Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτο packaging Pc Parts αξίας 1300€+


harisnikolop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update: Τα προιόντα ήταν πολύ καλά συσκευασμένα και το καθένα είχε δικό του bubble wrap. To μόνο που ήταν χωρίς προστασία ήταν η motherboard. Η αλήθεια ότι θα ήθελα και εκεί. Αφήνω το post και δεν το σβήνω γιατί είναι δίκαιο να το δουν όλοι. Τώρα αν ήταν κάτι εύθραυστο, δεν μπορώ να ξέρω τι θα γινόταν.....

 

Με συγχωρείτε αν δεν πρέπει να το ποστάρω εδώ. Πριν από λίγο μου ήρθε παραγγελία pc parts (motherboard, cpu, ssd, ram ) με αυτό το packaging από γνωστό σκρουτζομάγαζο. Unboxing με καταγραφή video για να υπάρχουν αποδείξεις θα κάνω το απόγευμα. Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη γνώμη σας για το τι πρέπει να κάνω. Όποιος θέλει το όνομα του μαγαζιού του το στέλνω σε Pm.

 

161238019_830400247512867_6074966432486807241_n.jpg

161279458_484315009239599_2783003291404076859_n.jpg

161203971_463269238128444_1456538836495191330_n.jpg

161206777_5056919357715403_6080545157257899598_n.jpg

Επεξ/σία από harisnikolop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, harisnikolop είπε

Με συγχωρείτε αν δεν πρέπει να το ποστάρω εδώ. Πριν από λίγο μου ήρθε παραγγελία pc parts (motherboard, cpu, ssd, ram ) με αυτό το packaging από γνωστό σκρουτζομάγαζο. Unboxing με καταγραφή video για να υπάρχουν αποδείξεις θα κάνω το απόγευμα. Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη γνώμη σας για το τι πρέπει να κάνω. Όποιος θέλει το όνομα του μαγαζιού του το στέλνω σε Pm.

 

161238019_830400247512867_6074966432486807241_n.jpg

161279458_484315009239599_2783003291404076859_n.jpg

161203971_463269238128444_1456538836495191330_n.jpg

161206777_5056919357715403_6080545157257899598_n.jpg

Έτσι όπως είναι σου ήρθαν ή σε κούτα μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως η ελλειψη hardware που ταλανίζει τον πλανήτη εξαπλώθηκε και στα υλικά συσκευασίας. Προφανώς για να στα βάλουν σε χαρτόκουτο πρέπει να έχει "μέσο" τον γνωστό :) 
Από εδώ και πέρα θα μας τα πετάνε τα κουτιά στην πόρτα τυλιγμένα με σπάγκο μέσα σε χαρτοσακκούλες του μπακάλη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harisnikolop είπε

 Πριν από λίγο μου ήρθε παραγγελία pc parts (motherboard, cpu, ssd, ram ) με αυτό το packaging από γνωστό σκρουτζομάγαζο. Unboxing με καταγραφή video για να υπάρχουν αποδείξεις θα κάνω το απόγευμα. Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη γνώμη σας για το τι πρέπει να κάνω.

Απο την στιγμή που είναι λειτουργικά χωρίς φθορές και καλύπτεσαι από εγγύηση τι πρόβλημα υπάρχει ?   Είχατε κάνει κάποια συμφωνία packaging που δεν τηρήθηκε ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

Απο την στιγμή που είναι λειτουργικά χωρίς φθορές και καλύπτεσαι από εγγύηση τι πρόβλημα υπάρχει ?   Είχατε κάνει κάποια συμφωνία packaging που δεν τηρήθηκε ?

Ειδικά όπως λειτουργουν αυτές τις μέρες τα "ντελιβεράδικα" υπο συνθήκες τρέλας , θα έλεγα πως είναι το λιγότερο "γυφτιά" να μην συσκευάσεις σε ενα χαρτόκουτο ένα mobo που κάνει κοντά 300 ευρώ.
Είναι απλά σαν να παίζεις με την τύχη σου (για το καταστημα το λεω) , δηλαδη αν εφτανε το mobo στον πελάτη και είχε καμια τρύπα απο κλωτσιά του ντελιβερά που την είδε καραταϊδης εκεινη την ώρα δεν θα ηταν φάουλ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Έτσι όπως είναι σου ήρθαν ή σε κούτα μέσα;

Έτσι όπως είναι στις φωτογραφίες

22 λεπτά πριν, hp8 είπε

Απο την στιγμή που είναι λειτουργικά χωρίς φθορές και καλύπτεσαι από εγγύηση τι πρόβλημα υπάρχει ?   Είχατε κάνει κάποια συμφωνία packaging που δεν τηρήθηκε ?

Δεν γνωρίζω ακόμα αν είναι λειτουργικά. Αγοράζω πολλά χρονια Online και ποτέ δεν μου έχει έρθει τόσο πρόχειρη συσκευασία. Μου φαίνεται απαράδεκτο να μην είναι μέσα σε κάποια κούτα για προστασία. Ένα bubblewrap δεν νομίζω να αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harisnikolop είπε

Έτσι όπως είναι στις φωτογραφίες

αν ο διανομέας της ACS δεν έκανε ταρζανιές μια χαρά πακεταρισμένα είναι

εντός της συσκευασίας τους έχουν αφρολέξ , δηλαδή αν τα είχαν βάλει σε ένα χαρτόκουτο αντί για τις φούσκες τι παραπάνω προστασία θα είχαν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αν ο διανομέας της ACS δεν έκανε ταρζανιές μια χαρά πακεταρισμένα είναι

εντός της συσκευασίας τους έχουν αφρολέξ , δηλαδή αν τα είχαν βάλει σε ένα χαρτόκουτο αντί για τις φούσκες τι παραπάνω προστασία θα είχαν?

Υπάρχει πολυ μεγάλη πιθανότητα να έχεις δίκιο. Αν και με την πρώτη ματιά δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη η συσκευασία και φαίνεται να έχει σκιστεί και το κουτί της mobo. Επίσης, μου έχουν έρθει δέματα αξίας 20€ από Αμαζον με 10 φορές καλύτερη συσκευασία (κουτί, styrofoam και bubblewrap)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, catmaster είπε

Φαίνεται πως η ελλειψη hardware που ταλανίζει τον πλανήτη εξαπλώθηκε και στα υλικά συσκευασίας. Προφανώς για να στα βάλουν σε χαρτόκουτο πρέπει να έχει "μέσο" τον γνωστό :) 
Από εδώ και πέρα θα μας τα πετάνε τα κουτιά στην πόρτα τυλιγμένα με σπάγκο μέσα σε χαρτοσακκούλες του μπακάλη ...

Το πιστεύω

 

8 λεπτά πριν, harisnikolop είπε

Υπάρχει πολυ μεγάλη πιθανότητα να έχεις δίκιο. Αν και με την πρώτη ματιά δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη η συσκευασία και φαίνεται να έχει σκιστεί και το κουτί της mobo. Επίσης, μου έχουν έρθει δέματα αξίας 20€ από Αμαζον με 10 φορές καλύτερη συσκευασία (κουτί, styrofoam και bubblewrap)

Συγκρίνεις σκρουτζομαγαζα με amazon τώρα 

Σαν να συγκρίνεις τετραπύρηνο Q6600 και τετραπύρηνο 9100 και να μου λες ότι είναι τα ίδια 

Να λες πάλι καλά που δεν παραγγειλες κάνα HDD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, catmaster είπε

Ειδικά όπως λειτουργουν αυτές τις μέρες τα "ντελιβεράδικα" υπο συνθήκες τρέλας , θα έλεγα πως είναι το λιγότερο "γυφτιά" να μην συσκευάσεις σε ενα χαρτόκουτο ένα mobo που κάνει κοντά 300 ευρώ.
Είναι απλά σαν να παίζεις με την τύχη σου (για το καταστημα το λεω) , δηλαδη αν εφτανε το mobo στον πελάτη και είχε καμια τρύπα απο κλωτσιά του ντελιβερά που την είδε καραταϊδης εκεινη την ώρα δεν θα ηταν φάουλ ; 

σίγουρα  είναι φάουλ Αλλά δεν αγοράζεις 1300+ € με ντελιβερι Το κάνεις με φυσική παρουσία Τώρα δεν ξέρω πόσο εύκολο ήταν στον harisnikolop  να πάει να παραλάβει και να πληρώσει στο κατάστημα και να μην πάρει γουρούνι στο σακί( Ζούμε περιεγες εποχές ) Αυτό το ξέρει ο ίδιος Και στην τελική μην ξεχνάς ότι στο net είναι  όλα  ένα ρίσκο Βέβαια δεν επικροτώ την κίνηση του καταστήματος Αλλά απ ότι μπόρεσα να δω στις φωτο είναι σε κουτιά Ανοιγμένα βέβαια Πιθανόν για να τα ελέγξουν θέλω να πιστεύω και όχι από επιστροφή και τα ξεφορτωθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

Το κάνεις με φυσική παρουσία

Για πες το στο χαρδαλια αυτο . 😛 

Μόλις τώρα, hp8 είπε

στο net είναι  όλα  ένα ρίσκο

Δεν εχει και άλλη επιλογη πλεον εκτος του να κατσει και να περιμενει να τελειωσει το lockdown .
Για να μην το κουράζω κι εγώ , σορρυ αλλα το σουπερ μαρκετ που θα μου στείλει 4 κιλά πατάτες και 1 κιλό μπακαλιάρο καλύτερη συσκευασία θα κανει. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα hardware δεν θελει κατι παραπανω σε προστασια απο την δικια του συσκευασια. Ετσι οπως ειναι μεσα δεν υπαρχει δυνατοτητα να παθουν κατι, εκτος αν μιλαμε για καποιο ατυχημα οποτε και θα υπαρχει εμφανης ζημια στην εξωτερικη συσκευασια.

Για τον μονο λογο που προτιμω κουτια ειναι για να μην φαινονται τα παρελκομενα, αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από δύο χρόνια μου συνέβη ακριβώς το ίδιο από σκρουτζομάγαζο βέβαια με εξωτερική σακούλα, άρα δεν φαινόταν τι είχε μέσα. Το κουτί της μητρικής είχε σκιστεί και τσαλακωθεί, ενώ το κουτί του επεξεργαστή είχε διαλυθεί τελείως. Ευτυχώς η AMD τους έχει σε μια μικρή θήκη απο σκληρό πλαστικό μέσα στο κουτί και ο επεξεργαστής δούλευε. Παρόλα αυτα είναι επιεικώς απαράδεκτο να σου έρχονται τα κομμάτια σε τέτοια κατάσταση ειδικά για τόσο ακριβές παραγγελίες (mobo Crosshair, ryzen & G.Skill Ram). Εγώ είμαι άτομο που κρατάει τα βασικά κουτιά των εξαρτημάτων και εξαιτίας της πάνφθηνης συσκευασίας δεν είχα αυτή την δυνατότητα. Ένα εξωτερικό κουτί θα έλυνε το πρόβλημα, κάτι που όλα τα υπόλοιπα καταστήματα χρησιμοποίησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Τα προιόντα ήταν πολύ καλά συσκευασμένα και το καθένα είχε δικό του bubble wrap. To μόνο που ήταν χωρίς προστασία ήταν η motherboard. Η αλήθεια ότι θα ήθελα και εκεί. Αφήνω το post και δεν το σβήνω γιατί είναι δίκαιο να το δουν όλοι. Τώρα αν ήταν κάτι εύθραυστο, δεν μπορώ να ξέρω τι θα γινόταν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, harisnikolop είπε

Update: Τα προιόντα ήταν πολύ καλά συσκευασμένα και το καθένα είχε δικό του bubble wrap. To μόνο που ήταν χωρίς προστασία ήταν η motherboard. Η αλήθεια ότι θα ήθελα και εκεί. Αφήνω το post και δεν το σβήνω γιατί είναι δίκαιο να το δουν όλοι. Τώρα αν ήταν κάτι εύθραυστο, δεν μπορώ να ξέρω τι θα γινόταν.....

Τζάπα η γκρίνια δλδ μπρο... 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...