Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ήξερες ότι είχαν περάσει το στάδιο του Τελωνείου ή θεωρούσες ότι ήταν ακόμα κολλημένα εκεί και η άφιξη τους ήταν έκπληξη;

Μόνο 3 κωδικοί αντιστοιχούν σε tracking number που γνώριζα και όλοι τους φαινόντουσαν οτι έφτασαν στην Ελλάδα πριν κανένα μήνα και ξαφνικά σήμερα είναι σε κατάσταση "προς παράδοση". Επίσης και οι τρείς κωδικοί εμφανίστηκαν σήμερα στο tracking service των ΕΛΤΑ.

Οι υπόλοιποι κωδικοί δεν ξέρω που αντιστοιχούν, γιατί είτε είναι untracked είτε ήρθαν με τριγωνική αποστολή μέσω Uzbekistan. Αυτά πιθανώς αντιστοιχούν σε αποστολές για τα οποία μου έδωσαν αριθμό φορτωτικής, τύπου SXXXXXXXXXXXXXX ή ΥΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και σύμφωνα με τα 17track, aftership κτλ. έχουν φτάσει στην Ελλάδα εδώ και πάνω απο 1 μήνα.

Λεπτομέρειες, αισίως αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Γιατί κάνετε focus στην Ελλάδα?

Η καθυστέρηση κυρίως των Κινεζικών δεμάτων είναι στην μεταφόρτωση τους μόλις φτάσουν Ευρώπη (συνήθως Ολλανδία). Η τοπική καθυστεριση εντός Ελλάδας είναι ελάχιστη σχετικά με τους σχεδόν 3 μήνες που κάνει συνολικά το δεμα να φτάσει. 

Επίσης μεγάλη καθυστεριση έχουν οι πολύ φθηνές αποστολές μέχρι να φύγουν από Κίνα. Όπου περιμένουν στο αεροδρόμιο μέχρι και ένα μήνα μέχρι να φύγουν. Κάτι που δεν έχει σχέση με Ελλάδα φυσικά.

Οποτε το ίδιο σχεδόν πρόβλημα σίγουρα το έχουν σε παρόμοιο βαθμό όλοι στην Ευρώπη που παραγγέλνουν από Κίνα.

Δεν ξερω απο πού αντλεις τις πληροφοριες για οσα γραφεις στο μηνυμα σου, εγω με οσα ξερω, νομιζω οτι δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Ισως πλην ελαχιστων εξαιρεσεων που επιβεβαιωνουν τον κανονα! Και απο τις δικες μου περιπτωσεις και διαβαζοντας το τοπικ, ισως δεν το εχεις κανει, συμβαινει το παρακατω:

Σε 10-15-20 ημερες στην χειροτερη, εφτασαν απο Κινα Ελλαδα. Ελλαδα βρισκονται 2-3-3,5 μηνες και ακομα να παραδοθουν.

Στα ιδια πραγματακια που περιμενω 3-4 μηνες και αναγκαστηκα να ζητησω refund για να μην χασω τα χρηματα μου, υπαρχουν feedback-αξιολογησεις πελατων απο διαφορες χωρες της Ευρωπης οτι τα ελαβαν πολυ γρηγορα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, matrixxx είπε

Σε 10-15-20 ημερες στην χειροτερη, εφτασαν απο Κινα Ελλαδα. Ελλαδα βρισκονται 2-3-3,5 μηνες και ακομα να παραδοθουν.

Μία από τα ίδια και εγώ.

22 μέρες Κίνα-Ελλάδα και 3 μήνες κολλημένα Ελλάδα στο αεροδρόμιο.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, σήμερα εμφανίστηκε στο tracking το μήνυμα:
"This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates."

VygVh04.jpg

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αλλά εφάπτεται των Ελτα, 18/03 έστειλα πακέτο προς ΜΒ, σήμερα είδα στο tracking ότι βρίσκεται προς παράδοση.

Ναι μεν δεν μπορούμε να συγκριθούμε με Royal Mail που εντός 2 ημερών (20-22, βασικά μέσα στη 1η εργάσιμη καθώς ήταν ΣΚ) παρέδωσε, αλλά αυτό που τα δέματα πρέπει να περιμένουν εβδομάδες έως μήνες μέχρι να ανοιχτούν και να πάρουν το δρόμο τους είναι τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα εγγραφή για να πω και εγω τον πόνο μου. 

Περιμένω 4 πακετάκια που φαίνεται να είναι Eλλάδα απο τον Δεκέμβρη 2020.

28 Δεκ 2020 09:05

Άφιξη στον τόπο παράδοσης

Cainiao

This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates.

 

21 Δεκ 2020 03:10

Arrival at GREECE inward office of exchange

Yanwen Logistics

This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates.

 

'Ολα  tracking number τύπου S00000xxxxxxxxx - UWxxxxxxxxxCN και YWXYxxxxxxxxx

 

'Εστειλα στο [email protected] και δεν μπορώ να πω η απάντηση ήρθε γρήγορα, σε 2 ημέρες!!!

 

Καλημέρα

Τα δέματά σας δεν βρίσκονται στο τελωνείο.

 Για πληροφορίες σχετικά με τα θέματα παράδοσης δεμάτων, παρακαλούμε επικοινωνήστε με την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ [800 11 82 000, 210 33 53 100, 210 33 53 777 (Δευ - Παρ, 08:00 - 20:00)].

 

Σας ευχαριστούμε

 

Έστειλα και στο [email protected] και απάντηση δεν ήρθε ΠΟΤΕ!!!

 

Πήρα τηλ. την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ. Περίμενα 35 λεπτά αλλά δεν το έβαλα κάτω μέχρι να μιλήσω σε κάποιον.

Μου είπαν πως δεν έχουν κάποια εικόνα για τα πακέτα με αυτό το tracking και καλο θα είναι να μιλήσω με το τοπικό ΕΛΤΑ απο όπου και παραλαμβάνω τα δέματα.

Το τηλ. του τοπικού ΕΛΤΑ είναι απλά διακοσμητικό!! οσο και αν προσπάθησα, οτι ωρα/μέρα κανένας δεν το σήκωσε!

Για να πάω απο κοντά δεν το συζητώ! Χαμός καθημερινά απ'εξω!! Ουρές κόσμου και ΑΝ καταφέρεις και εξυπηρετηθείς θα είσαι πολυ τυχερός!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Amoretti είπε

Έκανα εγγραφή για να πω και εγω τον πόνο μου. 

Περιμένω 4 πακετάκια που φαίνεται να είναι Eλλάδα απο τον Δεκέμβρη 2020.

28 Δεκ 2020 09:05

Άφιξη στον τόπο παράδοσης

Cainiao

This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates.

 

21 Δεκ 2020 03:10

Arrival at GREECE inward office of exchange

Yanwen Logistics

This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates.

 

'Ολα  tracking number τύπου S00000xxxxxxxxx - UWxxxxxxxxxCN και YWXYxxxxxxxxx

 

'Εστειλα στο [email protected] και δεν μπορώ να πω η απάντηση ήρθε γρήγορα, σε 2 ημέρες!!!

 

Καλημέρα

Τα δέματά σας δεν βρίσκονται στο τελωνείο.

 Για πληροφορίες σχετικά με τα θέματα παράδοσης δεμάτων, παρακαλούμε επικοινωνήστε με την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ [800 11 82 000, 210 33 53 100, 210 33 53 777 (Δευ - Παρ, 08:00 - 20:00)].

 

Σας ευχαριστούμε

 

Έστειλα και στο [email protected] και απάντηση δεν ήρθε ΠΟΤΕ!!!

 

Πήρα τηλ. την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ. Περίμενα 35 λεπτά αλλά δεν το έβαλα κάτω μέχρι να μιλήσω σε κάποιον.

Μου είπαν πως δεν έχουν κάποια εικόνα για τα πακέτα με αυτό το tracking και καλο θα είναι να μιλήσω με το τοπικό ΕΛΤΑ απο όπου και παραλαμβάνω τα δέματα.

Το τηλ. του τοπικού ΕΛΤΑ είναι απλά διακοσμητικό!! οσο και αν προσπάθησα, οτι ωρα/μέρα κανένας δεν το σήκωσε!

Για να πάω απο κοντά δεν το συζητώ! Χαμός καθημερινά απ'εξω!! Ουρές κόσμου και ΑΝ καταφέρεις και εξυπηρετηθείς θα είσαι πολυ τυχερός!

Δηλαδή τα πακέτα σου έχουν φύγει από το Τελωνείο, αλλά δεν σκαναρίστηκαν στο σύστημα ώστε να φαίνεται ότι έφυγαν από αυτό;

Έχω την εντύπωση ότι ο @nikosgiann78, έχει αναφερθεί ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Δηλαδή τα πακέτα σου έχουν φύγει από το Τελωνείο, αλλά δεν σκαναρίστηκαν στο σύστημα ώστε να φαίνεται ότι έφυγαν από αυτό;

H απάντηση που έλαβα ήταν αυτή.

Καλημέρα

Τα δέματά σας δεν βρίσκονται στο τελωνείο.

 

Πιστέυω απλά δεν ασχολήθηκαν καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Δηλαδή τα πακέτα σου έχουν φύγει από το Τελωνείο, αλλά δεν σκαναρίστηκαν στο σύστημα ώστε να φαίνεται ότι έφυγαν από αυτό;

Πολλα οπως ειδες και εσυ (cainiao πχ), σταματανε με το που φτασουν εκει. Θα το παραλαβεις και ακομα αυτο θα ειναι το τελευταιο στατους. Δεν θα σκαναριστει ξανα. Θα το δεις οταν παραλαβεις με το καλο. Εχω παραλαβει ηδη 1-2 στο τετραμηνο σχεδον. Οποτε καλως ή κακως δεν μπορεις να δεις ποτε εφυγαν απο εκει. Σε αλλες μεταφορικες ομως βλεπεις οτι βγηκαν μετα απο 1 (ή και παραπανω) μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Πολλα οπως ειδες και εσυ (cainiao πχ), σταματανε με το που φτασουν εκει. Θα το παραλαβεις και ακομα αυτο θα ειναι το τελευταιο στατους. Δεν θα σκαναριστει ξανα. Θα το δεις οταν παραλαβεις με το καλο. Εχω παραλαβει ηδη 1-2. Οποτε καλως ή κακως δεν μπορεις να δεις ποτε εφυγαν απο εκει. Σε αλλες μεταφορικες ομως βλεπεις οτι βγηκαν μετα απο 1 (ή και παραπανω) μηνα.

Μου έχει συμβεί σε πολλά δεματάκια αυτο. Αλλά... οχι να έχει περάσει ενα τρίμηνο! Ξέχασα να αναφέρω πως η περιοχή που μένω είναι Αθήνα-Κάτω Πατήσια, οι παραγγελίες όλες απο Ali express. Πλέον δεν έρχονται και οι ειδοποιήσεις. Είχα δέμα στο ταχυδρομείο που περίμενε 3 βδομ. και ειδοποίηση δεν ήρθε ποτέ. Απλά και συστημένα ΠΟΤΕ δεν τα είχε φέρει ταχυδρόμος σπίτι, πάντα πήγαινα εγω να τα παραλάβω εδω και 3 χρόνια που κάνω αγορές. Το αναφέρω μιας και κάποιοι είπαν πως τους τα φέρνουν στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ξεκόλλησε μια παραγγελία μου αποστολή 2 Φεβρουαρίου. 

Εκκρεμούν 4-5 του Δεκεμβρίου και άλλες τόσες Ιανουαρίου, γεγονός που επιβεβαιώνει την εκτίμηση ότι βγάζουν από την αποθήκη ότι βρουν μπροστά τους, χωρίς σειρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, Amoretti είπε

Μου έχει συμβεί σε πολλά δεματάκια αυτο. Αλλά... οχι να έχει περάσει ενα τρίμηνο! 

 

1 ώρα πριν, Amoretti είπε

Περιμένω 4 πακετάκια που φαίνεται να είναι Eλλάδα απο τον Δεκέμβρη 2020.

28 Δεκ 2020 09:05 Άφιξη στον τόπο παράδοσης

...

21 Δεκ 2020 03:10 Arrival at GREECE inward office of exchange

 

 

Στο τριμηνο απο την μερα που εφτασαν εισαι και εσυ. 4μηνο πανω κατω απο τις παραγγελιες σου. Πως περνα ο καιρος και δεν το καταλαβαινουμε...   ε; :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τηλέφωνο σήμερα στα ΕΛΤΑ (ναι έπιασα γραμμή ρε!) και το δέμα από Ολλανδία "δεν ήταν μέσα στο σάκο" που ανοίχτηκε και να κάνω αίτημα στα Ολλανδικά ταχυδρομεία για ανεύρεση...

πόσο κουτόχορτο νομίζουν οτι τρώμε...

24/12/2020, 13:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
4/12/2020, 00:17 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/12/2020, 05:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Επεξ/σία από greekfragma
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, matrixxx είπε

 

Στο τριμηνο απο την μερα που εφτασαν εισαι και εσυ. 4μηνο πανω κατω απο τις παραγγελιες σου. Πως περνα ο καιρος και δεν το καταλαβαινουμε...   ε; :) 

Nαι, περνά ο καιρός και δεν το καταλαβαίνουμε... Μόλις όμως το συνειδητοποιήσουμε έρχεται η απογοήτευση! 🙃

και το χειρότερο άκρη δεν βρήκα πουθενά. Απλά είπα να το παλέψω λίγο με τηλέφωνα και e-mail  οπου μπορούσα, να κοροιδέψω λιγάκι τον εαυτό μου οτι κάτι έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία 1/02 nl post από AliExpress

1 ακόμη με tracking Sxxx cainiao η παραγγελία έγινε 32/12 εδώ και 1 μήνα + αράζει στο αεροδρόμιο και άλλες 2-3 παραγγελίες με Sxxx cainiao που αράζουν επίσης στο αεροδρόμιο κοντά 1 μήνα να σημειώσω ότι έχω παραλάβει αρκετά με Sxxx tracking και πραγματικά παιδιά είναι όπως τύχη έχω παραλάβει δέμα σε 35 μέρες αλλά και σε 75 μέρες  θα έλεγα όμως ότι παραλαμβάνω πάντα της ποίο πρόσφατες παραγγελίες μετά τον Δεκέμβρη δηλαδή.

IMG_20210322_211511.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θα έχετε καταλάβει τα ΕΛΤΑ απαξιώνονται σιγά σιγά. Γνωστός μου ταχυδρόμος με 35 χρόνια υπηρεσίας βγήκε σε εθελούσια σύνταξη με ψίχουλα. Σήμερα πέρασα πάλι από τα κεντρικά πήγα στον διευθυντή για ένα δέμα που φαινόταν εδώ και μια βδομάδα σε άφιξη αλλά δεν μου το έφερναν σπίτι και φοβήθηκα μήπως χάθηκε και μου λέει ότι έφυγαν κι άλλα άτομα όχι μόνο ο γνωστός σου και δεν μας στέλνουν καινούργιους υπαλλήλους. Δεν ήξερε ούτε αυτός γιατί το κάνουν αυτό...
Με έστειλε στον ταχυδρόμο που φέρνει τα δέματα στη διεύθυνση μου (τομέα) και ο άνθρωπος μου είπε ότι θα περνάει μία φορά τον μήνα πλέον γιατί δεν προλαβαίνει. Όσο για τα δέματα περιττό να σας πω ότι ήταν βουνά στα σιδερένια καλάθια. Φανταστείτε τι θα γίνεται στις αποθήκες των αεροδρομίων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...