Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Αποστολη απο το εξωτερικο:

1. 24/08/2021 ebay Ημερομηνια παραγγελιας ή αποστολης και καταστημα
2. Orange Connex / speedpak Ταχυδρομικη εταιρια εξωτερικου κατα την αποστολη
2. 02/09/2021 Ημερομηνια που εφτασε Ελλαδα 
3. 23/09/2021 Αποτυχημένη προσπάθεια παράδοσης λέει και το 17track και το parcels (αν και ήμουν στο χώρο)

Το tracking number που έχω ES10015989149090001010001E0N πως μπορώ να το αναζητήσω στο σύστημα των ΕΛΤΑ αφού είναι άλλου τύπου;

πριν μερικούς μήνες είχα παραλάβει ένα αντίστοιχο με ΕΛΤΑ δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, μίλα με την Μ.Δ της περιοχής σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

8 ώρες πριν, geodimis είπε

Αποστολη απο το εξωτερικο:

1. 24/08/2021 ebay Ημερομηνια παραγγελιας ή αποστολης και καταστημα
2. Orange Connex / speedpak Ταχυδρομικη εταιρια εξωτερικου κατα την αποστολη
2. 02/09/2021 Ημερομηνια που εφτασε Ελλαδα 
3. 23/09/2021 Αποτυχημένη προσπάθεια παράδοσης λέει και το 17track και το parcels (αν και ήμουν στο χώρο)

Το tracking number που έχω ES10015989149090001010001E0N πως μπορώ να το αναζητήσω στο σύστημα των ΕΛΤΑ αφού είναι άλλου τύπου;

 

Speedpak ξεφορτώνεται κάπου σε κάποια αποθήκη και προωθείται με ελληνική courier ή ΕΛΤΑ για την τελική επίδοση.

Το αποτυχημένη απόπειρα επίδοσης που βλέπεις στο tracking είναι πλασματική εγγραφή, είναι ακριβώς η στιγμή που το "παραλαμβάνει" η δεύτερη εταιρεία.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, σύντομα είτε θα δεις νέο tracking στο 17track αν το υποστηρίζει (εγώ συνήθως χρησιμοποιώ το parcelssapp, εκεί βγάζει σίγουρα) αν είναι να στο φέρει κάποια courier, αλλιώς θα έρθει σαν απλό μικροδέμα με ΕΛΤΑ.

Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα ενα ανεμιστηράκι απο aliexpress για το παλιό turbo x laptop μου. Αξια στο ali 4.5ευρω περιλαμβανομενου ΦΠΑ.

Το παρελαβα στο ταχυδρομείο με χρέωση τελωνείου 3.11 ευρώ. Οι υπάλληλοι στα ΕΛΤΑ αδιάφοροι.

Τί μπορώ να κάνω, ετσι για το γμτ. Ειναι καταχρηστική συμπεριφορά δεν είναι τοσο τα 3.11 που πληρωσα.

Εχω αποδείξεις απο το app, email που έστειλε το ali, την κίνηση της καρτας μου , τα εδειξα στα ΕΛΤΑ, ασυγκίνητοι τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelrp είπε

Αγορασα ενα ανεμιστηράκι απο aliexpress για το παλιό turbo x laptop μου. Αξια στο ali 4.5ευρω περιλαμβανομενου ΦΠΑ.

Το παρελαβα στο ταχυδρομείο με χρέωση τελωνείου 3.11 ευρώ. Οι υπάλληλοι στα ΕΛΤΑ αδιάφοροι.

Τί μπορώ να κάνω, ετσι για το γμτ. Ειναι καταχρηστική συμπεριφορά δεν είναι τοσο τα 3.11 που πληρωσα.

Εχω αποδείξεις απο το app, email που έστειλε το ali, την κίνηση της καρτας μου , τα εδειξα στα ΕΛΤΑ, ασυγκίνητοι τελειως.

ζήτα από το Ali τον ΦΠΑ που είχες πληρώσει,τα τέλη εκτελωνισμου δεν θα στα δώσουν πίσω, μην διαλέγετε τρόπο αποστολής Cainiao και Yanwen δεν κάνουν καταχώρηση στο IOSS και για αυτό σου ζητάνε εδώ να πληρώσεις ξανά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από ebay και αποστολή από Γερμανία 8 Μαρτίου ένα ανταλλακτικό για μια κουζινομηχανη επαγγελματική  που έχουμε στο σπίτι γιατί εδώ στην Ελλάδα το πούλαγαν μαζί με τον θερμαινόμενο κάδο σε τιμή εγκεφαλικού... Τιμή ebay 7eu

Το δέμα δεν έφτασε ποτέ και το είχα ξεγράψει καθώς το tracking δε σκαναριστηκε ξανά από όταν έφυγε από γερμανία...
22 Σεπτέμβρη το ΕΛΤΑ έφερε ένα ειδοποιητήριο  με άγνωστο trackinng που έγραφε μόνο ότι ένα δέμα ήταν στο τοπικό κατάστημα, πήγα την επόμενη ήταν το χαμένο ανταλλακτικό...



 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από AliExpress (λουράκι ρολογιού) στάλθηκε 04/09 από Κίνα και παραδόθηκε 23/09 χωρίς κάποια εξτρά χρέωση. Είχα πολύ καιρό να παραλάβω τόσο γρήγορα παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flatwave είπε

Παραγγελία από AliExpress (λουράκι ρολογιού) στάλθηκε 04/09 από Κίνα και παραδόθηκε 23/09 χωρίς κάποια εξτρά χρέωση. Είχα πολύ καιρό να παραλάβω τόσο γρήγορα παραγγελία.

τι μέθοδο αποστολής είχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2021 στις 11:36 ΠΜ, Mr V είπε

Ενημέρωση για δέμα από Kίνα (Aliexress)

Παραγγελία αρχές Αυγούστου και παραλαβή αρχές Σεπτέμβρη.

Πληρωμένο ποσό ως vat tax στο aliexpress γύρω στα 14 ευρώ.

Έρχεται εδώ εκτελωνίζεται και μου έρχεται με χρέωση 17 ευρώ 9 φόρος. +  8 ΕΛΤΑ.

Μετά από άπειρη ταλαιπωρία με το aliexpress την 4η φορά απάντησαν θετικά στις φωτογραφίες που τους έστειλα και μ έδωσαν refund μόνο τα 9 ευρώ και για τα άλλα 8 μ έδωσαν ένα κουπόνι.

Προσωπικό συμπέρασμα...δεν συμφέρουν πλέον  οι αγορές εκτός ΕΕ στα περισσότερα πράγματα...

Τι τους έστειλες στις φωτογραφίες που τελικά αποδέχτηκαν? Το αυτοκόλλητο και την απόδειξη πληρωμής στα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, merit123 είπε

Τι τους έστειλες στις φωτογραφίες που τελικά αποδέχτηκαν? Το αυτοκόλλητο και την απόδειξη πληρωμής στα ΕΛΤΑ?

ναι όλα αυτά, απλά να ξέρεις ότι τα τέλη εκτελωνισμού δεν τα αποζημιώνουν...οπότε...τα μισά λεφτά σου δίνουν πίσω ουσιαστικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PD73 είπε

Από αυτά που διαβάζω λοιπόν είναι φυσιολογικό να είναι στο ΓΕΤΑ κολλημένη μια αποστολή 20 μέρες τώρα ;!

δύο μήνες έκανε ένα δικό μου να ξεκολλήσει από το τελωνείο,ένα φτηνό πράγμα των 3€

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ηρθε σε αυτην την κατασταση μετα απο δυο βδομαδες, ξερετε σε ποσο καιρο θα ξεκολλησει και θα το εχω στα χερια μου; και αν θα πληρωσω κατι;; έχω πληρώσει φπα οπως φαίνεται στην συναλλαγη στο ebay, θα πληρωσω και εγω  ετσι;

image.png.b4e0bc397209c16c9efc5480cf190311.png

image.png.fb61a9995bc410fae43a07e7562c766f.png

Επεξ/σία από matrixxx
προσεχετε τον τροπο γραφης παρακαλω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...