Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/11/2021 στις 5:02 ΠΜ, nikosgiann78 είπε

Από aliexpress θα έχεις tracking number από SYAET...... ή από LP00...... . Έχεις τέτοια παραγγελία;

Ναι βρηκα μια παλια παραγγελια απο aliexpress (για ενα αντικειμενο που δεν χρειαζομαι πια) απο LP00... με αξια 1.5Ε και θελουν 2.5Ε τελη.
Ας βαλουν το πακετο στον κ... τους.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία μέσω ebay από Ινδία ,πληρωμένο το ΦΠΑ, RR312655817IN στο ΕΛΤΑ tracking είναι στο τελωνείο, στο eBay γράφει delivered. 17 Οκτωβρίου η αγορά. Τί συμβουλεύουν οι έμπειροι του φόρουμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 4:47 ΜΜ, Belial είπε

Παραγγελία μέσω ebay από Ινδία ,πληρωμένο το ΦΠΑ, RR312655817IN στο ΕΛΤΑ tracking είναι στο τελωνείο, στο eBay γράφει delivered. 17 Οκτωβρίου η αγορά. Τί συμβουλεύουν οι έμπειροι του φόρουμ;

Ισχύει ότι γράφει η σελίδα των ΕΛΤΑ, αφού τα ΕΛΤΑ θα στο παραδώσουν. Είναι στο τελωνείο

Χωρίς τίτλο.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Ισχύει ότι γράφει η σελίδα των ΕΛΤΑ, αφού τα ΕΛΤΑ θα στο παραδώσουν. Είναι στο τελωνείο

Χωρίς τίτλο.png

μολις παρελαβα εχθες ιδιο δεμα εμεινε στο ΓΕΤΑ 1 μηνα σιγουρα και ηρθε ελτα με 2.5 ευρω ''τελος''εκτελωνισμου !

με φπα πληρωμενο ηταν κανονικα εξ αρχης

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μουρθε δεμα σημερα μετα απο 2 μηνες στο τελωνειο. εγραφε πανω (χαρτι του γετα) κοστος δεματος μηδεν ευρω. κοστος εκτελωνισμου 5 ευρω. μας δουλευουν? ε ρε καταγγελια που θα ξαναπεσει. (εχβ ινβοις που λεει οτι εχω πληρωσει κανονικα φπα. εχω επεικοινωνησει μεσω ιμειλ με γετα. στο πρωτο μου λενε, να μαςστειλεις αφου δεις να ξεκολαει. (τους ειχα επισυνναψει κανονικα το ινβοις). ξαναστελνω ιμειλ δεν απαντησαν ποτε, μετα απο 5 μερες παρε το χαρατσι. τι να πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα επιτέλους πρόκοψαν και βγήκε το δέμα απ'το τελωνείο ( μετά από ένα μισύ μήνα και) οπότε λογικά θα παραλάβω τις επόμενες ημέρες, να δω βέβαια και τι θα μου χρεώσουν για να παραλάβω και θα ενημερώσω 

Screenshot_20211115_150440.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παιδια, με ποια εταιρεία θα παραλάβω το δέμα μου εαν σταλθεί με GLS Απο Ισπανία;θα αλλάξει ο αριθμός αποστολής μόλις φτάσει ελλάδα;ο αποστολές έβαλε λάθος νούμερο τηλφώνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα δέμα από ελτα και επειδή ξέρω ότι θα κάνουν αρκετά για το φέρουν σκέφτομαι αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω να το πάρω εγώ από το τοπικό κατάστημα / κέντρο διαλογής, το έχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, VaggD είπε

Περιμένω ένα δέμα από ελτα και επειδή ξέρω ότι θα κάνουν αρκετά για το φέρουν σκέφτομαι αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω να το πάρω εγώ από το τοπικό κατάστημα / κέντρο διαλογής, το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

To έχω κάνει αυτό 2-3 φορές (που γνώριζα εκ των προτέρων ότι τα δέματα έχουν σίγουρα φτάσει εκεί) και κατάφερα να τα παραλάβω, αλλά θυμάμαι πως πήγα και ξαναπήγα την ίδια μέρα μέχρι να τους πετύχω "εύκαιρους", ή έστω μέχρι να βρεθεί κάποιος "υπεύθυνος" στον συγκεκριμένο χώρο για να με κατατοπίσει. Αν έχεις υπομονή κι ελεύθερο χρόνο, πήγαινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε σήμερα δέμα, το οποίο είχε φτάσει Ελλάδα από 26/09. Χειροποίητο αντικείμενο, από φιλικό πρόσωπο, στο οποίο είχε σημειώσει αξία αντικειμένου 1$ και μεταφορικά 14$ + δώρο. Είχα την εντύπωση, πως όσα είναι προσωπικά δέματα, μη εμπορικά κάτω των 45€, παραμένουν χωρίς ΦΠΑ, αλλά μάλλον δεν είχα καταλάβει καλά. 

85656B6B-F040-470B-9AB7-491EEED3D88E.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλαβα κι εγώ δέμα σήμερα, απο Κίνα, με ημερομηνία παραγγελίας 13/9/2021 μέσω ebay.
2 Λουρακια για Apple Watch με συνολική αξία 10 δολλάρια με το 24% ΦΠΑ πληρωμένο.

Έλαβα σήμερα SMS για να παραλάβω με "Φόρους και τέλη" 2.5€. Το ποσό δε με ενδιαφέρει, απλά είχα την εντύπωση πως το νέο καθεστώς - που πλήρωνες το ΦΠΑ στην αγορά και το απέδιδε ο πωλητής στο IOSS - ουσιαστικά η διαδικασία και επιταχυνόταν (γιατί δε θα χρειαζόταν εκτελωνισμό) και δε θα χρεωνόμουν κάτι έξτρα. 

Χάνω κάτι;

Επεξ/σία από YiannisPj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό στις πρόσφατες σελίδες. Ένα δέμα από Αγγλία (ebay) πόσο καιρό κάνει να έρθει Ελλάδα χοντρικά με τις τωρινές συνθήκες; 2 εβδομάδες είναι ρεαλιστικό ή το τελωνείο το εκτινάσει σε πάνω από μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...