Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω και εγώ ότι ωραίο το ανθρακι αλλά ρε παιδιά το πήρα από το πλυντήριο και ήδη είχε γύρη επάνω και φαινόταν σαν βρώμικο , σαν το άσπρο πέρλα τελικά δεν έχει στο να δείχνει καθαρό το αμάξι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Deathmace είπε

Καλημέρες!

Είδα την ανανεωμένη έκδοση του Jeep Compass και μπήκε και αυτό στα υποψήφια.

Έχει κανείς άποψη οδηγικά για το συγκεκριμένο?

Αν κρίνω από την ποιότητα του Renegade και δεδομένου ότι έχει καλύτερη αεροδυναμική, θα σου έλεγα ότι είναι άψογη. Εγώ κάνω ξεκούραστα ταξίδια... Έχω πάει Ιωάννινα Λευκάδα 2 φορές την ίδια ημέρα, χωρίς να μου φανεί.. 

 

Αντε να έχουμε να διαβάζουμε και κάτι εκτός από το θέμα με τις ψησταριές υγραερίου.... 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Αν κρίνω από την ποιότητα του Renegade και δεδομένου ότι έχει καλύτερη αεροδυναμική, θα σου έλεγα ότι είναι άψογη. Εγώ κάνω ξεκούραστα ταξίδια... Έχω πάει Ιωάννινα Λευκάδα 2 φορές την ίδια ημέρα, χωρίς να μου φανεί.. 

 

Αντε να έχουμε να διαβάζουμε και κάτι εκτός από το θέμα με τις ψησταριές υγραερίου.... 

Εμ είδα Jeep και λέω κάτσε να στείλω καμία πρόσκληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @pnea1973 είπε

Μόνο έτσι δηλαδή ε? 

Όχι ρε μαν έτσι όπως μας κλείδωσαν άνοιξα άλλο ποστ απλά για να δει ο κόσμος το club , έστειλα και κάποιες προσκλήσεις σε usernames που θυμόμουν.

Το δικό σου το θυμόμουν αλλά χωρίς το παπάκι μπροστά και δεν σε έβρισκα, έκατσα σήμερα που είδα Jeep και σε θυμήθηκα πάλι και έψαξα το αρχικό ποστ για να δώ το όνομα χρήστη

Τόσα άτομα από το αρχικό ποστ σίγουρα έχω ξεχάσει κάποιους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όχι ρε μαν έτσι όπως μας κλείδωσαν άνοιξα άλλο ποστ απλά για να δει ο κόσμος το club , έστειλα και κάποιες προσκλήσεις σε usernames που θυμόμουν.

Το δικό σου το θυμόμουν αλλά χωρίς το παπάκι μπροστά και δεν σε έβρισκα, έκατσα σήμερα που είδα Jeep και σε θυμήθηκα πάλι και έψαξα το αρχικό ποστ για να δώ το όνομα χρήστη

Τόσα άτομα από το αρχικό ποστ σίγουρα έχω ξεχάσει κάποιους

Καλά καλά σε συγχωρώ...... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, βρίσκομαι αισίως στα 2500 χλμ από αρχές Φεβρουαρίου με το KIA XCEED 1.6D και έχω παρατηρήσει ήδη 3 φορές προσπάθεια να κάνει αναγέννηση το dpf (απότομο ανέβασμα της κατανάλωσης στα 12-13 lt/100, σταμάτημα του Start/Stop και μια χαρακτηριστική μυρωδιά από το air condition) χωρίς όμως κάποιο λαμπάκι στο ταμπλό ή μήνυμα στην οθόνη. Είναι φυσιολογικό σε τόσα λίγα χιλιόμετρα? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsofras είπε

Πήγα για το πρώτο σοβαρό πλύσιμο την Leonara

Όταν πήρα το αμάξι μετά από λίγο άναψε λαμπάκι στο καντράν , μου έβγαλε μήνυμα ότι έχει πρόβλημα το πίσω δεξί φλας.

Κατέβηκα και το είδα δούλευε κανονικά.

Μετά από 3 ώρες κατέβηκα και είχε σβήσει , ελπίζω να μην έχει κανα θέμα και πέρασε νερό . Θα δούμε ....

Μου έχει συμβεί και μένα αυτό την πρώτη βδομάδα που το πήρα 2 φορές σε εντελώς random καταστάσεις. Από τότε δεν το ξαναέκανε (έχουν μεσολαβήσει και 2 updates στο software από τότε, ίσως να το λύσανε). Το έψαξα αρκετά σε γερμανικό γκρουπ στο fb και σε όσους έχει συμβεί ήταν πάντα λάθος ένδειξη χωρίς να έχει πρόβλημα κάποιο από τα φλας. Έβαλα τον πωλητή στη velmar και τον υπεύθυνο service να το ψάξουν και η ενημέρωση είναι ότι θα λυθεί με update είτε στο software είτε στον εγκέφαλο.

Εγώ παρατήρησα ότι μετά το τελευταίο update πριν 10 μέρες περίπου, το lane assist κάνει "force enable" ακόμα και μέσα στην πόλη που δεν έχει γραμμές της προκοπής να διαβάσει και επειδή αποτυγχάνει συνεχώς κλείνει μόνο του (σε ανοιχτό δρόμο με σωστή διαγράμμιση δουλεύει άψογα)

 

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα, βρίσκομαι αισίως στα 2500 χλμ από αρχές Φεβρουαρίου με το KIA XCEED 1.6D και έχω παρατηρήσει ήδη 3 φορές προσπάθεια να κάνει αναγέννηση το dpf (απότομο ανέβασμα της κατανάλωσης στα 12-13 lt/100, σταμάτημα του Start/Stop και μια χαρακτηριστική μυρωδιά από το air condition) χωρίς όμως κάποιο λαμπάκι στο ταμπλό ή μήνυμα στην οθόνη. Είναι φυσιολογικό σε τόσα λίγα χιλιόμετρα? 

Αυτά τα 2.5κ χλμ που τα έχει κάνει; Αν είναι μονο πόλη, μικρες διαδρομές κλπ είναι αναμενόμενο σχετικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τα πρώτα 700χλμ έγιναν με το i20 και φαίνεται οτι ο κινητήρας άνοιξε, βλέπω οτι πλέον αφήνει να το πατήσεις όσο θέλεις και ακολουθεί.

Δεν έχω βγει εθνική ακόμα, όλα τα χιλιόμετρα είναι μέσα σε πόλη και σε επαρχιακό δίκτυο. Κατανάλωση παίζω στα 6,3 - 6,7 /100, χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα. Ειδικά από προχθές που έχει αλλάξει η απόκριση του κινητήρα, όπου είναι ασφαλές το πατάω όσο επιτρέπεται.

Στα θετικά βάζω την απόκριση του κινητήρα (το turbo κάνει δουλίτσα), το ελαφρύ αλλά "ομιλητικό" τιμόνι, τη σβελτάδα και την ευκολία στο στρίμωγμα λόγω μεγέθους, το χρώμα και γενικά τη σχεδίαση και τις ζάντες (έχω πιάσει πολλούς να χαζεύουν την μούρη, μέχρι και 40χρονο μελανούρι μου σχολίασε στο δρόμο "ωραίο αυτοκίνητο.."). Επίσης, ο χώρος για τους πίσω επιβάτες είναι οκ, δεν είχα κανένα παράπονο μέχρι τώρα. Το πορτ μπαγκάζ είναι οκ, όχι κάτι ιδιαίτερο, όχι κάτι τραγικό. Ο ψηφιακός πίνακας οργάνων επίσης μου αρέσει πολύ.

Στα αρνητικά μπαίνει η ποιότητα του εσωτερικού. Ενώ έχει καλή σχετικά ηχομόνωση και δεν μεταφέρει ήχους από τον δρόμο στην καμπίνα, ήδη κάποια πλαστικά τριξίματα ψιλοακούγονται. Το έχω παρατηρήσει πιο έντονα το πρωί, μέχρι να κάνει κάποια χλμ το αυτοκίνητο. Σαν να είναι κρύα και να θέλουν το χρόνο τους λόγω διαστολής-συστολής, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Μεσημέρι πχ που σχολάω από τη δουλειά και το αυτοκίνητο είναι όλη τη μέρα στον ήλιο, δεν ακούω τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Deathmace είπε

Καλημέρες!

Είδα την ανανεωμένη έκδοση του Jeep Compass και μπήκε και αυτό στα υποψήφια.

Έχει κανείς άποψη οδηγικά για το συγκεκριμένο?

+1 και απο εμενα. Εσωτερικο στο 2021, επιτελους. Στον διαμορφωτη της jeep, παιζει η εικονα του παλιου ταμπλο. Ειναι προσφορες που ξεπουλανε;

Ξερεις αν εχει πισω πολλαπλων συνδεσμων αναρτηση; Δεν βρισκω κατι αλλα στο προηγουμενο καπου ειδα αναφορα για πολλαπλων συνδεσμων και θεωρω οτι θα εχει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, bjj-p είπε

+1 και απο εμενα. Εσωτερικο στο 2021, επιτελους. Στον διαμορφωτη της jeep, παιζει η εικονα του παλιου ταμπλο. Ειναι προσφορες που ξεπουλανε;

Ξερεις αν εχει πισω πολλαπλων συνδεσμων αναρτηση; Δεν βρισκω κατι αλλα στο προηγουμενο καπου ειδα αναφορα για πολλαπλων συνδεσμων και θεωρω οτι θα εχει και αυτο.

Ακριβώς αυτό!

Το εσωτερικό ήταν αρκετά παλιακό σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό < 30.000 και deal breaker για εμένα.

Σε αντιπροσωπεια στην Θεσσαλονίκη θα έρθει αυτή την εβδομάδα απ όσο μου είπε ο πωλητής αλλά μόνο για την έκθεση, όχι για test drive.

Στο car.gr που έριξα μια ματιά χτες μπας και πωλείται κάπου η νέα έκδοση, ακόμα δίνουν την παλιά Longitude 130hp στα 25880 ενώ ή νέα θα ξεκινάει από 25700..

 

Επεξ/σία από Deathmace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Μου έχει συμβεί και μένα αυτό την πρώτη βδομάδα που το πήρα 2 φορές σε εντελώς random καταστάσεις. Από τότε δεν το ξαναέκανε (έχουν μεσολαβήσει και 2 updates στο software από τότε, ίσως να το λύσανε). Το έψαξα αρκετά σε γερμανικό γκρουπ στο fb και σε όσους έχει συμβεί ήταν πάντα λάθος ένδειξη χωρίς να έχει πρόβλημα κάποιο από τα φλας. Έβαλα τον πωλητή στη velmar και τον υπεύθυνο service να το ψάξουν και η ενημέρωση είναι ότι θα λυθεί με update είτε στο software είτε στον εγκέφαλο.

Εγώ παρατήρησα ότι μετά το τελευταίο update πριν 10 μέρες περίπου, το lane assist κάνει "force enable" ακόμα και μέσα στην πόλη που δεν έχει γραμμές της προκοπής να διαβάσει και επειδή αποτυγχάνει συνεχώς κλείνει μόνο του (σε ανοιχτό δρόμο με σωστή διαγράμμιση δουλεύει άψογα)

 

thx man θα πάρω τηλέφωνο τότε μήπως πάω και εγώ για update , τσάμπα στο έκαναν φαντάζομαι ε ? Να δω μήπως έχει έρθει και το full link

2 ώρες πριν, nullindex είπε

Στα αρνητικά μπαίνει η ποιότητα του εσωτερικού. Ενώ έχει καλή σχετικά ηχομόνωση και δεν μεταφέρει ήχους από τον δρόμο στην καμπίνα, ήδη κάποια πλαστικά τριξίματα ψιλοακούγονται. Το έχω παρατηρήσει πιο έντονα το πρωί, μέχρι να κάνει κάποια χλμ το αυτοκίνητο. Σαν να είναι κρύα και να θέλουν το χρόνο τους λόγω διαστολής-συστολής, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Μεσημέρι πχ που σχολάω από τη δουλειά και το αυτοκίνητο είναι όλη τη μέρα στον ήλιο, δεν ακούω τίποτα. 

Κρίμα που έχεις τρίξιμο απο τόσο νωρίς, μου έχει τύχει και σε εμένα σε Opel Astra που έτριζε μόνο όταν είχε κρύο - υγρασία και αν το άφηνα λίγο στον ήλιο ήταν κομπλέ μετά.

27 λεπτά πριν, Deathmace είπε

Ακριβώς αυτό!

Το εσωτερικό ήταν αρκετά παλιακό σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό < 30.000 και deal breaker για εμένα.

Σε αντιπροσωπεια στην Θεσσαλονίκη θα έρθει αυτή την εβδομάδα απ όσο μου είπε ο πωλητής αλλά μόνο για την έκθεση, όχι για test drive.

Στο car.gr που έριξα μια ματιά χτες μπας και πωλείται κάπου η νέα έκδοση, ακόμα δίνουν την παλιά Longitude 130hp στα 25880 ενώ ή νέα θα ξεκινάει από 25700..

 

Βάλε μία φωτό απο το νέο εσωτερικό αν πας με το καλό σε έκθεση να το δούμε πως είναι

26 λεπτά πριν, Burgos είπε

Ίδιο συν την μεγάλη οθόνη με χάρτες και digital cockpit.

Οπότε καλή προσφορά ? 28 σου πήγε και εσένα ή 26600? (δεν ξέρω αν θυμάμαι σωστά το νούμερο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 βγήκε και σε μένα. Είναι καλή προσφορά γιατί στην ίδια τιμή σου δίνει δώρο το connected professional πακέτο που κανονικά κοστίζει κοντά στα 2 χιλιάρικα. Αξίζει αν κάποιος θέλει άσσο να πάρει τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...