Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Realme 7 δεν "συνδεεται" στο δικτυο


Sotiris 59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα/καλημερα.

Μολις παρελαβα καινουργιο realme 7 απο καταστημα μεσω skroutz.Ανοιγω την συσκευη για να κανω το setup επιλεγω γλωσσα και χωρα.Μετα πρεπει να συνδεθω στο wifi μου βαζω σωστα τον κωδικο και δειχενι οτι συνδεεται.Παταω επομενο και το κινητο πρεπει να κανει αναζητηση για τυχον ενημερωσεις της google(απο οτι καταλαβαινω) οπου αναγραφεται χαρακτηριστικα οτι αυτη η διαδικασια μπορει να διαρκεσει μερικα λεπτα,περναει μισο λεπτο μου δειχνει ενα popup το οποιο λεει αδυναμια συνδεσης με το δικτυο. Ξαναγυρναω στο προηγουμενο βημα για να δω οτι οντως συνδεθηκα και παρατηρω οτι ειναι συνδενδεμενο κανω ενα refresh μου δειχνει αδυναμια συνδεσης με το δικτυο αλλα μετα απο 2 δευτερολεπτα γραφει συνδενδεμενο.Την εκανα πολλες φορες αυτην την διαδικασια χωρις να υπαρχει αποτελεσμα.Διαγραφω το wifi απο την μνημη και παταω πάραληψη το κινητο bootαρει κανονικα στο λειτουργικο παω στις ρυθμισεις ξανασυνδεομαι στο wifi ανοιγω την ειδοποιηση που υπαρχει για να κανει την ενημερωση αλλα παλι εχω το ιδιο αποτελεσμα ''αδυναμια συνδεσης στο δικτυο''.Δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω αν καποιος γνωριζει κατι θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια.

 

Υ.Γ εχω αποδεχτει ολους τους ορους χρησης και εχω κανει και αρκετες επανεκκινησεις την συσκευη χωρις αποτελεσμα

 

Να εχετε μια καλη ημερα🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chios είπε

Με δεδομένα κάνει το ίδιο;

Τελικα αυτο εκανα ανοιξα δεδομενα εκανα ολες τις ενημερωσεις απο εκει εκανε reboot και παλι ειχε το ιδιο θεμα εκανα και μια επανεκκινηση το router και συνδεθηκε κανονικα δεν ξερω τι εφταιγε αλλα τωρα εφτιαξε οποτε θπαρχει θεμα ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

42 λεπτά πριν, Finn είπε

Δοκιμασες να φτιάξεις ένα hot spot με άλλο κινητό σου και να συνδεθεις σε αυτό;

Ανοιξα δεδομενα εκανα τις ενημερωσεις αλλα ειχα το ιδιο προβλημα κανοντας ομως μια επανεκκινηση το router συνδεθηκε αμεσως δεν ξερω τι εφταιγε αλλα τωρα λειτουργει κανονικα ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου να εχεις μια καλη μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Απο περιεργεια, ποιο ρουτερ ειναι?

Ειναι το Speedport plus της sercomm αυτο που δινει η cosmote στις 100αρες συνδεσεις

 

1 ώρα πριν, chios είπε

Μάλλον κόλλημα του ρούτερ ήταν και όχι του τηλεφώνου, όταν το δουλέψεις μερικές μέρες γράψε πως σου φαίνεται το κινητό.

Λογικα ναι θεμα του ρουτερ ηταν.Οι πρωτες εντυπωσεις του κινητου ειναι οτι ειναι πολυ ομορφο αν και πλαστικο  το κρυβει ωραια μεγαλη οθονη με ομορφα χρωματα και 90Hz(πρωτη φορα πιανω κατι ανω των 60Hz στα χερια μου και αμεσως καταλαβα την διαφορα ειναι πολυ πιο smooth απο την αλλη μου συσκευη Sony XZ2)δεν προλαβα να το ζωρισω ακομα με παιχνιδια και εφαρμογες για να δω πραγματικες επιδωσεις αλλα προς το παρων φαινεται αξιολογο το δαχτυλικο βρισκεται στο πλαι και λειτουργει αμεσως χωρις κολληματα.Τα 6gb ram και 64gb rom που εχει ειναι αρκετα πιστευω για εναν μεσο χρηστη.Δεν με ενδιεφεραν ποτε οι καμερες στα κινητα που επιλεγω οποτε δεν νομιζω αν ειμαι ο καταλληλος να τις αξιολογησω.Φοραει realme ui 2.0 το οποιο ειναι ουσιαστικα stock android με ενα σκιν απο πανω χωρις bloatware το οποιο μπορω να πω μου αρεσε αρκετα και φαινεται καπως ''παιχνιδιαρικο'' με την καλη εννοια.Το μονο αρνητικο που παρατηρησα μεχρι στιγμης ειναι η δονηση του η οποια εχει μια ''φθηνη'' αισθηση και προερχομενος απο το XZ2 το οποιο ηταν flagship και με ειχε συνηθισει σε μια πιο ποιοτικη δονηση αυτη με στεναχωρισε.Εχει ταχυφορτιστη 30w αν δεν κανω λαθος και φορτιζει πολυ γρηγορα δεν μετρησα ακριβης χρονους οποτε δεν θελω να αναφερθω και να πω νουμερα στο περιπου αλλα με αφησε ικανοποιημενο.Οποτε συμπερασματικα τα 170 ευρω που εδωσα ειναι μια πολυ καλη τιμη θεωρω για το συγκεκριμενο κινητο και να προσθεσω οτι στο κουτι περιλαμβανεται και θηκη.Προς το παρων αυτα αν εντωπισω κατι αλλο το οποιο με εντυπωσιασει ή με δυσαρεστησει θα το αναφερω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, φίλε μου. Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Ακριβώς τα ίδια βήματα με εσένα έκανα. Έκανα και reset το κινητό και πάλι τα ίδια. Έκανα και δίκτυο με άλλο κινητό και πάλι δεν συνδέεται. Δυστυχώς η κάρτα sim που παίρνει το κινητό είναι πολύ μικρή και δεν μπορώ να κάνω τις αναβαθμίσεις, επειδή δεν υπάρχει ανοιχτό κατάστημα για να την κόψω και να χωράει. Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα όπως το έκανες εσύ. Δεν είναι σίγουρα πρόβλημα του ρούτερ. Το έχω κάνει πόσες φορές επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγω με το 7i. Ενω συνδέεται στο δίκτυο κ το σήμα είναι καλό, όταν είναι να συνδεθεί για τις ενημερώσεις βγαζει το μνμ" δεν ειναι δυνατη η συνδεση".

Σε μένα δούλεψε η παρακάτω λύση:

1) Κλείνεις το κινητό

2) Με πατημένο το κουμπί για να χαμηλώσει ο ήχος πατάς κ το κουμπί ενεργοποίησης.

Ετσι θα περασει σε boot menu

3)Επιλέγεις English (για το μενού που θα ακολουθήσει)

4) Απο το μενού επιλέγεις Download update

Στη συνέχεια θα βρει διαθέσιμο δίκτυο, θα ζητήσει τον κωδικό κ θα αρχίσει το update. Όταν τελειώσει θα ανοίξει κ θα μπορέσετε να αρχικοποιήσετε τις ρυθμίσεις κανονικά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 16/8/2021 στις 7:38 ΜΜ, dafntsim είπε

Καλησπέρα, το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγω με το 7i. Ενω συνδέεται στο δίκτυο κ το σήμα είναι καλό, όταν είναι να συνδεθεί για τις ενημερώσεις βγαζει το μνμ" δεν ειναι δυνατη η συνδεση".

Σε μένα δούλεψε η παρακάτω λύση:

1) Κλείνεις το κινητό

2) Με πατημένο το κουμπί για να χαμηλώσει ο ήχος πατάς κ το κουμπί ενεργοποίησης.

Ετσι θα περασει σε boot menu

3)Επιλέγεις English (για το μενού που θα ακολουθήσει)

4) Απο το μενού επιλέγεις Download update

Στη συνέχεια θα βρει διαθέσιμο δίκτυο, θα ζητήσει τον κωδικό κ θα αρχίσει το update. Όταν τελειώσει θα ανοίξει κ θα μπορέσετε να αρχικοποιήσετε τις ρυθμίσεις κανονικά!

Αχ χίλια ευχαριστώωωω. Μόλις το αγόρασα και είχα απελπιστεί. Αυτή ήταν η λύση που με έσωσε,μπήκα στο boot menu(αν κ παιδευτηκα για να τα καταφερω). Μετά το update, άνοιξε κανονικά, του έκανα μια επανεκκίνηση και επιτέλους συνδεθηκε😊😊 Άψογος!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...