Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nikx είπε

Nα καταγραφει η ημερομηνια για τις μελλοντικές γενιές αν και το ποτε θα το δουμε.

 

image.jpeg.902779df8db5d373057e6c900fb98cc0.jpeg

 

Μακάρι να διαψευστώ αλλά νομίζω ότι θα γελάσουμε πολύ αν και όποτε γίνει αυτό, μόνο και μόνο επειδή για Ελλάδα μιλάμε. Να μένει το ντρόουν από ενέργεια ή να το έχουν αφήσει χωρίς σέρβις για χρόνια, και να ψάχνουμε τα φακελάκια του Aliexpress στα πεζοδρόμια. Ας ελπίσουμε, όμως, να πάει καλά, και επίσης να μη χάσουν ακόμη περισσότεροι ταχυδρόμοι τις δουλειές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Δέματα που έχουν δηλωθεί στο IOSS και δεν υπήρχε χρέωση τελωνείου, υπάρχει περίπτωση να γίνει επιστροφή των τελών εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ;

Έχει συμβεί σε κανένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, June είπε

Καλησπέρα. Δέματα που έχουν δηλωθεί στο IOSS και δεν υπήρχε χρέωση τελωνείου, υπάρχει περίπτωση να γίνει επιστροφή των τελών εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ;

Έχει συμβεί σε κανένα;

Δεν νομιζω, μονο αν κανεις αμφισβήτηση αλλα και αυτο εχει εξοδα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Τελικά μπορούμε να αφήσουμε να περάσουν οι μέρες στο αλί και να ανοίξουμε dispute σωστά?

Σου δίνουν μια διορία, νομίζω μέσα σε 15 μέρες αφού παραλάβεις κάτι τέτοιο. Εμένα μου το άνοιξαν πριν παραλάβω μέσω chat. Τους εξήγησα την κατάσταση (σχετικά με την πληρωμή του ΦΠΑ κλπ) και το άνοιξαν αυτοί.Τώρα θα περιμένω κανα δυο μέρες ακόμα μήπως μου κάνουν refund και βλέπουμε για παραλαβή, θα προλαβαίνω ακόμα.

Επεξ/σία από Johndos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα κατι απο aliexpresss

και μου το εστειλαν με tracking number τύπου LA026120632HU

ποια χώρα ειναι και γιατι δεν λεει CN αφου ειναι απο Κίνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Θα πάει cargo Ουγκαρία και από κει με την κανονική ροή ταχυδρομείου προσωπικά προς εσένα. Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψε κανένας κανένα ωραίο dispute στα αγγλικά για το θέμα με τα ΕΛΤΑ και το τελωνείο.... Οτι μας χρεώσαν το ΦΠΑ και τα έξοδα?

ο από τα βάθη της Κίνας λεει θα μου κάνει refund όταν επιστρέψει το πακέτο

Πιστεύω ότι αυτα που μας κρατάνε στα ΕΛΤΑ δε γυρνάνε πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, coyote2 είπε

Εγραψε κανένας κανένα ωραίο dispute στα αγγλικά για το θέμα με τα ΕΛΤΑ και το τελωνείο.... Οτι μας χρεώσαν το ΦΠΑ και τα έξοδα?

ο από τα βάθη της Κίνας λεει θα μου κάνει refund όταν επιστρέψει το πακέτο

Πιστεύω ότι αυτα που μας κρατάνε στα ΕΛΤΑ δε γυρνάνε πίσω

Τελικά άνοιξα dispute. Για να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, coyote2 είπε

Εγραψε κανένας κανένα ωραίο dispute στα αγγλικά για το θέμα με τα ΕΛΤΑ και το τελωνείο.... Οτι μας χρεώσαν το ΦΠΑ και τα έξοδα?

ο από τα βάθη της Κίνας λεει θα μου κάνει refund όταν επιστρέψει το πακέτο

Πιστεύω ότι αυτα που μας κρατάνε στα ΕΛΤΑ δε γυρνάνε πίσω

Gentlemen of Aliexpress as you know in Europe when we pay the VAT up to 150 ευrο and you correctly inform the system of my country through IOSS my parcel does not go through customs and I would not pay more than the original price, I paid for the product 2,50 euro VAT included the parcel came and they want me to pay 2,89 euro (tax and customs) more to collect it.  If I had known that I would pay so much more I would never have ordered either me either dozens of other people that we discuss on a blog about this particular problem. Please tell me what i should do, If i pay it will cost me double what it should of if i dont they would probably destroy the parcel.  It's not my fault and I would like a solution please if you want us as your customers in the future.

Αν θες κανε αντιγραφή επικόλληση αυτό, δεν ξέρω αν βγει κάτι δεν έχεις κάτι να χάσεις. Αλλά όπως είχα γράψει και πιο παλιά καλά είναι να ανεβάσεις και απόδειξη ότι σου ζητάνε να πληρώσεις αυτά η αν πλήρωσες ανέβασε και την απόδειξη. Τα ποσά τα έβαλα με βάση παλιό σου μήνυμα για τα λαστιχάκια αν δεν είναι αυτά διόρθωσε τα.

6 ώρες πριν, aler45 είπε

Εγω τελικα δεν το γλιτωσα σημερα το πρωι αυτο που εχω παραγγειλει απο ισπανια(αγιο βαρθολομαιο)eBay μπηκε τελωνειο

Κανονικά δεν έπρεπε Ευρωπαϊκή χώρα είναι η Ισπανία, υπάρχει περίπτωση να μπήκε μόνο για ελέγχο και να μη πληρώσεις τπτ

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...