Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το διάβασα όλο πιθανότατα όλα τα προβλήματα ξεκινάνε απο τη μαγική λεξη: συναγερμός! 

Λογικά του βαλανε την αντιπροσωπεια άθλιο κινεζοσυναγερμο το οποίο είναι μέγα λάθος ακόμα και σε seicento να το κάνεις, πόσο μάλλον σε golf με 2000 συστήματα και αισθητήρες 😛

Προσωπικά πάντως αυτή τη μανία με τους ψευτοσυναγερμούς αδυνατώ να την καταλάβω, η πιθανή ταλαιπωρία που μπορεί να φάς με το να λύσει καινούριο αυτοκίνητο ο κάθε άσχετος που θέλει σε 5 ώρες να εγκαταστήσει 5 συναγερμούς στο πόδι είναι απίστευτη!!

Ή παραγγέλνεις τον εργοστασιακο να ειναι πανω στο canbus (δεν παίζει να είναι >400€ εξτρα) ή έστω βάζεις εναν σοβαρό aftermaket σε κάποιον που είναι η δουλειά του και ξέρει τι κάνει

Επεξ/σία από and_64
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, and_64 είπε

Επειδή το διάβασα όλο πιθανότατα όλα τα προβλήματα ξεκινάνε απο τη μαγική λεξη: συναγερμός! 

Πιθανότατα του βαλανε την αντιπροσωπεια άθλιο κινεζοσυναγερμο το οποίο είναι μέγα λάθος ακόμα και σε seicento να το κάνεις, πόσο μάλλον σε golf με 2000 συστήματα και αισθητήρες 😛

Προσωπικά πάντως αυτή τη μανία με τους ψευτοσυναγερμούς αδυνατώ να την καταλάβω, η πιθανή ταλαιπωρία που μπορεί να φάς με το να λύσει καινούριο αυτοκίνητο ο κάθε άσχετος που θέλει σε 5 ώρες να εγκαταστήσει 5 συναγερμούς στο πόδι είναι απίστευτη!!

Ή παραγγέλνεις τον εργοστασιακο να ειναι πανω στο canbus (δεν παίζει να είναι >400€ εξτρα) ή έστω βάζεις εναν σοβαρό aftermaket σε κάποιον που είναι η δουλειά του και ξέρει τι κάνει

Έτσι λένε να δούμε αν ισχύει , γιατί σύμφωνα με αυτή την λογική θα έπρεπε και άλλα να έχουν θέμα.

Τώρα δεν διαφωνώ για τον συναγερμό , αλλά εγώ που το βρήκα ετοιμοπαράδοτο δεν μπορούσα να βάλω εργοστασιακό.

Οπότε είπα καλύτερα αυτόν που βάζουν εκεί που θεωρητικά ξέρουν ότι είναι συμβατός και ξέρουν που να ξηλώσουν για τοποθέτηση.

Κανονικά δεν θα έβαζα αλλά επειδή δεν είχα βάλει στο C3 της γυναίκας μου τελικά το έσπασαν το αμάξι για να δούν αν έχει κάτι μέσα. Εγώ δεν τον έβαλα με την λογική να μην κλέψουν το αμάξι αλλά μπορεί να σε γλυτώσει απο τον τυχαίο που θα στο σπάσει αν δεί ότι δεν έχει συναγερμό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τώρα δεν διαφωνώ για τον συναγερμό , αλλά εγώ που το βρήκα ετοιμοπαράδοτο δεν μπορούσα να βάλω εργοστασιακό.

Οπότε είπα καλύτερα αυτόν που βάζουν εκεί που θεωρητικά ξέρουν ότι είναι συμβατός και ξέρουν που να ξηλώσουν για τοποθέτηση.

Κανονικά δεν θα έβαζα αλλά επειδή δεν είχα βάλει στο C3 της γυναίκας μου τελικά το έσπασαν το αμάξι για να δούν αν έχει κάτι μέσα. Εγώ δεν τον έβαλα με την λογική να μην κλέψουν το αμάξι αλλά μπορεί να σε γλυτώσει απο τον τυχαίο που θα στο σπάσει αν δεί ότι δεν έχει συναγερμό

Το καταλαβαίνω οτι δεν κάνουν ολοι παραγγελία, αλλά δεν θα εμπιστευόμουν αντιπροσωπεία να βάλει ούτε πατάκια!

Δυστυχως δουλεύει η λογική "ολα τα σφάζω ολα τα μαχαιρωνω", ξέρουν απο συναγερμούς, ξέρουν απο μεμβράνες, ξέρουν απο αισθητήρες και στο τέλος δεν ξέρουν τίποτα...

Οχι φυσικά οτι οι έξω ειναι όλοι μάστορες και χειρουργοί αλλά μπορείς να βρεις κάποιον που να ξέρει τι του γίνεται εστω και με παραπάνω κόστος.

Επίσης αυτον που θα σπασει το τζαμι επειδη θα του γυαλισει κατι που φαινεται παλι δεν τον γλυτωνεις νομιζω

Επεξ/σία από and_64
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Πώπω για όποιον έχει όρεξη ας διαβάσει τι έχει τραβήξει ο κακομοίρης με νέο golf

https://forum.4troxoi.gr/forum/peri-aytokinisis/provlimatiko-aytokinito-apo-tin-1i-evdomada-ti-mporei-na-ginei

Αυτά βλέπω και τρομάζω με το group

Διαλυσαν το οχημα χωρίς λογο. Το προβλημα ειναι σιγουρα το aftermarket alarm που του εβαλαν!!!!! ξεκαθαρο, και ειναι τόσο ζωα στο συνεργείο που δεν το καταλαβαν!!!!!

52 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έτσι λένε να δούμε αν ισχύει , γιατί σύμφωνα με αυτή την λογική θα έπρεπε και άλλα να έχουν θέμα.

Τώρα δεν διαφωνώ για τον συναγερμό , αλλά εγώ που το βρήκα ετοιμοπαράδοτο δεν μπορούσα να βάλω εργοστασιακό.

Οπότε είπα καλύτερα αυτόν που βάζουν εκεί που θεωρητικά ξέρουν ότι είναι συμβατός και ξέρουν που να ξηλώσουν για τοποθέτηση.

Κανονικά δεν θα έβαζα αλλά επειδή δεν είχα βάλει στο C3 της γυναίκας μου τελικά το έσπασαν το αμάξι για να δούν αν έχει κάτι μέσα. Εγώ δεν τον έβαλα με την λογική να μην κλέψουν το αμάξι αλλά μπορεί να σε γλυτώσει απο τον τυχαίο που θα στο σπάσει αν δεί ότι δεν έχει συναγερμό

Σε καινουργιο μοντέλο με τόσους διαφορετικους και πολυπλοκους εγκεφαλους, αποκλειεται να εχει βγει ακομα συμβατος !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφος από τη δουλειά είχε δουλέψει σε συνεργείο αντιπροσωπείας μεγάλης σχετικά εταιρίας. Μου είπε ότι ούτε αυτός ούτε οι άλλοι νέοι δεν ήξεραν τι τους γίνεται. Μάθαιναν πάνω στα αυτοκίνητα των πελατών. 

Καλύτερα σε κάποιον εξειδικευμένο που ξέρει να λύνει και να δένει απ' έξω και ανακατωτά τα αυτοκίνητα της εταιρίας.

Βέβαια ολοκαίνουριο αμάξι με πρόβλημα μέσα στην εγγύηση το πας εκεί που το πήρες. Αλλά εγώ θα έκανα πρώτα και μια βόλτα από κάποιον που ξέρει πριν πάω στην αντιπροσωπεία. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό που τα σαΐνια της αντιπροσωπείας είναι ικανά να σου διαλύσουν όλο το αμάξι και να μην βρουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Συνάδελφος από τη δουλειά είχε δουλέψει σε συνεργείο αντιπροσωπείας μεγάλης σχετικά εταιρίας. Μου είπε ότι ούτε αυτός ούτε οι άλλοι νέοι δεν ήξεραν τι τους γίνεται. Μάθαιναν πάνω στα αυτοκίνητα των πελατών. 

Καλύτερα σε κάποιον εξειδικευμένο που ξέρει να λύνει και να δένει απ' έξω και ανακατωτά τα αυτοκίνητα της εταιρίας.

Βέβαια ολοκαίνουριο αμάξι με πρόβλημα μέσα στην εγγύηση το πας εκεί που το πήρες. Αλλά εγώ θα έκανα πρώτα και μια βόλτα από κάποιον που ξέρει πριν πάω στην αντιπροσωπεία. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό που τα σαΐνια της αντιπροσωπείας είναι ικανά να σου διαλύσουν όλο το αμάξι και να μην βρουν τίποτα.

εξαρτάται πως το θέτεις φίλε μου... 

Ο εξειδικευμένος πράγματι φέρει μια παραπάνω εμπειρία που ειναι γεγονός, ΑΛΛΑ δεν είναι και μάγος. Συνήθως δεν ενημερώνεται για τις εξελίξεις οπότε όλα τα νέα συστήματα τα μαθαίνει στο αμάξι του πρώτου που θα καταλήξει εκεί, δεν έχει πάντα πλήρη πρόσβαση στη νεότερη βιβλιογραφία. Επίσης αν κάνει λανθασμένη διάγνωση χλωμό να σου το πει, γιατί πολύ απλά το όποιο ανταλλακτικό αγοράσει/τοποθετήσει αν τελικά δεν σου το βάλει το έφαγε στο κεφάλι μέχρι να βρει κάπου αλλού να το πασάρει! Καλώς ή κακώς δύσκολα ένα συνεργείο να μπορέσει να "καταπιεί" τέτοια λάθη και να είναι και βιώσιμο!

Στον αντίποδα, στο επίσημο δίκτυο ισχύει ότι παίζουν πρακτικάριοι, πιτσιρικάδες, κλπ κλπ. Παίζουν όμως και παλιοί που έχουν και αυτοί εμπειρία μεγάλη αλλά και τεχνογνωσία (άλλοι καλοί, άλλοι μέτριοι φυσικά). Συνήθως στα "τυπικά" τρέχουν οι πιτσιρικάδες, στα πιο πολυσύνθετα βλέπουν/καθοδηγούν οι παλιοί. Εδώ στην περίπτωση στραβής αν εισαι γνώστης μπορείς να πιέσεις καταστάσεις και σίγουρα έχουν το περιθώριο ανάληψης ευθύνης μιας και μιλάμε πλεόν για επιχειρήσεις και όχι για ατομικό μαγαζί! Φυσικά η εμπορική πολιτική του κάθε δικτύου/αντιπροσώπου είναι που στο τέλος θα καθορίσει την τελική εμπειρία του καταναλωτή οπότε στο τέλος δεν υπάρχει "άσπρο/μαύρο"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Πώπω για όποιον έχει όρεξη ας διαβάσει τι έχει τραβήξει ο κακομοίρης με νέο golf

https://forum.4troxoi.gr/forum/peri-aytokinisis/provlimatiko-aytokinito-apo-tin-1i-evdomada-ti-mporei-na-ginei

Αυτά βλέπω και τρομάζω με το group

ω ρε φιλε με επιασε σφιξιμο στο στομαχι... 
μπαινεις μετα με το αμαξι μεσα στην αντιπροσωπεια ή οχι;; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

ω ρε φιλε με επιασε σφιξιμο στο στομαχι... 
μπαινεις μετα με το αμαξι μεσα στην αντιπροσωπεια ή οχι;; 

απλά το όλο θέμα εδώ επειδή ακριβώς είναι αμάξι όχι κινητό ή υπολογιστής είναι

1) Θέμα ασφαλείας. Αν πάθεις κάτι τους πας καροτσάκι μετά ή όχι? Εγώ δεν θα έβαζα την οικογένεια μου μέσα αν απλά έσβηνε και δεν είχε συμπεριφορά το κιβώτιο ταχυτήτων εν κινήσει

2) Χρόνος να το πηγαινοφερνεις στις αντιπροσωπείες και κόστος αν δεν σου παρέχουν όχημα αντικατάστασης

3) Στο τέλος θα το κάνουν το αμάξι σαραβαλο αν το ξεμονταρουν όλο, ήδη αναφέρει το παλικάρι ότι έχει τριγμούς στο Πορτ μπαγκαζ

Εγώ θα έβαζα σκηνή στην αντιπροσωπεία και θα εδιωχνα τους πελάτες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρόνια ζωής έχουν ακόμα Alfa Romeo και Chrysler και μετά καπούτ. Εκτός κι αν αποδείξουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν 

https://4drivers.gr/nea/eidisi-vomva-oi-alfa-romeo-kai-chrysler-echoun-10-chronia-zois/

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tasoskont είπε

κρίμα για την Alfa

Καταρχας σταματηστε να διαβαζετε μπ....λο σαιτ.

Αυτο που ειπε στην ουσια ειναι οτι για τα επομενα 10 χρονια θα πεσει γερη χρηματοδοτηση( κατι που η φιατ δεν εκανε). Δεν ανεφερε πουθενα εξαφανιση η καταργηση των brand.

Δευτερο ο χαμος που εγινε οτι και καλα καταργειται η giorgio δεν ισχυει. ο Ιμπαρατο ειπε οτι η πλατφορμα θα χρησιμοποιηθει για ολα τα μεγαλα μοντελα της stelantis. Δεν γινεται να καταργηθει μια πλατφορμα που το 19 επεσε 1 δις πανω της για βελτιωσεις (ακριβως για ηλεκτροκινηση).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Nabuko είπε

Συνάδελφος από τη δουλειά είχε δουλέψει σε συνεργείο αντιπροσωπείας μεγάλης σχετικά εταιρίας. Μου είπε ότι ούτε αυτός ούτε οι άλλοι νέοι δεν ήξεραν τι τους γίνεται. Μάθαιναν πάνω στα αυτοκίνητα των πελατών. 

Καλύτερα σε κάποιον εξειδικευμένο που ξέρει να λύνει και να δένει απ' έξω και ανακατωτά τα αυτοκίνητα της εταιρίας.

Βέβαια ολοκαίνουριο αμάξι με πρόβλημα μέσα στην εγγύηση το πας εκεί που το πήρες. Αλλά εγώ θα έκανα πρώτα και μια βόλτα από κάποιον που ξέρει πριν πάω στην αντιπροσωπεία. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό που τα σαΐνια της αντιπροσωπείας είναι ικανά να σου διαλύσουν όλο το αμάξι και να μην βρουν τίποτα.

Αυτό ισχύει... όπως ίσως κάποιοι ξέρουν έχω δουλέψει κ εγώ στο κομμάτι για μικρό διάστημα και η εκπαίδευση/γνώσεις των περισσότερων Ηλεκτρολόγων είναι γελοίες έως ανύπαρκτες... όπως έγραψα όταν έβαλα την γνήσια κάμερα στο Q3 είπα στον ηλεκτρολόγο: Εχε κατά νου επειδή έχει εργοστασιακούς αισθητήρες θα σου βγάλει το αυτοκινητο στην οθόνη και θα θέλουν ενεργοποίηση/κωδικοποίηση για να δείχνει αποστάσεις. Ε δεν ήξερε να το κάνει καθως ήταν εκτός standard procedures και μου το έδωσε έτσι κ τώρα εμφανίζεται το αυτοκινητο χωρίς να δείχνει τίποτα - όποτε συνεννοηθηκα όταν θα πάω για σέρβις να πάρω το διαγνωστικό τους και να το φτιάξω εγώ..........

 

παντως στη περίπτωση του ταλαίπωρου με το golf δεν είμαι τόσο βέβαιος ότι φταίει ο συναγερμος, υπάρχει πιθανότητα αλλά είναι 50-50 με το να φταίει εργοστασιακή ατέλεια σε κάποια μονάδα... Οι συναγερμοί που βάζουν οι αντιπροσωπείες vag είναι 2 μοντέλα τα οποία είναι εγκεκριμένα από το εργοστάσιο δε πιστεύω ότι του έβαλαν κάτι αλλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...