Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών προσθέτει η Εθνική Τράπεζα στην Android εφαρμογή της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Καθόλου τραγικό, ίσα-ίσα. Το να πρέπει να περιμένεις την Apple ή τη Google να λανσάρουν το σύστημά τους στη χώρα σου όταν του συμφέρει οικονομικά είναι πολύ χειρότερο. Εδώ στην Ολλανδία το Apple Pay ήρθε πριν ένα χρόνο και το Google Pay πριν λίγους μήνες. Αλλά λόγω της συγκεκριμένης ελευθερίας, εμείς με Android είχαμε ανέπαφες πληρωμές από τις τράπεζες εδώ και 3 χρόνια.

Ίδια ακριβώς περίπτωση με Ελλάδα. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί εκανε launch το Apple Pay ένα μήνα πριν την Ελλάδα. Το Google Pay την ίδια μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω αλλοι εχουν κανει τα κινητα τηλεφωνα να ειναι pos και η εθνικη ανακαλυψε τον τροχο (και το διαφημιζει κιολας) οτι μπορει ο καθενας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω καμία κάψα να βάλει Apple Pay η Εθνική από τη στιγμή που υπάρχει η Revolut. Δουλεύει παντού, φορτίζει σε κλάσματα του δευτερολέπτου, νέες κάρτες/disposable χωρίς καπέλα, μεταφορά σε φίλους με ένα tap χωρίς να πρέπει να πάρω έγκριση από την ΕΥΠ και γενικά όλα καλά. Της εθνικής πλέον μόνο για το ATM την έχω ξεχασμένη στο σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgerov είπε

Ναι αλλά δεν είναι πρόβλημα ότι πρέπει να ανοίξεις την αντίστοιχη εφαρμογή της τράπεζας για να δουλέψει το όλο πράγμα; εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από την τελευταία φορά που είχα Android. 

Όχι. Ορίζεις από το λειτουργικό από ποιά εφαρμογή τράπεζας θες να κάνει πληρωμή και ανοίγει αμέσως. Οπότε διαλέγεις αν θες να πληρώνεις με Google Pay ή ING ή Bunq (τυχαία αναφέρω τράπεζες) και αντίστοιχα ανοίγουν οι εφαρμογές. Δουλεύει ακριβώς όπως το ξέρεις: βάζεις το κινητό στο POS σου ζητάει επαλήθευση (αναλόγως την εφαρμογή) και πληρώνεις.

2 ώρες πριν, JcD είπε

Eurobank, ανοίγεις εφαρμογή , επιλέγεις την κάρτα, μια στις τόσες δεν θα δουλέψει κιόλας, εξουσιοδοτεις με αποτύπωμα κι άμα θέλει ο Θεός μετά από 2-3 δεύτερα που κρατάς το τηλέφωνο στο pos δουλεύει. Αντίστοιχα με Google pay απλά ξεκλειδώνεις την συσκευή και πλησιάζεις το pos, η συναλλαγή γίνεται άμεσα. 

Δεν ξέρω για την Eurobank, αλλά οι τράπεζες που έχω δοκιμάσει εδώ δουλεύουν άριστα και άμεσα. Καμία διαφορά με το Google Pay.

1 ώρα πριν, vagstef είπε

Ίδια ακριβώς περίπτωση με Ελλάδα. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί εκανε launch το Apple Pay ένα μήνα πριν την Ελλάδα. Το Google Pay την ίδια μέρα

Ναι, απλά ανέφερα την Ολλανδία γιατί εδώ πολύ περισσότερες τράπεζες έχουν αντίστοιχη λειτουργία και μάλιστα ήταν και πολύ καλά υλοποιημένη. Ενώ από όσο ξέρω στην Ελλάδα ήταν λίγες και κακές οι υλοποιήσεις.

Επεξ/σία από liberostelios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Όχι. Ορίζεις από το λειτουργικό από ποιά εφαρμογή τράπεζας θες να κάνει πληρωμή και ανοίγει αμέσως. Οπότε διαλέγεις αν θες να πληρώνεις με Google Pay ή ING ή Bunq (τυχαία αναφέρω τράπεζες) και αντίστοιχα ανοίγουν οι εφαρμογές. Δουλεύει ακριβώς όπως το ξέρεις: βάζεις το κινητό στο POS σου ζητάει επαλήθευση (αναλόγως την εφαρμογή) και πληρώνεις.

Αυτό εννοούσα και εγώ απλά δεν το διατύπωσα σωστά.

Αν έχω λογαρισμούς και κάρτες σε διάφορες τράπεζες και η κάθε μια έχει την εφαρμογή της, είναι κοροϊδία. Αυτό το πρόβλημα προσπαθεί να λύσει το Apple / Google Pay. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, georgerov είπε

Αυτό εννοούσα και εγώ απλά δεν το διατύπωσα σωστά.

Αν έχω λογαρισμούς και κάρτες σε διάφορες τράπεζες και η κάθε μια έχει την εφαρμογή της, είναι κοροϊδία. Αυτό το πρόβλημα προσπαθεί να λύσει το Apple / Google Pay. 

Α, οκ. Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Εννοείται ότι αν υπάρχει το Apple / Google Pay τότε είναι πιο πρακτικό. Αλλά το θετικό είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΕΝ βάζουν μυαλό , αντιγράφω το ποστ μου από το Σεπτέμβριο του 2020 όταν ανάλογη "υπηρεσία" διαφήμιζε και η Πειραιώς...

 

"Γελάει ο κόσμος με τους τύπους , νομίζουν ότι απευθύνονται σε ιθαγενείς.

Τη στιγμή που η Alpha Bank υποστηρίζει ΗΔΗ Apple Pay και Garmin Pay δίνοντας το δικαίωμα για ανέπαφες πληρωμές από τηλέφωνα , smartwatch , κλπ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΑΠΙΟΕΦΑΡΜΟΓΗ , τη στιγμή που μπορεί οποιοσδήποτε να κάνει αντίστοιχες πληρωμές μέσω Revolut , Ν26 , curve,  έχουν το ΘΡΑΣΟΣ να ανακοινώνουν πληρωμές μέσω του wallet τους ως καινοτομία το έτος  2020...

Google Pay υποστηρίζουν ; ΟΧΙ

Apple Pay υποστηρίζουν; ΟΧΙ

Garmin Pay υποστηρίζουν ; ΟΧΙ

Samsung Pay υποστηρίζουν ; ΟΧΙ

Μπορώ να πληρώσω με το smartwatch μου; ΟΧΙ

Σιγά μη δεχτώ NFC πληρωμές χωρίς την εγγύηση κάποιου από τους παραπάνω διαμεσολαβητές επειδή η Εθνική δε γουστάρει να πληρώσει το αντίστοιχο fee ΟΠΩΣ  ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ!!

 Έχουν εξαντλήσει τη φαντασία τους στην επινόηση ΚΑΘΕ ΑΠΙΘΑΝΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ ενώ στο να δώσουν ΕΣΤΩ ΕΝΑ εγγυημένο τρόπο για ανέπαφες πληρωμές στους πελάτες τους με την εγγύηση Google , Apple , Garmin , Samsung και χωρις να εξαρτώνται από την όποια εφαρμογή τους ομως κάνουν τους χαζούς... Για την εφαρμογή που είχαν ΧΡΟΝΙΑ να αναβαθμίσουν μιλάμε..

Τράπεζα σκουπίδι , προσφέρει και ανάλογες υπηρεσίες."

Επεξ/σία από Looter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με oneplus 8T μου την εμφάνισε την επιλογή και με την εφαρμογή Macro Droid ρύθμισα με το που πατάω πάνω στο widget να ανοίγει το nfc και όταν βγαίνω από την εφαρμογή της εθνικής να κλείνει το nfc 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, aromeo είπε

Εγώ πάντως δεν έχω καμία κάψα να βάλει Apple Pay η Εθνική από τη στιγμή που υπάρχει η Revolut. Δουλεύει παντού, φορτίζει σε κλάσματα του δευτερολέπτου, νέες κάρτες/disposable χωρίς καπέλα, μεταφορά σε φίλους με ένα tap χωρίς να πρέπει να πάρω έγκριση από την ΕΥΠ και γενικά όλα καλά. Της εθνικής πλέον μόνο για το ATM την έχω ξεχασμένη στο σπίτι.

Το πρόβλημα με την Revolut όμως είναι ότι με τη χρήση της δεν χτίζεις αφορολόγητο στην Ελλάδα, οπότε αν η Εθνική θα πλήρωνε το fee στην Google και την Apple για σύνδεση της κάρτας της στα Google Pay και Apple Pay αντίστοιχα, θα έλυνε σε όλους από εμάς τα χέρια.

Έως ότου να το κάνει μένουμε με Google Pay + Curve.

Κατά τ' άλλα, αφού εσύ εξυπηρετήσε με την Revolut, καταλαβαίνω αυτό που γράφεις. Κι εγώ από τη στιγμή που δουλεύει η Curve με το Google Pay στην Ελλάδα δεν μ' ενδιαφέρει το πότε θα το κάνει η Εθνική.

Πάντως καλό θα ήταν να το έχουμε ως εναλλακτική.

Επεξ/σία από manost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...