Προς το περιεχόμενο

Nvidia: Ξεκλειδώσαμε κατά λάθος την εξόρυξη Ethereum στην RTX 3060


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρεμήστε. Μάλλον είδαν ότι με πολύ πολύ απλό τρόπο "έσπασαν" την κάρτα για Mining 

 

Με dummy hdmi κατάφερε να κάνει κανονικά mining  και χωρίς τα drivers που έβγαλε η  Nvidia 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ναι πώς αλλιώς να δικαιολογήσουν το ότι δε βγάζουν αρκετές κάρτες; Στις άλλες είχαν δικαιολογία σε αυτές όχι...

Βγάλαμε τον driver καταλάθος οπότε οι κακοί miners εξαφάνισαν τις κάρτες....

Άαααααααασε μας ρε nvidia... Εύχομαι Intel σύντομα να βάλετε μυαλό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Εσύ έχεις σκεφτεί που θα οδηγήσει αυτή η κατάσταση....

Και στο κάτω κάτω της γραφής εσένα που θα σε επηρέαζε αν δεν είσαι miner ?

Εγω λεω να αυτοκαταστρεφεται ώστε να μην μπορει και να πουλησει ο miner. 

2 ώρες πριν, iwnas28 είπε

Καλη η θεωρια αλλα πραγματικα πιστευεις πως ετσι λειτουργει η αγορα στην πραξη?

Ετσι λειτουργει. Αμα δεν πουληθει ουτε μια καρτα θα τις δωσουν στο κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο αστειο. Εβαλαν firmware που οι miners θα τον εσπαγαν μετα απο 2-3 μερες το πολυ για να πουν και καλα οτι εκαναν κατι. Εβγαλαν και καρτες για mining που ειναι κατωτερες στο mining απο της RTX καινε το 2πλασιο ρευμα και μολις το bitcoin πεσει ξανα η καρτες θα ειναι για πεταμα. Απλα νομιζουν πως μας κοροιδευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, masteripper είπε

Εσύ έχεις σκεφτεί που θα οδηγήσει αυτή η κατάσταση....

Και στο κάτω κάτω της γραφής εσένα που θα σε επηρέαζε αν δεν είσαι miner ?

Φίλε είσαι σε τεχνολογικό φόρουμ...Όχι στο καφενείο της γειτονιάς... Πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης γενικότερα...

Σιγά μη βάλουμε και κόφτη στα mhz. Εγώ πχ κάνω mining όσο δεν παίζω, όταν παίζω όμως και η 2080ti που έχω στο ένα pc και η 3080 στο άλλο pc τρέχουν πάντα στο 100%, έπρεπε εκεί που παίζω να κλείνει; Και δε μιλάω για 10 λεπτά. Επίσης την κάρτα την πλήρωσα για να δουλεύει όσο θέλω εγώ, και όχι όσο θέλει κάποιος άλλος για να δικαιολογήσει τη μειωμένη παραγωγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλάθος σίγουραααα.....αχαχαχαχαχαχαχα..

Λοιπόν παίδες όσο και να μην μας αρέσει η Nvidia είναι μία εταιρία και όπως όλες οι εταιρίες κοιτάζουν μόνο το κέρδος τους.

Βάζοντας στις κάρτες τους τέτοια feature ξέρουν ότι όχι μόνο θα πουλήσουν αλλά θα προπωληθούν ακόμα πριν βγούνε στην αγορά από τους miners.Οπότε έχουν σίγουρο κέρδος πριν κάν ακόμα βγούνε στην αγορά και δεν έχουν στο κεφάλι τους την έγνοια του ότι μπορεί να τους μείνουν αποθέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, load είπε

Sorry δεν ειμαι πολυ σχετικος με την πολιτικη καρτων γραφικων και εξορυξης. Γιατι ειναι κακο που η συγκεκριμενη εφερε driver για εξορυξη? δεν ειναι ενα συν για την καρτα που θα αυξανε (ακομα περισσοτερο) τις πωλησεις? 

Ήδη οι τιμές είναι στον Θεό ρε παιδιά, δεν έχει μείνει κάρτα για κάρτα στην αγορά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα, ότι το "ξεκλείδωμα" λειτουργεί ΜΟΝΟ με τις εξής προϋποθέσεις:

- Η κάρτα πρέπει να είναι καρφωμένη πάνω στη μητρική σε θύρα pci-e 16x

- Να έχει επάνω της οθόνη

- Να είναι η μόνη κάρτα στο σύστημα.

Άγνωστο αν ισχύει...

Πηγή: Reddit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex1_kgr είπε

Φίλε είσαι σε τεχνολογικό φόρουμ...Όχι στο καφενείο της γειτονιάς... Πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης γενικότερα...

Σιγά μη βάλουμε και κόφτη στα mhz. Εγώ πχ κάνω mining όσο δεν παίζω, όταν παίζω όμως και η 2080ti που έχω στο ένα pc και η 3080 στο άλλο pc τρέχουν πάντα στο 100%, έπρεπε εκεί που παίζω να κλείνει; Και δε μιλάω για 10 λεπτά. Επίσης την κάρτα την πλήρωσα για να δουλεύει όσο θέλω εγώ, και όχι όσο θέλει κάποιος άλλος για να δικαιολογήσει τη μειωμένη παραγωγή.

Τι να σου πω.

Εγώ προτεινα 1 hardware level τρόπο για να προστατευτεί η ιδέα του "τεχνολογικού forum" .... Και εσύ απαντάς μαγκιορικα ότι απλώς δεν γουστάρεις .... Ποιος είναι πιο καφενοβιος κάνει νομίζω μπαμ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...