Προς το περιεχόμενο

Τι κεραία είναι αυτή στην ταράτσα;


charilaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα διαμέρισμα, παρατήρησα ότι σε δύο απέναντι πολυκατοικίες έχει αυτές τις τεράστιες κεραίες στην ταράτσα. Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτές;

 

spacer.png

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 λεπτά πριν, charilaos είπε

Και οι 2;

Ρωτάω από άποψη ακτινοβολίας όπως καταλαβαίνεις

Δεν είναι υψηλή η συχνότητα εκπομπής οπότε δεν είναι επικίνδυνη αυτή η ακτινοβολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιπλέον κανένας ραδιοερασιτέχνης δεν εκπέμπει 24 ώρες το 24ώρο. 

Άντε να κάνει μια ώρα την ημέρα.

Η συχνότητα είναι αρκετά χαμηλή και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ όλους.

Έπεσε όμως στην αντίληψή μου το εξής site ψάχνοντας για κεραίες:

Επιτόπιες μετρήσεις ηλεκτρομαγνητικών πεδίων - Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (eeae.gr)

Και είδα ότι για το ακίνητο που με ενδιαφέρει, ότι υπάρχει κεραία κινητής (και καμουφλαρισμένη μάλιστα) ακριβώς δίπλα από αυτές που ρώτησα στο αρχικό ποστ, σε απόσταση περίπου 50μ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό αυτό. 

Θα έχεις δυνατό σήμα. 

Επίσης αν ψάξεις μέσα στην τσέπη σου υπάρχει πάντα μια κεραία κινητής τηλεφωνίας καμουφλαρισμένη στο κινητό σου. 

  • Like 23
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, charilaos είπε

Και οι 2;

Ρωτάω από άποψη ακτινοβολίας όπως καταλαβαίνεις

Μην σε εντυπωσιάζει το μέγεθος, εδω ισχύει το, οσο μικρότερη τοσο πιο πολυ πονάει 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα η κεραία που εδειξες στην φωτογραφία, η οποία είναι κεραία ραδιοερασιτεχνη και εκπέμπει μόνο όταν αυτός μιλάει από τον πομποδέκτη του, σε μέγιστο όρια ισχύος που ορίζονται από την νομοθεσία. Άλλο η καμουφλαρισμενη κεραία κινητής, που και σε εκείνη την περίπτωση δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, αν θεωρείς ότι παραβιάζονται τα όρια ακτινοβολίας μπορείς να κάνεις καταγγελία στην επιτροπή και να κάνουν έλεγχο, η κεραία κινητής θέλει άδεια, όπως φυσικά και ο ραδιοερασιτεχνης αλλά με πολύ πιο απλή διαδικασία.

Καλό είναι κάποια στιγμή αυτή η φοβία με τις κεραίες να μπει στο χρονοντουλαπο της ιστορίας, υπαρχει βέβαια πάντα το θέμα της έλλειψης γνώσεων πάνω στο θέμα από την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, η άγνοια δημιουργεί και φοβία, είναι θετικό ότι σπεύδει να ρωτήσει κάποιος για να ξέρει τι γίνεται. 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμεις στην δουλεια εχουμε κεραια κινητης στην ταρατσα του κτηριου. περισσοτερες ωρες περναω στην δουλεια παρα αστο σπιτι. σε πληροφορω οτι εχουμε σημα καμπανα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, charilaos είπε

Και οι 2;

Ρωτάω από άποψη ακτινοβολίας όπως καταλαβαίνεις

Αυτή η κουβέντα είναι πραγματικά ό,τι ναναι, ιδίως αν ο άνθρωπος δεν έχει ιδέα. Παραδέχομαι ωστόσο ότι η λέξη "Ακτινοβολία" έχει μια αρνητικότατη χροιά.

Γενικά πάντως: η ακτινοβολία είναι παντού γύρω σου με πρώτο και καλύτερο το κινητάκι σου. Δέχεσαι να το αφήσεις; Όχι. Ακτινοβολία δέχεσαι αν ακούς ραδιόφωνο στο αμάξι, ακτινοβολία δέχεσαι αν χρησιμοποιείς Wi-Fi αλλά και να μην χρησιμοποιείς, δεδομένου ότι παντού στην Ελλάδα υπάρχει Wi-Fi με κάποιον τρόπο δέχεσαι ανα πάσα στιγμή ακτινοβολία σε νορμαλ επίπεδα. Και αν θες να το κάνεις upgrade, ακτινοβολία υπάρχει σε όλο το σύμπαν από την στιγμή που αυτό δημιουργήθηκε.

Μην πιστεύεις ό,τι λένε οι facebook moms και οι karens, μια χαρά είσαι (από ακτινοβολιακή άποψη, δεν σε ξέρω προσωπικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι πλέον να ανοίγει κάποιος θέμα. Πολύ στο χαβαλέ και ειρωνικές οι απαντήσεις παντού.

Και wifi έχω, και κινητό έχω στην τσέπη μου όμως προειπώθηκε, και καλό σήμα έχει επίσης. Επίσης δεν κατοικώ στην Κίσσαμο Χανίων για να ξεμείνω 2 βδομάδες από σήμα.

Το θέμα είναι τι μπορούμε να εφαρμόσουμε ώστε να το ελαχιστοποιήσουμε.

Δηλαδή μόνο σε εμένα μου φαίνεται αρνητικό να έχω κεραία στην ταράτσα του σπιτιού μου ή απέναντι μόλις ανοίγω το παράθυρο; Εσάς δηλαδή θα σας καλοφαινόταν;

@JohnGTA Ούτε αυτή η κουβέντα είναι πραγματικά ό,τι να ναι αλλά και ούτε πιστεύω τα facebook moms. Γιατί πρέπει να είναι όλα άσπρο/μαύρο; Ένα θέμα άνοιξα περί δύο τύπων κεραιών που δε γνώριζα, δε ζήτησα κανενός τις συμβουλές περί υγείας.

Και, μη συγκρίνεις την πυκνότητα ισχύος που απορροφάται, μεταξύ του ραδιοφώνου του αμαξιού με έναν κομπό κινητής τηλεφωνίας. Αν μη τι άλλο, αυτό το τσουβάλιασμα που κάνεις δεν είναι όμορφο.

Επεξ/σία από charilaos
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν σου φαίνεται μόνο εσένα αρνητικό να έχεις μια κεραία απέναντι σου. 

Υπάρχουν  εκκατομυρια τεχνοφοβικοι στον κόσμο. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...