af4ab56668aef096f7159.png

Το ίδιο παρατηρώ κι εγώ. Περιμένω δύο δέματα από Ιταλία. Το ένα είναι από 13/1 σε κατάσταση επεξεργασίας στο ταχυδρομείο του Μιλάνου και το δεύτερο από 14/1 που έφυγε από  το Τορίνο, έχει κολλήσει επίσης στο Μιλάνο από 18/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NoMans είπε

Για όποιον βοηθηθεί, σε 2 δέματα από Ali (μέσω Ουγγαρίας) που το tracking έχει κολλησει στο "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" εντός 2 εργάσιμων από την ημερομηνία που γράφει αυτό στα εισαγωγικά , μου έχουν παραδοθεί και τα 2 (επαρχία). Το tracking συνεχίζει και λέει το ίδιο. (By the way 1 μήνας ακριβώς με Ali Saver Shipping και ενδιάμεσα γιορτές, μια χαρά μου φαίνεται.)

Το έχω ξαναπεί... Στο 'Aliexpress saver shipping', το tracking number κανονικά 'σταματάει' στην 'Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikosgiann78 είπε

Το έχω ξαναπεί... Στο 'Aliexpress saver shipping', το tracking number κανονικά 'σταματάει' στην 'Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο'

Α ΟΚ δεν είχα δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...