Προς το περιεχόμενο

Ηχεία δαπέδου


papakos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα,έχω τον marantz sr4021 και θέλω ηχεία δαπέδου,με μπάτζετ 400-600 ευρώ.έχει κάποιος κάτι δοκιμασμένο ή κάτι να προτείνει?

Ακούω rok,metal και γενικοτερα ραδιόφωνο παίζει όλη μέρα,κόλλησα με τα Wharfedale Diamond 330 αλλα δε νομίζω να τα τρέξει σωστά (4ωμ) και θα έχω θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μην παρεις κατι πριν το ακουσεις πρωτα ,ακομα και εκει στο μαγαζι που θα το ακουσεις (αν και οταν ανοιξουν) θα εχει διαφορετικο ηχο αποτι οταν τα στησεις στο χωρο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι θα εχουν διαφορετικο ηχο. και τον ενισχυτη σου να πας εκει παλι θα παιζουν διαφορετικα στον χωρο σου απο το μαγαζι. εδω στο σπιτι κατι να αλλαξεις στον χωρο παλι διαφορετικα παιζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λίγο παραπάνω budget προτείνω αυτά https://www.skroutz.gr/c/3060/hxeia_hifi/m/6602/Monitor-Audio.html?keyphrase=Bronze5&o=Monitor+Audio+Bronze5

Έχω τα βιβλιοθήκης https://www.skroutz.gr/s/6827982/Monitor-Audio-Bronze-2-Walnut.html σε εναν onkyo a-9010 για το υπνοδωμάτιο και παίζουν υπέροχα. Γεμίζουν και τον χώρο σε θέμα έντασης δυνατά και καθαρά. Ταιριάζουν πολύ και για metal μουσική, (σαν blackmetaler στο λέω 😉 ) καθώς είναι αναλυτικά και ακούς λεπτομέρειες στην μουσική.

Τώρα τι ηχεία έχεις?

Επεξ/σία από lnwolfgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει καμιά σχέση με τα edifier. Θα ακούς  ποιο καθαρά και με λιγότερες παραμορφώσεις ειδικά στα χαμηλά που θα περνάνε "καθαρά" και στα ψιλά που δεν θα "ξυρίζουν" τα αυτιά σου.

Προχώρα το. Και αν μπορείς ακροάσου τα monitor audio. Δεν θα μείνεις παραπονεμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα οτι στα χαρακτηριστικα του ενισχυτη γραφει 8ohms - 80W , 6ohms - 100W

Aυτο σημαινει οτι σηκωνει 6ohms αρκει να μπορει να δωσει 100W το ηχειο?

και μετα βρηκα και αυτο 

εχω μπερδευτει.....

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που φαίνεται στην φωτό σημαίνει ότι ο ενισχυτής μπορεί να σηκώσει συνολική αντίσταση σε κάθε έξοδο από 4 έως 16 Ohms. (Με το "κάθε  έξοδο" εννοώ ζεύγος καλωδίων +/-. Αυτό γιατί όταν συνδέουμε περισσότερα από ένα ηχεία σε μία έξοδο, ανάλογα με τη συνδεσμολογία η αντίσταση είτε ανεβαίνει είτε μειώνεται). Για να μην μπερδεύεσαι με τέτοιες λεπτομέρειες, σε αυτόν τον ενισχυτή μπορούν άνετα να συνδεθούν ηχεία που το καθένα έχει αντίσταση από 4 έως 16 Ohms, με συμβατική σύνδεση (1 left-1 right στο system 1 ή/και** στο system 2). Εννοείται φυσικά πως το καλύτερο αποτέλεσμα το έχουμε όταν τα ηχεία ανά ζεύγος είναι ίδια.

Το 8 Ohms-80W / 6 Ohms-100W σημαίνει ότι αν σε μία έξοδο συνδέσουμε ηχεία που έχουν συνολική αντίσταση 8 Ohms (δες παραπάνω-περισσότερα ηχεία σε μία έξοδο), εκεί ο ενισχυτής θα δώσει μέχρι 80 W. Στην περίπτωση δηλαδή που θα βάλουμε ένα ηχείο με αντίσταση 8 ohms, θα πάρουμε μέχρι 80 W. Αντίστοιχα, με ηχείο των 6 Ohms θα πάρουμε μέχρι 100 W.

Μια πολύ μπακαλίστικη προσέγγιση/συμβουλή που μου έδωσε κάποτε ένας ηλεκτρονικός εξειδικευμένος σε μουσικά όργανα, και από τότε δεν έχω "παρατράγουδα" (παραμορφώσεις-καμμένα ηχεία/ενισχυτές), είναι να επιλέγω ηχεία που η ισχύς τους να είναι μιάμιση φορά η ισχύς* του ενισχυτή.
Στη δική σου περίπτωση, καλό θα ήταν αν επιλέξεις ηχεία 8 Ohms, φρόντισε να είναι τουλάχιστον 120 W. Αντίστοιχα, 150 W αν είναι 6 Ohms.

*Υπάρχουν διάφορες μονάδες μέτρησης ισχύος (RMS, PMPO κλπ). Φρόντισε να κοιτάξεις να είναι οι ίδιες σε ενισχυτή-ηχεία για να επιλέξεις τα σωστά. Οι κατασκευαστές ενισχυτών συνήθως δίνουν σε RMS. Καμιά φορά όμως στα ηχεία αναγράφεται η ισχύς σε PMPO, επειδή το νούμερο είναι μεγαλύτερο από την RMS και ο κόσμος νομίζει ότι τα ηχεία είναι καλύτερα/δυνατότερα. (Η ένταση του ηχείου υπολογίζεται καλύτερα από το λόγο dB/Watt που δίνει, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). 


**Φαίνεται πως ο ενισχυτής σου σηκώνει άνετα ένα ζευγάρι ηχείων των 4 Ohms (κάθε ηχείο). Στη φωτό όμως δεν φαίνονται ακριβώς λεπτομέρειες για το πως είναι κατασκευασμένος στην περίπτωση που θες να βάλεις 4 ηχεία. Αν σκέφτεσαι στο μέλλον να βάλεις δεύτερο ζευγάρι ηχείων και έχεις επιλέξει 4 ή 6 Ohms, θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο. 
Δες και εδώ:

https://geoffthegreygeek.com/connecting-speakers-faqs/

(Στην παράγραφο "Can I just use the “Speaker B” connection on my amp for the extra speakers?")

Επεξ/σία από Georgie2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

με τετοια χρηματα παιρνεις active speakers, τσεκαρε την αγγελια μου αν θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι'αυτό που  λέει ο @Georgie2 είπα πριν προσοχή στο είδος των watt. (σε άλλο νήμα).

Τα PMPO είναι τα "εμπορικά" watt που λέμε που σημαίνουν ότι τα αναγραφόμενα watt είναι στιγμιαία, π.χ σε ένα ηχείο που λέει 100 watt και είναι PMPO αν παίζει συνεχόμενα στα 100w απλά θα σου μείνει στο χέρι, τα "αληθινά" του watt μπορει να είναι 30 watt rms.

Και προσοχή σε συστήματα τύπου 1000 watt και τέτοια, είναι απλά απατεωνιές.

 

Και να το post μου.

Και μην κοροϊδεύεστε με τα watt παιδιά.

15 +15 watt = 15 watt και τέλος.

Δεν ισχύει 15 + 15 = 30  είναι διαφημιστικό τρικ για αυτούς που δεν έχουν ιδέα.

αν ήταν έτσι τότε αυτό

θα έπρεπε να ακούγεται πολύ πολύ δυνατά

είναι 457 κιθαρίστες με 5watt ενισχυτές μπαταρίας

5*457 = 2285 watt?

Ακούγετε σαν 2 Kw ήχος? όχι φυσικά, αντιθέτως τα 2 ηχεία pa που έχουν καλύπτουν της κιθάρες.

Και μετά είναι το είδος των watt, άλλο τα σκέτα watt και άλλο τα watt rms.

Στα rms να δίνεται σημασία και όχι στα σκέτα watt.

 

Οποτε @papakos3 ο ενισχυτής σου έχει a/b selector σωστά?

Η πρόταση μου είναι να πάρεις ηχεία με διπλοκαλωδίωση και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Βέβαια έχε υπόψη σου ότι όσο μεγαλύτερη αντίσταση έχουν τα ηχεία, τόσο ποιο δύσκολα είναι για τον ενισχυτή.

Δλδ ένα ηχείο 6 ohm είναι ποιο δύσκολο για τον ενισχυτή να τα "οδηγήσει" από ένα ηχείο των 8 ohm.

Το άλλο που προσέχεις είναι η ευαισθησία του ηχείου μεγαλύτερα db = ποιο δυνατός ήχος.

 

Επεξ/σία από lnwolfgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικοτατοι και οι 2,να είστε καλά!έχει selector ναι,νομίζω θα πάω με τα Dali Spector 6,δε πρόκειται να βάλω 2ο ζευγάρι ηχείων ποτέ,είμαι σίγουρος γιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2021 στις 2:21 ΜΜ, papakos3 είπε

Κατατοπιστικοτατοι και οι 2,να είστε καλά!έχει selector ναι,νομίζω θα πάω με τα Dali Spector 6,δε πρόκειται να βάλω 2ο ζευγάρι ηχείων ποτέ,είμαι σίγουρος γιαυτο

Έχοντας τα Dali Zensor 6, που είναι η προηγούμενη έκδοση των Spektor 6, μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτικό ηχείο. Ήμουν με ένα ζευγάρι Technics 3 way πριν, και έπαθα σοκ με τη διαφορά στη ποιότητα με τα Dali. Θα τα ευχαριστηθείς σίγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...