Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραλαβή χθες 3 πακετάκια από ali:

1. πληρωμή 16/03, αποστολή 18/03 (όχι και άσχημα)

2. πληρωμή 09/02, αποστολή 11/02

3. πληρωμή 06/12, αποστολή 09/12 (απλά απαράδεκτοι)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2021 στις 3:48 ΜΜ, skoulas είπε

Έκανα παραγγελία πριν τα Χριστούγεννα και προβλέπω να παραλαμβάνω μετά το Πάσχα (και δεν είναι PS5)

Banggood παραγγελία στις 8/12/2020 και στάλθηκε στις 23/12/2020...

Για τα υπόλοιπα η εικόνα μιλάει από μόνη της...

Annotation 2021-04-02 164400.jpg

Έχουμε εξέλιξη...

Ούτε ένα μήνα δεν έμεινε στο αεροδρόμιο από τη στιγμή που το σκάναραν...

Screenshot 2021-04-25 190222.jpg

Επεξ/σία από skoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, skoulas said:

Έχουμε εξέλιξη...

Ούτε ένα μήνα δεν έμεινε στο αεροδρόμιο από τη στιγμή που το σκάναραν...

Screenshot 2021-04-25 190222.jpg

Το δικό μου πάλι ήταν αρκετά πιο γρήγορο αν και ειναι από Κίνα και μπήκε τελωνείο. 8/4 έφτασε Αθήνα, 23/4 βγηκε από τελωνείο, πιστευω να μη κολλήσουμε στη διανομή τώρα! 

23/4/2021, 18:40 ATHENS SORTING CENTER DISPATCH UNLOADED
23/4/2021, 16:14   DISPATCH CLOS
23/4/2021, 13:04 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE
8/4/2021, 09:37 ATHENS AIRMAIL CENTER DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION
21/3/2021, 18:13 CHINA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
19/3/2021, 18:33 CHINA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
19/3/2021, 13:40 CHINA ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
12/3/2021, 20:58 CHINA POSTING/COLLECTION
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λενε τα ΕΛΤΑ για δεματα με PostNL , αυτο που ειπαν δηλαδη και το ειπα πιο πανω, ειναι οτι φταιει η PostNL και τα στελνει αλλου ή δε τα στελνει !
Οταν λεει Εκφορτωση, μου ειπαν, οτι δεν σημαινει οτι ειναι ελλαδα. Ειναι οτι ηρθε ο "ταχυδρομικος σακος" μεσα στον οποιο θα πρεπει να ειναι το πακετο. Το οποιο δεν ειναι !

Ισως δεν το πιστευα αλλα αν δειτε λιγο πιο πισω το προηγουμενο post το γεγονοσ οτι δικο μου πακετο μετα απο εκφορτωση σταλθηκε Βουλγαρια !!!!!!!!!!!!!!! ισως δειχνει ακριβως αυτο που λενε τα ΕΛΤΑ . Οτι κοινως τα εχει παιξει η PostNL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από (ανεπίσημη) ενημέρωση μέσω γνωστού, η πλειονότητα των EMS ήδη έρχονται και θα έρχονται με ταχυμεταφορές και όχι ΕΛΤΑ.

Επίσης εδώ και χρόνια το τελωνείο έχει υπογράψει ιδιωτικές συμβάσεις όπου τον εκτελωνισμό τον αναλαμβάνουν οι μεταφορικές εξ' ολοκλήρου. Δηλαδή οι εταιρίες και όχι το τελωνείο - και αυτό περιλαμβάνει και τα ΕΛΤΑ - αναλαμβάνουν να εκτιμήσουν αν το δέμα έχει αξία CIF μεγαλύτερη των 30 ευρώ και πόση ώστε να χρεώσουν εκτελωνιστικά (που τα κρατάνε) και δασμούς (που τους καταθέτουν στο τελωνείο). Το όφελος λοιπόν των εταιριών είναι να εκτελωνίζουν τα πάντα για να τσεπώνουν τα 60ρια και 80ρια για "δουλειά" 10 λεπτών.

Η καθυστέρηση εκτελωνισμού των δεμάτων λοιπόν αφορά τις εταιρίες και τα ΕΛΤΑ και όχι το πραγματικό τελωνείο που δε τα βλέπει τα δέματα!

Θεωρητικά και τα ΕΛΤΑ θα μπορούσαν να χρεώνουν τα πάντα, όμως είτε δε προλαβαίνουν, είτε δεν δίνουν σημασία και έτσι πολλά δέματα περνάνε ελεύθερα ενώ δεν έπρεπε. Αλλά και όταν εκτελωνίζονται το κόστος είναι πολύ πιο λογικό από τις DHL και UPS (και γι αυτό είχα επιλέξει στην περίπτωσή μου EMS θεωρώντας ότι θα πάει από ΕΛΤΑ όπως γινόταν στο παρελθόν).

Τυπικά το τελωνείο έχει εποπτικό και ελεγκτικό ρόλο στο τι κάνουν οι εταιρίες και γι αυτό ζητάνε τις αποδείξεις, για να δείξουν σε περίπτωση ελέγχου, όχι για να τις παρουσιάσουν στο τελωνείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο μήνα έχω προχωρήσει σε αρκετές παραγγελιές μέσω Banggood με προορισμό Θεσσαλονίκη.

Όσα πήρα από Κίνα ήρθαν μέσα σε 10-15 ημέρες και έφτασαν στο σπίτι μου μέσω Speedex.

Αυτό που καθυστερεί πολύ είναι η παραγγελία μέσω Ισπανικής αποθήκης όπου στάλθηκε με Post NL και εδώ και 11 ημέρες είναι στο σημείο "The item is on transport to the country of destination".

Πλήρωσα πάνω στην τιμή για να έρθει από Ευρώπη + 10$ μεταφορικά και δεν ξέρω και γω πότε θα έρθει.

Ήδη ενημέρωσα το banggood ότι θα ζητήσω full refund μέσω PayPal αν δεν έρθει μέχρι την επόμενη εβδομάδα (αυτοί έγραφαν για 8-10 ημέρες παράδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, perpetas είπε

Τον τελευταίο μήνα έχω προχωρήσει σε αρκετές παραγγελιές μέσω Banggood με προορισμό Θεσσαλονίκη.

Όσα πήρα από Κίνα ήρθαν μέσα σε 10-15 ημέρες και έφτασαν στο σπίτι μου μέσω Speedex.

Αυτό που καθυστερεί πολύ είναι η παραγγελία μέσω Ισπανικής αποθήκης όπου στάλθηκε με Post NL και εδώ και 11 ημέρες είναι στο σημείο "The item is on transport to the country of destination".

Πλήρωσα πάνω στην τιμή για να έρθει από Ευρώπη + 10$ μεταφορικά και δεν ξέρω και γω πότε θα έρθει.

Ήδη ενημέρωσα το banggood ότι θα ζητήσω full refund μέσω PayPal αν δεν έρθει μέχρι την επόμενη εβδομάδα (αυτοί έγραφαν για 8-10 ημέρες παράδοση).

Το πιο πιθανόν είναι να έχει έρθει το δεματάκι σου απλά δεν το δηλώνουν στο σύστημα ότι έχει φτάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, netwix447 είπε

Το πιο πιθανόν είναι να έχει έρθει το δεματάκι σου απλά δεν το δηλώνουν στο σύστημα ότι έχει φτάσει

Εννοείς λόγω καθυστερήσεων; Μπορεί να έχει φτάσει και να μην το έχουν δει ακόμα;

Πόσο ακόμα να περιμένω πριν ανοίξω case στο PayPal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, perpetas είπε

Εννοείς λόγω καθυστερήσεων; Μπορεί να έχει φτάσει και να μην το έχουν δει ακόμα;

Πόσο ακόμα να περιμένω πριν ανοίξω case στο PayPal?

Γενικά να ξέρεις έρχονται σχετικά γρήγορα απλά έχουν πεταμένους τους σάκους σε μια γωνία και δεν το δηλώνουν στο σύστημα μέχρι να έρθει η σειρά τους.Εγω θα σου έλεγα να περιμένεις 20 μέρες ακόμη εάν σου έρχονται από ισπανία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Και ενώ σήμερα παρέλαβα τα 2 πακετάκια απο Ali με China ,

27/4/2021, 10:41 Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ
27/4/2021, 08:34 Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
23/4/2021, 07:04 Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ
22/4/2021, 14:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ
22/4/2021, 12:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ
21/4/2021, 12:10 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
21/4/2021, 09:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
21/4/2021, 05:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
29/3/2021, 08:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
3/2/2021, 15:24 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
3/2/2021, 08:17 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
30/1/2021, 10:01 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δεν είχα προσέξει μια άλλη παραγγελία με NL η οποία έκανε ρεκόρ για αποστολή απο Κίνα (παραγγελία 02/04)

26/4/2021, 02:56 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
24/4/2021, 12:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
24/4/2021, 08:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/4/2021, 19:02 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
19/4/2021, 15:45 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
12/4/2021, 05:09 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Υπάρχουν πακέτα με NL που περιμένουν απο 13/04 και 14/04 στο αεροδρόμιο και η παραπάνω τα πήδηξε όλα !!!!

14/4/2021, 08:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
2/4/2021, 14:11 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/4/2021, 11:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
20/3/2021, 11:48 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δεν ξέρω τι γίνεται και υπάρχουν σάκοι οι οποίοι ανοίγουν πολύ γρηγορότερα απο άλλους. Δυστυχώς όμως γίνεται και για αυτό χάνεται η σειρά και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγγελία έγινε 28 Φεβρουαρίου στο Aliexpress

Νομίζω είμαι μέσα στα όρια αν κρίνω από τον @jobous

Απλά φαντάζομαι λόγω Πάσχα θα φάω καμιά βδομάδα παραπάνω.

bb71c48630b5ea159df0cdcebb396902.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ τα όλα τα μέλη. Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς:

Το δέμα (aliexpress) "κόλλησε" στο τελωνείο και μου ζητάνε απόδειξη από τη Δευτέρα. Έστειλα αμέσως αποδεικτικό συναλλαγής από την τράπεζα καθώς και τη σελίδα με τις λεπτομέρειες της παραγγελίας (είναι κάτω από 22 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά). Ξέρεις κανείς πόσες μέρες κάνει για να το κοιτάξουν; Μήπως δεν το έχουν δει και πρέπει να τα ξαναστείλω;

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση σε όλους.

Επεξ/σία από Johndos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Johndos είπε

Χαιρετώ τα όλα τα μέλη. Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς:

Το δέμα (aliexpress) "κόλλησε" στο τελωνείο και μου ζητάνε απόδειξη από τη Δευτέρα. Έστειλα αμέσως αποδεικτικό συναλλαγής από την τράπεζα καθώς και τη σελίδα με τις λεπτομέρειες της παραγγελίας (είναι κάτω από 22 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά). Ξέρεις κανείς πόσες μέρες κάνει για να το κοιτάξουν; Μήπως δεν το έχουν δει και πρέπει να τα ξαναστείλω;

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση σε όλους.

Τώρα είναι και Πάσχα, θα πάρει μερικές μέρες να ξεκολλήσει. 

Τι ακριβώς έχει το δέμα και κίνησε την περιέργεια των τελωνειακών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...