Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.f2f5237b72d4ac7c40de155abe6f2c91.jpegUpdate

Aliexpress order date 17.9.2021 (μεγάλο ογκώδες δέμα σύνολο 200€, με κόστος ταχυδρομικών 58€ vat included) από Κίνα με Cainiao Heavy Parcel Line

19.9.21 αποστολή πακέτου (tr Nr CK@@@@@@@@@NL) με εκτελωνισμό στην Ολλανδία(;) και παράδοση με ΕΛΤΑ courier 

19.10.2021 το έχω παραλάβει ήδη χωρίς καθυστέρηση εκτελωνισμού… (Ούτε του παππά!)

Ενώ: Estimated date of arrival at the post office 28 Οκτώβριος 2021 - 08 Νοέμβριος 2021

Επεξ/σία από DrPanosR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/10/2021 στις 3:42 ΜΜ, 1926_fans είπε

Καλησπερα  μπορει καποιος να ενημερωση  αν του εχει  εκτελωνιστει δεμα  απο   20 σεπτεμβριου και μετα 

  

ευχαριστω

Προ 10λεπτου πέρασε από τελωνείο και προ 5λεπτου έξοδος.  👌👌👌

 

Screenshot_20211019_165709.jpg

Επεξ/σία από grip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εχω παραγγείλει απο αγγλια 12 μικροδεματα (βιβλια κ.α.) απο 12 Ιουνίου μεχρι αρχες Αυγούστου, απλα δεματα χωρις tracking και δεν εχω λαβει ουτε ένα. Πως γινεται αυτο? Τι μπορω να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να παραγγείλω κάτι από aliexpress αλλά έχω να παραγγείλω από πριν την αλλαγή του νόμου. Από ότι βλέπω εδώ όλους τους εκτελωνισμούς τους κάνουν τα ελτά.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να κάνει τον εκτελωνισμό κανένας άλλος και να μου έρθει κάνα 50άρι κόστος εκτελωνισμού?

Μένω βόρεια Ελλάδα αν υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6/7 παραγγελία από Κινέζο στο eBay, 17/8 άφιξη στην Ελλάδα και αναμονή να πάρουμε σειρά στο τελωνείο, 25/9 μπήκαμε στο τελωνείο, 13/10 εκτελωνιστήκαμε, 16/10 βγήκαμε και σήμερα παραλάβαμε.

€2.5 χωρίς άλλη επιβάρυνση μιας και ήταν μ*****ούλα μαξιλαράκι-κούκλα χωρίς σοβαρή αξία.

Οκ, καλά μας πήγε, ούτε καν 2 μήνες δε καθυστέρησε εντός Ελλάδας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KyuJutsu είπε

Σκέφτομαι να παραγγείλω κάτι από aliexpress αλλά έχω να παραγγείλω από πριν την αλλαγή του νόμου. Από ότι βλέπω εδώ όλους τους εκτελωνισμούς τους κάνουν τα ελτά.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να κάνει τον εκτελωνισμό κανένας άλλος και να μου έρθει κάνα 50άρι κόστος εκτελωνισμού?

Μένω βόρεια Ελλάδα αν υπάρχει διαφορά.

Αν επιλέξεις standard ή saver στο alie ο εκτελωνισμός γίνεται Ουγγαρία ή Βέλγιο και δεν μπαίνει εδώ ξανά για εκτελωνισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 10:00 ΠΜ, Georkap13 είπε

Καλημέρα, εχω παραγγείλει απο αγγλια 12 μικροδεματα (βιβλια κ.α.) απο 12 Ιουνίου μεχρι αρχες Αυγούστου, απλα δεματα χωρις tracking και δεν εχω λαβει ουτε ένα. Πως γινεται αυτο? Τι μπορω να κάνω?

Θα πρέπει να αρχίσεις να επικοινωνείς με τα καταστήματα από όπου αγόρασες ότι αγόρασες. Αν έχεις πληρώσει με paypal μπορείς να ζητήσεις πίσω τα λεφτά σου από εκεί αν κάνουν τους κινέζους οι Άγγλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, avalonlll είπε

Θα πρέπει να αρχίσεις να επικοινωνείς με τα καταστήματα από όπου αγόρασες ότι αγόρασες. Αν έχεις πληρώσει με paypal μπορείς να ζητήσεις πίσω τα λεφτά σου από εκεί αν κάνουν τους κινέζους οι Άγγλοι. 

Απο ebay ειναι ολα και εχω αρχισει να παιρνω τις επιστροφές. Με τα δεματα ειναι το θεμα τι γινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, αν δεν κανουμε πολλα ατομα καταγγελια, δεν θα γινει δουλεια. οι καθυστερησεις ειναι τραγικες. οι διπλοχρεωσεις πανε και ερχονται, τηλεφωνα δεν σηκωνουν ουτε με αιτηση, ιμειλ που στελνουμε με αποδεικτικα δεν απαντανε. ε που θα παει αλλο πια αυτο...

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2021 στις 10:10 ΠΜ, grip είπε

Έχει ξεκολλήσει σε κανέναν δέμα που να έχει μείνει τελωνείο από 27 κ μετά Σεπτεμβρίου; 

Εχω δέμα από Κίνα κολλημένο απο 27 Σεπτεμβρίου και ούτε φωνή ούτε ακρόαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  ειναι καποιος που το δεμα του εχει πανω απο ενα μηνα  στο τελωνιο 

απο τοτε που σκαναριστικε και  εγραψε  αντικειμενο προς εκτελωνισμο

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δει κανενας ποτε αυτο;;;Τελωνειακη Εκκαθαριση;;τι εννοουν;;

24/10/2021, 15:37 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ
5/10/2021, 08:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...