Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, diamonog7 είπε

Έχετε καμία ιδέα για το πότε θα παραλάβω;

Screenshot_2021-06-14-15-50-32-845_com.android.chrome.jpg

Αν όχι αυτή, την άλλη εβδομάδα πιστεύω πως ναι.

46 λεπτά πριν, duende είπε

2 παραγγελιες απο ali 21/3 τις παρελαβα σημερα..και μαλλον θα ειναι και οι τελευταιες..να ζησουμε να το θυμομαστε

Γιατί καλέ; Μια χαρά θα συνεχίσουμε να παίρνουμε από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, duende είπε

και μαλλον θα ειναι και οι τελευταιες..να ζησουμε να το θυμομαστε

Η αγορα λογικα θα βρει λυσεις: Αποθηκες εντος ΕΕ.

Αλλιως ναι, τελος. Και εγω ηδη εχω σταματησει εδω και 2 μηνες ακομα και την οποια σκεψη για αγορα απο Κινα ali ebay κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Η αγορα λογικα θα βρει λυσεις: Αποθηκες εντος ΕΕ.

Αλλιως ναι, τελος. Και εγω ηδη εχω σταματησει εδω και 2 μηνες ακομα και την οποια σκεψη για αγορα απο Κινα ali ebay κλπ.

με αυτα που βλεπω θελω να αγορασω και φοβαμαι σαν να ειναι η πρωτη μου φορα! αν καποιος ενημερωθει με το τι θα κανουν οι κινεζοι γτ δενυπαρχει περιπτωση να μην βρουν ελπιζω να το πειτε και σε εμας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα νεοτερα για την εφαρμογη του 24%

Η επιβολή ΦΠΑ στα μικροδέματα σχετίζεται με τον χρόνο εισόδου τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι ανεξάρτητη από τον χρόνο της ηλεκτρονικής παραγγελίας ή την έναρξη αποστολής από τον πωλητή. Συνεπώς, μεμονωμένοι εισαγωγείς ή ταχυδρομικές εταιρείες, που εισάγουν από 1.7.2021 μικροδέματα στη χώρα μας, ανεξαρτήτως ποσού, οφείλουν να τηρήσουν την προβλεπόμενη τελωνειακή διαδικασία και να καταβάλουν - κατά περίπτωση, ανάλογα με το είδος του αγαθού- τον ΦΠΑ, που ισχύει.

Μένει να δουμε εαν εννοούν πχ ημερομηνία αφιξης σε ευρωπαικη χωρα (ολλανδια ) η ημερομηνία ανοίγματος του σακου στην ελλαδα ,παω στοίχημα ότι θα είναι το δεύτερο(λογω γνωστης τακτικής πλιάτσικου που υπάρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα μια ερώτηση να κάνω χθες ανανεώθηκε το δέμα μου από εκεί που ήταν κολλημένο από της 10/5 στο Εκφορτωση Ταχ/κης Αποστολης - Αναμονη Παρουσιασης Στο Τελωνειο Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)

Χθες 14/6 βλέπω αυτό Άφιξη Στη Χωρα Προορισμου Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ) τώρα τι παίζει δεν μπορώ να καταλάβω.

Το σκαναρανε τον σακο στο τελωνείο και τον ανοίγουν  τώρα  η τώρα θα περάσει τελωνείο?

Και μέχρι πόσες μέρες θα είναι πάλι έτσι κολλημένο στο Άφιξη Στη Χώρα Προορισμού Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)

 

Επεξ/σία από theodora_g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2021 στις 12:44 ΜΜ, jobous είπε

Φάγαμε κόλλημα στο τελωνείο, μήνυμα για αποστολή τιμολογιών στοιχείων κτλ. , τους στέλνω σήμερα κίνηση κάρτας και screenshot απο Aliexpress με επαλήθευση απο πωλητή (Aliexpress) ότι δήλωσε 22$ και παίρνω απάντηση ότι τα αποδεικτικά που μας αποστείλατε δεν συνάδουν.Αναγράφουν διαφορετικές αξίες. Παρακαλούμε βρείτε τα κατάλληλα αρχεία για την παρούσα παραγγελία σας.
Τι παίζει ???? Λάθος του πωλητή ?? Στο τελωνείο κάνουν λάθος ???? Δεν ξέρω. ΟΚ κατανοώ ότι υπάρχει ένα θέμα προς την αξιοπιστία των πωλητών.. αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

Σε συνέχεια της όλης υπόθεσης τελικά δέκτηκαν όλα τα δικαιολογητικά που τους έστειλα και  σήμερα ήρθε το πακέτο, χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω ΦΠΑ και τέλη. Άρα όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται ρε γαμωτο απο 14/6 ειναι ετσι...

14/6/2021, 15:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ μπορει να μου εξηγησει καποιος τι στο γερο διαολο γινεται περασε απο τελωνειο η τωρα θα περασει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω κάνουν όλοι αυτήν την αναμονή για τα δέματα μας από κίνα για να πάει 1/7 και να αρχίζουμε να πληρώνουμε Φ.Π.Α δασμούς μην σας πω μπορεί και να πληρώσουμε και έξοδα αποθήκευσης του τελωνείου .. Καλύτερα να πάω εγώ αεροδρόμιο και να πάρω το δέμα μου παρά να μου το φέρουν αυτοί και όποτε σκεφτούν να το φέρουν.

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα περιμένω δέμα από Νοεμβρίο. Καιε χω ένα 3 μηνών κάτι διακόπτες που δεν βρίσκω στην Ελλάδα ούτε για αστείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αποστολη απο κινα 24/05 ηρθε χθες χαρτακι για παραλαβη. Αλλο δεμα αποστολη 26/02 απο ΕΕ ακομα τιποτα(χωρις tracking).

Με την νεα πολιτικη τελος και οι παραγγελιες απο Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...