Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ΕΛΤΑ φαίνεται ότι ανέβασαν νέο τιμοκατάλογο για τα τέλη εκτελωνισμού:
4_Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_07_2021

DCM3G1W.jpg


Παλιότεροι τιμοκατάλογοι για σύγκριση:
https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Νεα ειδικά τέλη εκτελωνισμου_11_2018.pdf
https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimigar είπε

Άρα διατηρείται το όριο των 22€ χωρίς το κόστος εκτελωνισμού 15€.. Μόνο πληρωμή ΦΠΑ..

Δεν καταλαβα λεξη, συγνωμη. Μπορεις να το εξηγησεις σε καποιον που δεν ξερει τι παιζει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, safridia είπε

Δεν καταλαβα λεξη, συγνωμη. Μπορεις να το εξηγησεις σε καποιον που δεν ξερει τι παιζει;

 

Από τον νέο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ (Ιούλιος 2021)

Snap-2021-07-06-23-36-19.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν θα το πιστέψετε αλλα σήμερα παρέλαβα δεμα απο αλι που αγόρασα  Order time: 15:22 Feb. 29 2020 ενάμιση σχεδόν χρόνο πριν

Πύραυλος τα ελτα 🚀

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostm36 είπε

μηπως να αρχισουμε να τσεκαρουμε τι παιζει αναλογα με το απο που αγορασαμε? πχ ποιοι απο ebay, amazon,aliexpress k alibaba? 

Για το Aliexpress για unregistered δέματα, σίγουρα θα ενημερώσω εγώ (καθώς έχω πολλά τέτοια στον δρόμο). Και είναι και με διάφορους Carriers (PostNL, Cainiao super economy/Bpost, China Post κτλ.)!!! :) :) :)

Ήδη αυτό που έχω πει με σιγουριά (και το έχω πει παλιότερα), είναι ότι τα Registered της Sunyou Logistics (tracking numbers που ξεκινάνε από SYRM..... & SYAE.... <<ΟΧΙ SYAET.... ακόμα δεν είμαι σίγουρος -αυτό έτσι και αλλιώς είναι unregistered-. έχω εγώ ένα τέτοιο στον δρόμο->>), ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ (όπως και δεν πήγαιναν ΠΟΤΕ παλιότερα) στο τελωνείο. Αυτό βασικά που ανακάλυψα τελευταία με με την Sunyou, είναι ότι πάντα προπλήρωναν ΦΠΑ όταν τα έστελναν, οπότε και γινόταν εκτελωνισμός από την ίδια. Εδώ όμως διαπίστωσα, ότι οι Κινέζοι έκαναν μια πολύ ωραία μαγκιά!!! Πλήρωναν ΦΠΑ στην δηλωμένη αξία που έβαζαν οι ίδιοι, ΚΑΙ ΟΧΙ στην πραγματική της παραγγελίας, για αυτό και πολλές φορές δεν ζητούσαν έξτρα μεταφορικά!!! ;)  Οπότε καταλαβαίνετε τι παιζόταν εδώ. Παραγγελία των 100 ευρώ πχ, την δήλωνε αυτός 5 δολάρια και πλήρωνε ΦΠΑ στο 5δόλαρο (ο εκτελωνισμός γινόταν κανονικά από την Sunyou Logistics)!!!!! ;) Αυτό το διαπίστωσα όταν έβαλα έναν Κινέζο να μου στείλει πράγματα που τα αγόρασα από άλλον Κινέζο, και έβαλα τον 1ο Κινέζο (που συνεργαζόταν με την Sunyou) να μου τα στείλει εκείνος με Sunyou!!!! Ο 2ος Κινέζος, απλά τα έστειλε στον 1ο, και στον 1ο απλά πλήρωσα τα μεταφορικά. Τα πράγματα έκαναν 46,36 ευρώ, και ο 1ος μου είπε να βάλω λέει δηλωμένη αξία (για να σου βάλω το ΦΠΑ) 3 δολάρια!!!! Του είπα coolαρισε και το ξεφτιλίσαμε τελείως!! :)  Βάλε του λέω 5.99 δολάρια λέω (για να σου δώσω ΦΠΑ στα 5.99 δολάρια!!!)!!!! Το δέμα, τις επόμενες μερες θα είναι στα χέρια μου (αλλά ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ το έχει ήδη εκτελωνίσει η Sunyou)!!! Σημείωση ... το δέμα έφυγε τον Ιούνιο από τον 1ο πωλητή. Στο ενδιάμεσο, έχω και ένα που πήρα χθες με Sunyou, και εστάλη και αυτό με Sunyou τον Ιούνιο (άλλη παραγγελία, από άλλον πωλητή). Οι 'άπιστοι', βλέπουν πιο κάτω ότι το δέμα κάνει πάνω από 22 ευρώ, και εννοείτε δεν πλήρωσα τίποτα, αφού δεν πήγε σε κανένα τελωνείο τίποτα!!! Τού έκανα και 'παζάρια' να κατεβάσει την τιμή εννοείτε!!! ;) Και απορώ πως τόσα χρόνια, άνθρωποι που αγόραζαν από το Aliexpress, δεν πήραν 'πρέφα' ότι η Sunyou δεν είχε θέμα με το τελωνείο!!! Βέβαια, το θέμα με την Sunyou είναι ότι δεν είναι τόσο γνωστός carrier

Επίσης ... ακόμα μια σημείωση. Έχω και ακόμα ένα δέμα με Sunyou registered (το οποίο έφυγε και αυτό τον Ιούνιο), και θα έρθει τις επόμενες μέρες. Κάνει 60,78 ευρώ, και είμαι σίγουρος ότι και αυτό δεν θα πληρώσει τίποτα έξτρα. Το έστειλε αυτός ο 1ος πωλητής (είναι παραγγελία στο δικό του το μαγαζί αυτή), που έλεγα λίγο πιο πάνω που συνεργάζεται με Sunyou logistics!!!! Θα τα βάλω εδώ και τα 2 (και του πωλητή του ίδιου από το κατάστημα του, και αυτό που έστειλε ο ίδιος για λογαριασμό του 2ου πωλητή!!!)

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alibaba ολοι τους μου λενε για τα κλασικα DHL, FedEx, UPS μηπως να επικοινωνουσα με αυτους να πληρωνα κατευθειαν το φορο; το λεω για να μην περασει τελωνειο και μου φορτωσουν οτι να ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, dimigar είπε

Άρα διατηρείται το όριο των 22€ χωρίς το κόστος εκτελωνισμού 15€.. Μόνο πληρωμή ΦΠΑ..

 

Μιλησα σημερα με την γραμμη εξυπηρετησης ΕΛΤΑ για ενα δεμα που περιμενω απο Αγγλια (20,46 ευρω πληρωτέο). Οντως, μου ειπαν μονο ΦΠΑ θα πληρωσω (γυρω στα 4,50 - 5 ευρω). Πανω που χαρηκα, διαβαζω σε μια ιστοσελιδα σημερα ενα αρθρο οτι πληρωνουμε και ενα ποσο κατα την παραλαβη το οποιο θα παει στον μεταφορεα κουριερ ως αποζημιωση για να αποδωσει το ΦΠΑ εκει που ειναι να παει. Ελπιζω να μην ισχυει αυτο, θα ειναι ξενερωμα...

Επεξ/σία από Eyedentify
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 9:23 ΜΜ, avalonlll είπε

Τώρα δεν λέει για εκτελωνισμό. Τι φάση;

IMG_20210702_212313.jpg

Τελικά δεν πλήρωσα τίποτα. Είχε ένα κίτρινο αυτοκόλλητο το δέμα που έλεγε ότι δεν πληροί τις προϋποθέσεις των άρθρων 28 και 29 για τη συνθήκη λειτουργίας της ΕΕ. Ότι και αν σημαίνει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, avalonlll είπε

Τελικά δεν πλήρωσα τίποτα. Είχε ένα κίτρινο αυτοκόλλητο το δέμα που έλεγε ότι δεν πληροί τις προϋποθέσεις των άρθρων 28 και 29 για τη συνθήκη λειτουργίας της ΕΕ. Ότι και αν σημαίνει αυτό. 

Στο είχα πει ήδη αυτό, ότι δεν θα πλήρωνες τίποτα. Το κίτρινο αυτοκολλητάκι, το βάζουν στο PostNL center στην Ολλανδία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 12:38 ΠΜ, dimigar είπε

Από τον νέο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ (Ιούλιος 2021)

Snap-2021-07-06-23-36-19.png

ακομα δεν καταλαβαινω, και κανενας δεν το εχει αποσαφηνισει.

αγοραζω απο καποιο καταστημα οπου εχω προπληρωσει τον ελληνικο φπα, και αυτος παει μεσο ioss στο ελληνικο κρατος (πχ αμαζον κτλ). αξια συνολικα κατω απο 150 ευρω.

θα πληρωσω 15 ευρω εκτελωνισμο για ποιο λογο ακριβως? αφου το πακετο εφοσον εχει πληρωθει ο φπα και εχει τα καταλληλα εγγραφα, θα παει κατευθειαν σε μενα χωρις να περασει ελεγχοτελωνειου.

ή αυτοι ουτως ή αλλως τα τσεκαρουν να δουν οτι ολα τα πακετα ειναι οκ με τα χαρτια τους?

γιατι λεγαν για δειγματοληπτικους ελεγχους.

επισης στον πινακα υποννοει οτι κατω απο συνολικη αξια 22 ευρω πληρωνουμε μονο φπα ενω απο 22 και πανω πληρωνουμε το φπα συν εξοδα εκτελωνισμου? ειναι σοβαροι? τι πινουν στα ελτα?

μηπως τελιακ ο πινακας υποννοει οτι εως 22 ευρω πληρωνεις το φπα, απο 22 μεχρι 150, πληρωνεις φπα συν 15 ευρω, ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΦΠΑ?

ας μας το αποσαφηνισει οποιος μπορει ρε γαμωτο. γιατι ταελτα μια νορμαλ ανακοινωση δεν μπορουν να βγαλουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!! Μια βοήθεια.. 

Έκανα μια παραγγελία απο AliExpress στις 10/5 και ξεκίνησε 13/5 από Κίνα για Ελλάδα.. 

Μέσω parcelsapp μου δείχνει αυτές τις ενημερώσεις..γιατι δείχνει ότι επιστρέφει πίσω;; 🤔🤔

Screenshot_2021-07-08-16-21-25-402_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...