Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, vasilispas είπε

Εχει δει κανενας ποτε αυτο;;;Τελωνειακη Εκκαθαριση;;τι εννοουν;;

24/10/2021, 15:37 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ
5/10/2021, 08:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Έχει μπει στο τελωνείο για εκκαθαριση. Από 1 μέρα μέχρι 3 εβδομάδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, grip είπε

Έχει μπει στο τελωνείο για εκκαθαριση. Από 1 μέρα μέχρι 3 εβδομάδες. 

Τελωνειο μπηκε απο 5/10..βγηκε μετα απο 2 ωρες..εκανε κλεισιμο απο Κατ τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να κάνω καταγγελία για την  καθυστέρηση  στο τελωνείο? Παίρνω τηλέφωνο δε το σηκώνει κανείς, στέλνω email δεν απαντάνε ποτέ, σήμερα κλείνει 4 βδομάδες το δέμα που έχει κολλήσει  στο Γετα και τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια

Επεξ/σία από johnmar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω λίγο χαθεί. 

Από ότι διαβάζω εδώ βγήκε καινούργια νομοθεσία όπου όλα περνάνε από το τελωνείο.

1. Από Αγγλία ιδιώτης αν στείλει κάτι τι γίνεται;

2. Από Κίνα πχ wish, ebay κτλ έχουν όλα 2.5€ κόστος τελωνείο + ΦΠΑ αν δεν έχει πληρωθεί; Πώς ξέρουν αν έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ; Πώς ξέρουν την αξία του προϊόντος; 

3. Υπάρχει τρόπος να παρακάμψουμε όλο αυτό το χάος με τα πεταμένα λεφτά και τους 2 μήνες καθυστέρηση; Πχ χαρακτηρισμός ως δώρο; Αλλά με τον αποστολέα πως το κανονίζουμε αυτό;

4. Άντε να καταλάβω ότι στην Ελλάδα είναι λίγοι οι υπάλληλοι τελωνείου, γιατί όμως κάποια δέματα καθυστερούν κι σε άλλες χώρες (ενδιάμεσους σταθμούς); Πχ Ολλανδία, Βέλγιο κτλ;;;

5. Στην Ελλάδα γιατί τέτοιο χάος;

6. Γιατί κάτι που έχει πληρώσει ΦΠΑ να πρέπει να περάσει από όλη αυτή την αργή διαδικασία και να πληρώσει και επιπλέον τέλος 2.5€, αφού πρακτικά δεν περνάει τελωνείο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7/10/2021, 10:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
7/10/2021, 10:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/9/2021, 04:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
18/9/2021, 11:42 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
18/9/2021, 08:53 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
17/9/2021, 18:17 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

καλησπερα  λετε να εκτελωνιστη μεχρι τελος οκτωμβριου

Επεξ/σία από 1926_fans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1926_fans είπε
7/10/2021, 10:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
7/10/2021, 10:05 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/9/2021, 04:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
18/9/2021, 11:42 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
18/9/2021, 08:53 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
17/9/2021, 18:17 ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

καλησπερα  λετε να εκτελωνιστη μεχρι τελος οκτωμβριου

Ακομα περιμενω..

20211017_153004.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 3:10 ΜΜ, burnin είπε

παιδια, αν δεν κανουμε πολλα ατομα καταγγελια, δεν θα γινει δουλεια. οι καθυστερησεις ειναι τραγικες. οι διπλοχρεωσεις πανε και ερχονται, τηλεφωνα δεν σηκωνουν ουτε με αιτηση, ιμειλ που στελνουμε με αποδεικτικα δεν απαντανε. ε που θα παει αλλο πια αυτο...

μετα απο δεκα μερες χωρις απαντηση στα ιμειλ, εστειλα χτες νεο. σε μια μερα απαντησαν. γιατι στο ιμειλ (αρα τα διαβαζουν) τους ενημερωσα οτι θα προβω σε καταγγελιες κτλ κτλ

μου απαντησαν ομωςγενικοτητες. τουςειπα πως εχω ενα δεμα στο τελωνειο (που δεν θα πρεπε να ειναι μιαςκαι εχει πληρωμενο φπα. αν γιακαποιο λογο δεν τους το δειχνει το συστημα, τους ειπα πως τουςεχω επισυναψει τα αποδεικτικα. (για να γλιτωσουν και οι 2 πλευρες την ταλαιπωρια.

παρτε απαντηση.

 

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα η αποστολή στην οποία περιέχεται το εν λόγω ταχυδρομικό αντικείμενο αφίχθη στην Ελλάδα και βρίσκεται σε διαδικασία εισόδου στο τελωνείο. Τα ταχυδρομικά αντικείμενα προωθούνται προς επίδοση μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκτελωνισμού. Σας ενημερώνουμε ότι η χρονική διάρκεια της διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων δεν είναι εφικτό να προσδιοριστεί, λόγω του μεγάλου όγκου των αντικειμένων προς εκτελωνισμό.   Ο ΦΠΑ από τη στιγμή που είναι πληρωμένος και αναγράφεται στο δέμα ο IOSS VAT number δεν χρεώνεται. Σε περίπτωση που απαιτηθεί η προσκόμιση από εσάς σχετικών παραστατικών, θα ενημερωθείτε με σχετική επιστολή της αρμόδιας υπηρεσίας και σχετική καταχώρηση στο ηλεκτρονικό σύστημα.   Παρακαλούμε όπως επαναλάβετε την επικοινωνία μαζί μας ξανά όταν δείτε αλλαγή στο tracking status του δέματός σας ή επικοινωνήστε με το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ (τηλ. 210 3353100, 800 11 82000). Λυπούμαστε για την αναμονή σας.

προφανως και δεν τους ειπα στο ιμειλ γιατι καθυστερουν. τους ειπα οτι ειναι πληρωμενο και δεν πρεπει να ξαναπληρωσω, παρτε το αποδεικτικο αν το εχετε. μου πετανε ενανελτα λες και αν πας τα αποδεικτικα στα ελτα θα σου πουν, οκ μεγαλε εχεις πληρωσει παρε το πακετο".  αναφερουν πως θα ζητησουν αποδεικτικα αν χρειαστουν. γιατι εχουν ζητησει σε κανεναν μετα την 1η ιουλη? μας δουλευουν πατοκορφα. θα φανε και δευτερη καταγγελια ετσι που το πανε.

καπου ηθελα να πω τον πονο μου σορυ ανσας επρηξα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2021 στις 12:54 ΠΜ, grip είπε

Έχει μπει στο τελωνείο για εκκαθαριση. Από 1 μέρα μέχρι 3 εβδομάδες. 

Λογικά θα σου χρεώσουν ΜΟΝΟ το ΦΠΑ, χωρίς τα έξοδα εκτελωνισμού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ απαράδεκτο όλο αυτό με τα ΕΛΤΑ

Προσωπικά όταν είναι να ξανά πάρω κάτι από έξω θα στείλω μήνυμα στον αποστολέα να κάνει το πακέτο να φαίνεται οτι δεν είναι από επιχείρηση και να το προσδιορίσει ως μέτριας αξίας δώρο ως ιδιώτης.

Αν αυτό δεν πετύχει θα δω αν υπάρχει τρόπος για αποστολή με άλλη εταιρεία

Το πιο πιθανό είναι να μην πάρω κάτι άλλο από Κίνα / Αγγλία, αλλά από Ευρώπη. Ναι πιο ακριβό αλλά έρχεται και τσακ μπαμ.

Δεν ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε για τα ΕΛΤΑ με καταγγελίες κτλ. Δεν ξέρω πως γίνεται να έχει βγει νομοθετικό πλαίσιο κατά του πελάτη, το οποίο δεν προσδιορίζει βασικό χρονοπλαισιο διεκπεραίωσης δεμάτων.

Απαράδεκτο από την κυβέρνηση και από τα ΕΛΤΑ που το εκμεταλλεύονται και έχουν "2" υπαλλήλους για αυτή τη δουλειά. Όταν από ότι καταλαβαίνω από κάθε δέμα βγάζουν τα ΕΛΤΑ 2.5€

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, burnin είπε

μετα απο δεκα μερες χωρις απαντηση στα ιμειλ, εστειλα χτες νεο. σε μια μερα απαντησαν. γιατι στο ιμειλ (αρα τα διαβαζουν) τους ενημερωσα οτι θα προβω σε καταγγελιες κτλ κτλ

μου απαντησαν ομωςγενικοτητες. τουςειπα πως εχω ενα δεμα στο τελωνειο (που δεν θα πρεπε να ειναι μιαςκαι εχει πληρωμενο φπα. αν γιακαποιο λογο δεν τους το δειχνει το συστημα, τους ειπα πως τουςεχω επισυναψει τα αποδεικτικα. (για να γλιτωσουν και οι 2 πλευρες την ταλαιπωρια.

παρτε απαντηση.

 

προφανως και δεν τους ειπα στο ιμειλ γιατι καθυστερουν. τους ειπα οτι ειναι πληρωμενο και δεν πρεπει να ξαναπληρωσω, παρτε το αποδεικτικο αν το εχετε. μου πετανε ενανελτα λες και αν πας τα αποδεικτικα στα ελτα θα σου πουν, οκ μεγαλε εχεις πληρωσει παρε το πακετο".  αναφερουν πως θα ζητησουν αποδεικτικα αν χρειαστουν. γιατι εχουν ζητησει σε κανεναν μετα την 1η ιουλη? μας δουλευουν πατοκορφα. θα φανε και δευτερη καταγγελια ετσι που το πανε.

καπου ηθελα να πω τον πονο μου σορυ ανσας επρηξα

Ο πωλητής πάνω στο δέμα πρέπει να αναγράφει τον αριθμό IOSS, αν δεν τον αναγράφει θα περάσει τελωνείο το πιο πιθανό. Αν λάβουν υπόψη την απόδειξη που τους έστειλες δεν σε χρεώσουν ΦΠΑ αλλά θα πληρώσεις τέλος εκτελωνισμού το λιγότερο 2.5 ευρώ ανάλογα με την αξία του αντικειμένου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση είναι τραγική όχι μόνο με την αναμονή σε τελωνεία αλλά και τις υπηρεσίες που προσφέρουν για την παράδοση των δεμάτων και αλ΄ληλογραφίας. Έρχονται αφήνουν αυτοκόλλητο ότι δεν ήσουν σπίτι και ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να χτυπήσουν κουδούνι, ώστε να το παραλάβεις από το κατάστημα.

Έτυχε και τον πέτυχα τον ταχυδρόμο να κολλάει αυτοκόλλητο σχετικό και του λέω φέρε το δέμα μου λέει δεν το έχω. Εννοείται έγινε καταγγελία στα ΕΛΤΑ γιατί γίνεται κατ'επανάληψη. Μου έλεγαν μα μου σου του στο κατάστημα για τα δέματα ότι δεν τα παραδίδουν και κάτι άλλα κουλά. (δέμα ούτε μισό κιλό).

Τελευταίο παράδειγμα δεματάκι που είχε από τις 19/10 στο τοπικό Κατάστημα και μου παραδόθηκε 26/10. Στις 19/10 είχα πάει για άλλο δέμα στο Κατάστημα και τους ρώτησα αν μπορούν να μου δώσουν το δέμα αυτό (που τελικά παρέλαβα 26/10) και αφού το είδε στο σύστημα η απάντηση ήταν ότι δεν ξέρουν που είναι. 

Δεν θα αναφερθώ σε αλληλογραφία (λογ/σμοί κλπ) που έρχονται ακόμα και 25 μέρες αφού παραδοθούν στα ΕΛΤΑ και εννοείται ότι έχει περάσει και η ημερομηνία πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάτι από Αγγλία που μου το έστειλε φίλη. Το έστειλε πρώτη βδομάδα Σεπτέμβρη και από τις 3 Οκτωβρίου είναι "προς εκτελωνισμό''. Θα αναφέρω πάλι εδώ πότε το παραλάβω και αν/πόσα θα πληρώσω φέσι. Έτσι for the lolz.

Επίσης πήρα από έναν χρήστη εδώ μια κάρτα δικτύου και μέσα σε 6 μέρες έφτασε στο ΚΜΔ Αθήνας.Τί να πω πια...Ελπίζω να το πάρω πριν τα Χριστούγεννα από την Αγγλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Η κατάσταση είναι τραγική όχι μόνο με την αναμονή σε τελωνεία αλλά και τις υπηρεσίες που προσφέρουν για την παράδοση των δεμάτων και αλ΄ληλογραφίας. Έρχονται αφήνουν αυτοκόλλητο ότι δεν ήσουν σπίτι και ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να χτυπήσουν κουδούνι, ώστε να το παραλάβεις από το κατάστημα.

Έτυχε και τον πέτυχα τον ταχυδρόμο να κολλάει αυτοκόλλητο σχετικό και του λέω φέρε το δέμα μου λέει δεν το έχω. Εννοείται έγινε καταγγελία στα ΕΛΤΑ γιατί γίνεται κατ'επανάληψη. Μου έλεγαν μα μου σου του στο κατάστημα για τα δέματα ότι δεν τα παραδίδουν και κάτι άλλα κουλά. (δέμα ούτε μισό κιλό).

Τελευταίο παράδειγμα δεματάκι που είχε από τις 19/10 στο τοπικό Κατάστημα και μου παραδόθηκε 26/10. Στις 19/10 είχα πάει για άλλο δέμα στο Κατάστημα και τους ρώτησα αν μπορούν να μου δώσουν το δέμα αυτό (που τελικά παρέλαβα 26/10) και αφού το είδε στο σύστημα η απάντηση ήταν ότι δεν ξέρουν που είναι. 

Δεν θα αναφερθώ σε αλληλογραφία (λογ/σμοί κλπ) που έρχονται ακόμα και 25 μέρες αφού παραδοθούν στα ΕΛΤΑ και εννοείται ότι έχει περάσει και η ημερομηνία πληρωμής.

Αν μιλάς για ελτα courier έχεις δίκιο. Ο ταχυδρόμος όμως σου φέρνει τα γράμματα, όχι δέματα, αν το έκανε θα ερχόταν με φορτηγό. Αφήνουν ειδοποίηση και πας στο κατάστημα να παραλάβεις, σε κάποιους μπορεί να το φέρνει και ο ταχυδρόμος, όμως δεν είναι υποχρεωμένος να σου φέρει δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, leo066 είπε

Αν μιλάς για ελτα courier έχεις δίκιο. Ο ταχυδρόμος όμως σου φέρνει τα γράμματα, όχι δέματα, αν το έκανε θα ερχόταν με φορτηγό. Αφήνουν ειδοποίηση και πας στο κατάστημα να παραλάβεις, σε κάποιους μπορεί να το φέρνει και ο ταχυδρόμος, όμως δεν είναι υποχρεωμένος να σου φέρει δέμα.

Μιλάω για ΕΛΤΑ και όχι ΕΛΤΑ courier. Δεν νομίζω να θέλουν φορτηγό για ένα δέμα- κουτί μικρότερο και από αυτό παπουτσιών με βάρος ούτε 1 κιλού. Με την ίδια λογική δεν θα παρέδιδαν αντίστοιχο δέμα στην Αθήνα που έστειλα. Επίσης ούτε αναφέρει κάτι σχετικό το site τους, με εξαίρεση δέματα 20-25kg εσωτερικού/εξωτερικού. Το δεύτερο δέμα αντίστοιχων διαστάσεων παραδόθηκε κανονικά αφού βέβαια είχαν γίνει σχετικά παράπονα εγγράφως ηλεκτρονικά. 

Το "κόλπο" το έχουν καλά στημένο ώστε να παραδίδουν μόνο φακέλους και για όλα τα υπόλοιπα χαρτάκι ότι δεν σε βρήκαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...