Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγγελία 17/2 και 19/2 Shipped από το Aliexpress. 

image.png.a293689a47120b67d458dca5a0a084f8.png

Δεν υπάρχει καμία λογική στο πως προχωράνε τα δέματα;

Βλέπω κολλημένα του Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου και παραλλαβές από τέλος Φεβρουαρίου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Δεν υπάρχει καμία λογική στο πως προχωράνε τα δέματα;

Βλέπω κολλημένα του Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου και παραλλαβές από τέλος Φεβρουαρίου...

Να κάνω μια υπόθεση, τραβηγμένη λίγο βέβαια.

Πες ότι έρχεται ένα φορτίο και ξεφορτώνεται. Δεν ασχολείται κανένας. Μετά από 1 βδομάδα έρχεται και άλλο, ξεφορτώνεται από πάνω από τα άλλα. Μετά έρχεται και άλλο και ξεφορτώνεται πάνω απ' τα άλλα. Οπότε όταν ο τελωνειακοί δουν ότι μαζεύτηκαν κάμποσα λένε ας πάμε να κάνουμε δουλειά. Και ξεκινάνε από πάνω, απ΄τις πιο νέες παραλαβές δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.Tesla είπε

Παραγγελία 17/2 και 19/2 Shipped από το Aliexpress. 

image.png.a293689a47120b67d458dca5a0a084f8.png

Δεν υπάρχει καμία λογική στο πως προχωράνε τα δέματα;

Βλέπω κολλημένα του Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου και παραλλαβές από τέλος Φεβρουαρίου...

Υπάρχει λογική... τελωνειακή.

Προχωράνε όσα είναι από τέλη Ιανουαρίου και μετά, έχοντας υψηλή προτεραιότητα... και τα Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου-αρχές Ιανουαρίου είναι σχεδόν «παρατημένα», με χαμηλή προτεραιότητα και λίγες εργατοώρες αφιερωμένες σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nabuko είπε

Να κάνω μια υπόθεση, τραβηγμένη λίγο βέβαια.

Πες ότι έρχεται ένα φορτίο και ξεφορτώνεται. Δεν ασχολείται κανένας. Μετά από 1 βδομάδα έρχεται και άλλο, ξεφορτώνεται από πάνω από τα άλλα. Μετά έρχεται και άλλο και ξεφορτώνεται πάνω απ' τα άλλα. Οπότε όταν ο τελωνειακοί δουν ότι μαζεύτηκαν κάμποσα λένε ας πάμε να κάνουμε δουλειά. Και ξεκινάνε από πάνω, απ΄τις πιο νέες παραλαβές δηλαδή

Πιστεύετε ότι τα δέματα ανοιγονται? Ούτε τα κοντεινερ δεν ανοιγονται καλά καλά. Άσε που όλα αυτά σε κοντεινερ έρχονται.

Τα χαρτιά βλέπουν οι τελωνιακοι και βάζουν τις σφραγίδες. Αντε να ανοιχτούν δειγματολειπτικα κάποια bulk.

Το λέω επειδή έχω εκτελωνησει δέμα από USA μόνος μου στο αεροδρόμιο και την πέρασα όλη την διαδικασία ακόμη και για τα μεμονωμένα δέματα (και το δικό μου ήταν και τεράστια κούτα που ούτε την είδαν απ έξω καν).

Ή σειρά φυσικά αλλάζει αναλόγως τον εκτελωνιστη και την εταιρεία. Αλλά η σειρά εκτελωνισμου δεν έχει καμία σχέση με την αποθηκη και τα δέματα όπως το φαντάζεσαι εσύ. Χαρτια βλέπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραγγειλει και γω απο αλι 28 φεβρουαριου νομιζω αλλα μονο ενας κωδικος μου ηρθε απο ολα αυτα που πηρα οι αλλοι δε ξερω τι φαση τα στειλαν η οχι. 1η φορα δοκιμαζω να παρω οποτε δε ξερω και πολλα. Και μενα φαινεται καπως ετσι.

Screenshot_20210403-105413_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου ξεκόλλησαν όλα, ακόμα και του Δεκέμβρη.

Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται.

Πιστεύω ότι επηρέασε η δική μας συζήτηση την όλη διαδικασία. Είτε με κάποιες προσπάθειες επικοινωνίας που έγιναν από αρκετούς εδώ μέσα, είτε γιατί μας διαβάζουνε. :-)  

Μπράβο στον @matrixxx για την πρωτοβουλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια παραγγελία μου στην fasttech φαίνεται να έχει φτάσει στην Ελλάδα από 22/3 (17track), αλλά στην αναζήτηση των  ΕΛΤΑ λέει: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τον κωδικό αντικειμένου: xxxxx

έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Από Ολλανδία παραγγελία 23/3 κ αποστολή 24/3...νομίζω Τρίτη Τετάρτη θα το έχω Χανιά!

 

Screenshot_2021-04-03-16-02-16-245_com.android.chrome.jpg

Τυχερός .. να εύχεσαι να μην ξεχαστεί εδώ πέρα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Theodore1890 είπε

Ξέρετε αν οι παραγγελίες 1 week delivery από banggood έρχονται στην ώρα τους;

Αν εσωτερικά δεν διεκπεραιώνονται από τα ΕΛΤΑ, λογικά θα είσαι εντάξει.

Εξαίρεση αποτελεί η ACS, η οποία θα σε ταλαιπωρήσει λιγάκι.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθές παραγγελία μέσω eBay απο 2 Ιανουαρίου, 3 μήνες ακριβώς έκανε να έρθει.
Επίσης χθές ήρθε ένας υπάλληλος της ACS, απο αυτούς που αφήνουν μόνο χαρτάκι χωρίς να χτυπάνε κουδούνι, οπότε πήγα σήμερα και παρέλαβα δέμα απο ali, παραγγελία στις 18/3 και αποστολή απο Ισπανία.
Τέλος, δέμα που παραγγέλθηκε απο Λιθουανία στις 17/3 και απεστάλθηκε στις 18/3, μόλις σήμερα 3/4 εμφανίστηκε στο Ελ.Βενιζέλος (ATHENS AIRMAIL CENTER).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2021 στις 4:42 ΜΜ, Theodore1890 είπε

Ξέρετε αν οι παραγγελίες 1 week delivery από banggood έρχονται στην ώρα τους;

Η μεγαλύτερη μπαρουφα του banggood. Λέει 1 week delivery αλλά αν διαβάσεις τους όρους είναι έως 10 εργάσιμες μέρες (2 βδομάδες δηλαδή) + επιπλέον αν δεν σταλεί άμεσα. Αν μάλιστα κολλήσει κάπου πρέπει να περιμένεις 30 μέρες μέχρι να αναγνωρίσουν ότι κόλλησε/χάθηκε και να σου δώσουν refund/ξαναστείλουν.

3 φορές πήρα μέσω "1 week" καμία δεν ήρθε μέσα σε 1 εβδομάδα. Αξίζει μόνο επειδή έρχεται από ευρωπαική αποθήκη οπότε όσο και να είναι η αξία του δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dompred είπε

Η μεγαλύτερη μπαρουφα του banggood. Λέει 1 week delivery αλλά αν διαβάσεις τους όρους είναι έως 10 εργάσιμες μέρες (2 βδομάδες δηλαδή) + επιπλέον αν δεν σταλεί άμεσα. Αν μάλιστα κολλήσει κάπου πρέπει να περιμένεις 30 μέρες μέχρι να αναγνωρίσουν ότι κόλλησε/χάθηκε και να σου δώσουν refund/ξαναστείλουν.

3 φορές πήρα μέσω "1 week" καμία δεν ήρθε μέσα σε 1 εβδομάδα. Αξίζει μόνο επειδή έρχεται από ευρωπαική αποθήκη οπότε όσο και να είναι η αξία του δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω.

Δηλαδή δεν έχει να κάνει με τις καθυστερήσεις των ΕΛΤΑ; Έρχεται πόρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...