Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Chocobo είπε

Εγώ είμαι ο αποστολέας απλά θέλω να μάθω αν έχει γίνει προσπάθεια παράδοσης καθώς ο παραλήπτης μου είπε πως ούτε το έχει πάρει ούτε χαρτάκι βρήκε.Για αυτό και αναρωτιέμαι τι είναι το ‘εισαγωγή σε θυρίδα’ 

Βλέπω πως έχει φτάσει απο τις 29 Μαρτίου και θεωρητικά θα έπρεπε να έχει δρομολογηθεί.Απλά ο παραλήπτης δεν μπορεί να πάει στο κατάστημα.

Σωστα σου λεει. Δεν του εχουν στειλει τιποτε ακομη. Ουτε δεμα ουτε και χαρτακι.

Το "εισαγωγη σε θυριδα" δεν αναφερεται σε θυριδα παραληπτη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις (6/4/2021) παρέλαβα:

-10/12/2020, untracked μέσω postnl από Ολλανδία(από πραγματικό μαγαζί στην Ολλανδία, όχι από Κίνα)

-1/12/2020, από Aliexpress-Κίνα με Emirates Post

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, βαστάτε γερά αδέλφια κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Εγώ είμαι ο αποστολέας απλά θέλω να μάθω αν έχει γίνει προσπάθεια παράδοσης καθώς ο παραλήπτης μου είπε πως ούτε το έχει πάρει ούτε χαρτάκι βρήκε.Για αυτό και αναρωτιέμαι τι είναι το ‘εισαγωγή σε θυρίδα’ 

Βλέπω πως έχει φτάσει απο τις 29 Μαρτίου και θεωρητικά θα έπρεπε να έχει δρομολογηθεί.Απλά ο παραλήπτης δεν μπορεί να πάει στο κατάστημα.

Ότι και αν γίνει, σπίτι του παραλήπτη δεν πήγαν και δεν πρόκειται να πάνε, εκτός και αν στείλει κάποιον με εξουσιοδότηση, ή, ζητήσει από τα ίδια τα ΕΛΤΑ να του το φέρουν σπίτι με έξτρα χρέωση (νομίζω πρέπει να έχουν τέτοια υπηρεσία)

3 ώρες πριν, Georgegoum είπε

 

Μου το αναγράφουν το tracking number στο μήνυμα ναι αλλά δεν βλέπω κανένα από τα προϊόντα μου με αυτό το κωδικό. 

Αν δεν δώσεις το tracking number, δεν μπορώ παραπάνω να βοηθήσω (αν θέλεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Jorvik είπε

Παρελαβα σημερα (Αθηνα) παραγγελιες απο Ali που εγιναν απο 18 εως 21 δεκεμβριου. 

 

22 ώρες πριν, chrismilo91 είπε

Παιδιά μην αγχώνεστε για όλους υπάρχει ελπίδα σήμερα μου ήρθε από AliExpress unregister με tracking s0000 μετά από 92 μέρες 

 

22 ώρες πριν, 41ex είπε

Μετά απο 3 μήνες ήρθε σήμερα απο AliExpress !!
To κουτί γράφει οτι ήρθε απο Ολλανδία PostNL

 

42 λεπτά πριν, mezger είπε

Μόλις (6/4/2021) παρέλαβα:

-10/12/2020, untracked μέσω postnl από Ολλανδία (από πραγματικό μαγαζί στην Ολλανδία, όχι από Κίνα)

-1/12/2020, από Aliexpress-Κίνα με Emirates Post

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, βαστάτε γερά αδέλφια κλπ κλπ

Φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να ξεκολλάνε τα δέματα από παραγγελίες του Δεκεμβρίου 2020.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2021 στις 12:20 ΜΜ, blade_runner είπε

μου ήρθε σήμερα μήνυμα από ΕΛΤΑ για αποστολή τιμολ. ή paypal ή απόδειξη για δέμα που μου έστειλαν απο UK στις 9/2 αξίας 50€ με parcelforce (μέσω ebay). Ο πωλητής το είχε στείλει ως δώρο και είναι δυο βάσεις για μόνιτορ dell άρα κάπως ογκώδες. Επομένως με parcelforce (ξαδελφάκι royal mail για πιο μεγάλα δέματα) εκτελωνίζουν τα ΕΛΤΑ και κάνει 2 μήνες για να έρθει.

σήμερα  παρέλαβα το δέμα από το ταχυδρομείο και πλήρωσα 15€ τέλος εκτελων. + φπα 24% επί των 50€ άρα 27€. Χαμός στο ταχυδρομείο Βριλησσίων 30 άτομα ουρά .. Και απ'οτι μάθαμε, τέλος Απριλίου φεύγουν με εθελούσια άλλα 1900 άτομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, blade_runner είπε

Χαμός στο ταχυδρομείο Βριλησσίων 30 άτομα ουρά .. Και απ'οτι μάθαμε, τέλος Απριλίου φεύγουν με εθελούσια άλλα 1900 άτομα...

Δεν φεύγουν τέλος Απριλίου αλλά 1900 άτομα.

1900 άτομα είναι το σύνολο μέσω εθελούσιας που θα φύγουν ή έχουν φύγει ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, visualizer είπε

Φταίει το ali που είμαστε τριτοκοσμική χώρα και κρατάνε τα δέματα μήνες στο αεροδρόμιο?

Η κατάληξη στο τέλος θα είναι να μας αποκλείσουν και να μην στέλνουν τιποτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η βλακεία είναι οτι δεν υπάρχει μία ενδιάμεση λύση. Υπάρχει είτε ΕΛΤΑ 3 μήνες και ελάχιστα ή καθόλου μεταφορικά είτε DHL/UPS/Fedex 10 μέρες μάξ και τελωνείο. Θα ήταν ωραίο να υπήρχε μια επιλογή με αποφυγή τελωνείου (έως ένα ποσό) η οποία θα είχε χρόνο παράδοσης 25-30 μέρες σταθερά και θα την επέλεγες με ένα λογικό αντίτιμο. Πάντως θεωρητικά φταίμε και εμείς, ψωνίζουμε από ali (κυρίως) πολλά μικρά δεματάκια των 3-4 ευρώ που μόνο μπουκώνουν το σύστημα τη στιγμή που στην ελλάδα (πχ σε κινεζομάγαζο) θα έκανε 1-2 ευρώ παραπάνω

Επεξ/σία από hmmy92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 10 περίπου παραγγελίες από αλι από Οκτ. μέχρι και Δεκ., έφτασαν μόνο 2, δυστυχώς! Από το καλοκαίρι μέχρι τον Οκτ. είχαν έρθει όλες.

Τι διάολο; Τα τρώνε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Αμερική μέσου USPS. Έφυγε από Αμερική 29 Ιανουαρίου 2021, άφιξη Ελλάδα 13 Φλεβάρη με το παρακάτω μήνυμα:  Tracking number UM............US                                                                                                                                                          2021-02-13 02:54 GREECE, ATHENS, Departed.                                                                                                                                                    Your item departed a transfer airport in ATHINAI, ATHENS, GREECE on February 13, 2021 at 2:54 am.                                                    The item is currently in transit to the destination.

Που είναι το πακέτο....οοεεοοο !!!!

Να πάρω τηλέφωνο την Νικολούλη !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πω και εγώ τον πόνο μου, έχω ένα δέμα που μετά από ένα μήνα έφτασε από Κίνα, Ελλάδα(classic) με ΕΛΤΑ και ενώ προχωρούσε καλά έχει ολλήσει στη Μ.Δ Λάρισας από τις 24 Μαρτίου. Το δέμα είναι να παραδοθεί στο Βόλο και ξεκίνησε από Αθήνα, μετά Θεσσαλονίκη, Λάρισα και στο τέλος Βόλο, δεν ξέρω πως τους συμφέρει κάτι τέτοιο αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται τουλάχιστον χαζή η διαδρομή? 🤣

Επεξ/σία από vaggelis dogas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vaggelis dogas είπε

Ας πω και εγώ τον πόνο μου, έχω ένα δέμα που μετά από ένα μήνα έφτασε από Κίνα, Ελλάδα(classic) με ΕΛΤΑ και ενώ προχωρούσε καλά έχει ολλήσει στη Μ.Δ Λάρισας από τις 24 Μαρτίου. Το δέμα είναι να παραδοθεί στο Βόλο και ξεκίνησε από Αθήνα, μετά Θεσσαλονίκη, Λάρισα και στο τέλος Βόλο, δεν ξέρω πως τους συμφέρει κάτι τέτοιο αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται τουλάχιστον χαζή η διαδρομή? 🤣

Φίλε και εγώ για Βόλο περιμένω να έρθει δέμα και γράφει από τις 22 ότι είναι Λάρισα. Την προηγούμενη Παρασκευή πήγα πήρα μόνος από τα ΕΛΤΑ της Νέας Ιωνίας το δέμα όταν είδα ότι ξεκόλλησε. Και το δέμα έγραφε από 16/3 Μ.Δ. Λάρισας. Πήγα στα κεντρικά στον Βόλο και μου είπαν ότι όλα τα έχουν εκεί απλά δεν τα έχουν σκαναρει. Το δέμα που είχα από 16/3 Λάρισα το σκαναραν Βόλο στις 30/3 και ακόμα περιμένω το 22/3. Λογικά την άλλη εβδομάδα θα τα σκαναρουν τα δικά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...