Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, απ' ότι βλέπω οι πωλητές στο Aliexpress δίνουν tracking numbers που δεν τελειώνουν απαραίτητα σε -GR. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει ακριβώς; Είναι κάποιος τρόπος να αποφεύγουν τελωνείο; Εμένα απο 11/11, το tracking μου τελειώνει σε HU και δεν το αναγνωρίζει ούτε σε ελτά (προφανώς) αλλα ούτε στο ταχυδρομείο Ουγγαρίας και το 17track το βγαζει ως error ακομα και σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/11/2021 στις 12:32 ΜΜ, ioanniskar είπε

Μου ήρθε ειδοποιητήριο για δέμα από Σεπτέμβρη αγορασμένο από ali με τέλη εκτελωνισμού €2.5. Γιατί το χρεώνουν αφού έχει ήδη πληρωμένο ΦΠΑ στο ali; Απλά επειδή μπήκε στο τελωνείο; Εννοείται πως δεν πληρώνω κάτι που στοιχίζει €1.5.

Επίσης τους προηγούμενους μήνες πλήρωσα σε αρκετά δεματάκια από €0.5 στα ΕΛΤΑ χωρίς να ψάξω τι ακριβώς είναι. Είχαν χειρόγραφα πάνω στον φάκελο το ποσό, π.χ. 0,47 και μου τα ζητούσε ο ταχυδρόμος. Δεν υπήρχε απόδειξη ή κάποια ανάλυση του ποσού πουθενά. Ήταν απλά ο ΦΠΑ; Και γιατί δεν χρεωνόταν τα €2.5 τότε για το τελωνείο;

Τα 2,5ε είναι ταρίφα ότι περνάει τελωνείο μετά αρχίζουν χρεώσεις και εκεί ολόκληρη φασαρία άστα είναι ΤΕΡΜΑ βλαμμένοι στο Τελωνείο

Στις 24/11/2021 στις 4:38 ΜΜ, Gerara_ είπε

Από aliexpess ποσό μπορεί να περιμένω και ποσα τέλη εκτελωνισμου θα πληρώσω αν παραγγείλω μια μπαταρία tablet που κοστίζει 35€ ; Να το τολμήσω;

Παίζεις επικίνδυνα εδώ γιατί στα βγάζει να τα πληρώσεις το Alixpress Και οτιδήποτε πάνω από 2,5ε μπορείς να κάνεις ενσταση γιατί τα έχεις πληρώσει ήδη εκεί που λέει Vat από τον Ιούλιο τα περνάνε αυτόματα Ali και Ebay 

Στις 21/11/2021 στις 2:23 ΜΜ, giannos13 είπε

Μετά από μήνες θέλω να αγοράσω κάτι (που δεν βρίσκω Ελλάδα) από Aliexpress. Την τελευταία φορά πλήρωσα κανονικά τελωνείο...Σήμερα εάν προπληρώσω το VAT στο Aliexpress, πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να μην πληρώσω ξανά τελωνείο; 
 

Παραπάνω από 2,5ε Κάνεις ένσταση....Περίπτωση πήρα από Ebay πλήρωσα Vat 

Με χρέωσαν 14ε έκανα ένσταση τους πλήρωσα 12ε πήγε ένα μήνα Αθήνα γιατί είμαι Σαλόνικα και γύρισε πίσω λέγοντας ότι τα 2,5ε θα πληρώσεις τα άλλα κάναμε λάθος και με έδωσαν και τα 12ε που είχα πληρώσει ΠΑΡΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ έχω και Tracking Number που το βάζεις και απλά γελάς με τις μαλ#$#$Κίες τους...

Στις 12/11/2021 στις 4:47 ΜΜ, Belial είπε

Παραγγελία μέσω ebay από Ινδία ,πληρωμένο το ΦΠΑ, RR312655817IN στο ΕΛΤΑ tracking είναι στο τελωνείο, στο eBay γράφει delivered. 17 Οκτωβρίου η αγορά. Τί συμβουλεύουν οι έμπειροι του φόρουμ;

Κάνεις Case να πάρεις τα λεφτά πίσω Ο πωλητής πετάει Χαρταετό απλά και σου έβαλε άλλο Tracking Κλασικός Στόκος ....

Στις 16/11/2021 στις 8:25 ΠΜ, VaggD είπε

Περιμένω ένα δέμα από ελτα και επειδή ξέρω ότι θα κάνουν αρκετά για το φέρουν σκέφτομαι αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω να το πάρω εγώ από το τοπικό κατάστημα / κέντρο διαλογής, το έχει δοκιμάσει κανείς?

Ξέχασε το

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thanasisalonica είπε

Τα 2,5ε είναι ταρίφα ότι περνάει τελωνείο μετά αρχίζουν χρεώσεις και εκεί ολόκληρη φασαρία άστα είναι ΤΕΡΜΑ βλαμμένοι στο Τελωνείο

Παίζεις επικίνδυνα εδώ γιατί στα βγάζει να τα πληρώσεις το Alixpress Και οτιδήποτε πάνω από 2,5ε μπορείς να κάνεις ενσταση γιατί τα έχεις πληρώσει ήδη εκεί που λέει Vat από τον Ιούλιο τα περνάνε αυτόματα Ali και Ebay 

Παραπάνω από 2,5ε Κάνεις ένσταση....Περίπτωση πήρα από Ebay πλήρωσα Vat 

Με χρέωσαν 14ε έκανα ένσταση τους πλήρωσα 12ε πήγε ένα μήνα Αθήνα γιατί είμαι Σαλόνικα και γύρισε πίσω λέγοντας ότι τα 2,5ε θα πληρώσεις τα άλλα κάναμε λάθος και με έδωσαν και τα 12ε που είχα πληρώσει ΠΑΡΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ έχω και Tracking Number που το βάζεις και απλά γελάς με τις μαλ#$#$Κίες τους...

Κάνεις Case να πάρεις τα λεφτά πίσω Ο πωλητής πετάει Χαρταετό απλά και σου έβαλε άλλο Tracking Κλασικός Στόκος ....

Ξέχασε το

Βρίσκω την μπαταρία στο Ebay. Πωλητής από Ολλανδία. Θα χρεωθώ από το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gerara_ είπε

Βρίσκω την μπαταρία στο Ebay. Πωλητής από Ολλανδία. Θα χρεωθώ από το τελωνείο;

Κανονικά όχι από EU Ευρώπη εκτός Αγγλίας δεν υπάρχει Τελωνείο...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2021 στις 10:26 ΜΜ, angelamua9 είπε

Καλησπέρα,περιμένω από 1η Νοεμβρίου δέμα από Ολλανδία με κωδικό tracking που ξεκινάει με 3S. Έρχεται με ΕΛΤΑ courier αλλά στο site τους δεν είναι ανιχνευσιμο και στο τηλέφωνο μου ζητάνε tracking number με μορφή LT123456789NL η παρόμοιο,το οποίο δεν έχω και ούτε ο αποστολέας γνωρίζει. Επίσης στην εξυπηρέτηση πελατών online του PostNL δεν ξέρουν που βρίσκεται το δέμα και δίνουν μόνο γενικόλογες απαντήσεις.Help!

θα επρεπε να εμφανιζεται και με το 3s στο ελτα κουριερ μονο (οχι στο απλο ελτα) μαλακιες σου λενε, στο Ολλανδικό εμφανιζεται? γιατι αν οχι δεν φταιν τα ελτα.

Στις 24/11/2021 στις 6:58 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Πήρα και εγώ ένα τέτοιο σήμερα, που πλήρωσα 2,5 ευρώ, και ήταν ουσιαστικά το τέλος εκτελωνισμού χωρίς το ΦΠΑ. Το ΦΠΑ το πλήρωσα όταν το παρήγγειλα. Όταν έκανα την παραγγελία, ζήτησα από τον πωλητή να μου το στείλει με SunΥou logistics. Αυτός όμως, μου το έστειλε με TopYou (και αν θυμάται κάποιος....πιο παλιά είχε αναφέρει κάποιος στο forum το πρόβλημα με την TopYou)!!! Πάνω στο δέμα είχε τυπωμένο τον IOSS number. Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι, πρέπει να χτύπησαν τον IOSS number στο τελωνείο, και είδαν ότι τελικά πληρώθηκε το ΦΠΑ, οπότε χρέωσαν μόνο το τέλος εκτελωνισμού!!!

ezgif.com-gif-maker.jpg

212.jpg

αν οι πωλητες τα εφτιαχναν σωστα δεν θα πληρωνες τιποτα, κανονικα με ioss δεν μπαινει καν τελωνιο, στο ΓΕΤΑ βλεπουν οτι ειναι πληρωμενο και στο στελνουν, αυτο ειναι το νοημα του ioss να γλυτωνεις χρονο με την προπληρωμη και να μην μπαινει τελωνιο, αλλα αν οι μπαγλαμαδες δεν περνάν το ioss μεσα στο tracking ο Γετα δεν θα το βλεπει, το στελνουν τελωνειο, το ελεγχει ο τελωνης βλεπει οτι εσυ πληρωσες αλλα σου χωνει το 2.5 γιατι του εφαγες τον χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Ευχαριστώ αλλά δεν τα κατάφερα. Ebay αποστολή από Ολλανδία περνάει από τελωνείο; 

αν η  αποστολή είναι από χώρα της Ε.Ε δεν περνάει,αν η Ολλανδία είναι ενδιάμεσος σταθμός από Κίνα θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι θα εκτελωνιστεί στην Ολλανδία, μόνο ο πωλητής μπορεί να στο πει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Έχω ένα δέμα με aliepress standard shipping και μάλιστα combined delivery το οποίο έχει κολλήσει εδώ και τέσσερις μέρες σ' αυτή τη φάση.

1903726043_Screenshot2021-11-26at11_18_33.png.108cc101a767608efe576433601268bd.png

Προφανώς γνωρίζω ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στα τελωνεία, αλλά αυτή είναι η πρώτη φορά που μου κολλάει τέτοιο αντικείμενο τόσες μέρες. Μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα έλαβα ένα αντίστοιχο κανονικά, το οποίο άπαξ και έφτασε ελλάδα κινούταν στο τράκινγκ καθημερινά μέσα από τα διάφορα στάδια και μετά από περίπου πέντε ημέρες έφτανε στο τοπικό ΕΛΤΑ για παράδοση. Είναι πλέον τόση η κίνηση που πια κολλάνε ακόμη κι αυτά που μέχρι και πριν μία βδομάδα κινούνταν κάπως πιο γρήγορα εδώ; Ή να ανησυχήσω για το κατά πόσο εκτελωνίστηκε σωστά στην Ουγγαρία το συγκεκριμένο δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2021 στις 10:08 ΠΜ, Strategos είπε

ισχύει ότι από το καλοκαίρι θα περνάνε όλες οι παραγγελείες τελωνείο με τέλη;

Αν ναι, λέτε όλοι εμείς που περιμένουμε παραγγελείες απο Δεκέμβριο στο τέλος να φάμε και καπέλο;

καπελακι. και δεν το γλυτωνεις με την καμια. ειχα 3-4 που τα ειχα παρει απεξω 3 μηνες πριν. 1 δεν εμαθα ποτε τη απεγινε και το tracking δεν δουλευε. τα αλλα 3 ηρθαν και εκατσαν + 1μηνα το καθε ενα τελωνειο (εβλεπα μεσω tracking) αξιας  1-2 ευρω τα 2  και 0.80 το 3ο. κοντα 4 ευρω τελη το καθε ενα πακετο... σε ποιον να τα πεις και να μην πεθανει απο τα γελια.. πραγματα ουτε 4 ευρω αξια και 12 ευρω τελη... οπως ηταν πηγαν πισω και εκανα refund

 

49 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Καλημέρα! Έχω ένα δέμα με aliepress standard shipping και μάλιστα combined delivery το οποίο έχει κολλήσει εδώ και τέσσερις μέρες σ' αυτή τη φάση.

1903726043_Screenshot2021-11-26at11_18_33.png.108cc101a767608efe576433601268bd.png

Προφανώς γνωρίζω ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στα τελωνεία, αλλά αυτή είναι η πρώτη φορά που μου κολλάει τέτοιο αντικείμενο τόσες μέρες. Μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα έλαβα ένα αντίστοιχο κανονικά, το οποίο άπαξ και έφτασε ελλάδα κινούταν στο τράκινγκ καθημερινά μέσα από τα διάφορα στάδια και μετά από περίπου πέντε ημέρες έφτανε στο τοπικό ΕΛΤΑ για παράδοση. Είναι πλέον τόση η κίνηση που πια κολλάνε ακόμη κι αυτά που μέχρι και πριν μία βδομάδα κινούνταν κάπως πιο γρήγορα εδώ; Ή να ανησυχήσω για το κατά πόσο εκτελωνίστηκε σωστά στην Ουγγαρία το συγκεκριμένο δέμα;

αργησε 4 μερες και σου φανικαν πολλες?  παρε εδω να κλαψεις στο γελιο.. αν σου παει και εσενα κανα μηνα μην σου κανει εκπληξη. το οτι παιζει να τα καναν σκατα με τον εκτελωνισμο..why not.. για εκτελωνισμο υπολογισε ποσο φπα ισουτε στην αξια του και σε αυτο βαλε +4 ευρω

eeeeeeeee.PNG

Επεξ/σία από its smashy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, its smashy είπε

καπελακι. και δεν το γλυτωνεις με την καμια. ειχα 3-4 που τα ειχα παρει απεξω 3 μηνες πριν. 1 δεν εμαθα ποτε τη απεγινε και το tracking δεν δουλευε. τα αλλα 3 ηρθαν και εκατσαν + 1μηνα το καθε ενα τελωνειο (εβλεπα μεσω tracking) αξιας  1-2 ευρω τα 2  και 0.80 το 3ο. κοντα 4 ευρω τελη το καθε ενα πακετο... σε ποιον να τα πεις και να μην πεθανει απο τα γελια.. πραγματα ουτε 4 ευρω αξια και 12 ευρω τελη... οπως ηταν πηγαν πισω και εκανα refund

 

αργησε 4 μερες και σου φανικαν πολλες?  παρε εδω να κλαψεις στο γελιο.. αν σου παει και εσενα κανα μηνα μην σου κανει εκπληξη. το οτι παιζει να τα καναν σκατα με τον εκτελωνισμο..why not.. για εκτελωνισμο υπολογισε ποσο φπα ισουτε στην αξια του και σε αυτο βαλε +4 ευρω

eeeeeeeee.PNG

Δεν θα πληρώσει τίποτα επιπλέον , ο εκτελωνισμός έχει γίνει στην Ουγγαρία αλλά όντως οι 4 μέρες δεν είναι καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, its smashy είπε

για ελλαδισταν τελωνειο μιλαμε. ουτε τα δικα μου επρεπε ουτε να πανε κοντα σε τελωνειο..αλλα περασαν

Ξαναγράφω, έχουν ήδη εκτελωνιστεί στην Ουγγαρία και έρχονται με νέο αυτοκόλλητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leo066 είπε

Ξαναγράφω, έχουν ήδη εκτελωνιστεί στην Ουγγαρία και έρχονται με νέο αυτοκόλλητο.

εσυ καλα τα λες. το αν αυτοι ειναι στοκοι και την κανουν αυτο παραμενει. εχουν γινει και αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, its smashy είπε

εσυ καλα τα λες. το αν αυτοι ειναι στοκοι και την κανουν αυτο παραμενει. εχουν γινει και αυτα

Έχεις δέμα που εκτελωνίστηκε στην Ουγγαρία ή Βέλγιο και έγινε ξανά εκτελωνισμός στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leo066 είπε

Έχεις δέμα που εκτελωνίστηκε στην Ουγγαρία ή Βέλγιο και έγινε ξανά εκτελωνισμός στην Ελλάδα?

εγω σαν εγω οχι. εως τωρα ειχα καταφερει να γλυτωσω εκτελωνισμους ακομα για αυτα που επρεπε να περασουν. σε γνωστο πηγαν να την κανουν ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, leo066 είπε

Δεν θα πληρώσει τίποτα επιπλέον , ο εκτελωνισμός έχει γίνει στην Ουγγαρία αλλά όντως οι 4 μέρες δεν είναι καθυστέρηση.

Το γνωρίζω ότι εδώ σε τέσσερις μέρες ούτε απ' το σάκο δεν το έχουν βγάλει κανονικά. Ρωτάω, όμως, γιατί αυτά που έρχονται με combined shipping περνούσαν κατευθείαν στο "κλείσιμο από ΚΑΤ" την επόμενη ημέρα. Αυτό συνέβη σε δεκάδες δέματα που έχω παραλάβει με τον ίδιο τρόπο τους τελευταίους μήνες, μέχρι και την προηγούμενη μόλις εβδομάδα. Επισυνάπτω το πιο πρόσφατο παράδειγμα. Γι' αυτό και παραξενεύτηκα. Αν δεν ήταν τέτοια περίπτωση, ούτε που θα είχα ελέγξει αν είχε κουνηθεί μετά από τέσσερις μόνο μέρες. Για να γίνεται αυτό ακόμη και σ' αυτά τα δέματα τώρα πάει να πει ότι ο χαμός έχει πολλαπλασιαστεί.

799016741_Screenshot2021-11-26at13_06_12.png.742073039ca2f78aab0a03c055232695.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...