Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

Εχει τυχει σε κανεναν να του ερθει μη συστημμενο πακετο(απλο ταχυδρομειο unregistered) και να του εχουν βαλει χρεωση απο το ελτα?

Επειδη ηρθε σε εμενα και μαλιστα ειχα πληρωσει και στο ebay εχτρα tax(φορο).

Χρεωση 0,20 φορος και 2,5 εξοδα ελτα.

Μιλαμε για μικροπραγμα αξιας 1 ευρω τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, donstefano είπε

Καλημερα!

Εχει τυχει σε κανεναν να του ερθει μη συστημμενο πακετο(απλο ταχυδρομειο unregistered) και να του εχουν βαλει χρεωση απο το ελτα?

Επειδη ηρθε σε εμενα και μαλιστα ειχα πληρωσει και στο ebay εχτρα tax(φορο).

Χρεωση 0,20 φορος και 2,5 εξοδα ελτα.

Μιλαμε για μικροπραγμα αξιας 1 ευρω τωρα....

τραγικό αλλά ελληνικό.. 

Αν το βρίσκεις Ελλάδα φθηνότερα, άστο να γυρίσει πίσω και πάρε τα χρήματα από το ebay (αφού έχουν περάσει οι μέρες που σου λέει να περιμένεις).

Δεν φαίνεται πουθενά σε σύστημα ότι δεν παραδίδεται λόγο άρνησης πληρωμής φόρου, οπότε δεν θα έχεις και θέμα να αναφέρεις πως απλά δεν έφτασε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, FeVerSeCtioN είπε

τραγικό αλλά ελληνικό.. 

Αν το βρίσκεις Ελλάδα φθηνότερα, άστο να γυρίσει πίσω και πάρε τα χρήματα από το ebay (αφού έχουν περάσει οι μέρες που σου λέει να περιμένεις).

Δεν φαίνεται πουθενά σε σύστημα ότι δεν παραδίδεται λόγο άρνησης πληρωμής φόρου, οπότε δεν θα έχεις και θέμα να αναφέρεις πως απλά δεν έφτασε ποτέ.

Μη συστημένη αποστολή + προπληρωμή τελών δε νομίζω ότι υποστηρίζεται! Οπότε καθόλου τραγικό....

Ο φίλος μπορεί να κάνει είτε αυτό που προτείνεις, είτε μπορεί να ζητήσει τα επιπλέον έξοδα από το eBay, εφόσον η αγγελία έλεγε πως θα έχει πληρωθεί ο VAT/tax. Mέσα στο thread κάποιος έχει αναφέρει πως.

Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, FeVerSeCtioN είπε

τραγικό αλλά ελληνικό.. 

Αν το βρίσκεις Ελλάδα φθηνότερα, άστο να γυρίσει πίσω και πάρε τα χρήματα από το ebay (αφού έχουν περάσει οι μέρες που σου λέει να περιμένεις).

Δεν φαίνεται πουθενά σε σύστημα ότι δεν παραδίδεται λόγο άρνησης πληρωμής φόρου, οπότε δεν θα έχεις και θέμα να αναφέρεις πως απλά δεν έφτασε ποτέ.

Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να παω για αντικειμενο 1 ευρω να παω να δωσω αλλα 2,70.Το θεωρω γελειο......
Το κακο ειναι οτι untracked το σταματησαν και το χρεωσαν...και καθυστερησε παρα πολυ.....3-4 μηνες....
Το 2ο τραγικο ειναι ενω πληρωσα φπα στο ebay εφαγα και αλλη χρεωση στο κεφαλι.....Κανονικα αφου πληρωσα φπα δεν επρεπε να χρεωθει κατι....
Παιζει ο αποστολεας να μην εγραψε πανω στο πακετακι την διασαφηση για το φπα.....

Το ελτα αφησε στο σπιτι ενα απλο χαρτ Α4 φωτοτυπια με τις χρεωσεις....Μπακαλικο δηλαδη.....
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρη αν εδώ είναι το κατάλληλο μέρος για το πρόβλημα μου, μιας και η παραγγελία μου έφτασε κανονικά. Απλά όταν έκανα αίτηση αναδρομολόγησης, και ενώ στο παρελθόν είχε φτάσει μέσα σε 2 μέρες, τώρα έχει κολλήσει από τις 14/01 έτσι. Στο τοπικό ταχυδρομείο μου είπαν ούτε αυτοί ξέρουν γιατί. Τι κάνω; Κλαίω; 

C03BD9C0-AF79-4C1F-9052-1F46A3F34F5F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, maerou είπε

Δεν είμαι σίγουρη αν εδώ είναι το κατάλληλο μέρος για το πρόβλημα μου, μιας και η παραγγελία μου έφτασε κανονικά. Απλά όταν έκανα αίτηση αναδρομολόγησης, και ενώ στο παρελθόν είχε φτάσει μέσα σε 2 μέρες, τώρα έχει κολλήσει από τις 14/01 έτσι. Στο τοπικό ταχυδρομείο μου είπαν ούτε αυτοί ξέρουν γιατί. Τι κάνω; Κλαίω; 

C03BD9C0-AF79-4C1F-9052-1F46A3F34F5F.jpeg

Πάρε στα κεντρικά τηλέφωνο να βγάλεις άκρη. Γενικά είναι σκατα πλέον ΕΛΤΑ και ταχυμεταφορές..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4Κ bluray apo zavvi.co.uk

37,67 € αξια δεματος

16,54€ εκτελωνισμος και ΦΠΑ 

Ασύμφορες πλεον οι αγορές απο Αγγλία

Screenshot_2022-01-21-15-06-25-91_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Επεξ/σία από Dam_Peristeriws
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα έφτασε το δέμα που είχα αγοράσει απο Αμερική 9€ το αντικείμενο + 9.90€ έξοδα αποστολής και τελικά με χρέωσαν και τα ΕΛΤΑ + 4.28€ φόρους κτλ του τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Dam_Peristeriws είπε

4Κ bluray apo zavvi.co.uk

37,67 € αξια δεματος

16,54€ εκτελωνισμος και ΦΠΑ 

Ασύμφορες πλεον οι αγορές απο Αγγλία

Screenshot_2022-01-21-15-06-25-91_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Ποσα ηταν τα 4Κ blurays; Αν ηταν τουλαχιστον σε καλη τιμη, 5-6 κομματια ας πουμε, κατι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα sms απο τα ΕΛΤΑ οτι για τον εκτελωνισμο απαιτειται υπευθυνη δηλωση προσωπικης χρησης που πρεπει να αποστειλω στο [email protected]

Τι ειναι αυτο;

 

Και κατι ακομη. Υποτιθεται εχω προπληρωσει δασμους,φορους κλπ. . Πρεπει να κανω κατι για να μην μου χρεωσουν κατι επιπλεον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, farma είπε

Ελαβα sms απο τα ΕΛΤΑ οτι για τον εκτελωνισμο απαιτειται υπευθυνη δηλωση προσωπικης χρησης που πρεπει να αποστειλω στο [email protected]

Τι ειναι αυτο;

 

Και κατι ακομη. Υποτιθεται εχω προπληρωσει δασμους,φορους κλπ. . Πρεπει να κανω κατι για να μην μου χρεωσουν κατι επιπλεον;

Σε ορισμένες κατηγορίες προϊόντων για την εισαγωγή τους απαιτούνται συγκεκριμένα δικαιολογητικά όπως π.χ. Υπεύθυνη Δήλωση Παραλήπτη, Πιστοποιητικό ΕΟΦ, Χημείου, Γεωπόνου ή Κτηνιάτρου κ.ά. Στις περιπτώσεις αυτές τα ΕΛΤΑ επικοινωνούν μαζί σας με συστημένη επιστολή, με την οποία σας ζητούν να προσκομίσετε όλα τα απαιτούμενα έγγραφα / δικαιολογητικά. Ειδικότερα όσον αφορά στην εισαγωγή φαρμάκων, καλλυντικών και βιταμινών, εάν αυτά προορίζονται για προσωπική χρήση εφαρμόζεται η απλουστευμένη διαδικασία που προβλέπεται στην 53395 Απόφαση του ΕΟΦ 

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία εκτελωνισμού, επικολλάται στο ταχυδρομικό αντικείμενο ειδική διακριτή ετικέτα, κίτρινου χρώματος, στην οποία αναγράφονται το πραγματικό περιεχόμενο του αντικειμένου και η στατιστική (δασμολογητέα) αξία του, που αποτέλεσε τη βάση υπολογισμού των διαφόρων επιβαρύνσεων, οι οποίες εμφανίζονται αναλυτικά (Δασμοί, ΦΠΑ, Λοιπές Επιβαρύνσεις, καθώς και η αμοιβή των ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό – Τέλη Εκτελωνισμού ΕΛΤΑ). Στη δασμολογητέα αξία εκτός από την τιμολογιακή αξία συνυπολογίζονται στοιχεία όπως έξοδα μεταφοράς, ασφάλιστρα κλπ.

Παραλαβή Αντικειμένου που εκτελωνίστηκε

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΥΕΤΑ - Επιστολη προς παραλήπτη για προσκόμιση διακολογητικών.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ, δεν ξερω αν το εχει παρατηρησει και αλλος, αλλα καθε Σαββατο βραδυ μεχρι καποια στιγμη την Κυριακη, το tracking στα ΕΛΤΑ δεν δουλευει. Κατα τ'αλλα, ακομα στα ελλιπη στοιχεια ειναι το δικο μου (απο 3/01)

image.png.4faf16942dc4fcdc71cc8d14a1d1aa05.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παλι. Παραγγελίες από Aliexpress με μέθοδο Aliexpress standard και saver shipping έρχονται σφαίρα μέσω Ουγγαρίας και χωρίς τέλος.  Μάλιστα αν είναι αρκετές γίνονται consolidated σε ένα πακέτο γλιτώνοντας τα πολλά ταξίδια στα ΕΛΤΑ. Εταιρία που χρησιμοποιείται είναι η posteitalia η κάπως έτσι.

15 20 μικρά και μεγάλα αντικείμενα ήρθαν σε λιγότερο από μήνα σε 4 πακέτα με παραγγελία από Κίνα  μετά τις 15 Δεκεμβρίου. Μάλιστα 2 μεγάλα κουτιά με λασπωτηρες μηχανής και άλλα  μικρά πράγματα μου τα παρέδωσε ο ταχυδρόμος σπιτι. Έπεσα από τα σύννεφα

Επεξ/σία από dionysg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα πακέτο από Ην.Βασίλειο. Ο πωλητής έγραψε σωστά την ετικέτα με το IOSS και έτσι δεν χρεώθηκα επιπλέον ΦΠΑ από το τελωνείο, παρά μόνο τέλη εκτελωνισμού 2,50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lektikos είπε

Παρέλαβα σήμερα πακέτο από Ην.Βασίλειο. Ο πωλητής έγραψε σωστά την ετικέτα με το IOSS και έτσι δεν χρεώθηκα επιπλέον ΦΠΑ από το τελωνείο, παρά μόνο τέλη εκτελωνισμού 2,50 ευρώ.

Από ποιο μαγαζί; (Αν θες στείλε πμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...