Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Theodore1890 είπε

Δηλαδή δεν έχει να κάνει με τις καθυστερήσεις των ΕΛΤΑ; Έρχεται πόρτα;

2/3 ήρθαν με DHL, 3η περιμένω ακόμα. Έχω διαβάσει εδώ όμως ότι σε μερικούς τα φέρνει η ACS.

Το tracking είναι της μορφής CQXXXXXXXXXDE που θα περίμενες να παραδοθεί από ΕΛΤΑ, αλλά όταν μπει στη χώρα αλλάζει και παίρνει το ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ της DHL. Μπες στο parcelapp μόλις σκαναριστεί ότι ήρθε Ελλάδα για να δεις το νέο αριθμό και να το δεις στην DHL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dompred είπε

2/3 ήρθαν με DHL, 3η περιμένω ακόμα. Έχω διαβάσει εδώ όμως ότι σε μερικούς τα φέρνει η ACS.

Το tracking είναι της μορφής CQXXXXXXXXXDE που θα περίμενες να παραδοθεί από ΕΛΤΑ, αλλά όταν μπει στη χώρα αλλάζει και παίρνει το ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ της DHL. Μπες στο parcelapp μόλις σκαναριστεί ότι ήρθε Ελλάδα για να δεις το νέο αριθμό και να το δεις στην DHL.

Γιατι να περιμενεις να παραδοθει με ΕΛΤΑ?

Με DHL paket ειναι το tracking που σου δινουν.Το βλεπεις και οταν ειναι γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γιατι να περιμενεις να παραδοθει με ΕΛΤΑ?

Με DHL paket ειναι το tracking που σου δινουν.Το βλεπεις και οταν ειναι γερμανια.

Συνήθως το tracking αυτής της μορφής είναι που δίνουν τα εθνικά ταχυδρομεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2021 στις 4:03 ΜΜ, isaias1983 είπε

Από Ολλανδία παραγγελία 23/3 κ αποστολή 24/3...νομίζω Τρίτη Τετάρτη θα το έχω Χανιά!

 

Screenshot_2021-04-03-16-02-16-245_com.android.chrome.jpg

Αυτό το κλείσιμο από Κ.Α.Τ. εκεί 'μαρτυρεί' ότι το δέμα δεν πήγε στον τελωνειακό έλεγχο (και προφανώς όχι τυχαία), οπότε το πήρε πιο γρήγορα η διανομή των ΕΛΤΑ (είναι σύνηθες αυτό, σε αυτά τα δέματα). Ερωτήσεις

1) Είναι κανονικό Ολλανδικό δέμα; Η απάντηση λογικά είναι όχι (καθώς βλέπω στην αρχή ότι γίνεται 'Pre-advised to PostNL')

2) Είναι μήπως 'next tracking number' από εταιρία logistics, που έχει κάνει ήδη εκτελωνισμό αλλού;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καθυστερησεις των ΕΛΤΑ ειναι επος

1/4/2021, 11:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
6/3/2021, 06:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι σας εχει τύχει ποτέ αυτό?

Δέμα απο Ευρωπαική αποθήκη του Banggood φτάνει Ελλάδα, και στις 1/4 φτάνει Μοσχάτο. Σήμερα μου εμφανίζει μια εγγραφή 3/4 εκφώρτωση απο Μεταφορικό μέσο στο Αεροδρόμιο....

Τι στο καλό συμβαίνει?

image.png.bc1a56651481faeb6cc495c3c1a51c1d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, nkarama είπε

Συνάδελφοι σας εχει τύχει ποτέ αυτό?

Δέμα απο Ευρωπαική αποθήκη του Banggood φτάνει Ελλάδα, και στις 1/4 φτάνει Μοσχάτο. Σήμερα μου εμφανίζει μια εγγραφή 3/4 εκφώρτωση απο Μεταφορικό μέσο στο Αεροδρόμιο....

Τι στο καλό συμβαίνει?

νομίζω πως φόρτωσαν τον σάκο κατά λάθος και δεν είχαν παραστατικά για να προχωρήσει η διανομή και το γύρισαν πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσταρω οχι γιατι δεν μπορω να περιμενω αλλο, για ονομα, οταν υπαρχουν παιδια που περιμενουν πολλους μηνες, αλλα για το agony οτι θα παραμεινει Θεσσαλονικη ισως και για παντα 😄 Συν οτι σε 13 μερες εφτασε απο Κινα και να το παρω εδω θα χρειαστω τουλαχιστον 5πλασιο χρονο

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αυτό το κλείσιμο από Κ.Α.Τ. εκεί 'μαρτυρεί' ότι το δέμα δεν πήγε στον τελωνειακό έλεγχο (και προφανώς όχι τυχαία), οπότε το πήρε πιο γρήγορα η διανομή των ΕΛΤΑ (είναι σύνηθες αυτό, σε αυτά τα δέματα). Ερωτήσεις

1) Είναι κανονικό Ολλανδικό δέμα; Η απάντηση λογικά είναι όχι (καθώς βλέπω στην αρχή ότι γίνεται 'Pre-advised to PostNL')

2) Είναι μήπως 'next tracking number' από εταιρία logistics, που έχει κάνει ήδη εκτελωνισμό αλλού;

https://www.corepad.de/en/

Από εδώ είναι η παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 3 μήνες ήρθε σήμερα απο AliExpress !!

    2021-04-01 12:50 Delivering
    Shipment at local distribution center

    2021-01-11 15:59 Arrived at destination country

    2021-01-10 22:00 Departed country of origin

    2021-01-07 21:33 Shipment accepted by airline

    2021-01-07 19:45 Shipment left country of origin warehouse

    2021-01-07 06:59 Shipment at country of origin warehouse

    2021-01-06 20:45 Shipment dispatched

    2021-01-03 10:56 [China]Shipment ready for dispatch
    
To κουτί γράφει οτι ήρθε απο Ολλανδία PostNL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει status αναμονή για τελωνείο σημαίνει ότι θα πληρώσω σίγουρα extra ? Δεν έχω ιδέα γιατί πρώτη φορά παίρνω κάτι με china post , εντωμεταξυ το αντικείμενο έχει κόστος 16 ευρώ με έξοδα αποστολής το οποίο σημαίνει ότι δεν πρέπει να πληρώσω τίποτα παραπάνω 😒

 

IMG_20210405_165032.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...