Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xrist1983 είπε

---

Η νέα αυτή διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλει η ΑΑΔΕ.

---

αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι για αγορές από ebay/ali θα είναι υπεύθυνος ο παραλήπτης για απόδοση ΦΠΑ+ ενδεχόμενα έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχίσανε τα παρατράγουδα. Μου κάνει εντύπωση ότι λέει πρώτα ότι έφτασε Νέα Ιωνία και μετά ότι το αντικείμενο είναι για εκτελωνισμό. (19€ παραγγελία, μαζί με τα μεταφορικά)

IMG_20210702_162821.jpg

Επεξ/σία από avalonlll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, avalonlll είπε

Αρχίσανε τα παρατράγουδα. Μου κάνει εντύπωση ότι λέει πρώτα ότι έφτασε Νέα Ιωνία και μετά ότι το αντικείμενο είναι για εκτελωνισμό. (19€ παραγγελία, μαζί με τα μεταφορικά)

IMG_20210702_162821.jpg

ενημέρωσέ μας αν μπορείς τι ποσό ζητάνε.

15ευρλω + το ΦΠΑ 24% ή μόνο το ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, avalonlll είπε

Αρχίσανε τα παρατράγουδα. Μου κάνει εντύπωση ότι λέει πρώτα ότι έφτασε Νέα Ιωνία και μετά ότι το αντικείμενο είναι για εκτελωνισμό. (19€ παραγγελία, μαζί με τα μεταφορικά)

IMG_20210702_162821.jpg

Το Κ.Α.Τ τι ειναι ξερεις κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, skar1983 είπε

ενημέρωσέ μας αν μπορείς τι ποσό ζητάνε.

15ευρλω + το ΦΠΑ 24% ή μόνο το ΦΠΑ;

Όταν μάθω προφανώς θα το πω κατευθείαν εδώ. Δεν έχουν αφήσει κάποιο χαρτί ή κάτι, υποθέτω από Δευτέρα θα έχω νέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, avalonlll είπε

Αρχίσανε τα παρατράγουδα. Μου κάνει εντύπωση ότι λέει πρώτα ότι έφτασε Νέα Ιωνία και μετά ότι το αντικείμενο είναι για εκτελωνισμό. (19€ παραγγελία, μαζί με τα μεταφορικά)

IMG_20210702_162821.jpg

Τώρα δεν λέει για εκτελωνισμό. Τι φάση;

IMG_20210702_212313.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, avalonlll είπε

Τώρα δεν λέει για εκτελωνισμό. Τι φάση;

ΦIMG_20210702_212313.jpg

Εκτελωνίστηκε κανονικά (χωρίς να χρεωθεί κάτι επιπλέον), στις 29 Ιουνίου, οπότε πρέπει να έχει λογικά πράσινο ταμπελάκι πάνω (και λέω λογικά, γιατί τώρα τελευταία, σε 'ακίνδυνα δέματα' (μη τελωνειακώς 'επικίνδυνα' αντικείμενα), δεν τα βάζουν ταμπελάκι, για να μην καθυστερούν προφανώς)!

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Εκτελωνίστηκε κανονικά (χωρίς να χρεωθεί κάτι επιπλέον), στις 29 Ιουνίου, οπότε πρέπει να έχει λογικά πράσινο ταμπελάκι πάνω (και λέω λογικά, γιατί τώρα τελευταία, σε 'ακίνδυνα δέματα' (μη τελωνειακώς 'επικίνδυνα' αντικείμενα), δεν τα βάζουν ταμπελάκι, για να μην καθυστερούν προφανώς)!

Χωρίς τίτλο.png

Ευχαριστώ. Θα ενημερώσω όπως και να έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω και εγώ το πρώτο μου UNREGISTERED δέμα (που όπως είπα παλιότερα δεν γινόταν έλεγχος ΠΟΤΕ στο τελωνείο ως τώρα), που εμφανίζεται ξαφνικά στο σύστημα των ΕΛΤΑ!!! Θα ενημερώσω τι θα γίνει, καθώς έχω και από Bpost και PostNL UNREGISTERED που είναι στον δρόμο αυτήν την στιγμή! Μήπως τυχόν πχ. γίνεται δειγματοληπτικός ο έλεγχος, η ας πούμε του Bpost περάσουν έτσι!!! Έχει μέλλον η ιστορία!!!

1.png

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Έχω και εγώ το πρώτο μου UNREGISTERED δέμα (που όπως είπα παλιότερα δεν γινόταν έλεγχος ΠΟΤΕ στο τελωνείο ως τώρα), που εμφανίζεται ξαφνικά στο σύστημα των ΕΛΤΑ!!! Θα ενημερώσω τι θα γίνει, καθώς έχω και από Bpost και PostNL UNREGISTERED που είναι στον δρόμο αυτήν την στιγμή! Μήπως τυχόν πχ. γίνεται δειγματοληπτικός ο έλεγχος, η ας πούμε του Bpost περάσουν έτσι!!! Έχει μέλλον η ιστορία!!!

1.png

Χωρίς τίτλο.png

Αν η παραγγελία σου είναι από AliExpress, πρόσθεσε την ανάρτηση σου και στο thread για το Aliexpress αν θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια απο ebay (20,46 ευρω μαζι με τα μεταφορικα) και αποστολη απο Αγγλια. Εφτασε 30/6 και την 1η Ιουλιου εγραφε εισαγωγη στο τελωνειο. Την επομενη μερα αφαιρεθηκε και τελευταια ενημερωση ειναι πλεον 30/6 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Για να δουμε τι με περιμενει απο εξτρα κοστη...

Γνωριζει κανεις ποσο χρονικο διαστημα απαιτειται για εκτελωνισμο; Παιζει να εχω παραλαβει μεχρι 15-20 Ιουλιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Eyedentify είπε

Παραγγελια απο ebay (20,46 ευρω μαζι με τα μεταφορικα) και αποστολη απο Αγγλια. Εφτασε 30/6 και την 1η Ιουλιου εγραφε εισαγωγη στο τελωνειο. Την επομενη μερα αφαιρεθηκε και τελευταια ενημερωση ειναι πλεον 30/6 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Για να δουμε τι με περιμενει απο εξτρα κοστη...

Γνωριζει κανεις ποσο χρονικο διαστημα απαιτειται για εκτελωνισμο; Παιζει να εχω παραλαβει μεχρι 15-20 Ιουλιου;

λογικα θα σε πιασει η προ της 1ης Ιουλιου αλλα εδω εχω δει αρκετα ατομα να περιμενουν αρκετο καιρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέλαβα σήμερα παραγγελία του ali από 2 Φεβρουαρίου. 

tempered glass για το τότε καινούργιο τηλέφωνο. Έχω πάρει άλλο αλλά θα του το πληρώσω, είναι τόσα λίγα τα χρήματα που είναι κρίμα  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Κάποια ΕΛΤΑ έχουν αλλάξει το ωράριο τους και κλείνουν μεσημέρι… γνωρίζετε κανένα ΕΛΤΑ που να είναι ανοιχτό και το απόγευμα;;; Για Αθήνα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...