Προς το περιεχόμενο

Λιγότεροι πυρήνες αλλά υψηλότερες ταχύτητες για τους νέους desktop επεξεργαστές 11ης γενιάς της Intel


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, Canedra said:

Ε μη μου πεις οτι ο 3820k & o 4820k, με επισης 40 lanes, ηταν και αυτοι HEDT. Ακομα και οι 5820k & 6800k που ακολουθησαν ειχαν 28...

Οι mainstream ήταν 3770Κ για Ivy-Bridge και 4770Κ για Haswell, οπότε ναι, HEDT κι αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, dteml είπε

Προσπαθω να καταλάβω που τα ειδες τα 300 ευρω.....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 9:09 ΜΜ, nikosa43 είπε

Στους πολλούς πυρήνες το έχει χάσει το παιχνίδι, οπότε η Intel αποφάσισε να βγάλει τα ‘’νέα’’ chips με λιγότερους για τρεις λόγους:

1. Πετυχαίνει μεγαλύτερη παραγωγή, γιατί δεν της βγαίνουν πολλά άχρηστα από την διαδικασία εκτύπωσης. 
2. Μπορεί να χρονίσει τους υπόλοιπους πυρήνες υψηλότερα μειώνοντας την διαφορά με την AMD σε επιδόσεις. 
3. «Μειώνει» την παραγωγή θερμότητας και την κατανάλωση ρεύματος. 


Φαίνεται από χιλιόμετρα, ότι το μόνο που προσπαθεί να κάνει αυτή την εποχή είναι απλά να κερδίσει χρόνο και να μειώσει όσο το δυνατό τις απώλειες.  

Ειλικρινά ψάχνω να βρω έστω και ένα μικρό επιχείρημα, γιατί να αγοράσει κάποιος σήμερα Intel. Τεχνολογία θερμάστρας και σχεδίαση που πάει πίσω στο 2012 στους επιτυχημένους 3770k. 
Ακόμα και στην μισή τιμή να τους βάλει, το καλοκαίρι είναι μπροστά και δεν θέλω να κάψω την διαφορά στο aircondition.

Κρίμα...

Φιλε μιας και το εγραψες....ειμαι ακομα με 3770k και δεν φανταζεσαι τι παραγωγη εχω βγαλει επι τοσα χρονια με το pc που σου γραφω τωρα,ατελειωτα renders κ exports!καιρο τωρα σκεφτομαι να αναβαθμισω αλλα δουλευει τοσο σταθερα  που καθομαι στα αυγα μου! :)

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MarkRenton είπε

Φιλε μιας και το εγραψες....ειμαι ακομα με 3770k και δεν φανταζεσαι τι παραγωγη εχω βγαλει επι τοσα χρονια με το pc που σου γραφω τωρα,ατελειωτα renders κ exports!καιρο τωρα σκεφτομαι να αναβαθμισω αλλα δουλευει τοσο σταθερα  που καθομαι στα αυγα μου! :)

Εγώ να δεις, που από το 2012, εκτός από από αυτά που έχω κάνει με αυτόν, τον έχω και ξεκαπάκωτο και χρονισμένο να κάνει boost στα 4,6GHz 👍

Τώρα σκέφτομαι να του αλλάξω κουτί και να τον κάνω pc για τον γιο μου κι εγώ να αγοράσω κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2021 στις 1:23 ΠΜ, nikosa43 είπε

Προσπαθω να καταλάβω που τα ειδες τα 300 ευρω.....

Εγώ έγραψα κάτι για 300€ ???

έκανα post  το link του Πλαισίου που έχει την τωρινή τιμή.

Οπότε τι δεν κατάλαβες?

Επεξ/σία από dteml
λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, MarkRenton είπε

Φιλε μιας και το εγραψες....ειμαι ακομα με 3770k και δεν φανταζεσαι τι παραγωγη εχω βγαλει επι τοσα χρονια με το pc που σου γραφω τωρα,ατελειωτα renders κ exports!καιρο τωρα σκεφτομαι να αναβαθμισω αλλα δουλευει τοσο σταθερα  που καθομαι στα αυγα μου! :)

Δηλαδή, κάνεις τη δουλειά σου τόσα χρόνια χωρίς το upgrade path της AMD. Την ετήσια συνδρομή στη Λίζα μας(που τώρα το 'κοψε μαχαίρι, γιατί δεν πουλάει πια σκάρτους πυρήνες με "τυράκι" το upgradability);

Ούτε ανήκεις σε αυτούς που πήραν 9 μήνες πριν τον 10900K με 500€ mobo και τώρα ξυνίζουν με το +10-15% του 11900K(στα games), που τους κρατάει "φυλακισμένους" και ντροπιασμένους στα μάτια της υψηλής κοινωνίας, χωρίς αναβάθμιση, μέχρι να βγουν  τα Alder Lake;

Ντροπή σου που κοιτάς τις ανάγκες σου και λειτουργείς ορθολογικά. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο. Γι αυτό πάει κατά διαόλου αυτό το φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Δηλαδή, κάνεις τη δουλειά σου τόσα χρόνια χωρίς το upgrade path της AMD. Την ετήσια συνδρομή στη Λίζα μας(που τώρα το 'κοψε μαχαίρι, γιατί δεν πουλάει πια σκάρτους πυρήνες με "τυράκι" το upgradability);

Ούτε ανήκεις σε αυτούς που πήραν 9 μήνες πριν τον 10900K με 500€ mobo και τώρα ξυνίζουν με το +10-15% του 11900K(στα games), που τους κρατάει "φυλακισμένους" και ντροπιασμένους στα μάτια της υψηλής κοινωνίας, χωρίς αναβάθμιση, μέχρι να βγουν  τα Alder Lake;

Ντροπή σου που κοιτάς τις ανάγκες σου και λειτουργείς ορθολογικά. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο. Γι αυτό πάει κατά διαόλου αυτό το φόρουμ.

Ήμαρτον άνθρωπε...κι ο αδερφός μου κάνει τη "δουλειά" του με τον 8320 μου και τη 290, αλλά η δουλειά του είναι mmedia, office, browsing, κανένα BF1 στη χάση και τη φέξη.

Την κάνει τη δουλειά αυτή αδιανόητα καλά, να ξέρεις.

Δεν μπορώ να τον πείσω με κανένα τρόπο να του πασάρω τον 1700 (που κάνει το 95% της δικής μου δουλειάς ανεπανάληπτα καλά, επίσης).

Τί έχει να λέει αυτό με αυτά που αραδιάζεις πάλι?

Τα renders του φίλου με τον 3770Κ, ο 1700 πρέπει να τα "ξερνάει" ούτε στο μισό χρόνο (μπορεί να λέω και πολύ)...να δεις αν χρειαζόταν αυτόν τον χρόνο πόσο σκάρτοι θα ήταν αυτοί οι πυρήνες, είτε της Λίζας είτε του μπλε αφεντικού.

"κοιτάς τις ανάγκες σου και λειτουργείς ορθολογικά"...who tf died and made you tsolia sta @@ mas?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 11:33 ΠΜ, duende είπε

οι πυρηνες δεν εχουν σημασια, τα nm δεν εχουν σημασια...καλα το παει

Οι επιδόσεις για το πιο απαιτητικό(μάντεψε ποιο) σενάριο χρήσης είχαν πάντα σημασία για την intel. Με βάση αυτό τιμολόγησε και τους 10th gen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 9:49 ΜΜ, dimtsef είπε

για εμένα με αυτά τα αναβαθμισμένα ενσωματομένα γραφικά έιναι το απόλυτο value for money αυτή τη στιγμή στην αγορά !! δεν παίζω games και δεν βρίσκω το λόγο να πάρω amd και να πρέπει να αγοράσω και κάρτα γραφικών για να κάνω την δουλειά μου , πραγματικά δεν υπάρχει λόγος !!!

Θες 260€ για να αγοράσεις αυτά τα νέα γραφικά στον 6 πυρηνο.

Αυτό υπήρχε στην AMD από τους 4650G και 4770G , ενώ έρχεται και με τους νέους 5700g 5600g το επόμενο διάστημα.

Και αυτοί είναι στα 7nm, χαμηλότερης κατανάλωσης,  με υποστήριξη οδηγών Radeon ....

Θέλω να πω πως δεν το δίνει τσάμπα το μεγαλύτερο μοντέλο γραφικών και δεν είναι καμία υπερπροσφορά ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4770g?? σοβαρα ;; αντε βρες τον στα 400 ευρώ και με μηδενική εγγύηση από εξωτερικό... και πάλι καμία σχέση το IPC των 11gen με έναν 4770g / 4650g τώρα για τους 5700g κάτσε να βγουν πρώτα να δουμε πως θα κυκλοφορήσουν και σε τι τιμές και τα ξαναλέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...