Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγελία απο ebay. Εφύγε απο Λιθουανία 01/02 εκφορτώθηκς στις 10 Μάρτη!! Φυσικά για παραλαβή σε κανα μήνα το βλέπω.

Mar 10, 2021 DISPATCH UNLOADED

Feb 1, 2021 DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Feb 1, 2021 Hold item at office of exchange

Feb 1, 2021 Item received at office of exchange

Feb 1, 2021 Item sent to location (Outb.) Riga, Vestulu cehs – LC/AO

Feb 1, 2021Item posted / received from customer

Jan 31, 2021 Tracking number provided

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 12:39 ΜΜ, Aurumnus είπε

 

 

μαλλον τα email να τα στείλουμε στο Μαξιμου με τις εθελουσιες 

εχει ξεκινήσει η γενική απαξίωση των ΕΛΤΑ που οσο πάει θα γίνονται τα πράγματα χειρότερα

ως δια μαγείας θα παραχωρηθεί ενα κομμάτι των διανομων σε ιδιωτες (ACS -ιδια χαλια με ΕΛΤΑ)οι οποιοι δεν μπορούν να εξυπηρετησουν την εδώ εσωτερικη αγορά σκεψου να μπουν και στην  διεθνη,εχουμε να δουμε ωραία πραγματα στο μελλον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, visualizer είπε

Ότι ειναι με cainao από aliexpress με τρακινγκ η χωρίς αγνοείται η τύχη του .. 

Και εμένα με Cainao είναι. ☹️

Υπάρχει κάποιος με παραγγελία Νοέμβριο-Δεκέμβριο του 2020 και αποστολή με Cainao και να έχει παραλάβει;

23 ώρες πριν, AlexDon είπε

Περιμένω πάνω απο 10 δέματα απο eBay ali express και Amazon (μαλιστα μεγάλο δεμα ) απο Δεκέμβρη. Μαλιστα ο υπεύθυνος στο ΕΛΤΑ μου μου είπε τις προάλλες μπες μεσα και ψαξε γίνεται της τρελής 😅 κατάφερα να βρω ενα δικό μου δεμα 3 μηνών.

Για το συγκεκριμένο δέμα, το tracking έδειχνε ότι είχε φθάσει στο τοπικό κατάστημα των ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nαι οριακα, εχω παραλαβει απο Δεκεμβριο παραγγελια 29-10 με Cainao.

Αφου εχουν φτασει ομως εδω και 3 μηνες Ελλαδα και του Νοεμβρη, τι σχεση να εχει το οτι ειναι Cainao;

 

Εκει σταματα το τρακιν. Και αυτη που μου εχει παραδοθει και οσες περιμενω:

2020-11-25 18:15 Arrival at GREECE inward office of exchange

 

Το πανω  ειναι απο αυτη που παρελαβα Δεκεμβρη παραγγελια 29-10

και αυτη μια απο τις υπολοιπες που ακομα περιμενω, παραγγελια 22-11 :

2020-12-17 17:29 Arrival at GREECE inward office of exchange
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2021 στις 5:04 ΜΜ, runner69 είπε

Μια απο τα ιδια και σε εμενα αγνοουνται ορισμενες ,οχι ολες, απο τις παλιες παραγγελιες από Κινα (τελη Νοεμβρη-τελη Δεκεμβρη. Δειχνει κινητικοτητα τον Δεκεμβρη-Ιανουαρη και μολις φθανουν Ελλαδα,  το απολυτως τιποτα. Τις προαλλες παρελαβα παραγγελια 3 μηνες απο την αποστολη της (Κινα-ebay)

Και εκει που τα μελεταγα παρελαβα σήμερα από Κινα παραγγελιες 2 και 2,5 μηνες από την αποστολή τους. Των 3,5 μηνών ακόμα την περιμένω και λογικα δεν παιζει να ερθει ποτε.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Και εμένα με Cainao είναι. ☹️

Υπάρχει κάποιος με παραγγελία Νοέμβριο-Δεκέμβριο του 2020 και αποστολή με Cainao και να έχει παραλάβει;

Για το συγκεκριμένο δέμα, το tracking έδειχνε ότι είχε φθάσει στο τοπικό κατάστημα των ΕΛΤΑ;

Οχι φίλε μου ήταν χωρίς τρακινγκ. Οτιδήποτε με τρακινγκ σε μένα και σε πολλούς άλλους έχει κολλήσει σε κατάσταση : αεροδρόμιο αερολιμένας κλπ δεν δουλεύει κανείς δεν καταλαβαίνω δεν απαντάνε στα τηλέφωνα μια τραγική κατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οταν περναει ο ταχυδρομος(με το παπακι παρακαλω) βγαινω στο μπαλκονι σαν να περιμενω τον μεσσια. λολ

Ε ρε καταντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Nαι οριακα, εχω παραλαβει απο Δεκεμβριο παραγγελια 29-10 με Cainao.

Η 29/10 δεν πιάνει, είναι πριν την Black Friday, όπου από εκεί και μετά γίνεται κάθε χρόνο ο κακός χαμός.
Βέβαια φέτος έχει ξεφύγει τελείως το πράγμα.

54 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Αφου εχουν φτασει ομως εδω και 3 μηνες Ελλαδα και του Νοεμβρη, τι σχεση να εχει το οτι ειναι Cainao;

Μάλλον καμία.
Ή μπορεί να είναι πάρα πολλά τα συγκεκριμένα και να αποτελούν κάποιου είδους «ειδική» κατηγορία όπου τα βάζουν στην άκρη και είναι χαμηλής προτεραιότητας.

Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα.
Σκέψεις κάνω, προσπαθώ να βρω αν υπάρχει κάποιο μοτίβο λειτουργίας στο Τελωνείο.

54 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Εκει σταματα το τρακιν. Και αυτη που μου εχει παραδοθει και οσες περιμενω:

2020-11-25 18:15 Arrival at GREECE inward office of exchange

Το πανω  ειναι απο αυτη που παρελαβα Δεκεμβρη παραγγελια 29-10

και αυτη μια απο τις υπολοιπες που ακομα περιμενω, παραγγελια 22-11 :

2020-12-17 17:29 Arrival at GREECE inward office of exchange

Στο Arrival at GREECE inward office of exchange έχουν κολλήσει τα δέματα σε πολλούς από εμάς που παραγγείλαμε Νοέμβριο-Δεκέμβριο και ακόμα δεν έχουμε παραλάβει.

Οπότε υπάρχει περίπτωση να μην ανανεωθεί ποτέ το tracking σε κάποια δέματα μας και μια ωραία μέρα να σκάσει ειδοποιητήριο ή να χτυπήσει το κουδούνι και να το παραδώσει ιδιοχείρως ο ταχυδρόμος (αυτό μου έχει συμβεί κάποιες φορές, πριν μερικούς μήνες, αλλά μετά που άρχισε η ιστορία με τον κορονοϊό. Μικρής αξίας και μικρού όγκου δέματα.)

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει άμεση σχέση με το θέμα αλλά σήμερα μου παραδόθηκαν δύο δέματα που περίμενα με easymail & couriercenter απο ελτά και ελτά κούριερ. Η παραγγελία και των δύο ήταν απο τη Δευτέρα. Λέτε να τους έχουν χώσει άλλες κούριερ και να έχουν παρατήσει τα δέματα του ταχυδρομίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Η 29/10 δεν πιάνει, είναι πριν την Black Friday, όπου από εκεί και μετά γίνεται κάθε χρόνο ο κακός χαμός.
 

Ενταξει, Νοεμβρη ειπες, οχι BF. Αλλα δεν εχει τοσο καταλυτικη σχεση η BF για δεματακια απο Κινα. Απο  29-10 ειναι και αλλα 2 πακετακια, αλλες παραγγελιες, που ακομα ΔΕΝ εχουν ερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ενταξει, Νοεμβρη ειπες, οχι BF. Αλλα δεν εχει τοσο καταλυτικη σχεση η BF για δεματακια απο Κινα. Απο  29-10 ειναι και αλλα 2 πακετακια, αλλες παραγγελιες, που ακομα ΔΕΝ εχουν ερθει.

Τραγικό! 😮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένω και εγώ με την σειρά μου αρκετά πακετάκια απο Aliexpress , συστημένα και κάνα δύο απλά.  Όλα βρίσκονται στο ίδιο επιπεδο με αρκετών στο topic. Μόνο ένα έσπασε την παράδοση και εφτασε μεσα σε 25 μέρες (NL) . Έτσι αποφάσισα να στείλω email σε τελωνεία και ΕΛΤΑ ξεχωριστά. Παρακάτω γράφω την απάντηση που έλαβα και μάλλον θα λάβουν αρκετοί που θα στείλουν αντίστοιχο email (για αναζήτηση συγκεκριμένων tracking number)

"Καλημέρα,

Τα ταχυδρομικά αντικείμενα προωθούνται προς επίδοση μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκτελωνισμού.
Σας ενημερώνουμε ότι η χρονική διάρκεια της διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων δεν είναι εφικτό να προσδιοριστεί, λόγω του μεγάλου όγκου των αντικειμένων προς εκτελωνισμό.
Σε περίπτωση που απαιτηθεί η προσκόμιση από εσάς σχετικών παραστατικών, θα ενημερωθείτε με σχετική επιστολή της αρμόδιας υπηρεσίας και σχετική καταχώρηση στο ηλεκτρονικό σύστημα.  
Παρακαλούμε όπως επαναλάβετε την επικοινωνία μαζί μας ξανά όταν δείτε αλλαγή στο tracking status του δέματός σας ή επικοινωνήστε με το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ (τηλ. 210 3353100, 800 11 82000). Λυπούμαστε για την αναμονή σας.

Ευχαριστούμε"

 

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...