Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
3 ώρες πριν, netwix447 είπε

Παιδιά εκτός από το περιμένουμε υπάρχει κανένας τρόπος να κινήσουμε κανένα δεματάκι ή όχι?

Η Βικιπαιδεια ειναι μαλλον προς το οχι .

Τηλεκίνηση είναι η υποθετική ικανότητα των ανθρώπων να μετακινούν αντικείμενα αποκλειστικά με τη δύναμη του μυαλού τους. Ο παραπάνω όρος έχει χρησιμοποιηθεί σε ταινίες επιστημονικής φαντασίας και σε βιντεοπαιχνίδια. Η τηλεκίνηση ήταν ανέκαθεν ποθητή από πολλούς ανθρώπους. Διάφοροι ισχυρίζονται ότι κατέχουν αυτή την ικανότητα (π.χ. Γιούρι Γκέλλερ). Οι περισσότεροι επιστήμονες δεν αναγνωρίζουν την ύπαρξη τέτοιων ικανοτήτων στον άνθρωπο, και κάποιοι αναπτύσσουν θεωρίες ότι τέτοιες ικανότητες προέρχονται από το υποσυνείδητο. Ως σήμερα δεν έχει αποδειχθεί η τηλεκίνηση σε αντικείμενα της καθημερινής εμπειρίας (μακρόκοσμος).

😛 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, netwix447 είπε

Παιδιά εκτός από το περιμένουμε υπάρχει κανένας τρόπος να κινήσουμε κανένα δεματάκι ή όχι?

Μπορείς να πας στο αεροδρόμιο και να προσφερθείς εθελοντικά να ανοίγεις σάκους. Αν δεν το δεχτούν, η δεύτερη καλύτερη επιλογή σου είναι κανένα τάμα στον αγαπημένο σου άγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε έχω δέμα που περιμένει μια εβδομάδα στο αεροδρόμιο και δεν χρειάζεται καν τελωνείο (απο Γερμανία).

2 άλλα απο aliexpress ενώ είναι στο αεροδρόμιο (κάτω απο 22 ευρώ) εδώ και μια εβδομάδα, προβλέπω να τα παραλάβω σε κανα δίμηνο. Πραγματικά ποτέ ξανά ΕΛΤΑ όποτε είναι δυνατόν, απο amazon και ευρωπαικό banggood παρέλαβα σε μια ευδομάδα με UPS και DHL αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βγάλουμε ένα hastag και να το κυκλοφορήσουμε στα social media. Εγώ σήμερα για να επικοινωνήσω με τα elta courier της περιοχής μου μπήκα στα social media τους και έγραψα την εμπειρία μου στην διαφήμισή τους. "Στείλτε τα δώρα του Πάσχα με τα Πόρτα Πόρτα έλεγε". Σε μια ώρα το τηλέφωνο που καλούσα και κάποιος το σήκωνε και το έκλεινε με κάλεσε να μου πει πως αύριο θα γίνει παράδοση του δέματός μου. 

Νομίζω πως μια συντονισμένη κίνηση θα τους ταρακουνήσει. 

Κάτι του τύπου "Στέλνουμε τα δέματα μας με οτιδήποτε άλλο εκτός από τα ΕΛΤΑ για να φτάσουν στην ώρα τους".

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2021 στις 12:41 ΠΜ, Aurumnus είπε

Παραγγελία αρχές Μαρτίου από Κίνα (AliExpress), αποστολή με EMS ePacket, παραλαβή σε ένα μήνα με παράδοση στο σπίτι από την ACS.
Το οποίο με ξάφνιασε γιατί εγώ περίμενα να έρθει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ.

Σε ευχαριστώ. Έχω ένα δέμα EMS που ενώ φαινόταν ότι είχε κλείσει από εκεί καιρό δεν εμφανιζόταν στα ΕΛΤΑ εδώ, γι αυτό και ρώτησα. Θα τσέκαρα και στην ACS αλλά από χτες εμφανίζεται σαν να επέστρεψε πίσω. Δε το δέχθηκε κανείς εδώ; Δε κατέβασαν τον σάκο από το αεροπλάνο; Τα μπλέξανε και τον πήρανε πίσω; Θα δούμε τις επόμενες μέρες.

Κοίτα που πάθανε ΕΛΤΑ και οι ασιάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η Άμαζον έστειλε τα δυο δέματα με ελτά και το ένα με DHL. Το dhl ήρθε σε 1-2 βδομάδες, τα ελτά σε 2 μήνες  και 10 μέρες το ένα, 3 μήνες το άλλο και έπρεπε να πάω και από το ταχυδρομίο να τα παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση. Δεκαδες (αν όχι εκατοντάδες) πακέτα με tracking number LTxxxxxxxNL έχασαν το δρόμο τους για Βουλγαρία. Μου είπαν από ΕΛΤΑ ότι η Nl post  βγάζει πολλά τέτοια προβλήματα αφού τα πακέτα που είναι για Ελλάδα δεν έρχονται μέσα στο σάκο (container ή οτιδήποτε άλλο) και πηγαίνουν αλλού. Ήδη από 23/3 (το είχα δείξει σε άλλο post) χάθηκε με άδειο σάκο. Το καινούριο χτύπημα το βλέπετε  (εγώ είμαι θεσ/νίκη) 

Screenshot_2021-04-23-13-49-51-32.jpg

Επεξ/σία από JohnnyX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, coolgarlic είπε

Έχω ένα δέμα EMS που ενώ φαινόταν ότι είχε κλείσει από εκεί καιρό δεν εμφανιζόταν στα ΕΛΤΑ εδώ, γι αυτό και ρώτησα. Θα τσέκαρα και στην ACS αλλά από χτες εμφανίζεται σαν να επέστρεψε πίσω. Δε το δέχθηκε κανείς εδώ; Δε κατέβασαν τον σάκο από το αεροπλάνο; Τα μπλέξανε και τον πήρανε πίσω; Θα δούμε τις επόμενες μέρες.

Επανέρχομαι σε αυτό γιατί προβλέπονται δάκρυα.

Σύμφωνα με τον αποστολέα το δέμα επέστρεψε προσωρινά πίσω γιατί το τελωνείο εκεί ζήτησε αποδείξεις ότι τα προϊόντα είναι original και όχι παράνομες αντιγραφές (!?!?!). Έστειλε λέει τα χαρτιά και τα δέχθηκαν. Αν ισχύει και δε μου λέει βλακείες πρέπει να είναι η πρώτη φορά στα χρονικά.

Και εκεί που λέω εντάξει ξεμπερδέψαμε, μου ήρθε μήνυμα από την DHL ότι παρέλαβαν το πακέτο στο εξωτερικό. Από πότε ρε παιδιά EMS με DHL; Και καλά είχα υπολογίσει ότι θα περάσει τελωνείο, αλλά όχι να πληρώνω και τα πολλά κερατιάτικα που (συνήθως) ζητάει η DHL. Την πάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κερατιάτικα για τον εκτελωνισμό τα πληρώνουν και οι εισαγωγείς οπότε καταλαβαίνεις γιατί είναι όλα πιο ακριβά στα Ελληνικά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις μου ήρθε μήνυμα για εκτελωνισμό ένα δέμα 186€ από Aliexpress αλλά εστάλει μέσω ολλανδίας (tracking NL)... Είναι λογικό;

13 λεπτά πριν, kosath είπε

Εμένα μόλις μου ήρθε μήνυμα για εκτελωνισμό ένα δέμα 186€ από Aliexpress αλλά εστάλει μέσω ολλανδίας (tracking NL)... Είναι λογικό;

Και μόλις μου απάντησαν στο τηλέφωνο ότι βλέπουν πως το δέμα ξεκίνησε από Αγγλία (που δεν είναι στην ΕΕ πλέον).

Την πάτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...