Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/10/2021 στις 6:26 ΜΜ, gpapadakis είπε

Ετσι παει πλεον. Τελη εκτελωνισμου+ΦΠΑ στα παντα. Προτιματε μαγαζια που εχουν ευρωπαικες αποθηκες ή ψωνιστε απο εδω...

Οχι δεν ισχυει αυτο που γραφεις.
Εαν εχει πληρωθει ο ΦΠΑ στο καταστημα αγορας τοτε δεν πληρωνουμε τιποτα εδω (θεωρητικα γιατι ειμαστε το μεγαλυτερο μπου...μπαχαλο στον πλανητη)
Κανεις δεν ξερει γιατι τα κινεζικα καταστηματα εχουν βαλει ολα τον φπα και τελος ενω μερικα καταστηματα αγγλια ακομη δεν το εχουν κανει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 ώρες πριν, DrPanosR είπε

Από AliExpress στάλθηκε με tr nr τύπου LA@@@@@@@@@HU . Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με ποιά εταιρεία παραδίδεται στην Ελλάδα και αν ναι πόσο χρόνο χρειάστηκε συνολικά..;

Σύμφωνα με το Parcels

12/10 Έναρξη διαδικασιών αποστολής (Κίνα)

21/10 Αποστολή από Κίνα

23-27/10 Άφιξη Ουγγαρία/Εκτελωνισμός/(Επανα-)Αποστολή Ελλάδα

Από 27/10 φαίνεται και στη σελίδα εντοπισμού των ΕΛΤΑ με πρώτη ένδειξη ως αποστολή από Ουγγαρία

Θα ενημερώσω όταν έχω νεώτερα

Επεξ/σία από Johndos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Δέμα κολλημένο στα στάδια Άφιξη στη χώρα προορισμού - Αντικείμενο προς εκτελωνισμό από τις 5/10, πότε λέτε να προχωρήσει; Εν τω μεταξύ σε άλλο άτομο με ίδια ημερομηνία στο ίδιο στάδιο ξεκόλλησε πριν μια εβδομάδα και είχα μια ελπίδα αλλά μπα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα γίνεται τριγωνική αποστολή με εκτελωνισμό στην Ουγγαρία, αν κατάλαβα καλά. Οπότε ίσως γλιτώσουμε και την αναμονή των ΕΛΤΑ αν έρθει με ΕΛΤΑ Courier… Περιμένω νέα παράδοσης.

Ευχαριστώ.

2 ώρες πριν, Johndos είπε

 

Σύμφωνα με το Parcels

12/10 Έναρξη διαδικασιών αποστολής (Κίνα)

21/10 Αποστολή από Κίνα

23-27/10 Άφιξη Ουγγαρία/Εκτελωνισμός/(Επανα-)Αποστολή Ελλάδα

Από 27/10 φαίνεται και στη σελίδα εντοπισμού των ΕΛΤΑ με πρώτη ένδειξη ως αποστολή από Ουγγαρία

Θα ενημερώσω όταν έχω νεώτερα.

Επεξ/σία από DrPanosR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrPanosR είπε

Άρα γίνεται τριγωνική αποστολή με εκτελωνισμό στην Ουγγαρία, αν κατάλαβα καλά. Οπότε ίσως γλιτώσουμε και την αναμονή των ΕΛΤΑ αν έρθει με ΕΛΤΑ Courier… Περιμένω νέα παράδοσης.

Ευχαριστώ.

Με ελτα θα έρθει, όχι ελτα κούριερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο 29 σεπτεμβριου προς εκτελωνισμο κλεισαμε μηνα και τιποτα...Απο Αγγλια Οι τυποι εκει στο ΓΕΤΑ δεν παιζονται..

Επεξ/σία από sbullakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεματάκι από aliexpress με tracking της μορφής ua...hu

29/09 αποστολή από πωλητή
06/10 αποστολή από κίνα
08/10 άφιξη/εκκαθάριση στην Ουγγαρία
14/10 επαναποστολή από Ουγγαρία
20/10 εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο στο ΚΑΤ

και έκτοτε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.

Φαντάσου δηλαδή, να μην είχε κιόλας πληρωμένο ΦΠΑ και να μην είχε ήδη εκτελωνιστεί στην Ουγγαρία... 

🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, totomis είπε

δεματάκι από aliexpress με tracking της μορφής ua...hu

29/09 αποστολή από πωλητή
06/10 αποστολή από κίνα
08/10 άφιξη/εκκαθάριση στην Ουγγαρία
14/10 επαναποστολή από Ουγγαρία
20/10 εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο στο ΚΑΤ

και έκτοτε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.

Φαντάσου δηλαδή, να μην είχε κιόλας πληρωμένο ΦΠΑ και να μην είχε ήδη εκτελωνιστεί στην Ουγγαρία... 

🤣🤣🤣

Δεν θα δεις κανονικά άλλο tracking number update, εκτός αν αποφασίσει να το scanάρει ο ταχυδρόμος όταν στο παραδώσει! Και αυτό, γιατί είναι Unregistered το δέμα (για αυτό και ξεκινάει από UA το tracking number). Οπότε .... απλά θα περιμένεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή μικρού δέματος από aliexpress αρχές Ιουλίου , φαίνεται οτι έχει μπει Ελλάδα τέλη Αυγούστου. Έκτοτε αγνοείται. Υπάρχει περίπτωση να παραδοθεί κάποια στιγμή; Φαντάζομαι οτι είναι χαζή η ερώτηση, αλλά μπορώ να απευθυνθώ κάπου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 1926_fans είπε

καλησπερα  εχει καποιος δεμα απο αγγλια να βγαινει απο το τελωνιο σημερα 

ευχαριστω για το χρονο σας 

Ναι εμενα σημερα! Ηταν προς εκτελωνισμο απο 29 σεπτεμβριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sbullakis είπε

Ναι εμενα σημερα! Ηταν προς εκτελωνισμο απο 29 σεπτεμβριου.

Τι πλήρωσες παραπάνω και τι ποσό ήταν η παραγγελία σου; (επιβαρύνθηκες στο ΦΠΑ και τα μεταφορικά;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 10:20 ΠΜ, leo066 είπε

Ο πωλητής πάνω στο δέμα πρέπει να αναγράφει τον αριθμό IOSS, αν δεν τον αναγράφει θα περάσει τελωνείο το πιο πιθανό. Αν λάβουν υπόψη την απόδειξη που τους έστειλες δεν σε χρεώσουν ΦΠΑ αλλά θα πληρώσεις τέλος εκτελωνισμού το λιγότερο 2.5 ευρώ ανάλογα με την αξία του αντικειμένου. 

Τι είναι ο αριθμός IOSS?

Να μην πω για το το ότι 01/10 μπήκε Αθήνα, 27/10 ήρθε Λάρισα, γιατί έχω περιμένει και περισσότερο.

Να μην πω για το κατάστημα του Αγ. Κων/νου στη Λάρισα, που έχει μέσα έναν υπάλληλο για να εξηπηρετήσει...

Να μην πω για απλό δέμα που έστειλα στην Αθήνα και έκανε 2 εβδομάδες και δύο μέρες για να φτάσει (σε συμφορουμίτης μας).

Έχω πληρώσει φόρο και για δέμα συνολικής αξίας με το ΦΠΑ ~2,2 ευρώ, μου ζητάνε 2,5 ευρώ τέλη εκτελωνισμού.

Γιατί? Επειδή λήπει ο αριθμός IOSS?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tzimmys είπε

Τι είναι ο αριθμός IOSS?

Να μην πω για το το ότι 01/10 μπήκε Αθήνα, 27/10 ήρθε Λάρισα, γιατί έχω περιμένει και περισσότερο.

Να μην πω για το κατάστημα του Αγ. Κων/νου στη Λάρισα, που έχει μέσα έναν υπάλληλο για να εξηπηρετήσει...

Να μην πω για απλό δέμα που έστειλα στην Αθήνα και έκανε 2 εβδομάδες και δύο μέρες για να φτάσει (σε συμφορουμίτης μας).

Έχω πληρώσει φόρο και για δέμα συνολικής αξίας με το ΦΠΑ ~2,2 ευρώ, μου ζητάνε 2,5 ευρώ τέλη εκτελωνισμού.

Γιατί? Επειδή λήπει ο αριθμός IOSS?

 

 

https://ec.europa.eu/taxation_customs/ioss_en

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι κάπως άσχετο με το θέμα. Περιμένω μια κάρτα της εθνικής τράπεζας. Η τράπεζα είπε θα έρθει σε 10 εργάσιμες μέρες. Προφανώς και έχουν περάσει οι μέρες αλλά τα ΕΛΤΑ Βόλου έχουν μεγάλο θέμα με τις παραδόσεις. Μιλάμε για καθυστέρηση στους λογαριασμούς πάνω από μήνα. Εγώ όμως την κάρτα την χρειάζομαι γιατί είναι μισθοδοσίας και δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτήν. Υπάρχει τρόπος να μάθω κάπως που βρίσκεται η κάρτα; Tracking number προφανώς και δεν έχω. Η άλλη λύση είναι να πάω στο μδ Βόλου και απλά να πω το επίθετο αλλά άκρη δε θα βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...