Προς το περιεχόμενο

Nvidia: Ξεκλειδώσαμε κατά λάθος την εξόρυξη Ethereum στην RTX 3060


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, x_vagos_x είπε

απ' όσο έχω καταλάβει το λίγο που έχω διαβάσει για το mining, όσο πιο δύσκολο είναι να εξορύξεις ένα κρυπτονόμισμα τόσο μεγαλύτερη αξία έχει.

το να εξορυγνύεις με μεγαλύτερο ρυθμό κάνει το κρυπτονόμισμα να χάνει αξία.

σαν πληθωρισμός φαντάσου, αλλά για άλλο τύπο νομίσματος. με το να ρίχνεις την αξία λοιπόν του Ethereum, καταστρέφεις ότι αξία έχει το ως τώρα Ethereum εις βάρος του.

Δεν έχει αμεση σχέση η δυσκολια εξόρυξης με την τιμή. Απλά όσο ανεβαίνει η τιμή συνήθως τραβάει περισσότερο κόσμο να ασχοληθεί με το mining.

Κι επειδή τα κρυπτονομίσματα θέλουν να κρατούν τον πληθωρισμο όπως λες προβλέψιμο, οι αλγόριθμοι κανουν την εξόρυξη πιο δύσκολη καθως ανεβαινει η υπολογιστική ισχύς στο δίκτυο.

Με αλλα λογια με την ίδια υπολογιστικη ισχυ καποιος κερδιζει πιο λιγα γιατι εχει ανεβει η δυσκολια αλλα το ethereum δεν παθαίνει τίποτα, συνεχίζει να παραγει τον ιδιο αριθμο νομισματων και ίσα ίσα γίνεται πιο ασφαλες λογω της μεγαλης ισχύος.

Επεξ/σία από mech35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dchatz είπε

μακάρι αλλά νομίζω ότι θα της κλ@@@@ μία μάντρα @@@@@

Θα το δούμε προσεχώς in a stock exchange nearby ....μαζεύονται πολλά αρνητικά πράγματα....και...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mech35 είπε

Δεν έχει αμεση σχέση η δυσκολια εξόρυξης με την τιμή. Απλά όσο ανεβαίνει η τιμή συνήθως τραβάει περισσότερο κόσμο να ασχοληθεί με το mining.

κΚι επειδή τα κρυπτονομίσματα θέλουν να κρατούν τον πληθωρισμο όπως λες προβλέψιμο, οι αλγόριθμοι κανουν την εξόρυξη πιο δύσκολη καθως ανεβαινει η υπολογιστική ισχύς στο δίκτυο.

Με αλλα λογια το ethereum δεν παθαίνει τίποτα, ίσα ίσα γίνεται πιο ασφαλες.

οπότε το θέμα είναι να μην κάνουν ανάρπαστη την κάρτα και δυσεύρετη για το μέσο χρήστη οι miners?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, x_vagos_x είπε

οπότε το θέμα είναι να μην κάνουν ανάρπαστη την κάρτα και δυσεύρετη για το μέσο χρήστη οι miners?

Ναι αυτο ειναι το πρόβλημα. Ιδιαίτερα όταν εχεις οικονομικό κίνητρο για καρτα με την μέγιστη ισχύ, πληρώνεις περισσότερα και ο μεσος χρήστης δεν μπορεί να ακολουθήσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαυραγορίτες και sculpers του insomnia έχουν πέσει από τα σύννεφα και έχουν το θράσος να ρωτάνε μα γιατί και που είναι το πρόβλημα με αυτά τα νέα.... άστα διάλα ρε

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κατι λενε οτι οταν καταλαβαινει η καρτα οτι βρισκεται η καρτα σε σεταπ με πανω απο 1 καρτα πεφτει παλι η αποτελεσματικοτητα του mining

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πληροφοριες απο retailer του εξωτερικου, ειχε 100+ ετοιμοπαραδοτες 3060, φυσικα σε αρκετα τσιμπημενη τιμη γιατι δεν υπαρχει και τιποτα αλλο στα 650-700€, θα εφευγαν και παλι μεσα σε λιγες μερες φυσικα, αλλα με το που εσκασε ο driver, ξεπουλησαν μεσα σε μια ωρα και εψαχναν να δουνε τι εγινε.

Περαστικα σε οσους ηθελαν 3060 σε λογικη τιμη, που και χωρις mining ετσι και αλλιως δεν υπηρχαν σε λογικη τιμη, τελευταια ελπιδα για ''φθηνη'' καρτα, ο θεος να τις κανει στα 600-700€ φθηνες, θα ειναι οι 6700xt ΑΝ εχει η AMD ποσοτητα να καλυψει την ζητηση, που πολυ αμφιβαλλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση θα ήταν να υπάρχει sensoras που να μετράει ότι η χρήση είναι συνεχώς και σταθερά πάνω απο xx% και να απενεργοποιεί την κάρτα για χρονικό διάστημα...κανένα πρόγραμμα δεν κάνει συνέχεια σταθερή χρήση κάρτας ακόμα και το πιο απαιτητικό παιχνίδι κάποια στιγμή θα πέσει σε "ήρεμα" νερά...ίσως μόνη εξαίρεση το rendering αλλά γιαυτό έχουμε τις Quadro

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκλειδώσαμε κατά λάθος την δυνατότητα εξόρυξης γιατί κατά λάθος είναι πανάκριβα τα κρυπτονομίσματα και πολλοί κατά λάθος θέλουν να αγοράσουν τις κάρτες μας που γίναν κατά λάθος πανάκριβες (κατά λάθος).

Επεξ/σία από afantos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimtsef είπε

μαυραγορίτες και sculpers του insomnia έχουν πέσει από τα σύννεφα και έχουν το θράσος να ρωτάνε μα γιατί και που είναι το πρόβλημα με αυτά τα νέα.... άστα διάλα ρε

H ελεύθερη αγορά είναι ένα σύστημα της οικονομίας της αγοράς, στο οποίο οι τιμές των αγαθών και των υπηρεσιών καθορίζονται ελεύθερα από τη συναίνεση μεταξύ των προμηθευτών και των καταναλωτών και στο οποίο οι νόμοι και οι δυνάμεις της προσφοράς και της ζήτησης είναι απαλλαγμένες από οποιαδήποτε παρέμβαση από την κυβέρνηση, το μονοπωλιακό καθορισμό των τιμών, ή άλλη αρχή. 

Αν λοιπόν εμένα πέσει στα χέρια μου μια 3090 των 1200 ευρώ και την βάλω αγγελία στα 3000 δεν είμαι ούτε scalper ούτε μαυραγοριτης. Αυτό το σύστημα θέλουμε. Αυτό έχουμε. Όχι όπως μας βολεύει τα αλλάζουμε 

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, load είπε

Sorry δεν ειμαι πολυ σχετικος με την πολιτικη καρτων γραφικων και εξορυξης. Γιατι ειναι κακο που η συγκεκριμενη εφερε driver για εξορυξη? δεν ειναι ενα συν για την καρτα που θα αυξανε (ακομα περισσοτερο) τις πωλησεις? 

Εννοείτε πως όχι.

Αυτός είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που πλέον όλες σχεδόν οι κάρτες γραφικών για gaming κυρίως είναι πανάκριβες.

Πίστεψε δεν θέλεις η κάρτα γραφικών που θα πάρεις κυρίως για gaming να είναι ξεκλείδωτη για mining κρυπρονομισματων.

Περισσότερες λεπτομέρειες επί του θέματος μπορείς να δεις σε αυτό το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...