Προς το περιεχόμενο

Εξωδικο για αξιολογηση.


aspirini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω θα λεγα να κατεβασεις την αξιολόγηση και να ανεβάσεις μία άλλη που να λέει ότι αποσυρεις την αρνητική πρότερη αξιολόγηση επειδή έλαβες εξώδικο. Με 5 αστέρια εννοείται. 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, eMike είπε

Δε ξέρουμε τι γράφει η αξιολόγηση...

Σαφώς και δεν ξέρουμε, υποτίθεται όμως οτι μας εξήγησε ο συμφοριτης για το τι έγραψε και πάνω σε αυτο γίνεται η ολη συζήτηση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Nabuko είπε

ύστατη είναι η μία επικοινωνία δια τηλεφώνου? στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε προσπάθεια εκφοβισμού imho.

Από κει και πέρα και επειδή όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιοι και δεν έχουμε τις ίδιες αντοχές και νεύρα, είναι προσωπικό θέμα του καθενός το πως θα αντιδράσει. Άλλοι θα αποσύρουν την κριτική τους για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και άλλοι θα το πάρουν προσωπικά και θα συνεχίσουν μέχρι τέλους. 

Δεν ξερω που βρηκες την επικοινωνια μεσω τηλεφωνου, αλλα εγω τονισα απο το ΔΙΚΟ σου μηνυμα που αναγραφει μια συνοπτικη εξηγηση ενος εξωδικου την μια πιθανη εξηγηση του. Εσυ θεωρεις δεδομενο τον εκφοβισμο, ενω εγω οχι μονον δεν τον θεωρω δεδομενο καθως ουτε εγω οπως ουτε και εσυ δεν γνωριζουμε ουτε την κριτικη, ουτε το περιεχομενο του εξωδικου οσο και δεν μπορουμε να το αξιολογησουμε ως νομικοι ή στα πλαισια μιας συζητησης σε ενα φορουμ, αλλα υπαρχει και κατι ακομα.

Απο την δικη σου παρεθεση λοιπον παραθετω το

το φάσμα ζητημάτων στα οποία μπορεί να αφορά ένα εξώδικο είναι σχεδόν ανεξάντλητο.

και παρατηρω την συνεχιζομενη επιμονη σου στην μια απο τις ανεξαντλητες περιπτωσεις πιθανοτητα του εκφοβισμου.

 

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 29gk είπε

Δεν ξερω που βρηκες την επικοινωνια μεσω τηλεφωνου, αλλα εγω τονισα απο το ΔΙΚΟ σου μηνυμα που αναγραφει μια συνοπτικη εξηγηση ενος εξωδικου την μια πιθανη εξηγηση του. Εσυ θεωρεις δεδομενο τον εκφοβισμο, ενω εγω οχι μονον δεν τον θεωρω δεδομενο καθως ουτε εγω οπως ουτε και εσυ δεν γνωριζουμε ουτε την κριτικη, ουτε το περιεχομενο του εξωδικου οσο και δεν μπορουμε να το αξιολογησουμε ως νομικοι ή στα πλαισια μιας συζητησης σε ενα φορουμ, αλλα υπαρχει και κατι ακομα.

Απο την δικη σου παρεθεση λοιπον παραθετω το

το φάσμα ζητημάτων στα οποία μπορεί να αφορά ένα εξώδικο είναι σχεδόν ανεξάντλητο.

και παρατηρω την συνεχιζομενη επιμονη σου στην μια απο τις ανεξαντλητες περιπτωσεις πιθανοτητα του εκφοβισμου.

 

Η υπογραφή μου πιστεύω να σου αρκεί σαν απάντηση. 😄

Ωραία μέρα έχει έξω. λιακάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπείτε στο Trustpilot θα δείτε ότι συχνά ακόμα και για εταιρείες του χρηματοοικονομικού κλάδου, πχ etoro, degiro κτλ υπάρχουν ακραίες επώνυμες κριτικές του στυλ "είναι απατεώνες είναι κλέφτες". Δεν στρέφονται ποτέ εναντίον του πελάτη δικαστικά και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων απαντάνε και ευγενικά.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πρώτης, έπρεπε να έχεις καλέσει την αστυνομία. Αλλά υποθέτω ότι δεν τους πονάει και πολύ, η αξιολόγηση όμως τους πόνεσε.

Αφού μπλέκεις με εξώδικα, θα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις όσα έγραψες στην αξιολόγηση. Και να υπάρχει αντικειμενικότητα. Γιατί το απλά "έχει σκόνη", ή "έκαναν φασαρία", δεν είναι και πολύ αντικειμενικό.

Υπάρχει γείτονας που επίσης ενοχλήθηκε; Θα σε στηρίξει στο δικαστήριο;

Και εγώ κάποια στιγμή παραπονέθηκα στον ιδιοκτήτη σπιτιού που νοίκιαζα για φασαρία (έφυγα τον πρώτο μήνα). Ξέρεις τι μου είπε; Είσαι ο πρώτος που ενοχλείται...Εν τω μεταξύ η πολυκατοικία ήταν φοιτητοφωλιά, τα πάρτυ ήταν καθημερινά μέχρι το πρωί. Αναγκάστηκα και έφυγα.

Κατά τ' άλλα, ότι πει ο δικηγόρος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εσύ πάλι το "θεμιτό είναι να αφήσει αρνητική κριτική" το στηρίζεις κάπου νομικά, ή απλά επειδή έτσι θέλεις?

Θα μπορούσες να πεις το ίδιο ακόμα και για την θετική κριτική. Το στηρίζω ως το δικαίωμα στην ελευθερία της έκφρασης ως ανθρώπινο δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Η υπογραφή μου πιστεύω να σου αρκεί σαν απάντηση. 😄

Ωραία μέρα έχει έξω. λιακάδα.

Ολο παρατηρησεις ειμαι σημερα.

Παρατηρω λοιπον τη δυσαρμονια της υπογραφης σου με τη συμμετοχη σου σε ενα φορουμ και σε μια συζητηση ανταλλαγης επιχειρηματων και θεσεων.

Στην δικη δε περιπτωση, λιακαδα οντως χαιρομαι κι εγω αλλα ταυτοχρονα χαζευω και τις δοκιμαστικες των ελικοπτερων για την παρελαση, να περνανε κυριολεκτικα πανω απο το σπιτι μου 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Εμένα πάντως θετικό μου φαίνεται, άνετα πήγαινα να φάω εκεί!

Δεν είπα καπου οτι ειναι κακό το μαγαζι, αντίθετα, είναι αρκετά καλό και με πολύ καλές κριτικές, το πρόβλημα το εχει ο ιδιοκτήτης που ειναι περίεργος και δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, patclo είπε

Αν μπείτε στο Trustpilot θα δείτε ότι συχνά ακόμα και για εταιρείες του χρηματοοικονομικού κλάδου, πχ etoro, degiro κτλ υπάρχουν ακραίες επώνυμες κριτικές του στυλ "είναι απατεώνες είναι κλέφτες". Δεν στρέφονται ποτέ εναντίον του πελάτη δικαστικά και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων απαντάνε και ευγενικά.  

Αυτό που λες με τις μεγαλοεταιρειες που δεν κάνουν τίποτα εχει μια εξήγηση, ότι μπορεί ήδη εδώ και πολλά χρόνια μερίδα του κόσμου να θεωρεί de facto ότι πχ η τάδε εταιρεία είναι λαμογια, μπορεί να το γράφουν και στα σχόλια για χρόνια πάρα πολλοί, οι εταιρείες ήδη έχουν έναν τεράστιο τζίρο και δεν διαφαίνεται ότι αυτός θα μειωθεί και θα υποστούν ζημιά επειδή η Μαρία της γειτονιάς και ο Μπάμπης ο σουγιάς έγραψαν ότι είστε λαμογια κλέφτες απατεώνες και βγάζετε κέρδη ενώ ο λαός πεινάει. Αν βέβαια τα ίδια άτομα έρθουν και γράψουν ακριβώς τα ίδια για την ταβέρνα του μπαρμαμητσου και το σκρουτζομαγαζο του Γιώργου, εκεί πιστεύω θα αντιδράσουν όπως έγινε με τον ts γιατί αισθάνονται τον κίνδυνο πολύ περισσότερο και τυχόν μια ζημιά έστω και μικρή τους συνθλίβει ενώ στην τάδε μεγάλο εταιρεία πολύ δυσκολότερα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό που λες με τις μεγαλοεταιρειες που δεν κάνουν τίποτα εχει μια εξήγηση, ότι μπορεί ήδη εδώ και πολλά χρόνια μερίδα του κόσμου να θεωρεί da decto ότι πχ η τάδε εταιρεία είναι λαμογια, μπορεί να το γράφουν και στα σχόλια για χρόνια πάρα πολλοί, οι εταιρείες ήδη έχουν έναν τεράστιο τζίρο και δεν διαφαίνεται ότι αυτός θα μειωθεί και θα υποστούν ζημιά επειδή η Μαρία της γειτονιάς και ο Μπάμπης ο σουγιάς έγραψαν ότι είστε λαμογια κλέφτες απατεώνες και βγάζετε κέρδη ενώ ο λαός πεινάει. Αν βέβαια τα ίδια άτομα έρθουν και γράψουν ακριβώς τα ίδια για την ταβέρνα του μπαρμαμητσου και το σκρουτζομαγαζο του Γιώργου, εκεί πιστεύω θα αντιδράσουν όπως έγινε με τον ts γιατί αισθάνονται τον κίνδυνο πολύ περισσότερο και τυχόν μια ζημιά έστω και μικρή τους συνθλίβει ενώ στην τάδε μεγάλο εταιρεία πολύ δυσκολότερα. 

Νομίζω ότι το σκέφτονται διαφορετικά.

Σενάριο 1: Ο πελάτης ωρύεται, απαντάμε ευγενικά και τον παραπέμπουμε στο αντίστοιχο τμήμα ώστε να εξεταστεί αν το παράπονο του έχει βάση και αδικήθηκε. Ο απέξω πελάτης σχηματίζει την πεποίθηση ότι σε ενδεχόμενο μπλέξιμο θα εξεταστεί αμερόληπτα αν αδικήθηκε ή δεν εξυπηρετήθηκε σωστά.

Σενάριο 2: Απειλούμε με μηνύσεις και αγωγές. Ο δυνητικός πελάτης σκέφτεται ότι προσπαθούν να φιμώσουν οποιαδήποτε διαμαρτυρία. Νιώθει πλέον ασφαλής να συνεργαστεί με αυτή την εταιρεία? Πως θα αντιμετωπιστεί σε περίπτωση που κάτι στραβώσει?

Επεξ/σία από patclo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Anaheim είπε
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εσύ πάλι το "θεμιτό είναι να αφήσει αρνητική κριτική" το στηρίζεις κάπου νομικά, ή απλά επειδή έτσι θέλεις?

Θα μπορούσες να πεις το ίδιο ακόμα και για την θετική κριτική. Το στηρίζω ως το δικαίωμα στην ελευθερία της έκφρασης ως ανθρώπινο δικαίωμα.

Σου διαφεύγει ότι το δικαίωμα στην ελευθερία της έκφρασης δεν είναι απεριόριστο, "δύναται να υπαχθή εις ωρισμένας διατυπώσεις, όρους, περιορισμούς ή κυρώσεις, προβλεπομένους υπό του νόμου και αποτελούντας αναγκαία μέτρα εν δημοκρατική κοινωνία......."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 29gk είπε

Εντυπωση παντως μου κανει, οτι περα απο το εξης προφανες του διαχωρισμου και των εντελως ασχετων μεταξυ τους, του να εκφραζει καποιος την γνωμη του ή και να περιγραφει την εμπειρια του με πραγματικα γεγονοτα, αληθινα και ευκολα αποδεδειγμενα εναντι του να γραφει οτιναναι, βγαλμενα απο την κακια του, την τσαντιλα για κατι αλλο ασχετο  ή τη στρεβλη προσωπικη του αντιληψη για την κοινωνια που ζει και παντα με δολο, το παρακατω μηνυμα του ts.

Αντιγραφω λοιπον:

"η κριτικη αφαιρειται-αλλαζει μορφη."

Αρα και η ιδια η δικηγορος του ts, εκρινε οτι η συγκεκριμενη κριτικη στην οποια αντεδρασε η εταιρεια που θεωρησε οτι θιγεται, ηταν οντως προβληματικη. Ειτε επειδη εμπεριειχε πιθανο δολο ή απλα ηταν κακογραμμενη, σε καθε περιπτωση προβληματικη και δικαιως ο κρινομενος διαμαρτυρηθηκε σε πρωτη φαση.

Το δε " εξωδικο-απαντηση" που θα σταλει, δεν ειναι απαραιτητα μια επιθετικη-αμυντικη ενεργεια που βασιζεται σε καποια δικαιολογημενη αμυνα ή στοιχεια, αλλα μαλλον δικολαβικο μιας και το εξωδικο που ελαβε απο την εταιρεια  ειναι νομικα σοβαρο οχι ως απλο συστημμενο χαρτι ή μεσο αλλα σε οσα αυτο περιγραφει-διαμαρτυρεται.

Για αυτο λοιπον ξανα. Καλο το διαδικτυο και οι αμπελοσυζητησεις αλλα καλο ειναι να μην δινουμε και λαμβανουμε ως σοβαρες τις οποιες νομικες συμβουλες. Για αυτες μονον οι δικηγοροι που θα αναλαβουν και θα πληρωθουν για την υποθεση.

Επισης, αλλο το δικαιωμα της γνωμης ή μια κριτικη επι πραγματικων και αποδεδειγμενων συμβαντων και αλλο η καγκουρια και το "δεν εχω τιποτα αλλο να κανω στον πολυ διαθεσιμο χρονο μου, ας ταλαιπωρησω τον απεναντι, γιατι ετσι". Το δευτερο ενδεχομενως να κοστισει και μαλιστα πανακριβα.

Η κριτικη αλλαζει μορφη γιατι δεν θελω να ασχοληθω εγω περαιτερω με το θεμα .

Τα σημεια τα οποια η δικηγορος μου ειπε οτι ειναι μεμπτα ειναι τα σημεια σχετικα την διαρκεια εργασιων της εταιρειας καθως δεν μπορω να αποδειξω εγω οτι τους πηρε 3 μηνες παραπανω να τελιωσουν τις εργασιες τους .

Οπως επισης κ επισημανα το γεγονος πως οτι τα μαστορια σε χτυπανε στο φιλοτιμο να μην παρεις την αστυνομια μαλλον ειναι πολιτικη τους .

Και τα 2 αυτα τα κακοεγαραψα ,χωρις βωμολοχιες κλπ , αλλα  δεν μπορω να τα αποδειξω ευκολα.

 

 

 

Το γελοιο ειναι οτι σημερα το αμαξι της εταιρειας ειναι παλι εδω και περναει πλακακια στο μπαλκονι !!!Αυτοι που λενε οτι τελιωσαν τον νοεμβη.

Επεξ/σία από aspirini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...