Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, chsam είπε

Παιδιά έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;Tshirt δωρο από Αμερικη απο club(δηλωμενη αξια 5 δολαρια), με αυτοκολλητο επανω "Τελωνειακως Ελευθερο", μου ηρθε ειδοποιηση απο ΕΛΤΑ με την αναγραφη "+3 ευρω Τελωνειακα τελη". Λογω εργασιας πηγε αλλος για παραλαβη, πληρωσε οπως του ειπαν για τελωνειο τα 3 ευρω και η αποδειξη ΕΛΤΑ γραφει οτι βλεπετε. Χρεωνουν οτι θελουν;

3444472_.thumb.gif.79b5055d4b8524be6b75fb5ff7b039aa.gif1745732350_.gif.087053ba37275d2950d6c16c3605255e.gif

Τι φάση;

Ξαναενεργοποίησαν το 3ευρω;

Ελπίζω να μην έχουμε πάλι εκπλήξεις με τα ΕΛΤΑ όπως πέρσυ τον Φεβρουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το ότι σου το στέλνει ο Κινέζος με NLpost δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα περάσει τελωνείο. Έχει συμβεί πολλάκις και συμβαίνει και θα συμβαίνει. Ακόμη και στα EU priority δεματα. Είναι ένα ρίσκο που παίρνεις εν γνώση σου. Αλλιώς ψάχνεις για αποστολές από αποθήκες εντός EU.

Το full tracking του δέματος σου δείχνει ότι ξεκίνησε από Κίνα. Ακόμη και εσύ το βλέπεις. Το βλέπουν και αυτοί εάν το τσεκάρουν.

Απλά συνηθως αυτά τα δέματα περνανε χωρίς περαιτέρω έλεγχο. Γι αυτό όπως είπα πιο πριν είναι πιθανο να έπεσες στην περίπτωση του δειγματολειπτικου ελέγχου που κανονικά πρέπει να κάνουν τα τελωνεια σε κάποιο μικρό ποσοστό δεμάτων.

Παίζει και η πιθανότητα τα έγγραφα να είχαν ελλείψεις όπως να μην είχε δηλωθεί καν αξία από τον αποστολέα οπότε ξεκίνησε αναγκαστικά μια διαδικασία ελέγχου. Συνήθως οι Κινέζοι ακόμη κι αν δεν τους το ζητήσεις βάζουν πάντα κάτω από 22€ αξια.

Εγω δεν παραγγέλνω ποτέ με πάνω από 22€ (με τα μεταφορικά) εκτός κι αν μου δίνουν εγγύηση για επιστροφή χρημάτων που και πάλι μπελας είναι.

Ή επιλογή σου είναι να μην το παραλάβεις και να επιστραφεί πίσω. Βέβαια θα πάρεις τα χρήματα σου μετά από άλλους 3-4 μήνες χάνοντας τα μεταφορικά σου.

Εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Δικαίωμα σε αποζημίωση έχει μόνο ο Αποστολέας του δέματος.

Βγάζεις φώτο (μακάρι να είχες Video unboxing) και κάνεις Dispute την συναλλαγή σου στο Banggood. Εάν σου πούνε να κάνεις καταγγελίες κλπ στο τοπικό κατάστημα τους ενημερώνεις ότι σύμφωνα με την νομοθεσία μόνο ο αποστολέας έχει δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο.

Μέτα ελπίζεις ότι δεν θα στραβώσουν και θα σου επιστρέψουν τα χρήματα ή θα σου στείλουν νέο δέμα.

Εάν στράβωσει το θέμα κάνεις ακύρωση της συναλλαγής σου μέσω της κάρτα σου στην τράπεζα σου.

Γι αυτό πάντα video unboxing

P. S: Νομιζω ότι υπάρχει διαδικασία που κάνεις εσύ την σχετική καταγγελία στο τοπικό ταχυδρομείο μεν αλλά η αποζημίωση πάει πάντα στον αποστολέα. Πρέπει να υπάρχει έντυπο ή εάν δεν υπάρχει γράφεις κάτι εσύ. Είχα κάνει μια φορά καταγγελία για ζημιά σε δέμα στην Γενική. Όχι ότι θα ξερουν να σε βοηθήσουν. Αλλά πρέπει να επιμείνεις. Και εμένα μου είχαν κάνει την ζωή δύσκολη απλά και μόνο για να παραλάβουν το χαρτί και τελικά αναγκαστηκα να μιλήσω με τα Κεντρικά και να τους βάλουν χέρι καθώς και με την ΕΕΤΤ (τους έκανα καταγγελία τελικά).

Ευχαριστώ πολύ φίλε και ελπίζω να είναι μόνο αυτό και να μην τσεκαρουν και τα υπόλοιπα......τα οποία θα είναι μεγαλύτερο φαρμάκι.....¡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για αρκετά πακέτα. Ελπίζω να ξεσκαλωσαν εκείνα από τέλος Οκτωβρίου!!! Ξεγραμμενα τα είχα. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2021 στις 1:49 ΜΜ, Link83 είπε

Ρε παιδια μου εχει αποστειλει απο 30/3 ιδιωτης απο Γερμανια unregistered/untracked πακετο 23x33 περιπου (δεν το λες και μικρο) και πλεον ειμαστε στον 1μιση μηνα και ακομα δεν εχει φανει τιποτα. Ουτε απο αποθηκη καποιου κινεζικου καταστηματος στην Ευρωπη το εστειλαν, ουτε τιποτα τετοιο. Υπαρχει ελπιδα να το παραλαβω ποτε ή να το αποχαιρετισω οριστικα το δεμα;😥 Βλεπω οτι υπαρχουν καθυστερησεις μεγαλες αλλες αυτες αφορουν κυριως κινεζικες παραγγελιες.

 

Τελικα μου ηρθε σημερα το δεμα το οποιο μονο στο τοπικο μου ταχυδρομειο ηταν κολλημενο 10 μερες! Χαμος γινεται στα ΕΛΤΑ εχουν μεινει χωρις προσωπικο και γινεται της κακομοιρας. Οποτε επιβεβαιωνω και εγω οτι και στις αποστολες απο Ε.Ε. υπαρχουν μεγαλες καθυστερησεις.

Περιεργο αλλα παρολο που ηταν unregistered χρησιμοποιωντας το tracking number που ειχε πανω το πακετο στο site των ΕΛΤΑ μου εβγαλε την πορεια του πακετου εντος Ελλαδας. Στo international place of exchange της Γερμανιας βρεθηκε στις 31/3 και σκαναριστηκε στο Κ.Δ.Δ. Αττικης στις 4/5 οποτε καταλαβαινουμε ποσο καθοταν και περιμενε εδω... Τα λογια ειναι περιττα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sleepychris είπε

Eμενα το πακετο απο το Ali, εφτασε Ελλαδα μεσω Ολλανδιας στις 11/5 . Απο τοτε, κανενα νεο στο tracking..
Απο πότε πρεπει να αρχισω να ανησυχω?

Το δικο μου εφτασε 16.04 μεσω Ολλανδιας κ ακομα περιμενω να κινηθει. Οχι αγχος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ravencord είπε

Το δικο μου εφτασε 16.04 μεσω Ολλανδιας κ ακομα περιμενω να κινηθει. Οχι αγχος.

 

Εγώ έχω πολλά πακέτα κολλημένα και αυτή τη στιγμή πχ από 18/03, 18/03, 17/04, 21/04, 24/04, 24/04, 24/04, 24/04, 26/04, 27/04, 28/04 και πάει λέγοντας. Μου έχουν έρθει και πακέτα που ήταν κολλημένα 4+ μήνες οπότε ψυχραιμία, είναι αργοί αλλά αποτελεσματικοί 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mxa055 Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που κόλλησαν πάλι. Λογικά επηρέασε τα πράγματα το πάσχα. 

Πακέτο 03/04 εμφανίστηκε Ελλάδα και το είχα στα χέρια 09/04. 
Τώρα από 24/04 περιμένω. 

Είχα χαρεί που το είδα μέσα σε 3 βδομάδες από Κίνα - PostNL - Ελλάδα αλλά μου κόψανε το βήχα να πιάσουν το μέσο όρο του 2μηνου. 😅
Κατά μέσω όρο στις 50-60 μέρες έχω τα πακέτα από Aliexpress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Alliexpress  παραγγελία από Δεκεμβρίου έφτασε στο μαγευτικό Κερατσίνι. Δεν υπάρχει σωτηρία. Έχω τουλάχιστον Δέκα δέματα με tracking κει είναι κάνα μήνα και βάλε στο αεροδρόμιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, stroumfita2 είπε

Από Alliexpress  παραγγελία από Δεκεμβρίου έφτασε στο μαγευτικό Κερατσίνι. Δεν υπάρχει σωτηρία. Έχω τουλάχιστον Δέκα δέματα με tracking κει είναι κάνα μήνα και βάλε στο αεροδρόμιο.

Μια απο τα ιδια μονο που το δικο μου ειναι ακομα στο κέντρο διανομής😂

Το κατάφεραν και αυτο απαξιωσαν πλήρως τα ελτα, οι πολίτες αυτής της χώρας δεν εχουν κανένα μελλον. Μας εχουν καταδικάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σημερινή μου παραγγελία από ebay μου είπαν ότι 'λόγω covid' δε φτάνει καμία αποστολή στην Ελλάδα, μου την ακύρωσαν άμεσα και έκαναν refund. 

Προφανώς με τόσο μεγάλες καθυστερήσεις δίνουν αβέρτα refunds και χάνουν χρήματα, οπότε πέφτει άκυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 παραγγελίες σε Ali 

2 έφτασαν σε 22 μέρες κ μου παραδόθηκαν !

οι 5 καθοδόν .

Επειδή έψαξα αρκετά και εκανα τεστ να δω τι γίνεται σας αναφέρω τα ακόλουθα 

Σε ΕΛΤΑ βοτανικού χάνεται η μπαλα 

Σε ΕΛΤΑ Αλεξάνδρας χάνεται η μπάλα 

Σε ΕΛΤΑ Χολαργού max 30 μέρες 

Και έχω κι άλλα αλλά θα γεμίσουμε .Δοκιμάστε άλλα καταστήματα (αν υπάρχουν και εξυπηρετούν ) και θα δείτε ότι έρχεται νωρίτερα .

Ένα τελευταίο απλό τεστ με ίδιο αποστολέα που μου στέλνει δίσκους .

Βάζω ΕΛΤΑ Αλεξάνδρας κοντά στο σπίτι και δεν ερχόταν ενώ το tracking έδειχνε ότι είναι εκεί και πήγα και το πήρα και μου λέει όταν σου έρθει το χαρτάκι αγνοησέ το...και περίμενα και μισή ώρα απ έξω ...

Βάζω ΕΛΤΑ Χολαργού στην πεθερά (χαχα) σε 3 ημέρες στα χέρια μου .

Σημειωτέον ότι του ζήτησα από τον αποστολέα να το κάνει έτσι για να δω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα πακέτο από Banggood που είχε αναγκαστικά μόνη επιλογή το Air Mail Registered, πέρασε σήμερα τελωνείο. Πραγματική αξία αγοράς 8,95 κι απ'αυτά τα 2,77 είναι μεταφορικά. Τους έστειλα το Paypal και περιμένω τώρα να βγεί το κουστούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...