Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Μια παραγγελία από alliexpres από 23/8 μου βγαζει το tracking ότι εχει φτάσει στην χώρα προορισμού ελλάδα στης 4/9 αλλα ακόμα δεν εχω παραλάβει τίποτα. Σε 4 ημέρες λήγει και η προθεσμία παράδοσης παραγγελίας στο alli. Μου έχει βγάλει επίσης ότι άλλαξε και το tracking , από LP00464271977490 σε (Νέος αριθμός παρακολούθησης:3008572964026)  Κάποια βοήθεια? πως μπορώ να το ψάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/11/2021 στις 8:59 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Δεν θα δεις κανονικά άλλο tracking number update, εκτός αν αποφασίσει να το scanάρει ο ταχυδρόμος όταν στο παραδώσει! Και αυτό, γιατί είναι Unregistered το δέμα (για αυτό και ξεκινάει από UA το tracking number). Οπότε .... απλά θα περιμένεις

είχες απόλυτο δίκιο. μου ήρθε χτες ειδοποίηση σπίτι και σήμερα το παρέλαβα.

για την ιστορία, χωρίς κάποια έξτρα χρέωση, και χωρίς κάποιο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα από τα ελληνικά τελωνεία.

αλήθεια, υπάρχει τρόπος να ελέγξεις αν κάποιο δέμα που παραλαμβάνεις χωρίς να πληρώσεις ΦΠΑ στα ελτα, έχει ελεγχθεί και το IOSS δούλεψε ή απλά δεν πέρασε τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, czarjuly είπε

Μου βγάζει στα ΕΛΤΑ για ένα δέμα που περιμένω ότι είναι ΚΤΕΠ διανομή , έρχεται στο σπίτι ή πάει υποκατάστημα;Screenshot_20211104-113819.png.b0eda2e4618d4a4046dbf2dd8423255b.png

είναι ΕΛΤΑ courrier

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, totomis είπε

είχες απόλυτο δίκιο. μου ήρθε χτες ειδοποίηση σπίτι και σήμερα το παρέλαβα.

για την ιστορία, χωρίς κάποια έξτρα χρέωση, και χωρίς κάποιο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα από τα ελληνικά τελωνεία.

αλήθεια, υπάρχει τρόπος να ελέγξεις αν κάποιο δέμα που παραλαμβάνεις χωρίς να πληρώσεις ΦΠΑ στα ελτα, έχει ελεγχθεί και το IOSS δούλεψε ή απλά δεν πέρασε τελωνείο;

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε. Αυτό που έχω ξαναπεί είναι ότι, όταν χρησιμοποιείται online τρόπος για να τυπωθεί το tracking number, τότε δεν δημιουργείται πρόβλημα σίγουρα. Online σημαίνει ότι, το tracking number το τυπώνει κατευθείαν από την ίδια την πλατφόρμα. Τέτοιοι τρόποι αποστολής που τυπώνεται από την πλατφόρμα το tracking number, είναι ενδεικτικά οι εξής: 'Aliexpress standard/saver shipping', 'Cainaio super economy & 'Cainiao super economy for special goods', 'Cainiao standard for special goods'

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2021 στις 8:33 ΠΜ, totomis είπε

δεματάκι από aliexpress με tracking της μορφής ua...hu

29/09 αποστολή από πωλητή
06/10 αποστολή από κίνα
08/10 άφιξη/εκκαθάριση στην Ουγγαρία
14/10 επαναποστολή από Ουγγαρία
20/10 εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο στο ΚΑΤ

και έκτοτε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.

Μέθοδος αποστολής;

19 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Όταν χρησιμοποιείται online τρόπος για να τυπωθεί το tracking number, τότε δεν δημιουργείται πρόβλημα σίγουρα. Online σημαίνει ότι, το tracking number το τυπώνει κατευθείαν από την ίδια την πλατφόρμα. Τέτοιοι τρόποι αποστολής που τυπώνεται από την πλατφόρμα το tracking number, είναι ενδεικτικά οι εξής:

  • Aliexpress standard/saver shipping
  • Cainaio super economy
  • Cainiao super economy for special goods
  • Cainiao standard for special goods

Το "Cainaio super economy" είναι ο ίδιο με το "Cainaio super economy Global";


Ο παρακάτω συμφορουμίτης, με Cainiao Super Economy, τον χαράτσωσαν.

Στις 1/11/2021 στις 4:35 ΜΜ, DimosMcLaren είπε

Τελικά έχει δίκιο ο φίλος που έγραψε σε προηγούμενο ποστ ότι παίζει ρόλο ο τρόπος αποστολής. 

1ο δέμα αντικείμενο αξίας 4.5 euro μου ζήτησαν 2.5 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού ΕΛΤΑ αποστολή με cainiao super economy

2o δέμα αξίας 10 ευρώ χωρίς επιπλέον έξοδα αποστολή με aliexpress selection standard

 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Μέθοδος αποστολής;

Το "Cainaio super economy" είναι ο ίδιο με το "Cainaio super economy Global";


Ο παρακάτω συμφορουμίτης, με Cainiao Super Economy, τον χαράτσωσαν.

 

ΟΧΙ, το 'Cainiao super economy' ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ 'Cainiao super economy GLOBAL'. Από την άλλη, δεν μας έδωσε tracking number να το δούμε..... Υπάρχει η πιθανότητα (μου έχει γίνει πολλές φορές), ο Κινέζος να τυπώνει 'Cainiao super economy tracking number' (της μορφής S000.......) και να το ανεβάζει σαν 'Cainiao super economy' στην πλατφόρμα (που αυτό το διάστημα δίνει tracking number από Bpost - UH.........BE)-Μου έχει γίνει και το ανάποδο!!!! Εξ ου και πολλές φορές ζητάω tracking number. Να βλέπω αν άλλαξε κάτι, και να ενημερωνόμαστε μεταξύ μας!!! ;)

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα με AliExpress standard shipping

8/10 Παραγγελία

12/10 Έναρξη διαδικασιών αποστολής (Κίνα)

21/10 Αποστολή από Κίνα

23-27/10 Άφιξη Ουγγαρία/Εκτελωνισμός/(Επανα-)Αποστολή Ελλάδα

1/11 'Αφιξη Ελλάδα

5/11 Παραλαβή από ΕΛΤΑ (Θεσ/νικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα used κινητο απο συγγενη στην Αγλλια δηλωμενο 50 λιρες..Το κοστολογησαν 75 ευρω (εχουν δικη τους ισοτιμια τα ελτα!) με φεσι 28 ευρω..17.70 ΦΠΑ και 10 τελη εκτελωνισμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

ΟΧΙ, το 'Cainiao super economy' ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ 'Cainiao super economy GLOBAL'. Από την άλλη, δεν μας έδωσε tracking number να το δούμε..... Υπάρχει η πιθανότητα (μου έχει γίνει πολλές φορές), ο Κινέζος να τυπώνει 'Cainiao super economy tracking number' (της μορφής S000.......) και να το ανεβάζει σαν 'Cainiao super economy' στην πλατφόρμα (που αυτό το διάστημα δίνει tracking number από Bpost - UH.........BE)-Μου έχει γίνει και το ανάποδο!!!! Εξ ου και πολλές φορές ζητάω tracking number. Να βλέπω αν άλλαξε κάτι, και να ενημερωνόμαστε μεταξύ μας!!! ;)

ΟΚ.

Τότε ποιο είναι safe;

Το Cainiao Super Economy ή το Cainiao Super Economy GLOBAL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2021 στις 11:44 ΠΜ, Aurumnus είπε

ΟΚ.

Τότε ποιο είναι safe;

Το Cainiao Super Economy ή το Cainiao Super Economy GLOBAL;

Το 'Cainiao super economy' χρησιμοποιεί tracking number αυτό το διάστημα από το Bpost (UH.......BE). Βέβαια, αυτό μπορεί να αλλάξει. Πρόσεξε ποια είναι η διαφορά: Στην 'Cainiao super economy', ο Κινέζος τυπώνει το tracking number από την ΙΔΙΑ την πλατφόρμα του Aliexpress. Στην 'Cainiaio super economy GLOBAL', το τυπώνει από το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ σύστημα της Yanwen.... Και ως εκ τούτου, για αυτό η 'Cainiao super economy' είναι ασφαλής, σαν τρόπος αποστολής.

Στις 4/11/2021 στις 10:32 ΠΜ, dimitris_p είπε

Καλημέρα. Μια παραγγελία από alliexpres από 23/8 μου βγαζει το tracking ότι εχει φτάσει στην χώρα προορισμού ελλάδα στης 4/9 αλλα ακόμα δεν εχω παραλάβει τίποτα. Σε 4 ημέρες λήγει και η προθεσμία παράδοσης παραγγελίας στο alli. Μου έχει βγάλει επίσης ότι άλλαξε και το tracking , από LP00464271977490 σε (Νέος αριθμός παρακολούθησης:3008572964026)  Κάποια βοήθεια? πως μπορώ να το ψάξω?

Το έχω απαντήσει πριν μέρες σε κάποιον άλλο.... Αυτό το 3008572964026 είναι tracking number της Sunyou logistics!!! Το arrived at destination country που βλέπεις, είναι FAKE!!!  Όποιοi με έχουν παρακολουθήσει, θα δουν ότι έχω πει ότι τα δέματα αυτά ('Cainaio super economy for special goods) που τα διαχειρίστηκε η Sunyou logistics, ερχονται με DEUTSCHE POST!!! Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πεις τον πωλητή να κάνει full extend το byuers protection time και, μετά .... να περιμένεις. Το δέμα στην πραγματικότητα, δεν ξέρεις καν που είναι τώρα.

Και, για να είμαι ακριβής, δες την επεξήγηση του δέματος.... 23 Αυγούστου το παίρνει ο πρώτος μεταφορέας (4PX ή Sunyou logistics- ΜΟΝΟ όταν συνεργάζεται ο πωλητής με αυτούς τους 2 carriers, μπορεί να στείλει ο πωλητής με 'Cainaio super economy for special goods')!!! Το δέμα παίρνει το LP00464271977490 σαν tracking number... Ταυτόχρονα ειδοποιείται η Sunyou logistics ότι υπάρχει ένα δέμα για αυτούς (το βλέπουμε στο tracking number 3008572964026, που είναι της Sunyou- Pre-Shipment Info Sent to Greece). Το δέμα μετά, περνάει το κέντρο διαλογής- και για να είμαι συγκεκριμένος, στην περίπτωση σου το δέμα το πήρε η 4PX logistics αρχικα, γιατί το βλέπω στο site της 4PX και βλέπω 'Shipment arrived at facility and measured.' Μόνο όταν πραγματικά γίνει shipping με την 4PX, βλέπεις αυτό το τελευταίο. Την ίδια μέρα, το παίρνει η 4PX και στις 24 Αυγούστου το στέλνει στον 'επόμενο μεταφορέα', που είναι η Sunyou. Στις 25 Αυγούστου, γίνεται Acceptance από την Sunyou, στο κέντρο διαλογής της στο Shenzhen. Στις 26 Αυγούστου πάλι, φεύγει για τον επόμενο carrier (που λογικά είναι το Deutsche Post). Από εκεί και πέρα, το 'departed HONG KONG airport' που βλέπεις στο tracking number της Sunyou, καθώς και όλα τα επόμενα, ΕΙΝΑΙ FAKE (γράφουν ότι να'ναι), οπότε ΜΗΝ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ υπ'όψιν. Σου άρεσε η επεξήγηση; ;)

Και για να πάω και λίγο πιο κάτω, λογικά έχεις παραγγείλει κάτι που είναι 'Special good'- Ειδικό προιον. Λογικά έχεις κάτι υγρό η χάπι ή σκόνη πχ. (αν και γίνονται και νορμαλ πράγματα shipping με αυτόν τον τρόπο αποστολής)!!! :) 

 

Spoiler

1.png

 

 

Spoiler

Χωρίς τίτλο.png

 

 

Spoiler

4PX.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 5:15 ΜΜ, FeVerSeCtioN είπε

Το θέμα με το τελωνείο ειλικρινά έχει παραγίνει... Και έρχονται και γιορτές..

Σε λίγο ο μέσος όρος θα είναι το τρίμηνο. Αηδία. Αναρωτιέμαι, κανένας αρμόδιος δεν τα βλέπει όλα αυτά;;;

Η βασικη ιδεα ειναι να μας κανουν να μπουχτισουμε με τις καθυστερισεις για να πακεταρουν ολη την εταιρια ΕΛΤΑ και να την πουλησουν χαρισουν σε καποιον κολλητο.
Το κανουν εδω και αρκετες δεκαετιες αυτο το κολπο.
Εαν πωληθει μια εταιρια που επιτηδες δεν την αφηνουν να δουλεψει σωστα τοτε οι πολιτες δεν θα αντιδρασουν.

Πολιτικη Βαλκανιων 101

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 3:08 ΜΜ, eleni89 είπε

Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο που περιμένω (μόνο που εμένα έφυγε απο ΗΒ 7/9 και είναι εκτελωνισμό από 3/10). Bottom line, κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά. Πιστεύω ότι μέχρι μέσα-τέλη Νοεμβρίου. Αν θες θα σου κάνω παράθεση όταν παραλάβω το δικό μου για να ξέρεις.

Update: Μόλις ανανεώθηκε η κατάσταση του πακέτου από ΗΒ και είναι σε 

8/11/2021, 00:20 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
7/11/2021, 13:53 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
7/11/2021, 13:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Θα ανανεώσω εδώ μόλις δω πόσο θα πάει το φέσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αρχισω να ανησυχω? απο 1/11 ειναι στο ιδιο status. Παραγγελια απο Dbrand 20 ευρω

     

 

1/11/2021, 14:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
1/11/2021, 14:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
1/11/2021, 14:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
30/10/2021, 10:11 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
30/10/2021, 06:09 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
     
Επεξ/σία από charlie_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...