Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, visualizer είπε

Εισαγωγή στην θυρίδα τι σημαίνει;; Πρώτη φορά το βλέπω !

 

IMG_20210730_155403.jpg

Λογικά επειδή θα πληρώσεις!!!

Πάμε να δούμε ένα δικό μου δέμα (που λογικά θα το πάρω την δευτέρα), ποιός πρέπει να είναι ο σωστός τρόπος 'εκτελωνισμού', εφόσον έχει πληρωθεί το ΦΠΑ εννοείτε. Ο πωλητής χρησιμοποίησε το σύστημα της BSC για να τυπώσει το PostNL tracking number (επίσης μου ανέφερε ότι δεν τύπωσε τελωνειακή δήλωση - customs declaration note), και φυσικά έβαλε τον IOSS number, οπότε προφανώς είδαν στο τελωνείο ότι πληρώθηκε κανονικά το ΦΠΑ. Ο IOSS number του Aliexpress είναι IM5280002556. Οπότε, με αυτόν βλέπουν αν οι παραγγελίες του Aliexpress, έχουν πληρώσει τον ΦΠΑ!!! Οποιονδήποτε πωλητή και αν ρωτήσετε στο Aliexpress, είμαι σίγουρος ότι αυτόν τον αριθμό θα σας δώσει!!!! Βλέπουμε ότι το ΓΕΤΑ δεν το βάζει στο τελωνείο, και απλά το 'κλείνει' κατευθείαν. Μάλλον αυτή είναι η σωστή διαδικασία που πρέπει να βλέπουμε :)  :)  :)  

Την δευτέρα, θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες

BSC.png.57199be9a087675b4e7ba0db27772669.png

272331123_WeChatImage_20210730143312.png.33215ab7131d6121157b13b05596ef42.png

283432159_.png.5375043381d463ebc7c1d67a36947e69.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/7/2021 στις 7:26 ΜΜ, radiotv είπε

Προφανώς ο πωλητής δεν έβαλε στο αυτοκόλλητο τον αριθμό συναλλαγής με το IOSS και για αυτό σου ζητάνε εδώ να πληρώσεις, ζήτα πίσω το ΦΠΑ και τα τέλη εκτελωνισμου από το support του Ali, όταν πληρώσεις εδώ στείλε τους την απόδειξη των ΕΛΤΑ

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω όμως ένα άλλο πρόβλημα τώρα. Τα ΕΛΤΑ μου έχουν στείλει για τα δέματα τα tracking number του, τα οποία έχουν τη μορφή UU*********CN. Κανένα tracking στο άλι ωστόσο δεν έχει τέτοιο (ή έστω παρόμοιο tracking). Υπάρχει κανένας τρόπος να βρω τι είναι τι; Τα προς πληρωμή δέματα είναι σίγουρα από το ali, ήταν το πρώτο που έλεγξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, avalonlll είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω όμως ένα άλλο πρόβλημα τώρα. Τα ΕΛΤΑ μου έχουν στείλει για τα δέματα τα tracking number του, τα οποία έχουν τη μορφή UU*********CN. Κανένα tracking στο άλι ωστόσο δεν έχει τέτοιο (ή έστω παρόμοιο tracking). Υπάρχει κανένας τρόπος να βρω τι είναι τι; Τα προς πληρωμή δέματα είναι σίγουρα από το ali, ήταν το πρώτο που έλεγξα. 

έχω ένα ιδιο που περιμένει στο τελωνείο το παρακολουθεις εδώ https://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, radiotv είπε

έχω ένα ιδιο που περιμένει στο τελωνείο το παρακολουθεις εδώ https://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

Αυτό το ξέρω, ευχαριστώ. Απλά προσπαθώ να κάνω αντιστοίχιση τα τρακινγκ του Αλι με αυτά των ΕΛΤΑ για να καταλάβω ποια δέματα έχουν χρεωθεί, και δεν το έχω καταφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, avalonlll είπε

Αυτό το ξέρω, ευχαριστώ. Απλά προσπαθώ να κάνω αντιστοίχιση τα τρακινγκ του Αλι με αυτά των ΕΛΤΑ για να καταλάβω ποια δέματα έχουν χρεωθεί, και δεν το έχω καταφέρει. 

Δοκίμασε να βάλεις τα tracking numbers του aliexpress στα https://www.17track.net/ , https://parcelsapp.com/ και το ποιο πιθανόν να σου βγάλει το "next tracking number", δηλαδή αυτό που σου στείλανε από ΕΛΤΑ.

Επεξ/σία από specre
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ένα χαμηλής αξίας (8€) δεματάκι από Ali με πληρωμένο το έξτρα φπα από τις 20/7 βρίσκεται σε αναμονή.. Περιμένω να δω την εξέλιξη μια και πρόκειται για την πρώτη μου, ..δοκιμαστική παραγγελία μετά την αλλαγή στο καθεστώς εκτελωνισμών.

721249375_Screenshot2021-08-03at10-20-15.png.25a912949a9a506007f83d80ba42d42d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Ειχα κανει καποιες παραγγελιες πριν το νεο καθεστως με το φπα. τα πιο πολλα δεματα μπηκαν ελλαδα 3-4 ιουλιου αλλα επειδη ηταν μικρης αξιας 1-2 ευρω λεω νταξει τι ειναι αλλα 25-50 λεπτα φορος σιγα . Σήμερα ομως μου ήρθε μυνημα στο κινητο να πληρώσω τελη και φορους που ειναι 1 ευρω πανω απο την αξια του αντικειμένου. Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το μεγάλο φορο στέλνωντας τις αποδείξεις κλπ αλλα χωρις το 12ευρω καπέλο για εκτελωνιασμό εκ νέου?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, visualizer είπε

Και εγώ τελικά για αξία αντικειμένου 1.50 ευρώ πλήρωσα επίπλεον 3.10 φόρο!

Άρα δεν το γλιτώνουμε με τίποτα? Εχω και καποια ακομα αντικείμενα στο τελωνείο λές αμα του στείλω τωρα τις αποδείξεις να γλιτώσω τον υπέρογκο φόρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Για ενα δεμα (Απο Αγγλια) συνολικης αξιας 20,46 ευρω μου εβαλαν 7,25 Φ.Π.Α, ενω ειναι 4,91...

Εχω πληρωσει για το δεμα 17 λιρες αγγλιας (20,46 ευρω) μαζι με τα μεταφορικα και στο δεμα ο εκτελωνιστης εχει βαλει αυτοκολλητο το οποιο γραφει 30,20 ευρω οπως φαινεται στην σχετικη φωτο. Δεν το καταλαβαινω.

Μπορει καποιος να με διαφωτισει σχετικα; Τι δεν καταλαβαινω;

 

Annotate-a-local-image.jpg.cf8f571be1a002ba4450b47248b75637.jpg

 

Επεξ/σία από Eyedentify
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kmarios είπε

Τα νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμου έχουν αναρτηθεί εδώ https://www.elta.gr/Portals/0/Files/4_Idika teli ektelonismou_Gr_07_2021 (2)_1.pdf

Θα βάλω και εγώ τέλος παραλαβής δέματος 25 ευρώ. 15 θέλουν αυτοί για να το δώσουν, 25 εγώ για να το πάρω, θα μου χρωστάνε και 10 ευρώ λοιπόν.

Εντάξει το κλιμακωτό είναι πιο δίκαιο από το παλιό 15ευρω αλλά το τέλος παράδοσης είναι πρακτική βαθύ δημοσίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δώσω και σε αυτό το forum το BSC δέμα που πήρα, και ήταν όλα ΟΚ, καθώς ο Κινέζος ανέβασε κανονικά το IOSS number όταν τύπωσε το tracking number (και εννοείτε ότι έχω πληρώσει ήδη τον ΦΠΑ κανονικότατα). Το Γ.Ε.Τ.Α. το έστειλε στο ΚΑΤ, και το δέμα το πήρε η διανομή των ΕΛΤΑ κανονικότατα, και εννοείτε δεν χρεώθηκα τίποτα. Το δέμα, δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο από το τελωνείο και δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note). Προφανώς, όταν το scanαραν στο Γ.Ε.Τ.Α., είδαν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε κανονικότατα, και για αυτό μετά το έστειλαν και 'έκλεισε' από το K.A.T.

BSC.png

 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...