Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμέναμε το προσκλητήριο γάμου μέσω Ελτα, τελικά ήρθε σήμερα και ο γάμος έγινε χθες. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης διαφορετικά δεν θα είχαμε ιδέα...

 

Συγχαρητήρια στα Ελτά, συνεχίστε έτσι δυνατά! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια SOS πηγα σημερα στα ελτα για να παραλαβω το δεμα μου να πω εξαρχης πως την παρασκευη απο οτι ειδα στο track number πρεπει να ηρθε ταχυδρομος μαλλον το μαλλον το λεω διοτι ταχυδρομο στην γειτονια εχουμε να δουμε καιρο και μαλλον πρεπει η να εβαλε ειδοποιηση η να μην εβαλε καθολου .Παω σημερα που λετε στα ελτα του αμαρουσιου πεντελης 5 μαρουσι παω εκει και της λεω εχει ερθει το δεμα μου της δινω το track number της λεω και το επιθετο ψαχνουν απο εδω ψαχνουν απο εκει και μου λεει αυτη στο ταχυδρομειο πως αυτο το track number υπαρχει και σε αλλα δυο ατομα εκτος απο εμενα ενα στην πρεβεζα και σε μια αλλη κυρια που εντωμεταξυ ειχε παρει λεει σημερα 10 δεματα.Το δεμα μου πλεον δεν υπαρχει η το δωσανε σε αυτην και κανουν την παπια η ο κινεζος ηταν απατη,Τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση?Εντωμεταξυ εχω κανει refund μεσω paypal στης 11 ιουνιου και η αναφορα λεει θα τελειωσει 11 ιουλιου.Εντωμεταξυ πως γινεται ο κινεζος να ειναι απατη και αυτη να πηρε απο αυτον 10 δεματα..Θελω το θεμα να το κυνηγησω.διοτι σκεφτομαι εχουν κανει πατατα στα ελτα.Αλλα το θεμα ειναι πως δεν εχω ειδοποητηριο.το δεμα ηταν ανταλακτικο αυτοκινητου πως γινεται να εδωσε αυτος ιδιο track number

 
 

Καταγραφή.PNG

Επεξ/σία από theodora_g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, theodora_g είπε

Παιδια SOS

τα ΕΛΤΑ με το tracking number βλέπουν την διεύθυνση και τα στοιχεία του παραλήπτη. Θα προσέξεις να είσαι ευγενικός,  θα πας σε ένα κατάστημα με την ταυτότητά σου και θα ρωτήσεις αν σε αυτό το tracking number έχει το όνομα και την διεύθυνσή σου. Αν δεν την έχει θα ρωτήσεις εκεί να σου πουν πως θα πάρεις βεβαίωση ότι ο συγκεκριμένος αριθμός αποστολής είχε άλλη διεύθυνση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lefta_yparxoun είπε

τα ΕΛΤΑ με το tracking number βλέπουν την διεύθυνση και τα στοιχεία του παραλήπτη. Θα προσέξεις να είσαι ευγενικός,  θα πας σε ένα κατάστημα με την ταυτότητά σου και θα ρωτήσεις αν σε αυτό το tracking number έχει το όνομα και την διεύθυνσή σου. Αν δεν την έχει θα ρωτήσεις εκεί να σου πουν πως θα πάρεις βεβαίωση ότι ο συγκεκριμένος αριθμός αποστολής είχε άλλη διεύθυνση 

Yπαρχει περιπτωση ο κινεζος να εδωσε 3 ιδια track number εμενα μου φαινεται παρεξενο ποιος να ηθελε και αυτος ανταλακτικο αυτοκινητου και απο το συγκεκριμενο κινεζοπωλητη Θα παω αυριο παλι να ρωτησω.

 

Βλεπω τωρα στο ελτα courier αυτο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ τι σημαινει αυτο οτι το δωσανε χωρις να παρουν καποιο επιθετο απο την συγκεκριμενη κυρια

 

Επειδη η υποθεση αρχιζει και βρωμαει αυριο θα παω απο εκει να μου δειξουν υπογραφη και επιθετο απο την συγκεκριμενη-νο που πηρε τα 10 δεματα

Λετε να κανω και αιτηση αποζημιωσης?Αν ναι που πρεπει να την στειλω?

 

Επεξ/σία από theodora_g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, theodora_g είπε

Yπαρχει περιπτωση ο κινεζος να εδωσε 3 ιδια track number εμενα μου φαινεται παρεξενο ποιος να ηθελε και αυτος ανταλακτικο αυτοκινητου και απο το συγκεκριμενο κινεζοπωλητη Θα παω αυριο παλι να ρωτησω.

 

Υπάρχει, αλλά μην σε πιάνει πανικός. Αν είσαι με ευγένεια και χαμόγελο κάτι θα μάθεις. Αν πας εκεί να τους κάνεις αγωγή ή μήνυση που έδωσαν το δέμα σου σε κάποιον άλλο θα σε περάσουν έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2021 στις 9:01 ΜΜ, Christos21417 είπε

Σε παρόμοια κατάσταση στον Βόλο απλώς είχαν φόρτο εργασίας και το έλεγξαν μετά από καιρό και το παρέλαβα. Αν έχεις πρόσβαση μπορείς να πας να δεις και αν πέσεις σε καλό υπάλληλο ίσως σου πει πότε θα το δουν.

Εν τελη με καλεσαν και μου ειπαν που μενω και οτι θα το φερουν καποια στιγμη τις επομενες ημερες..

μαλλον ο ταχυδρομος της περιοχης μου πηρε εθελουσια γιατι αλλιως μου τα εφερνε την επομενη μερα.. κριμα!

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George b είπε

Εν τελη με καλεσαν και μου ειπαν που μενω και οτι θα το φερουν καποια στιγμη τις επομενες ημερες..

μαλλον ο ταχυδρομος της περιοχης μου πηρε εθελουσια γιατι αλλιως μου τα εφερνε την επομενη μερα.. κριμα!

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Και να ήταν μόνο της γειτονιάς σου..

Γενικό το ναδίρ των ΕΛΤΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 9:54 ΠΜ, matrixxx είπε

Κανατε μια ηλεκτρονικη παραγγελια μεσα απο τις προσφορες μας σε ενα καταστημα εσωτερικου ή εξωτερικου και ξερετε οτι θα την παραλαβετε μεσω ΕΛ.ΤΑ. ;
Σε αυτο το θεμα μπορειτε να αναφερετε την εξελιξη παραλαβης της.

Αν θελετε, μπορειτε να χρησιμοποιησετε τις παρακατω "φορμες" με καποια βασικα στοιχεια που θα βοηθησουν στην παρουσιαση της εξελιξης της αποστολης σας. 
Πληροφοριες για καποια απο αυτα θα βρειτε με την ανιχνευση του tracking number.

Αποστολη-καταστημα εντος Ελλαδας:

1. Ημερομηνια παραγγελιας ή αποστολης
2. Ημερομηνια που εφτασε στα ΕΛΤΑ της περιοχης σας (Μοναδα Διανομης)
5. Ημερομηνια που παραλαβατε και τροπος

Αποστολη απο το εξωτερικο:

1. Ημερομηνια παραγγελιας ή αποστολης και καταστημα
2. Ταχυδρομικη εταιρια εξωτερικου κατα την αποστολη
2. Ημερομηνια που εφτασε Ελλαδα 
3. Ημερομηνια που μπηκε και βγηκε απο τελωνειο (αν υπαρχει αυτη η πληροφορια).
4. Ημερομηνια που εφτασε στα ΕΛΤΑ Κεντρο Διανομης ή Μοναδα Διανομης (αν υπαρχει αυτη η πληροφορια).
5. Ημερομηνια που παραλαβατε και τροπος.

 

Χρησιμα εργαλεια αναζητησης αποστολων του εξωτερικου:

https://parcelsapp.com/en (ισως το καλυτερο ολων, το βρηκα φετος)

https://www.17track.net/en (γνωστο απο παλιοτερα)

 

(Αν θεωρειτε χρησιμο το τοπικ, καντε ενα λαικ  ή thanks, οπως και σε ολα τα θεματα - παντα ειναι χρησιμη η ανατροφοδοτηση!)

Καλημέρα σε όλους.

Μήπως να ενσωματωναμε σε αυτό το θέμα τις αλλαγές που θα ισχύουν από σήμερα στις παραγγελίες-παραλαβες από εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 11:28 ΜΜ, georger_volos είπε

Σε 2 από τις παραγγελίες μου, χωρίς απολύτως καμία ιδιοποίηση γυρίζουν πίσω..(Βόλος)

IMG_20210618_232558.jpg

Συνηθίζεται να έρχεται ένα δέμα, να είναι στο ταχυδρομείο και να περιμένει να το πάρεις αλλά ο ταχυδρόμος να περιμένει 2-3 εβδομάδες μέχρι να περάσει να αφήσει την ειδοποίηση γιατί περνάει μόνο αν έχει να δώσει και γράμματα. Στη δική σου περίπτωση απλά το ξέχασε και δε πάτησε ποτε.

Πάντα πάω με 2-3 tracking number χωρίς ειδοποιήσεις και τα παίρνω όλα από το ταχυδρομείο.

Η διαφορά είναι ότι εμένα πάντα γράφει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" (η οποία φυσικά δεν υπάρχει) ενώ εσένα δε το γράφει αυτό.

Για να καταλάβεις, για αυτό το δέμα δεν ήρθε ποτέ ειδοποίηση αλλά πήγα και το πήρα.

image.png.7ab3035c3ca41ab215a5bf06f599eec7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα μου βγήκε σήμερα αυτό, για αντικείμενο κάτω των 22 ευρώ που είχα παραγγείλει από AliExpress.

Αν δε παραλάβω, γίνεται να επιστραφεί πίσω και να πάρω ένα μέρος του ποσού που πλήρωσα, ή το κατάσχει το τελωνείο?

Screenshot_2021-07-01-12-51-14-379_yqtrack.app.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hpdra είπε

Παιδιά εμένα μου βγήκε σήμερα αυτό, για αντικείμενο κάτω των 22 ευρώ που είχα παραγγείλει από AliExpress.

Αν δε παραλάβω, γίνεται να επιστραφεί πίσω και να πάρω ένα μέρος του ποσού που πλήρωσα, ή το κατάσχει το τελωνείο?

 

Υπομονή και θα δούμε, αλλά αν μάθεις κάτι για την εξέλιξη του δέματος, να το μοιραστείς μαζί μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hpdra είπε

Παιδιά εμένα μου βγήκε σήμερα αυτό, για αντικείμενο κάτω των 22 ευρώ που είχα παραγγείλει από AliExpress.

Αν δε παραλάβω, γίνεται να επιστραφεί πίσω και να πάρω ένα μέρος του ποσού που πλήρωσα, ή το κατάσχει το τελωνείο?

Screenshot_2021-07-01-12-51-14-379_yqtrack.app.jpg

Relax και δες πόσα θα σου ζητήσουν πρώτα.

Το καλύτερο σενάριο είναι το 24% του ΦΠΑ μιας και δεν έχει πληρωθεί και το άλλο είναι το 15ευρώ και το 24%.

Ακόμη δεν διάβασα κάτι για σήμερα που είναι και τα νέα μέτρα.

Τώρα αν αρνηθείς να πληρώσεις μίλα με πωλητή και αν θέλει θα σου κάνει partial refund.

Η λογική λέει ότι πρέπει να επιστραφεί πίσω αλλά στην πράξη δεν ξέρω τι κάνουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Relax και δες πόσα θα σου ζητήσουν πρώτα.

Το καλύτερο σενάριο είναι το 24% του ΦΠΑ μιας και δεν έχει πληρωθεί και το άλλο είναι το 15ευρώ και το 24%.

Ακόμη δεν διάβασα κάτι για σήμερα που είναι και τα νέα μέτρα.

Τώρα αν αρνηθείς να πληρώσεις μίλα με πωλητή και αν θέλει θα σου κάνει partial refund.

Η λογική λέει ότι πρέπει να επιστραφεί πίσω αλλά στην πράξη δεν ξέρω τι κάνουν....

Μακάρι να είναι  24% μόνο, δε θα είχα κανένα πρόβλημα να το πληρώσω. Αλλά με τα +15 γίνεται too much... 

Θα ενημερώσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hpdra είπε

Μακάρι να είναι  24% μόνο, δε θα είχα κανένα πρόβλημα να το πληρώσω. Αλλά με τα +15 γίνεται too much... 

Θα ενημερώσω!

Ποιό είναι το πραγματικό κόστος της παραγγελίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...