Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ας γραψω και εγω.

Καμια 10αρια πραγματακια απο Κινα, απο 10-25 Νοεμβρη, φαινεται οτι μπηκαν Ελλαδα 5-10-20 Δεκεμβρη, καποια αρχες Γεναρη, ακομα περιμενω, 3.5 μηνες απο την αποστολη τους, 3 μηνες μερικα απο την εισοδο τους στην Ελλαδα. 

Σε μερικα βλεπω οτι μπηκαν τελωνειο και βγηκαν μετα απο 1 μηνα.

Εχω και συστημενο που εφτασε Μοναδα Διανομης της περιοχης μου (Αθηνα) και ειναι εκει ακουνητο σχεδον 15 ημερες.

Μια απο τα ιδια και εγω.....Ακριβως ιδια περιπτωση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια από τα ίδια απο κίνα, παραγγελία αρχές του έτους απο alliexpress ειναι κολλημένη σε αυτό το στάτους 2 μήνες:

  • 2021-01-11 15:59

    Delivering

    Arrived at destination country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.amazon de παραγγελια 4/2

2.αποστολη 5/2

3.

24/2/2021, 15:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
23/2/2021, 08:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΚΔ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
11/2/2021, 19:40 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
5/2/2021, 03:25 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ  

και βεβαία μίλησα την παρασκευή που πέρασε και απάντησαν οτι λογικα ισως αν αυτη τη εβδομάδα βγει και ξεκινήσει η παραδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεστε θα παραλάβετε κάποια στιγμή.

Πακετάκι (ουσιαστικά μικρός φάκελος) από Καναδά με ημερομηνία αποστολής 3/10/20 το οποίο είχα ξεγράψει μου έφτασε την προηγούμενη εβδομάδα δηλ. μετά από 6 σχεδόν μήνες!!!.

Από Βρετανία περιμένω μια παραγγελία που έγινε BF για βιβλία-DVD. 12/2/21 τους ενημέρωσα ότι δεν έχω παραλάβει τίποτα και είπαν στέλνουν την παραγγελία 2η φορά. Έχει παρέλθει μήνας και δεν έχω παραλάβει ούτε την 2η αποστολή, ούτε φυσικά και την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια απο e-bay 30 Δεκ 2020 , Αποστολή στις 6 Ιανουαρίου 2021 απο Κίνα και μετά απο τεράστιες καθυστερήσεις εχει φθασει στο Ελευθέριος Βενιζέλο.

image.png.c135a27e4d58204992146558e609e491.png

 

Δεν ξερω τα παρακάτω:

i) ποιος ειναι χειροτερος η ACS ? τα ΕΛΤΑ ? ΕΛΤΑ courrier? μαλλον ολοι μαζι

ii) Τελικά συμφέρει να αγοραζεις αντικειμενα μικρης αξιας οπου η καθυστερηση ειναι σχεδον 3 μήνες και να μην ψαχνεις τροπους προμηθειας σε γρηγοροτερο χρονο παράδοσης με λογικό αντιτιμο ? (ο χρονος ειναι χρήμα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην αγχώνεστε τσάμπα, πριν μία εβδομάδα μου ήρθε σημαία που είχα παραγγείλει για την 28η Οκτώβρη του 2019

Τουλάχιστον πρόλαβε την 25η Μαρτίου του 2021.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δεν εχει πλεον νοημα το καθε νημα που αφορα τις αποστολες.

μονο το κρατος και οι ιδιοι μπορουν να κανουν κατι αλλα κανεις δεν θα μπει στο κοπο να κανει κατι και εδω νομιζω μεχρι αυριιο θα περασει σε ποστ και αυτο με τις rtx 3000 και rdna 2 μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.17track.net/el

Χρήσιμο εργαλείο αναζήτησης αλλά δεν έχει πάντα ενημέρωση για την πορεία του δέματος εντός Ελλάδος.

Στην παρούσα φάση δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις συμβατικές εταιρίες εάν βιάζεσαι κάτι και είναι λογικό λόγω του όγκου που έχουν να διαχειριστούν.

Επεξ/σία από Nickfoxjr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δέμα αποστολή 26/11/20 από banggood - ΤΣΕΧΙΑ-CZ χωρίς tracking number (No tracking number via EU Standard Shipping). Το παρέλαβα από elta-courrier την προηγούμενη Πέμπτη 12/3/2021. 

Γαλάτσι - Αθήνα.

Επεξ/σία από DEREK4A
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάνω απο 10 παραγγελίες σε εκκρεμότητα απο ebay, ali και bg. Οι πιο παλιές έχουν ημερομηνία παραγγελίας στα μέσα του Δεκέμβρη. Κάποιες έχουν εμφανιστεί στο αεροδρόμιο, άλλες ούτε καν εκεί, παρότι το ali έχει εδώ και καιρό στείλει το γνωστό μήνυμα οτι το δέμα βρίσκεται στην χώρα μου.
Απο τη μία καταλαβαίνω τι μπ***λο είναι τα εγχώρια ταχυδρομεία αλλά απο την άλλη δεν θέλω να ρισκάρω να χάσω και τα χρήματα και το δέμα, οπότε όπου μπορώ ζητώ επέκταση του χρόνου παράδοσης, αλλιώς αφήνω το εκτιμόμενο συν 10 μέρες πριν ανοίξω dispute.

Εννοείτε οτι όλοι πλέον έχουν ανεβάσει τους χρόνους εκτιμόμενης παράδοσης σε πάνω απο 3 μήνες, οπότε δεν βολεύει να παραγγείλεις κάτι εκτός αν δεν σε ενοχλεί να το παραλάβεις το επόμενο εξάμηνο...
Ακόμα και παραγγελίες απο Ευρώπη (eBay, Ali) κάνουν σημαντικά περισσότερο χρόνο να παραδοθούν. Παραγγελία απο Γαλλία στα μέσα Νοέμβρη μου παραδόθηκε σε 2 εβδομάδες. Στα μέσα Γενάρη ξαναπήρα το ίδιο προϊόν απο τον ίδιο πωλητή και το δέμα μου ήρθε 10/3, σε υπερδιπλάσιο χρόνο απο ότι είχε έρθει το πρώτο.

Πλέον ακόμα και ο ταχυδρόμος έρχετε πιο αραιά, μια φορά στις 2 εβδομάδες, και αφήνει μαζεμένα 4-5 ειδοποιητήρια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Strategos είπε

ισχύει ότι από το καλοκαίρι θα περνάνε όλες οι παραγγελείες τελωνείο με τέλη;

Αν ναι, λέτε όλοι εμείς που περιμένουμε παραγγελείες απο Δεκέμβριο στο τέλος να φάμε και καπέλο;

Αν ισχυει παει θα στειλω email στο bangood, aliexpress, DHGate, tomtop, taobao "I love you but things are not looking good"...

 

Απο DHGate εχω παραγγελια απο 02 Feb. αλλα δεν εχω δει ενημερωσει ακομα στο tracking.

Ali εχω δυο πακετα που περιμενω και σε λιγοτερο απο μηνα λενε "Delivering: Arrived at destination country" που μου κανει πολυ πολυ εντυπωση γιατι τα πηρα 24 Mar.

Επεξ/σία από Giorgos241
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, DEREK4A είπε

Δέμα αποστολή 26/11/20 από banggood - ΤΣΕΧΙΑ-CZ χωρίς tracking number (No tracking number via EU Standard Shipping). Το παρέλαβα από elta-courrier την προηγούμενη Πέμπτη 12/3/2021. 

Γαλάτσι - Αθήνα.

Ωραία έχω μέλλον τότε 😄

Αποστολή από Bangood Τσεχία στις 26/1/21 (EU Standard Shipping)  ακόμα δεν έχει έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...