Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγγελία από Αγγλία αξίας 12 λίρες (μαζί με μεταφορικά).

Πάνω στο δέμα το είχαν δηλώσει ως αξία 1 λίρα.

Εστάλη 18 Ιουνίου.

Σήμερα, 3,5 μήνες μετά που παρέλαβα, με χρέωσαν 2,78 (0,28 ΦΠΑ Τελωνείου στα 1,17€ που αντιστοιχήθηκε η 1 λίρα + 2,50€ τέλη ΕΛΤΑ).

Τώρα το να μην μπήκε το δέμα πριν τις 1/7 στην ΕΕ για να με χρεώσουν και να μην ισχύσει η ατέλεια των 22€ μου φαίνεται απίθανο.  Στο τράκινγκ που είχε πάνω το δέμα, δείχνει πως μπήκε τελωνείο στις 6/9.

 

Σε άλλο ένα δέμα που εστάλη 7/9 πάλι από Αγγλία, αξίας περίπου 15-16 λίρες, με χρέωσαν μόνο ΦΠΑ Τελωνείου και παρέλαβα επίσης σήμερα (1 μήνα μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, dinosz750 είπε

Παραγγελία 12/7/2021 από Aliexpress και παραλαβή σήμερα 5/10/2021 ένα μεταλικό μπρασελέ ρολογιού (€7,75 κόστος + €1,27 μεταφορικά + €2,16 φόρος)
Μέθοδος αποστολής: Aliexpress Standard Shipping

Κ εγώ ενώ είχα πληρώσει τον φόρο στο Aliexpress, πέρασε βόλτα από τελωνείο εδώ αλλά τελικά δεν βάλανε επιπλέον φόρο. Πλήρωσα όμως τέλη εκτελωνισμού €2,5. Θα στείλω στο ali να τους το πω αλλά απ΄ ότι διάβασα δεν τα επιστρέφουν τα τέλη. Μικρό το κακό απλά μάλλον περιμένα τσάμπα 1,5 μήνα επειδή δεν είχε δηλωθεί.

Τελικά όντως το aliexpress φταίει γιατί δεν αναγράφει πουθενά πως έχει πληρωθεί φόρος.

Screenshot 2021-10-05 195309.jpg

20211005_140955.jpg

το AliExpress standard shipping συνήθως στέλνει μέσω Ουγγαρίας ή Ολλανδίας, είναι περίεργο που αυτό ήρθε απευθείας από Κίνα,το τρακινγκ ήταν με κατάληξη CN; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dinosz750 είπε

Παραγγελία 12/7/2021 από Aliexpress και παραλαβή σήμερα 5/10/2021 ένα μεταλικό μπρασελέ ρολογιού (€7,75 κόστος + €1,27 μεταφορικά + €2,16 φόρος)
Μέθοδος αποστολής: Aliexpress Standard Shipping

Κ εγώ ενώ είχα πληρώσει τον φόρο στο Aliexpress, πέρασε βόλτα από τελωνείο εδώ αλλά τελικά δεν βάλανε επιπλέον φόρο. Πλήρωσα όμως τέλη εκτελωνισμού €2,5. Θα στείλω στο ali να τους το πω αλλά απ΄ ότι διάβασα δεν τα επιστρέφουν τα τέλη. Μικρό το κακό απλά μάλλον περιμένα τσάμπα 1,5 μήνα επειδή δεν είχε δηλωθεί.

Τελικά όντως το aliexpress φταίει γιατί δεν αναγράφει πουθενά πως έχει πληρωθεί φόρος.

Screenshot 2021-10-05 195309.jpg

20211005_140955.jpg

Κι εμένα μου έτυχε αυτό με δέμα που είχα πληρώσει το ΦΠΑ και ερχόταν με ali express standard shipping, οπότε νόμιζα ότι δε θα υπήρχε πρόβλημα. Το πέρασαν τελωνείο, τους έστειλα όλα τα αποδεικτικά (δεν ξέρω αν τα είδαν καν), και τελικά μου ήρθε μήνυμα να το παραλάβω χωρίς έξτρα ΦΠΑ αλλά με τέλη «εκτελωνισμού».

Πριν μία βδομάδα το ίδιο συνέβη και σ’ ένα άλλο δέμα με πληρωμένο ΦΠΑ που ερχόταν με aliexpress standard shipping. Το παρήγγειλα αρχές Ιουλίου, έφτασε Ελλάδα μέσα Ιουλίου και κόλλησε στο τελωνείο για 2,5 μήνες. Τελικά το παρέλαβα την περασμένη Πέμπτη από τον ταχυδρόμο χωρίς έξτρα χρέωση, ούτε καν τέλη εκτελωνισμού, όπως την προηγούμενη φορά. Απλά ήρθε ξεχαρβαλωμένο από την τσάμπα ταλαιπωρία. Τρανή απόδειξη ότι κάνουν πραγματικά ό,τι τους κατέβει κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, radiotv είπε

το AliExpress standard shipping συνήθως στέλνει μέσω Ουγγαρίας ή Ολλανδίας, είναι περίεργο που αυτό ήρθε απευθείας από Κίνα,το τρακινγκ ήταν με κατάληξη CN; 

Πρέπει να έκανα λάθος. Απλά μπήκα τώρα στο προϊόν κ είδα πως μόνο Standard Shipping είχε 1 ευρώ. Μαλλον με Cainiao το έστειλαν και ναι είχε CN κατάληξη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Κι εμένα μου έτυχε αυτό με δέμα που είχα πληρώσει το ΦΠΑ και ερχόταν με ali express standard shipping, οπότε νόμιζα ότι δε θα υπήρχε πρόβλημα. Το πέρασαν τελωνείο, τους έστειλα όλα τα αποδεικτικά (δεν ξέρω αν τα είδαν καν), και τελικά μου ήρθε μήνυμα να το παραλάβω χωρίς έξτρα ΦΠΑ αλλά με τέλη «εκτελωνισμού».

Πριν μία βδομάδα το ίδιο συνέβη και σ’ ένα άλλο δέμα με πληρωμένο ΦΠΑ που ερχόταν με aliexpress standard shipping. Το παρήγγειλα αρχές Ιουλίου, έφτασε Ελλάδα μέσα Ιουλίου και κόλλησε στο τελωνείο για 2,5 μήνες. Τελικά το παρέλαβα την περασμένη Πέμπτη από τον ταχυδρόμο χωρίς έξτρα χρέωση, ούτε καν τέλη εκτελωνισμού, όπως την προηγούμενη φορά. Απλά ήρθε ξεχαρβαλωμένο από την τσάμπα ταλαιπωρία. Τρανή απόδειξη ότι κάνουν πραγματικά ό,τι τους κατέβει κάθε φορά.

αν μπορείς δώσε τα δύο πρώτα και τα δύο τελευταία γράμματα από τα τρακινγκ να σου πούμε εάν όντως είναι AliExpress standard shipping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά μπορει κάποιος να με βοηθήσει εαν γνωριζει; περίπου τελη Ιουλίου έφτασε Ελλάδα κάτι που παρηγγειλα από ΗΠΑ ebay και αρχές Σεπτεμβρίου θα έμπαινε στο τελωνείο Ελλάδας και μετά από μερικές μέρες έγραφε την ενδειξη "ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ". Το ίδιο ακριβως με μια αλλη παραγγελία μου γυρω στις 20 Σεπτεμβριου έφτασε Ελλάδα από Αγγλία και μετά από μέρες λίγο πριν μπει στο τελωνείο έγραφε την ενδειξη "ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ". Τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση πελατων των ΕΛΤΑ και μου ειπαν ότι κολλησε στο τελωνειο. Πήρα τηλεφωνο πρώτα στην Γραμματεια των ΓΕΤΑ Αθηνας (δεν το σήκωνε κανείς) και μετά στο τμημα των αζητητων. Ύστερα από πολλές προσπάθειες το σηκωνει κάποιος και μου λέει σε εντονο και απ' ότι καταλαβα εκνευρισμένο τόνο: "ότι να απευθυνθώ στα ΕΛΤΑ, να κουνήσουν λίγο τα χέρια τους και να σηκώσουν κανένα τηλέφωνο -για να μην τους αρχισω και αυτους...". Μετά από λίγες μέρες ξαναπαίρνω τα ΕΛΤΑ και μία γυναικα μου είπε ότι το δεμα μάλλον χάθηκε γι' αυτο βγαζει την ενδειξη "ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ". Έχουν το tracking number αλλά το δέμα προφανως δεν υπάρχει μεσα το τσουβάλι. Ξέρεις κάποιος να μου πει κάτι σχετικά με αυτην την εμπειρία μου... παραγγελνω χρονια από ebay και amazon -κυριώς Αγγλια και ΗΠΑ- έχουν χαθεί δεματα, αλλά είναι η πρώτη φορά που μου συνέβη αυτό το "ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ".

Επεξ/σία από Dimitris_79pos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiotv είπε

αν μπορείς δώσε τα δύο πρώτα και τα δύο τελευταία γράμματα από τα τρακινγκ να σου πούμε εάν όντως είναι AliExpress standard shipping

Ήταν LA…HU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Ήταν LA…HU.

αντίστοιχο τέτοιο σε εμένα έδειξε customs clearance successful που σημαίνει ότι πέρασε τελωνείο εκεί και μετά όταν έφτασε εδώ έφυγε κατευθείαν από το αεροδρόμιο προς διαλογή και μετά ήρθε σε εμένα χωρίς άλλη χρέωση, μπορείς να βάλεις τι σου έβγαλε στο τρακινγκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, netwix447 είπε

 

Περιμένω και γω ένα δέμα από Κίνα με την υπομονή μου να φθάνει στα όρια της, για να δω θα παραλάβω μέσα στον Οκτώβριο.. Τι λετε? 

Screenshot_20211008_152439.jpg

Επεξ/σία από johnmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnmar είπε

Περιμένω και γω ένα δέμα από Κίνα με την υπομονή μου να φθάνει στα όρια της, για να δω θα παραλάβω μέσα στον Οκτώβριο.. Τι λετε? 

Screenshot_20211008_152439.jpg

Καμια εβδομάδα ακομη για τελωνειο σίγουρα θα περιμένεις απ ότι πιθανολογώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρέλαβα πριν κανένα 15νθημερο ένα πακέτο από Alli και πλήρωσα τελωνείο 8.9€ και εννοείται ότι είχα προπληρώσει vat. Εδώ και 2-3 μέρες κυνηγάω refund από το Alli και σήμερα μου έδωσαν κουπόνι 16,42€! Πώς έγινε αυτό πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, grip είπε

Έχει ξεκολλήσει σε κανέναν δέμα που να έχει μείνει τελωνείο από 27 κ μετά Σεπτεμβρίου; 

23/9 κολλησε στο Αφιξη στν χωρα προορισμου..απο Αμερικη

23/9/2021, 08:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grip είπε

Έχει ξεκολλήσει σε κανέναν δέμα που να έχει μείνει τελωνείο από 27 κ μετά Σεπτεμβρίου; 

Προς μεγάλη μου έκπληξη ξεκόλλησε πολύ γρήγορα, αλλά τώρα έχει κολλήσει Θεσσαλονίκη. 

Βέβαια ένα δεματάκι από μια φίλη μου στην Αγγλία μπήκε νωρίτερα και ακόμα δεν έχει εκτελωνιστεί…

88A195A4-1DB9-41CC-B563-13EA533D86A0.jpeg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maerou είπε

Προς μεγάλη μου έκπληξη ξεκόλλησε πολύ γρήγορα, αλλά τώρα έχει κολλήσει Θεσσαλονίκη. 

Βέβαια ένα δεματάκι από μια φίλη μου στην Αγγλία μπήκε νωρίτερα και ακόμα δεν έχει εκτελωνιστεί…

88A195A4-1DB9-41CC-B563-13EA533D86A0.jpeg

Απο ποια χωρα ειναι το δεμα;κ ειναι απλη αποστολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...