Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, waxlrose06 είπε

Το ένα πακέτο από Banggood που είχε αναγκαστικά μόνη επιλογή το Air Mail Registered, πέρασε σήμερα τελωνείο. Πραγματική αξία αγοράς 8,95 κι απ'αυτά τα 2,77 είναι μεταφορικά. Τους έστειλα το Paypal και περιμένω τώρα να βγεί το κουστούμι.

Δεν υπάρχει κουστούμι. Είναι αδασμολογητο (έως 22€ με τα μεταφορικά). Λογικά απλά θα σου ζητήσουν τα ΕΛΤΑ 3€ για την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει. Οι χρόνοι παράδοσης αντί να φτιάχνουν χειροτερεύουν. Δεν τα ρίχνω στους εργαζόμενους των ΕΛΤΑ γιατί έχουν μείνει 3 και ο κούκος. Μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν ακούγεται τίποτα. Κάνανε την εθελουσία για να ρίξουν το εργατικό κόστος για να τα δώσουν χωρίς να σκεφτούν το μετά . Αθήνα θέλει πάνω από 1 μήνα να πάνε τα πράγματα στο κέντρο διανομής. Μετά θα κάτσουν εκεί άγνωστο πόσο για να πάνε στα ΕΛΤΑ της περιοχής . Στο Κερατσίνι περνάει κάθε 15 μέρες στην περιοχή μου. Αρα χαλαρά 2 μήνες διακίνηση μέσα στην Ελλάδα. Όλα μια χαρά.  Οι εργαζόμενοι έχουν φιλότιμο και κάνουν ότι μπορούν, οι από πάνω τους ; 

Screenshot_20210520-232916.png

Επεξ/σία από stroumfita2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία προ 10 ημερών απο ebay, Κίνα (μία θήκη κινητού) έφτασε εχθές στα χέρια μου. Εκπληκτικό. Παραγγελία φλεβάρη ακόμα να έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ να παραλάβω 1 πακετάκι και γύρισα με 4!
Εξαιρετικά! 😃

Έλα στα ΕΛΤΑ... στο 1 δέμα, άλλα 3 bonus.... 🤣

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ να παραλάβω 1 πακετάκι και γύρισα με 4!
Εξαιρετικά! 😃

Έλα στα ΕΛΤΑ... στο 1 δέμα, άλλα 3 bonus.... 🤣

Φαντάσου, ούτε ξέρουν τι έχουν μαζέψει. Σωστός όμως ο υπάλληλος στο κατάστημα. Είχε κάνει δουλίτσα και τα είχε μαζεμένα και στα έδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στο τελωνείο πιστεύω. Με το που θα φτάσουν σε αυτό το σημείο μετά ρολάρει η υπόθεση. Έρχεται το δέμα από έξω, κάθεται 1-2-3 μήνες ακίνητο, δεούν κάποια στιγμή να το πιάσουν, το περνάνε σε 5-6 μέρες και μετά σε 1-2 μέρες είναι στο τοπικό ταχυδρομείο.

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία με δεκάδες πακετάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mxa055 είπε

Το πρόβλημα είναι στο τελωνείο πιστεύω. Με το που θα φτάσουν σε αυτό το σημείο μετά ρολάρει η υπόθεση. Έρχεται το δέμα από έξω, κάθεται 1-2-3 μήνες ακίνητο, δεούν κάποια στιγμή να το πιάσουν, το περνάνε σε 5-6 μέρες και μετά σε 1-2 μέρες είναι στο τοπικό ταχυδρομείο.

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία με δεκάδες πακετάκια.

Εμένα παραγγελία Ιανουαρίου κάθισε 1 εβδομάδα τελωνείο και μετά 2-3 εβδομάδες στο τοπικό κατάστημα. Ενώ παραγγελία Απριλίου είναι ήδη δυόμιση εβδομάδες τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stroumfita2 είπε

Φαντάσου, ούτε ξέρουν τι έχουν μαζέψει. Σωστός όμως ο υπάλληλος στο κατάστημα. Είχε κάνει δουλίτσα και τα είχε μαζεμένα και στα έδωσε.

Προσπαθούσε να βρει το δέμα για το οποίο είχα πάει και δεν το έβρισκε.

Και ψάχνωντας βρήκε πρώτα τα άλλα 3 και στο τέλος αυτό που έγραφε στο χαρτάκι.

Ίσως έπρεπε να του πω να ψάξει λίγο ακόμα... μπορεί να έφευγα με ακόμα περισσότερα bonus... 🤣

2 ώρες πριν, mxa055 είπε

Το πρόβλημα είναι στο τελωνείο πιστεύω. Με το που θα φτάσουν σε αυτό το σημείο μετά ρολάρει η υπόθεση. Έρχεται το δέμα από έξω, κάθεται 1-2-3 μήνες ακίνητο, δεούν κάποια στιγμή να το πιάσουν, το περνάνε σε 5-6 μέρες και μετά σε 1-2 μέρες είναι στο τοπικό ταχυδρομείο.

Μία από τα ίδια και εγώ.

Πάντα στο τελωνείο κολλούσαν τα δέματα μου... και ακόμα στο τελωνείο είναι που κολλάνε.

Όταν ξεκολλήσουν από εκεί, σε μία βδομάδα τα έχω παραλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όσοι ήταν να παραγγείλουν από ebay/aliexpress πρέπει να το έχουν κάνει ήδη (εδώ και καιρό μάλλον). Όταν θα έρθουν Ελλάδα μάλλον θα φαν τελωνείο και αυτά κάτω των 22€

Α και προς επιβεβαίωση των παραπάνω 

FB_IMG_1621685358793.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnnyX είπε

Νομίζω ότι όσοι ήταν να παραγγείλουν από ebay/aliexpress πρέπει να το έχουν κάνει ήδη (εδώ και καιρό μάλλον). Όταν θα έρθουν Ελλάδα μάλλον θα φαν τελωνείο και αυτά κάτω των 22€

Α και προς επιβεβαίωση των παραπάνω 

FB_IMG_1621685358793.jpg

Λέτε να τα καθυστερούν σκόπιμα στο τελωνείο για να τα περάσουν όλα μαζί τον Ιούλιο και να βάλουν καπέλο; 😅

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.taxydromos.gr/m/406633/maxh-me-xiliades-fakeloys-allhlografias.html

Μία μικρή εικόνα τι γίνεται στον Βόλο και καθυστερούν τόσο πολύ τα δέματα και ακόμη περισσότερο οι λογαριασμοί.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Christos21417 είπε

https://www.taxydromos.gr/m/406633/maxh-me-xiliades-fakeloys-allhlografias.html

Μία μικρή εικόνα τι γίνεται στον Βόλο και καθυστερούν τόσο πολύ τα δέματα και ακόμη περισσότερο οι λογαριασμοί.

Το πρώτο άρθρο που βλέπω. Μακάρι να το αναπαράγουν και αλλα site  μπας και γίνει τίποτα. 

Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε να αντιδράσουμε ; any ideas? 

Επεξ/σία από stroumfita2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...