Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Donghae είπε

Παραγγελία: 04/02/21
Αποστολή: 06/02/21

Εταιρία αποστολής: PostNL

Από τις 6 μαρτίου το tracking number μου βγάζει "The item is on transport to the country of destination" και από τότε τίποτα. Μέτα από επικοινωνία με την PostNL μου είπαν ότι είναι άπλα gateway για προώθηση της παραγγελίας μου οπότε να ρωτήσω την ελτα ή τον πωλητή για την εξέλιξη της παραγγελίας. Εγώ τώρα ποιόν να ρωτήσω; Το δέμα δεν έχει φτάσει στην ελλάδα.

Μπορεί να είναι εδώ, και απλά δεν το σκάναραν όταν έφτασε, και ξαφνικά να το δεις να 'βγαίνει' από το Γ.Ε.Τ.Α.  Έρχονται απρόβλεπτα

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ποιος παραδίδει τα Belgium Post απο China στην Ελλαδα?

Κανονικα τα ΕΛΤΑ δεν παραδιδουν? Αλλα γιατι κανενα απο τα δεματα μου δεν εχει φανει στο tracking των ΕΛΤΑ ανα και φαινεται οτι καποια θεωρητικα ηρθαν Ελλαδα εδω και καιρο?

Ξερεις κανεις?

Έχω πάρει τέτοιο 2,5 μήνες μετά που φαινόταν ότι έφτασε Ελλάδα (πάντως μέχρι στιγμής, κανένα δεν χάθηκε) - εννοείτε unregistered. Tracking number φίλος. Έτσι ξερά δεν μπορώ να πω περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, visualizer είπε

Δουλεύεις ΕΛΤΑ ;

Όχι φίλε, αλλά έχει τύχει να χάσει την μπάλα η άλλη από τα ΕΛΤΑ στο τηλ. (με αυτά που ήξερα και την έλεγα)!!! Πάντως ξέρω πολλούς carriers πως δουλεύουν!!!

1 ώρα πριν, visualizer είπε

 

Bpost αλλάζει το tracking number .. το ξέρω γιατί έχω και εγώ ένα δέμα κολλημένο αεροδρόμιο .

Έτσι πως το βλέπω εδώ, έχει φτάσει κανονικά εδώ Ελλάδα, απλά δεν τα έδωσαν ακόμα στην διανομή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω μια παραγγελία από κινα (ενα θερμόμετρο σχεδόν 20 ευρώ) με αριθμό αποστολής LD035826613BE εχει φθάσει Ελλάδα αερολιμένα στης 2/3 και ακόμα δεν εχει αλλάξει από εκεί 20 ήμερες τώρα. Έστειλα mail στα ΕΛΤΑ αλλά καμία απαντησει. Τη μπορώ να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nikpar00 είπε

Καλησπέρα, εχω μια παραγγελία από κινα (ενα θερμόμετρο σχεδόν 20 ευρώ) με αριθμό αποστολής LD035826613BE εχει φθάσει Ελλάδα αερολιμένα στης 2/3 και ακόμα δεν εχει αλλάξει από εκεί 20 ήμερες τώρα. Έστειλα mail στα ΕΛΤΑ αλλά καμία απαντησει. Τη μπορώ να κανω?

Υπομονή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, visualizer είπε

Το aliexpress εντωμεταξυ δεν δίνει κατευθείαν refund ...

το ίδιο συμβαίνει και σε μένα, ξέρουν αφού είναι θυγατρική η εταιρεία που έχει αναλάβει την μεταφορά ότι ο πωλητής το έστειλε, το δέμα είναι στο δρόμο. Ποιός να χρεωθεί σου λέει την χασούρα;

Όσο τα έστελναν με άλλες ταχυδρομικές υπηρεσίες ήταν εύκολα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

το ίδιο συμβαίνει και σε μένα, ξέρουν αφού είναι θυγατρική η εταιρεία που έχει αναλάβει την μεταφορά ότι ο πωλητής το έστειλε, το δέμα είναι στο δρόμο. Ποιός να χρεωθεί σου λέει την χασούρα;

Όσο τα έστελναν με άλλες ταχυδρομικές υπηρεσίες ήταν εύκολα.  

Επειδή έχω λαβει πάρα πολλά πακέτα από Ali με την δική τους αποστολή (και περιμένω κι άλλα), η αλήθεια είναι ότι όλα ήρθαν και σε όλα υπήρχε συνεχες tracking πάρα τις οποίες καθυστερήσεις.

Σε ότι δεν μου ήρθε πήρα refund άσχετα εάν το καθυστέρησαν κάποιες φορές.

Αυτά που είναι χαμένα στο διάστημα είναι κάτι μικροδεματάκια οου επέλεξα δωρεάν αποστολή (ή λολυ φθηνή) γιατί δεν άξιζε τον κόπο και είναι χαμένα στο διάστημα. Αλλα τα ποσά είναι πολύ μικρά και δεν αγχώνομαι.

Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει την νέα χρονιά είναι το Banggood. Ταχύτατο! Απίστευτο. Τελευταία παραγγελια: ordered 13/03, shipped 14/03, received 22/03!!! Απλό Priority Mail. Από όπου κι αν το έστειλαν ήταν σε 8 ημέρες σπίτι μου! Το προηγούμενο έκανε 15 ημέρες από αποθήκη Γερμανίας. Ακόμη και στις γιορτές δύο δέματα από Κίνα ήρθαν μέσα σε 25 ημέρες όταν γινόταν ο χαμός.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα! Ερώτηση, μου ηρθε το πακέτο του αδερφού μου απο Αγγλία και από τα 5 αντικείμενα που είχε μέσα , έλειπε μια ηλεκτρική οδοντοβουρτσα και φαινόταν ότι είχε ανοιχθεί το πακέτο και σφραγιστηκε πάλι. Μπορώ να κάνω κάτι για αποζημίωση, δεν ξέρω αν φταίει το ταχυδρομείο της Αγγλίας η το ελληνικο. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, michael150583 είπε

Καλημέρα στην παρέα! Ερώτηση, μου ηρθε το πακέτο του αδερφού μου απο Αγγλία και από τα 5 αντικείμενα που είχε μέσα , έλειπε μια ηλεκτρική οδοντοβουρτσα και φαινόταν ότι είχε ανοιχθεί το πακέτο και σφραγιστηκε πάλι. Μπορώ να κάνω κάτι για αποζημίωση, δεν ξέρω αν φταίει το ταχυδρομείο της Αγγλίας η το ελληνικο. Ευχαριστώ 

Κάνεις claim προς τον αποστολέα. Σε κάθε περίπτωση μόνο ο Αποστολέας μπορεί να διεκδικησει αποζημίωση για ζημιά ή απώλεια από την μεταφορική ούτως ή άλλως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Επειδή έχω λαβει πάρα πολλά πακέτα από Ali με την δική τους αποστολή (και περιμένω κι άλλα), η αλήθεια είναι ότι όλα ήρθαν και σε όλα υπήρχε συνεχες tracking πάρα τις οποίες καθυστερήσεις.

Σε ότι δεν μου ήρθε πήρα refund άσχετα εάν το καθυστέρησαν κάποιες φορές.

Αυτά που είναι χαμένα στο διάστημα είναι κάτι μικροδεματάκια οου επέλεξα δωρεάν αποστολή (ή λολυ φθηνή) γιατί δεν άξιζε τον κόπο και είναι χαμένα στο διάστημα. Αλλα τα ποσά είναι πολύ μικρά και δεν αγχώνομαι.

Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει την νέα χρονιά είναι το Banggood. Ταχύτατο! Απίστευτο. Τελευταία παραγγελια: ordered 13/03, shipped 14/03, received 22/03!!! Απλό Priority Mail. Από όπου κι αν το έστειλαν ήταν σε 8 ημέρες σπίτι μου! Το προηγούμενο έκανε 15 ημέρες από αποθήκη Γερμανίας. Ακόμη και στις γιορτές δύο δέματα από Κίνα ήρθαν μέσα σε 25 ημέρες όταν γινόταν ο χαμός.

Δυστυχώς το bang good είναι πιο ακριβό και δεν έχει την ποικιλία του aliexpress ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...