Προς το περιεχόμενο

Το Dropbox ανακοίνωσε πως ο password manager του θα διατεθεί "δωρεάν" τον Απρίλιο


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ όλα αυτά τα online password managers, δεν τα συμπαθώ καθόλου.
Δηλαδή, ποιος μου λέει και πώς να εμπιστευτώ, ότι την ώρα που καταχωρώ το password μου στο account μου στο Dropbox και στην οποιαδήποτε υπηρεσία online φύλαξης (συμπεριλαμβανομένου του Chrome, που τα "θυμάται" και τα κάνει sync μεταξύ των συσκευών!) ότι δεν θα διαρρεύσουν...

Προτιμώ offline password managers όπως το keepass, που έχουν εφαρμογή και για android και για τα πάντα και ξέρω ότι το αρχείο αποθηκεύεται κρυπτογραφημένο στον υπολογιστή μου. Βάζω κι ένα δυνατό κωδικό ή ένα αρχείο ξεκλειδώματος, και είμαι πολύ πιο ήσυχος.
Αν θέλω φορητότητα, αποθηκεύω ένα αντίγραφο του κρυπτογραφημένου αρχείου στο dropbox ή στο google drive μου, το κατεβάζω στο κινητό μου και το ξεκλειδώνω offline, άντε γεια!

->Επίσης δεν εμπιστεύομαι sites τύπου "have i been pawned" που γράφεις τον κωδικό σου και σου βγάζει αν έχει διαρρεύσει, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία!!!
(ο λόγος είναι ότι αν δεν υπάρχει ο κωδικός σου στα έτοιμα λεξικά που διακινούνται στους crackers, με αυτού του τύπου τα sites ένας κακόβουλος μπορεί κάλλιστα να κατασκευάσει ένα λεξικό με τους κωδικούς που καταχωρούνται!!!)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ναι, έτσι είναι και έτσι αναφέρεται και στο site του Dropbox (και στο άρθρο). Οπότε;

Εσύ πολύ σωστά τα είπες.

Απλά επισήμανα ένα μικρό λάθος του άρθρου, το ότι στην μια περίπτωση που κάποιος θέλει να πληρώνει με το μήνα θα του κοστίζει 11.99€ το μήνα, ενώ το 9,99€ που αναφέρεται στο άρθρο πρέπει να πληρώσεις εφάπαξ το ποσό των ~120€ όπου από εκεί προκύπτει αναλογικά το 9.99€/μήνα.

Όπως και να έχει, η δωρεάν εκδοχή είναι όντως τυράκι για όσους το προτιμήσουν ώστε μετά να επιλέξουν την φουλ έκδοση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε


->Επίσης δεν εμπιστεύομαι sites τύπου "have i been pawned" που γράφεις τον κωδικό σου και σου βγάζει αν έχει διαρρεύσει, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία!!!
(ο λόγος είναι ότι αν δεν υπάρχει ο κωδικός σου στα έτοιμα λεξικά που διακινούνται στους crackers, με αυτού του τύπου τα sites ένας κακόβουλος μπορεί κάλλιστα να κατασκευάσει ένα λεξικό με τους κωδικούς που καταχωρούνται!!!)

Προφανώς και δεν βάζεις τους κωδικούς σου, αλλά το email σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, keysmith είπε

keypass με καλό master password και με το χέρι copy paste από την εφαρμογή στο πεδίο.. Κανένα remember password..

αυτά.. 

Συνήθεια είναι και γίνεται.

Κλικ πανω στο πεδιο που ειναι να συμπληρωσεις, ctrl+v πανω στο mail, και τα κανει paste αυτοματα ;)

 

8 ώρες πριν, keysmith είπε

keypass με καλό master password και με το χέρι copy paste από την εφαρμογή στο πεδίο.. Κανένα remember password..

αυτά.. 

Συνήθεια είναι και γίνεται.

Κλικ πανω στο πεδιο που ειναι να συμπληρωσεις, ctrl+v πανω στο mail, και τα κανει paste αυτοματα ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Asevastos είπε

Γιατί βγαίνουν τόσοι καινούργιοι; Λίγες επιλογές έχουμε ήδη; Ο Bitwarden είναι εξαιρετικός (και δωρεάν), καλύπτει τον κάθε χρήστη.

Έλα ντε, δεν ντρέπονται να δημιουργούν προϊόντα και να προσφέρουν υπηρεσίες στους χρήστες τους ήθελα να ήξερα; Ας τους πει κάποιος οτι η πολύ δουλειά έφαγε τον αφέντη

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εγώ όλα αυτά τα online password managers, δεν τα συμπαθώ καθόλου.
Δηλαδή, ποιος μου λέει και πώς να εμπιστευτώ, ότι την ώρα που καταχωρώ το password μου στο account μου στο Dropbox και στην οποιαδήποτε υπηρεσία online φύλαξης (συμπεριλαμβανομένου του Chrome, που τα "θυμάται" και τα κάνει sync μεταξύ των συσκευών!) ότι δεν θα διαρρεύσουν...

Προτιμώ offline password managers όπως το keepass, που έχουν εφαρμογή και για android και για τα πάντα και ξέρω ότι το αρχείο αποθηκεύεται κρυπτογραφημένο στον υπολογιστή μου. Βάζω κι ένα δυνατό κωδικό ή ένα αρχείο ξεκλειδώματος, και είμαι πολύ πιο ήσυχος.
Αν θέλω φορητότητα, αποθηκεύω ένα αντίγραφο του κρυπτογραφημένου αρχείου στο dropbox ή στο google drive μου, το κατεβάζω στο κινητό μου και το ξεκλειδώνω offline, άντε γεια!

->Επίσης δεν εμπιστεύομαι sites τύπου "have i been pawned" που γράφεις τον κωδικό σου και σου βγάζει αν έχει διαρρεύσει, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία!!!
(ο λόγος είναι ότι αν δεν υπάρχει ο κωδικός σου στα έτοιμα λεξικά που διακινούνται στους crackers, με αυτού του τύπου τα sites ένας κακόβουλος μπορεί κάλλιστα να κατασκευάσει ένα λεξικό με τους κωδικούς που καταχωρούνται!!!)

Έτσι έτσι ακριβώς δουλεύουν τα πράγματα, όπως τα περιγράφεις. Προτείνω να τους στείλεις και ένα notice σε όλους τους εμπλεκόμενους, μήπως δεν γνωρίζουν σε τι κίνδυνο βάζουν τους χρήστες τους.

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Έτσι έτσι ακριβώς δουλεύουν τα πράγματα, όπως τα περιγράφεις. Προτείνω να τους στείλεις και ένα notice σε όλους τους εμπλεκόμενους, μήπως δεν γνωρίζουν σε τι κίνδυνο βάζουν τους χρήστες τους.

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα.

Γιατί ειρωνεύεται έχεις κάποιο πρόβλημα ή απλά θέλεις να το παίξεις έξυπνος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις έγινε γνωστή διαρροή δεδομένων που συνέβη στους servers της Ubiquity, όπου οι εισβολείς χρησιμοποίησαν κωδικούς από λογαριασμό στο LastPass, αποκτώντας πλήρη root πρόσβαση.

Μερικοί κορόιδευαν όταν έλεγα ότι όλα αυτά καλά χρυσά αλλά δεν είναι ασφαλή.

Τι έχετε να πείτε τώρα...Μπεεεεε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...