Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tsofras είπε

Έχει αρχίσει να με πιάνει μία αρρώστια με το 2λιτρο Leon που δεν μου αρέσει καθόλου ....

Το διλιτρο

Δεν θα σε ξεσκισει η εφορια;

Τελη κυκλοφοριας στον θεο;τεκμηρια;

Επεξ/σία από h3342
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, h3342 είπε

Το διλητρο

Δεν θα σε ξεσκισει η εφορια;

Τελη κυκλοφοριας στον θεο;τεκμηρια;

Τέλη δεν έχει πολλά ένα 30αρι παραπάνω απο το δικό μου , κλάιν , 153 ρύπους έχεις . Θεωρητικά πάνε για κατάργηση τα εξτρα για το δίλητρο αλλά οκ και 500ε να είναι τα αντέχω

Τώρα με τα τεκμήρια να σου πώ την αλήθεια είμαι άσχετος δεν έχω ασχοληθεί ποτέ , οπότε τι πρέπει να έχω στο μυαλό μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Burgos είπε

Για τεκμήριο δεν ξέρω αλλά μέχρι νεοτέρας τα δίλιτρα έχουν και φόρο πολυτελείας 440 νομίζω. Θα μάθω του χρόνου ακριβώς 😛

Ναι για τον φόρο πολυτελείας έλεγα και εγώ, λένε ότι θα τον καταργήσουν αλλά οκ κρατάω και μικρό καλάθι

Άντε τι θα γίνει με το δικό σου ?

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Μπα το θέμα είναι στα 28κ να έχω δίλιτρο κινητήρα κοντά στα 200 άλογα , το έχω ξαναπεί το προτιμώ από το να πάρω τρικυλινδρο με 140 για να ειναι premium

Γούστα είναι αυτά 😅

Ναι φυσικά, δεν αντιλέγω. Απλά αν μεγαλώσεις λίγο ακόμα θα καταλάβεις ότι τα άλογα δεν είναι το παν και θα δίνεις σημασία σε άλλα πράγματα σε ένα αυτοκίνητο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Ναι φυσικά, δεν αντιλέγω. Απλά αν μεγαλώσεις λίγο ακόμα θα καταλάβεις ότι τα άλογα δεν είναι το παν και θα δίνεις σημασία σε άλλα πράγματα σε ένα αυτοκίνητο. 

Να μεγαλώσω πόσο?

Βασικά πόσο πιστεύεις ότι είμαι? 😅

Καταλαβαίνω όμως τι λες και δεν διαφωνώ, ακόμη και τώρα που πήρα το Leon είμαι σε σκέψεις αν θυσίαζα τελικά λίγη δύναμη και σπορ εμφάνιση με κάτι ποιοτικότερο και άνετο

Είναι και το κόλλημα της συνήθειας που δεν ξέρεις ακριβώς τι χρειάζεσαι όπως εγώ

Για αυτό είχα πει σε κάποια φάση ότι αν είχα πάρει το 2008 σε αυτόματο πιθανόν θα το είχα κρατήσει, μπορεί να μην είχε την αίσθηση του hatchback αλλά δεν έσκυβα για να μπω και τις λακούβες τις κυνηγαγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Να μεγαλώσω πόσο?

Βασικά πόσο πιστεύεις ότι είμαι? 😅

να πιάσεις τα 40 😋 

είσαι 38?

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καταλαβαίνω όμως τι λες και δεν διαφωνώ, ακόμη και τώρα που πήρα το Leon είμαι σε σκέψεις αν θυσίαζα τελικά λίγη δύναμη και σπορ εμφάνιση με κάτι ποιοτικότερο και άνετο

Βασικά εσύ μπορεί να έχεις άλλες ανάγκες. Εγώ τα περισσότερα χλμ τα κάνω στην πόλη οπότε είτε είμαι με 100, με 150 ή 200 άλογα με την ίδια ταχύτητα θα πηγαίνω, η διαφορά θα είναι στο καύσιμο. Προτιμώ ένα ωραίο αμάξι, με στιβαρό εσωτερικό, άριστη θέση οδήγησης κλπ. Με εκνευρίζουν τα τριξίματα.

Αλλά σε καμιά 10αρια χρόνια που είναι η ηλικία που πιάνουν οι παλιμπαιδισμοί με βλέπω με κανένα 2θέσιο με 230 άλογα 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nabuko είπε

να πιάσεις τα 40 😋 

είσαι 38?

Βασικά εσύ μπορεί να έχεις άλλες ανάγκες. Εγώ τα περισσότερα χλμ τα κάνω στην πόλη οπότε είτε είμαι με 100, με 150 ή 200 άλογα με την ίδια ταχύτητα θα πηγαίνω, η διαφορά θα είναι στο καύσιμο. Προτιμώ ένα ωραίο αμάξι, με στιβαρό εσωτερικό, άριστη θέση οδήγησης κλπ. Με εκνευρίζουν τα τριξίματα.

Αλλά σε καμιά 10αρια χρόνια που είναι η ηλικία που πιάνουν οι παλιμπαιδισμοί με βλέπω με κανένα 2θέσιο με 230 άλογα 😅

Εντάξει μέσα έπεσες 38 είμαι ( δεν θυμάμαι αν το είχα αναφέρει με την συμπεριφορά μου σε αυτό το ποστ και 14 να έλεγε κάποιος δεν ξέρω θα τον αδικούσα 🤣 )

Έχω ξαναπεί ότι δεν τρέχω, cruise control στα 120 βάζω στα ταξίδια.

Απλά είμαι τύπος που θέλω το αμάξι να ακούει σε όλο το εύρος. Αν είμαι με 40 και πατήσω γκάζι θέλω να ανεβάσει το αμάξι, αντίστοιχα αν είμαι με 80 κ.ο.κ.

Για αυτό αποζητά κυβικά και ροπή για κανέναν άλλο λόγο.

Η αλήθεια είναι ότι το προηγούμενο στα 5 χρόνια που το είχα έβαζα σπορ προφίλ μόνο όταν έκανα προσπέραση και μετά από 2-3 χρόνια είχα πει στον εαυτό μου ότι ο τρόπος που οδηγώ δεν δικαιολογεί 180 άλογα.

Και τώρα δεν αποζητώ το δίλιτρο λόγω δύναμης αλλά επειδή έχει το καλό αξιόπιστο DSG και την μεγαλύτερη ροπή

Το να μου βγαίνουν τα άντερα από την άλλη σε κάθε λακούβα για να μπορώ να μπω τραίνο σε στροφές δεν με συγκινεί καθόλου. Προτιμώ πλέον την άνεση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι για τον φόρο πολυτελείας έλεγα και εγώ, λένε ότι θα τον καταργήσουν αλλά οκ κρατάω και μικρό καλάθι

Άντε τι θα γίνει με το δικό σου ?

Ελπίζω μέσα στον Μάη. Σε λίγες μέρες κλείνω 5 μήνες αναμονής...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Εχμ. Εδώ το καλό Q3 με το dsg του κ την άνεση του που δε σκύβεις για να μπεις 😂

(τα έλεγα)

Off budget

Αααχχ πως θα γλυτώσω την κοινωνική κατακραυγή , μόνο αυτό με απασχολεί 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σκας, 160 νοματαίοι είμαστε όλοι κι όλοι, και σε στηρίζουμε αν εξαιρέσεις την αναμενόμενη καζούρα :P

Εκτός insomnia αν το πάρεις γκρι πάλι κανένας δεν θα το καταλάβει 🤣

Activate stealth mode και τσίμπα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε ε εντάξει εσείς θέλετε ίντριγκα , για την οικογένεια το λέω

Εδώ όταν μου έσβησε σήμερα βγαίνοντας από το πάρκινγκ με το κλασικό του κινητήρα και τις χαμηλές στροφές πετάχτηκε η μεγάλη κόρη (10 ετών) και μου είπε μπαμπά μην το πουλήσεις και αυτό 🤣

Ωραίο παράδειγμα έχω δώσει στα παιδιά μου, δεν σου αρέσει κάτι? Το πουλάς χθές

8 λεπτά πριν, Burgos είπε

Μη σκας, 160 νοματαίοι είμαστε όλοι κι όλοι, και σε στηρίζουμε αν εξαιρέσεις την αναμενόμενη καζούρα :P

Εκτός insomnia αν το πάρεις γκρι πάλι κανένας δεν θα το καταλάβει 🤣

Activate stealth mode και τσίμπα το

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsofras είπε

Χεχε ε εντάξει εσείς θέλετε ίντριγκα , για την οικογένεια το λέω

Εδώ όταν μου έσβησε σήμερα βγαίνοντας από το πάρκινγκ με το κλασικό του κινητήρα και τις χαμηλές στροφές πετάχτηκε η μεγάλη κόρη (10 ετών) και μου είπε μπαμπά μην το πουλήσεις και αυτό 🤣

Ωραίο παράδειγμα έχω δώσει στα παιδιά μου, δεν σου αρέσει κάτι? Το πουλάς χθές

 

Κοιτα το διλιτρο επειδη θα χασει μεταπωλητικη αξια, το παντρευεσαι 😛

Περα απο την πλακα δεν θα δεις διαφορα. Τουλαχιστον σε οτι (μαμα) 2λιτρο εχω οδηγησει ειναι ενα τικ καλυτερο απο τα 1.4/.1.5. Δεν ειναι καμια τρομερη διαφορα. Μονο για μοτερ δεν αξιζει η αλλαγη.

Δεν λεω οτι δεν αξιζει ενα gti η ενα cupra, αλλα μονο στο μοτερ εφοσον το υπολοιπο αυτοκινητο ειναι ιδιο δεν ειναι τοσο μεγαλες οι διαφορες.

Με ενα προγραμα στο 1.5 θα εισαι ευκολα στα επιπεδα του διλιτρου.

 

Το DSG ειναι μονο καπως αλλα εφοσον δεν κανεις χιλιομετρα στην κινηση για να σε κουρασει το μηχανικο πιστευω θα το συνηθησεις γρηγορα

Επεξ/σία από imr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...