Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, hyperionthetitan είπε

Σε περιπτώσεις σαν την δικιά μου τι γίνεται; 

έχω 4 πακέτα στα ΕΛΤΑ και τα 4 το ίδιο πράγμα. Δηλαδή μου έχουν αφήσει 12 χαρτάκια και δεν πήρα χαμπάρι τίποτα;

Από ότι κατάλαβα το ali express δεν δέχεται refund

Από απλή περιέργεια, χωρίς να θέλω να φανώ αγενής, αφού είχες το tracking, δε το παρακολουθούσες; Μήπως εμφανίστηκαν όλες οι ενημερώσεις μαζί και όχι σταδιακά στις ημερομηνίες που αναφέρονται;

Εγώ όταν βλέπω πως είναι στο τοπικό ταχυδρομικό κατάστημα, πάω και το ζητάω, είτε έχω πάρει ειδοποίηση, είτε όχι. Έτσι κι αλλιώς, το να το φέρει σπίτι ο απλός διανομέας είναι απίθανο, εκτός κι αν έχει όγκο φακέλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, frap73 είπε

Εγώ όταν βλέπω πως είναι στο τοπικό ταχυδρομικό κατάστημα, πάω και το ζητάω, είτε έχω πάρει ειδοποίηση, είτε όχι.

Και εγώ έτσι κάνω. 

Σιγά που θα τους περιμένω κάθε φορά να μου φέρουν και ειδοποίηση, μετά από τόση αναμονή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα άφησε ο ταχυδρόμος 2 ειδοποιητήρια για δέματα εσωτερικού που ήρθαν κανονικά πριν 25 μέρες. Επειδή δεν περιμένω κάτι έκανα έναν έλεγχο και επιβεβαίωσα ότι είναι παλιά δέματα. Πάλι καλά δεν πήγα το ταχυδρομείο να στήνομαι στην ουρά

Επεξ/σία από pantelikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, frap73 είπε

Από απλή περιέργεια, χωρίς να θέλω να φανώ αγενής, αφού είχες το tracking, δε το παρακολουθούσες; Μήπως εμφανίστηκαν όλες οι ενημερώσεις μαζί και όχι σταδιακά στις ημερομηνίες που αναφέρονται;

Εγώ όταν βλέπω πως είναι στο τοπικό ταχυδρομικό κατάστημα, πάω και το ζητάω, είτε έχω πάρει ειδοποίηση, είτε όχι. Έτσι κι αλλιώς, το να το φέρει σπίτι ο απλός διανομέας είναι απίθανο, εκτός κι αν έχει όγκο φακέλου.

Είχα πάει την προηγούμενη εβδομάδα περίμενα μια ώρα και έφυγα. Δυστυχώς δεν ειμαι σε κανένα ΕΛΤΑ της γειτονιάς όπως ήμουν πριν κάποια χρόνια και ήμουν καλά. Τώρα τα ΕΛΤΑ της Καλλιθέας είναι προβληματικά. 

Πήγα σήμερα το πρωί 7:50 με νουμεράκια 574. Ξεκινάει από το 500... 9:30 ήταν 515. Τώρα μόλις τελείωσα. Πήρα τα 3 πακέτα που ήταν ακόμα εκεί και ευτυχώς γιατί αύριο θα φεύγανε τα 2 πάλι πίσω.

Οπότε τι καταφέραμε. Να πάρω άδεια σήμερα από την δουλειά και να περιμένουμε σαν μ@λ@κες για 4 ώρες και 15 λεπτά για να πάρω πακέτα που έχω πληρώσει κ να με κοροιδεύουν ότι με ειδοποίησαν. Φυσικά έχει γίνει καταγγελία προς τον ταχυδρόμο γιατί κ στα 4 έχει σημειώσει ότι δεν με βρήκε. Δυστυχώς δεν θα ψωνίσω ξανά από κατάστημα που φέρνει από ΕΛΤΑ γιατί οικονομικά και πνευματικά είναι ασύμφορο.

14 ώρες πριν, e-tic είπε

Σε αντίστοιχη περίπτωση ενήμερωσα τον πωλητή και ζήτησα να ξαναπληρώσω τα έξοδα αποστολής για να μου το ξαναστείλει.
Τελικά μόλις το δέμα παρελήφθη απο τον πωλητή, μου έκανε refund.

Απο τα ΕΛΤΑ δεν βγαίνει άκρη, γιατί απο την στιγμή που έχουν στο σύστημά τους οτι αφήσανε ειδοποίηση εσύ καλείσαι να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας...

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μια χαρα δέχεται το Ali refund. Απλα πρέπει να φτάσει πίσω στον αποστολέα και μετά θα γίνει refund το ποσό μείον τα μεταφορικά.

Όσον αφορά τα ΕΛΤΑ πας στο κατάστημα και κάνεις εγγραφξ καταγγελία στον ταχυδρόμο της περιοχής σου. Δεν προβλέπω να γίνει κάτι για τα πακέτα που έχασες αλλά θα σε προσέξει σίγουρα στα επομενα.

Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω. Ήδη έστειλα στον πωλητή. Γιατί δεν θέλω να ξαναμπώ σε αυτή την ταλαιπωρία.

Έκανα σήμερα την καταγγελία και προς ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hyperionthetitan είπε

Δυστυχώς δεν θα ψωνίσω ξανά από κατάστημα που φέρνει από ΕΛΤΑ γιατί οικονομικά και πνευματικά είναι ασύμφορο.

Συμφωνώ απολύτως 5 μήνες για μια μητρική από aliexpress and waiting προφανώς και θεωρώ τα 50€ χαμένα, αν έρθει ποτέ οκ αλλά αν απλά έρθει ειδοποίηση για ταχυδρομείο απλά θα έχω χάσει τα χρήματα μου, δεν παίζει να περιμένω σε ελτά ούτε τέταρτο όχι 3ωρό, ομοιώς έχω κάνει για ανταλλακτικά με γενική και acs, και φυσικά από ali δεν παίζει να παραγγείλω ξανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 2:48 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Οχι. Δεν έχει πάει ακόμη στο τοπικό  κατάστημα το δεμα σου.

 

Θα πρέπει να περιμένεις. Θα δεις δύο ακόμη φάσεις (ταυτόχρονα στην ουσία).

1- Προς παραδοση

2- Ελεγχος διανομέα -  Εισαγωγή στον σταθμο

3- Προς παραδοση

Επειδή πια δεν φέρνουν τα δέματα σπίτι αλλά αφήνουν μόνο χαρτάκι για να πας εσύ (να χεσω την τακτική τους μέσα με τον Covid που αναγκάζουν τον κόσμο να στοιβαχθει στο κατάστημα!), περιμένεις να δεις τα τρια πιο πάνω σταδια που στην ουσία σημαίνουν ότι ήρθε και το χαρτάκι στο σπίτι σου.

Εάν δεις το 1 & 2 μπορείς να πας στο κατάστημα να αναζητήσεις το δεμα σου αλλά παίζει να χάσεις και ώρα γιατί θα το ψάχνουν όχι με βάση το tracking number σου αλλά τον αριθμό δέματος που βάζει τοπικά το κατάστημα και το γράφει το ειδοποιητηριο. Αλλη χαζομάρα και αυτή!

 
 
 

Τώρα δηλαδή σταμάτησε στο προς παράδοση?που βρίσκεται δηλαδή δεν μπορώ να τους καταλάβω

IMG_20210330_171543.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, netwix447 είπε

Τώρα δηλαδή σταμάτησε στο προς παράδοση?που βρίσκεται δηλαδή δεν μπορώ να τους καταλάβω

IMG_20210330_171543.jpg

Όχι δεν πρέπει να του αφήσανε χαρτάκι πουθενά. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό κάνουν στη Μ.Δ. ΡΟΔΟΥ τελευταία. Αύριο θα το πάνε δίπλα στο κατάστημα (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ 2) και θα μπορείς να το πάρεις. Το ίδιο μου εμφάνησε σε 2 δέματα κι εμένα. Στο πρώτο τηλεφώνησα αμέσως στο κατάστημα και μου είπαν ότι θα το στείλουν εκεί, όπως κι έγινε. Στο δεύτερο ήξερα και περίμενα :cool: Τα χαρτάκια μου τα στείλανε 2-3 ημέρες μετά (στη διεύθυνση που είχα δηλώσει), αφού είχα πάει στο κατάστημα και τα παρέλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, specre είπε

Όχι δεν πρέπει να του αφήσανε χαρτάκι πουθενά. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό κάνουν στη Μ.Δ. ΡΟΔΟΥ τελευταία. Αύριο θα το πάνε δίπλα στο κατάστημα (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ 2) και θα μπορείς να το πάρεις. Το ίδιο μου εμφάνησε σε 2 δέματα κι εμένα. Στο πρώτο τηλεφώνησα αμέσως στο κατάστημα και μου είπαν ότι θα το στείλουν εκεί, όπως κι έγινε. Στο δεύτερο ήξερα και περίμενα :cool: Τα χαρτάκια μου τα στείλανε 2-3 ημέρες μετά (στη διεύθυνση που είχα δηλώσει), αφού είχα πάει στο κατάστημα και τα παρέλαβα.

Μιλάμε για γρηγοράδα δηλαδή εε?όχι αστεία 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, netwix447 είπε

Τώρα δηλαδή σταμάτησε στο προς παράδοση?που βρίσκεται δηλαδή δεν μπορώ να τους καταλάβω

IMG_20210330_171543.jpg

Είναι το ίδιο δέμα; Αν ναι, βλέπω ότι διαγράψανε το πήγαινε-έλα Ρόδο-Γεννάδι-Ρόδο. :blink:

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, specre είπε

Είναι το ίδιο δέμα; Αν ναι, βλέπω ότι διαγράψανε το πήγαινε-έλα Ρόδο-Γεννάδι-Ρόδο. :blink:

Όχι,όχι αυτό το δέμα τι γυρίσανε πάλι στο Μ.Δ. - Δ.Σ. και δεν το έχουν πάει ακόμη στα ΕΛΤΑ να πάω να το πάρω,μακάρι να το πάρουνε αύριο μαζί με το άλλο να πάω να τα μαζέψω γιατί με έχει ταλαιπωρήσει όλο αυτό το θέμα . 80 ημέρες περιμένω έναν φάκελο από Ισπανία,με τα πόδια πιο γρήγορα θα το έφερναν.

IMG_20210329_202159.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, e-tic είπε

Δεν έχω κανένα όφελος απο το να έβγαζα μια τέτοια ιστορία απο το μυαλό μου:

spacer.png

Σαν εμένα θα είσαι και εσύ μάλλον! Ανοίγω δύσκολα dispute, αλλά όταν ανοίξω, πάντα το Aliexpress με δικαιώνει (ότι και αν συμβαίνει)!!! Βέβαια, όπως είπα, είναι δύσκολο να ανοίξω dispute :)

Στις 29/3/2021 στις 7:31 ΜΜ, doakes είπε

Γυρνάει πίσω στον αποστολέα....

Πέρασαν 20 μέρες, και δεν το πήρες. Για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Σαν εμένα θα είσαι και εσύ μάλλον! Ανοίγω δύσκολα dispute, αλλά όταν ανοίξω, πάντα το Aliexpress με δικαιώνει (ότι και αν συμβαίνει)!!! Βέβαια, όπως είπα, είναι δύσκολο να ανοίξω dispute :)

Τι εννοεις δυσκολα; Οταν εχουν περασει 90 ημερες και τελειωνει το protection του ali και ακομα στο δειχνει στο τελωνειο, οτι εχει απλα προσγειωθει Ελλαδα πριν 3 μηνες, δεν κανεις dispute; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...