Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει παραλάβει κανείς από AliExpress από ευρωπαϊκή αποθήκη πρόσφατα; Βλέπω χρεώνουν ΦΠΑ όπως και από Κίνα και αναρωτιέμαι αν περνάει τελωνείο. Συγκεκριμένα από Τσεχία, κυρίως από άποψη χρόνου με απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομιζω οτι καπου εδω τελειωσε το πανυγηρι με τις παραγγελιες απο εξωτερικό ακόμα και τσατσάρας για τα μαλλια. 
Καλυτερα... δεν ειναι κακο. Γεμισαμε τα σπιτια μας με κινεζικες μπουρδες. Ας χαλασουμε κανενα φραγκο και τιποτα ντοπιο ή εστω "πιο" ντοπιο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Νομιζω οτι καπου εδω τελειωσε το πανυγηρι με τις παραγγελιες απο εξωτερικό ακόμα και τσατσάρας για τα μαλλια. 
Καλυτερα... δεν ειναι κακο. Γεμισαμε τα σπιτια μας με κινεζικες μπουρδες. Ας χαλασουμε κανενα φραγκο και τιποτα ντοπιο ή εστω "πιο" ντοπιο.

 

κατα την γνωμη μου θα συμβει ακτιβως το αντιθετο απο αυτο που λες και πλέον για αγορές οχι μεχρι 22 ευρω αλλα μεχρι 150

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Νομιζω οτι καπου εδω τελειωσε το πανυγηρι με τις παραγγελιες απο εξωτερικό ακόμα και τσατσάρας για τα μαλλια. 
Καλυτερα... δεν ειναι κακο. Γεμισαμε τα σπιτια μας με κινεζικες μπουρδες. Ας χαλασουμε κανενα φραγκο και τιποτα ντοπιο ή εστω "πιο" ντοπιο.

Το πανηγύρι θα τελείωνε αν υπήρχε κάτι ντόπιο να πάρουμε αντί για το κινέζικο (σε όλη την Ευρώπη όχι μόνο στην Ελλάδα και φάνηκε με τον κορονοιό αυτό) και αν οι ντόπιοι δεν έπαιρναν κινέζικα να τα πουλάνε 3-5 φορές πάνω. Μέχρι τότε το να πληρώνουμε +24% στις τιμές από εξώ πάντα και να μην ανησυχούμε για το αν θα μπεί καπέλο 15 ευρώ σε μία τσατσάρα θετικό το βλέπω.

Συμφωνώ πάντως πως ο υπερκαταναλωτισμός των τελευταίων χρόνων με τις κινέζικες "προσφορές" πρέπει να σταματήσει γιατί ο πλανήτης θα μας πετάξει στον ήλιο έτσι όπως πάμε, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Έκανα παραγγελία από αλιεξπρες 4/7 κάτι μικροπράγματα. Ήρθε σήμερα χαρτί ότι πρέπει να πληρώσω. Συγκεκριμένα λέει 0.86€ ΦΠΑ και 2.5€ τέλη εκτελωνισμού. Έχω μπερδευτεί. Γιατί έγινε αυτό, αφού είχε πληρωθεί το ΦΠΑ και τα αντικείμενα που πήρα ήταν όλα μικρής αξίας. Δεν θα έπρεπε να έρθουν απευθείας; 

Επίσης, πως (αν γίνεται) μπορώ να αποδείξω ότι έχω πληρώσει ΦΠΑ; Δεν είναι τα 86 λεπτά το θέμα απλά δεν βρίσκω τον λόγο να διπλοπληρώσω το ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου παρόμοια περίπτωση με του @dompred, εμένα μου επέστρεψε το δέμα ελεύθερο, αλλά δεν μου έδωσαν πίσω τα 12 ευρώ!

Είχα δέμα απο iherb με αξία κάτω των 22 ευρώ (στο αυτοκολλητο εγραφε παραπανω γιατι είχα 11 ευρώ rewards). Ενώ είχα στείλει στο ΓΕΤΑ τα τιμολογια δεν τα έλαβαν υποψη τους και στις 23/6 μου ηρθε να πληρωσω περιπου 22 ευρώ για να το παραλάβω. Το έστειλα πισω για επανεξέταση δασμών και πλήρωσα 12 ευρώ τέλος. Μου έρχεται πίσω το δέμα ΕΛΕΥΘΕΡΟ στις 21/07 αλλά τα ΕΛΤΑ αρνούνται να μου επιστρέψουν τα 12 ευρώ γιατί λέει δεν έχουν τέτοια εντολή απο το τελωνείο! Μιλάω με την εξυπηρέτηση πελατων των ΕΛΤΑ και μου λένε ότι είναι θέμα του ΓΕΤΑ και να τους στείλω email. Στέλνω 2 email στις 21 και 22/07 και δεν μου απαντούν. Τα τλφ εννοειται δεν τα σηκωνει κανένας αλλα ετσι κι αλλιως θέλω γραπτή απάντηση. Στις 23/07 επικοινωνώ και γραπτώς μέσω της φόρμας επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ. Καμία απάντηση έκτοτε. Σήμερα έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Υπαρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω? Εχει εισπράξει κάποιος αυτά τα 12 ευρώ εφόσον του επέστρεψε το δέμα του ελεύθερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά περιμένω ένα δέμα που μου έστειλε φιλος μου απο νεα υόρκη και έγραψε πάνω στο δέμα μια τιμή γύρω στα $25 για να είμαστε κάτω απο τα 45 ευρώ που ισχύει για τα μη εμπορικού χαρακτήρα δέματα (απο ιδιώτη σε ιδιώτη). Βέβαια και αυτά που περιέχει μέσα το δέμα είναι κάτι πλακέτες pcb τις οποιες όσο και να παλεψουν να τις βρουν στο ιντερνετ δεν υπάρχουν για να υπολογίσουν αξία.

Το θέμα είναι τώρα ότι στο tracking μου δείχνει ότι το δέμα το έχουν κρατημένο απο 14/7 χωρις καμια άλλη ανανέωση από τότε. Πότε να υπολογίζω περίπου ότι θα έχω νεότερα? σε περίπτωση που μου ζητήσουν απόδειξη αγοράς/paypal κλπ η οποία δεν υπάρχει επειδη τα pcb τα εβγαλε ο φιλος μου απο ένα παλιο δικό του μηχανημα, τι θα μπορούσα να τους απαντήσω? δεδομένου ότι ουτε αυτοι μπορουν να βρουν την παραμικρή πληροφορία στο ιντερνετ για το πόσο μπορει να κοστίζουν. 

capture.jpg

Επεξ/σία από sazistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, visualizer είπε

Ρε μάγκες τι γίνεται; Αναβαθμίστηκαν τα ΕΛΤΑ ; Από Κίνα με cainao 2,5 βδομάδες παραλαβή 😳

Και τα estimates του parcelapp έχουν πέσει πολύ. Σε κάτι πακέτα μου, μου δείχνει 20-25 μέρες estimated ενώ πριν κάνα μήνα έδειχνε 2+ μήνες και γενικά έπεφτε μέσα. Ίσως ξεμπούκωσε το σύστημα με την προπληρωμή ΦΠΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάσει της εξέλιξης με τον κωδικό αντικειμένου, μπορούμε να υπολογίσουμε πότε περιπου θα παραλάβω; Έχω και περιέργεια τι θα πληρώσω από δασμούς...(αξία δέματος κάτω από 22 ευρώ)

388144781_--.jpg.44a37df5a70f60b8e07bfa6d1f43902d.jpg

 

Επεξ/σία από Eyedentify
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mar.pan. είπε

Είχα δέμα απο iherb με αξία κάτω των 22 ευρώ (στο αυτοκολλητο εγραφε παραπανω γιατι είχα 11 ευρώ rewards).

 Εχει εισπράξει κάποιος αυτά τα 12 ευρώ εφόσον του επέστρεψε το δέμα του ελεύθερο?

Εγώ τα πήρα πίσω, αλλά ήταν πριν χρόνια.

Αφορούσε επίσης παραγγελία από iHerb.

Κυνήγησε το... Και με την ΕΕΤΤ και με τον Συνήγορο του Καταναλωτή

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2021 στις 5:10 ΜΜ, radiotv είπε

για να κάνεις αίτηση επανεξέτασης δασμών σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ πρέπει να δώσεις 12€.

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

Στις 29/7/2021 στις 5:23 ΜΜ, ghostrider είπε

η οποια αν γινει δεκτη σου επιστρεφετε το 12ευρο

 

Στις 29/7/2021 στις 5:29 ΜΜ, radiotv είπε

καλά το είπες ΑΝ, αλλιώς κλάφτα

Η παρακάτω περίπτωση δείχνει ότι ακόμα και αν δικαιωθείς, δεν είναι σίγουρο ότι θα σου επιστρέψουν τα 12€.

ΜΑΦΙΑ!

Στις 29/7/2021 στις 4:28 ΜΜ, mar.pan. είπε

Περίπου παρόμοια περίπτωση με του @dompred, εμένα μου επέστρεψε το δέμα ελεύθερο, αλλά δεν μου έδωσαν πίσω τα 12 ευρώ!

Είχα δέμα απο iherb με αξία κάτω των 22 ευρώ (στο αυτοκολλητο εγραφε παραπανω γιατι είχα 11 ευρώ rewards). Ενώ είχα στείλει στο ΓΕΤΑ τα τιμολογια δεν τα έλαβαν υποψη τους και στις 23/6 μου ηρθε να πληρωσω περιπου 22 ευρώ για να το παραλάβω. Το έστειλα πισω για επανεξέταση δασμών και πλήρωσα 12 ευρώ τέλος. Μου έρχεται πίσω το δέμα ΕΛΕΥΘΕΡΟ στις 21/07 αλλά τα ΕΛΤΑ αρνούνται να μου επιστρέψουν τα 12 ευρώ γιατί λέει δεν έχουν τέτοια εντολή απο το τελωνείο! Μιλάω με την εξυπηρέτηση πελατων των ΕΛΤΑ και μου λένε ότι είναι θέμα του ΓΕΤΑ και να τους στείλω email. Στέλνω 2 email στις 21 και 22/07 και δεν μου απαντούν. Τα τλφ εννοειται δεν τα σηκωνει κανένας αλλα ετσι κι αλλιως θέλω γραπτή απάντηση. Στις 23/07 επικοινωνώ και γραπτώς μέσω της φόρμας επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ. Καμία απάντηση έκτοτε. Σήμερα έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Υπαρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω? Εχει εισπράξει κάποιος αυτά τα 12 ευρώ εφόσον του επέστρεψε το δέμα του ελεύθερο?

 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 5:15 ΜΜ, giannos13 είπε

Ξέρει κανένας τι σημαίνει το παρακάτω; Πήγε στο τελωνείο ή δεν πήγε; 
 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
21/7/2021, 16:51 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ
12/7/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
30/6/2021, 13:35 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
30/6/2021, 10:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
23/6/2021, 05:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Εχουν μονο το νουμερο οχι το αντικειμενο

756704953_Screenshot2021-07-29at19-35-10.png.fe2893adcfec19288d56a37b4c2ce364.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 8:58 ΜΜ, mxa055 είπε

Έχει παραλάβει κανείς από AliExpress από ευρωπαϊκή αποθήκη πρόσφατα; Βλέπω χρεώνουν ΦΠΑ όπως και από Κίνα και αναρωτιέμαι αν περνάει τελωνείο. Συγκεκριμένα από Τσεχία, κυρίως από άποψη χρόνου με απασχολεί.

αν γράφει με ,dhl cz δεν περνάει τελωνείο,είχα φέρει τρείς παραγγελίες πριν το νέο καθεστώς (1/7), είναι περίεργο το ότι χρεώνουν ΦΠΑ,το είδα και εγώ

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Εχουν μονο το νουμερο οχι το αντικειμενο

756704953_Screenshot2021-07-29at19-35-10.png.fe2893adcfec19288d56a37b4c2ce364.png

μπήκε στο τελωνείο

Στις 29/7/2021 στις 3:30 ΜΜ, avalonlll είπε

Μια ερώτηση. Έκανα παραγγελία από αλιεξπρες 4/7 κάτι μικροπράγματα. Ήρθε σήμερα χαρτί ότι πρέπει να πληρώσω. Συγκεκριμένα λέει 0.86€ ΦΠΑ και 2.5€ τέλη εκτελωνισμού. Έχω μπερδευτεί. Γιατί έγινε αυτό, αφού είχε πληρωθεί το ΦΠΑ και τα αντικείμενα που πήρα ήταν όλα μικρής αξίας. Δεν θα έπρεπε να έρθουν απευθείας; 

Επίσης, πως (αν γίνεται) μπορώ να αποδείξω ότι έχω πληρώσει ΦΠΑ; Δεν είναι τα 86 λεπτά το θέμα απλά δεν βρίσκω τον λόγο να διπλοπληρώσω το ΦΠΑ. 

προφανώς ο πωλητής δεν έβαλε στο αυτοκόλλητο τον αριθμό συναλλαγής με το IOSS και για αυτό σου ζητάνε εδώ να πληρώσεις, ζήτα πίσω το ΦΠΑ και τα τέλη εκτελωνισμου από το support του Ali, όταν πληρώσεις εδώ στείλε τους την απόδειξη των ΕΛΤΑ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...