Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέσεις > 1h κατά το απόγευμα και το πρωϊ σε Vodafone στο Μενίδι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω συχνές αποσυνδέσεις στην VDSL γραμμή μου στο Μενίδι έχω επανειλειμένως καλέσει την τεχνική υπηρεσία ενω παράλληλα εγκατέστησα πριζάκι και οριολωρίδα με νέο καλώδιο στο σπίτι μου.

Παραταύτα, εξακολουθώ να έχω προβλήματα αποσυνδέσεων με αποσυνδέσεις > 1h σε σημείο που συνδέετε και αποσυνδέετε συνεχόμενα. Σε αυτήν την περίπτωση τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο και να πάω σε άλλον πάροχο < 24μηνών άνευ τέλους αποσύνδεσης;

Ο πάροχός μου είναι η Vodafone και μένω στο Μενίδι στον Άγιο Πέτρο.

Ακόνη σε Mενίδι αντί για VDSL αξίζει να πάω πίσω σε ADSL που ακόμα και ποιο αργό να είναι, παραμένει αξιόπιστο ειδικά σε VOIP εφαρμογές. Ακόμα για ένα Boost ταχύτητας σκεύτομαι να έχω και 4g/5g ώστε να αξιοποιώ παράλληλα.  Για την ADSL σύνδεση ποιον πάροχο προτείνετε;  Xρειάζομαι κάτι αξιόπιστο και ας ποιάνω 1Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και εγω τα ίδια παθαίνω απο τις 26/2 στο Μενίδι.

Απ’οτι εμαθα απο τεχνικό της cosmote (αυτος ειναι ο παροχός μου) εχει πρόβλημα ολη η περιοχη και δεν εχουν ημ/νια αποκατάστασης.

Υπόψην οτι ολο το δίκτυο στο Μενίδι ανήκει στην βόντα, οποτε καλή τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένω πάνω από τον Άγιο Πέτρο ... Παίρνω από Ελευθερίου Βενιζέλου που είναι γωνία με Πάρνηθος... Στις αρχές δεν υποστήριζε η voda . ( Παράξενο γιατί όπως αναφέρει και ο φίλος παραπάνω το έχει αναλάβει η voda.) Αναγκαστικά  είχα πάει σε cosmote 50. Πολλές αποσυνδέσεις καθημερινά, μέχρι που πήγα στην voda και ηρεμησε το κεφάλι μου. Αποσυνδέσεις τέλος και λάθη crc περίπου 80 την βδομάδα και αυτά ωρες που κάνουν τα παιδιά μαθήματα δηλαδή μεσημέρι....

Επεξ/σία από iliasleon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/03/2021 at 22:08, PC_MAGAS said:

@Bubs
Το ADSL δίκτυο όμως παραμένει το παλιό καλό χάλκινο δίκτυο σωστά;

Δεν νομίζω, πρέπει να έχει γίνει μετάβαση στην τεχνολογία vectoring οπότε και 24αρα να ζητήσεις πάλι ίδιας τεχνολογίας με την 50άρα θα είναι, απλά θα σε κλειδώνει στα 24.

Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος, αν κάποιος άλλος ξέρει καλύτερα ας πεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές μου ήλθε νέο router από την Vodafone σήμερα είχα μια μετά τα μεσάνυχτα αποσύνδεση (αποσυγχρονισμό) για λίγα λεπτά μόνο και μία σήμερα το πρωϊ που με restart καθάρησε. Πρό αλλαγής είχα H300s που μετά την αλλαγή μου στείλαν άλλο ένα Η300s. Το πρόβλημα με τους αποσυγχρονισμούς το είχα από την αρχή που πήρα VDSL.

Δε όταν έλαβα πάλι αποσυγχρονισμό το πρωϊ σκεύτηκα απλά να κάνω δικό μου ISP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wind εδώ και αυτές τις μέρες έχω disconnect μεταμεσονύκτιες ώρες και δεν λειτουργεί το τηλέφωνο επίσης για πολλές ώρες (το ιντερνετ πέφτει για λίγα λεπτά αλλά επιστρέφει χωρίς το τηλέφωνο). Απόψε συνέβη ήδη 2 φορές. Όλα επανέρχονται στο φυσιολογικό τα χαράματα (μέχρι στιγμής)

Η πλάκα είναι πριν μέρες η wind μου είχε στείλει μήνυμα για εργασίες στο δίκτυο που θα διαρκέσουν μέχρι 6 το πρωι και εκείνη την μέρα/νύχτα δεν έγινε τίποτα. Ωραία συνεννόηση έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 10:17 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

Επειδή έχω συχνές αποσυνδέσεις στην VDSL γραμμή μου στο Μενίδι έχω επανειλειμένως καλέσει την τεχνική υπηρεσία ενω παράλληλα εγκατέστησα πριζάκι και οριολωρίδα με νέο καλώδιο στο σπίτι μου.

Παραταύτα, εξακολουθώ να έχω προβλήματα αποσυνδέσεων με αποσυνδέσεις > 1h σε σημείο που συνδέετε και αποσυνδέετε συνεχόμενα. Σε αυτήν την περίπτωση τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο και να πάω σε άλλον πάροχο < 24μηνών άνευ τέλους αποσύνδεσης;

Ο πάροχός μου είναι η Vodafone και μένω στο Μενίδι στον Άγιο Πέτρο.

Ακόνη σε Mενίδι αντί για VDSL αξίζει να πάω πίσω σε ADSL που ακόμα και ποιο αργό να είναι, παραμένει αξιόπιστο ειδικά σε VOIP εφαρμογές. Ακόμα για ένα Boost ταχύτητας σκεύτομαι να έχω και 4g/5g ώστε να αξιοποιώ παράλληλα.  Για την ADSL σύνδεση ποιον πάροχο προτείνετε;  Xρειάζομαι κάτι αξιόπιστο και ας ποιάνω 1Mbps.

Αν εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι εσωτερικη καλωδιωση απλα πιεσε τους να ανοιξουν βλαβη. Τελευταιο διαστημα δεν εχω ακουσει για καλωδιακες στο Μενιδι (δουλευω σε παροχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chrisdevilx3ΝΑι άνοιξε βλάβη και μου φέραν νέο router και εξακολουθώ να έχω αποσυγχρονισμούς βέβαια λιγότερους.

Άρα ίσως η λύση να είναι 3rd party router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Άρα ίσως η λύση να είναι 3rd party router.

Ναι ισως βοηθησει. Εγω στην 24αρα που εχω ειχα καθε 3-5 μερες αποσυνδεση με το router του παροχου και εβάλα το fritzbox 7390 (μεταχειρισμενο) και φτανει και 1 μηνα uptime ανετα. Καλο ειναι σιγουρα να παρατηρησεις κατα ποσο αυξανονται τα CRC γιατι δεν κανει και θαυματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα παρόλο που έχω 24μηνη δέσμευση λόγο ότι έχω αποσυνδέσεις επί καθημερινής βάσεως. Μάλιστα αυξήθηκαν και έχω το πρόβλημα εδώ και ένα έτος. Μπορώ να ζητήσω διακοπή συμβολαίου και να πάω σε άλλον πάροχο παρόλο που έχω 24μηνη δέσμευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οσα εχω δει σε φορουμ ειναι διαδικασια που πρεπει να κινησεις μεσω ΕΕΤΤ κλπ ειχα πετυχει στο adslgr ενα thread που εξηγηγει τι ειχε κανει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως ενδέχεται να έχεις προβλήματα, γιατί σε όποιον πάροχο και να πας το δίκτυο είναι της Vodafone εδώ. Και εγώ που ειμαι σε περιοχή κάτω απο εσένα εχω πανω απο μήνα πρόβλημα με αποσυνδέσεις με cosmote.

Πάντως προχώρησα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ μπας και τους αναγκάσει να φτιάξουν το δίκτυο.

Προσπαθώ να εξαντλήσω κάθε μέσο πριν κάνω αγορά fritz, γιατί 130 ευρώ δεν είναι λίγα σήμερα και επίσης νιώθω βλάκας να πρέπει να πληρώσω και για τον εξοπλισμό μόντεμ ενώ ήδη πληρώνω το πάγιο. Είναι υποχρέωση τους να παρέχουν τουλάχιστον έναν εξοπλισμό που να μπορεί να διατηρεί σταθερή την γραμμή, και ας μην έχει καν WiFi που λέει ο λόγος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Bubs είπε

Και πάλι όμως ενδέχεται να έχεις προβλήματα, γιατί σε όποιον πάροχο και να πας το δίκτυο είναι της Vodafone εδώ. Και εγώ που ειμαι σε περιοχή κάτω απο εσένα εχω πανω απο μήνα πρόβλημα με αποσυνδέσεις με cosmote.

Πάντως προχώρησα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ μπας και τους αναγκάσει να φτιάξουν το δίκτυο.

Προσπαθώ να εξαντλήσω κάθε μέσο πριν κάνω αγορά fritz, γιατί 130 ευρώ δεν είναι λίγα σήμερα και επίσης νιώθω βλάκας να πρέπει να πληρώσω και για τον εξοπλισμό μόντεμ ενώ ήδη πληρώνω το πάγιο. Είναι υποχρέωση τους να παρέχουν τουλάχιστον έναν εξοπλισμό που να μπορεί να διατηρεί σταθερή την γραμμή, και ας μην έχει καν WiFi που λέει ο λόγος!

Αυτο ακριβως !! Edit: Για τις 24αρες συνδεσεις που ειναι χαλκος απο το ΑΚ της περιοχης μεχρι και το σπιτι ειναι δικτυο του ΟΤΕ οπως και ολο το υπολοιπο χαλκινο δικτυο της Ελλαδας. Οι καμπινες στο ΑΚ ΑΧΑΡΝΕΣ ειναι της VF και χρησιμοποιουνται μονο σε 50mbps και ανω γραμμες απο ολους τους παροχους.

Επεξ/σία από chrisdevilx3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...