Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά καλορίζικο το club!

Αντε να τελειώσει και όλη αυτή η τρέλα με τον covid, να κάνουμε και καμία συνάντηση-βόλτα.

Η αλήθεια είναι με τους περιορισμούς στη μετακίνηση δεν σκονίζονται μόνο τα αυτοκίνητά μας, αλλά και η οδηγική ευχάριστη, που μας προσφέρουν. 

Χτες έκανα μια ταρζανιά σε ένα εσάκι και πέταξα κώλο. Ακόμα το σκέφτομαι και χαμογελάω.

Όπως τα DPF και τα GPF, ήθελα και εγώ την αναγέννηση μου....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, cyberguy είπε

φοράω σεμι slick λάστιχα (Toyo r1r)

Έμπειρος! 😄 Για πες εντυπώσεις και γενικότερη συμπεριφορά οταν δεν το κυνηγάς (πχ ταξίδι)

Όσο για τα φίλτρα μια είναι η λύση: pedal to the metal και μην κοιτάτε καταναλώσεις 😂😂

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε και καλή αρχή παιδιά. Προς στιγμή νόμιζα ότι θα δω αγγελία το leon!!!!!

Συναδέρφος έφερε προχθές το 208 που πήρε για τον γιο του, δεν θυμόταν έκδοση, με είχε πει ότι ξεκινούσε από 14000 το τελείως απλό και με τα βάλε βάλε που ήθελε ο γιος πήγε στα 17200.

Σε μαύρο, εμφανισιακά είναι ωραίο με τα φώτα μπρος πίσω. Μόλις μπήκα μέσα όμως ξενερωσα άσχημα... Το τιμόνι με ξενισε αρκετά, η ποιότητα των πλαστικών φτηνή, τα δερμάτινα (ή ψευτοδερμάτινα;) Καθίσματα ήταν λες και έδωσα στην κόρη μου την κόλλα και το δέρμα και τα έβαλε πάνω, γενικά ένιωσα ότι δεν αξίζει τα λεφτά του. Δεν μπόρεσα να το οδηγήσω καθότι είναι στην άλλη βάρδια, οπότε δεν το ξαναείδα από κοντά.

Επίσης φίλος πήρε προσφορές για το c3 aircross και το νέο c4. Η εντύπωση του: βλέπει το c4 και λέει Ουάου, πάει να μπει μέσα και με λέει είναι πιο στριμωγμένο από το μικρό!!!! Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δει από μέσα.

Τιμές: 19000 και 22143 αντίστοιχα μετρητοίς (πολλά μου φαίνονται γενικά)

 

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν γίνει ποτέ συναντηση μπορώ να έρθω με τη μηχανή? Γιατί κατά τη διάρκεια του τσοφραθρέντ, πήρα μηχανή :P

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, and_64 είπε

Έμπειρος! 😄 Για πες εντυπώσεις και γενικότερη συμπεριφορά οταν δεν το κυνηγάς (πχ ταξίδι)

Όσο για τα φίλτρα μια είναι η λύση: pedal to the metal και μην κοιτάτε καταναλώσεις 😂😂

Η μεγάλη διαφορά με τα σέμι είναι ότι το τιμόνι έγινε άμεσο και νευρικό, σε έναν νορμαλ οδηγό θα τον ξενίσει. Σε ταξίδι δεν έχεις κάποια διαφορά εκτός ότι σε βροχή θέλει προσοχή (μαξ 120χλμ στην εθνική).  Γενικότερα σε όλα μου τα αυτοκίνητα φοράω σεμι το καλοκαίρι και χειμερινά κατα τους κρύους μήνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Αν γίνει ποτέ συναντηση μπορώ να έρθω με τη μηχανή? Γιατί κατά τη διάρκεια του τσοφραθρέντ, πήρα μηχανή :P

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε να διαλέξεις αμαξι 😂 

προλαβαινεις !!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ρε παιδες με το αλλο; Δεν εχω παρει χαμπαρι.. Νομιζα οτι επεσε η κινηση απλα και δεν το πετουσε στα hot.

Υπηρχαν και στο παρελθον διαξιφισμοι και αντιθετες αποψεις, παντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους! Αμαρτια απο το Θεο που δεν εφτασε τις 1000 σελιδες το προηγουμενο παρασημο θα ηταν για το σαιτ αντι να μπλοκαρουν τα τρολ..

Στα δικα  μου νεα εχω φτασει τα 700 ολακερα χιλιομετρα (γελοιο εντελως) σε 2μισι μηνες με το Focus, το απολαμβανω πολύ το αμαξι και οι παρατηρήσεις μου έχουν να κάνουν λίγο με τα ελαστικα (που ομως πρεπει να παω να δω και τον αερα που πιθανοτατα θα τα κανουν να κολλανε πολυ καλυτερα) και την καταναλωση (που επισης ειναι νωρις για να κριθει το ξερω) γιατι βλεπω οτι καβαλαω το 7 για πλακα στα πηγαινε ελα στο γραφειο.

Αντε να μας ανοιξουν να παμε καμια βολταααα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα

Είμαι καινούριος στο club και εύχομαι να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο η ομάδα μας.

Είμαι κάτοχος ενός TOYOTA Auris και θέλω να τοποθετήσω μια οθόνη multimedia στο ταμπλό. Οι επιλογές είναι πολλές και οι πωλητές εκατοντάδες.

Δεδομένου ότι η εν λόγω οθόνη θα τοποθετηθεί από ιδιώτη, με προβληματίζει πολύ το γεγονός με τις  υψηλές θερμοκρασίες που πιάνει εσωτερικά το αυτοκίνητο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες στην Ελλάδα. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με τοποθέτηση οθόνης? Τι αντοχή έχουν οι οθόνες κυρίως σε υψηλές θερμοκρασίες; 

 

Ευχαριστώ παιδιά

Φίλιππος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prophil1 είπε

Δεδομένου ότι η εν λόγω οθόνη θα τοποθετηθεί από ιδιώτη, με προβληματίζει πολύ το γεγονός με τις  υψηλές θερμοκρασίες που πιάνει εσωτερικά το αυτοκίνητο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες στην Ελλάδα.

Σκέψου ότι υπάρχουν αναφορές για τις εργοστασιακά τοποθετημένες οθόνες σε κάποια vw-skoda ότι "σβήνουν" άμα εκτεθούν στον ήλιο για πολύ ώρα.

Οπότε, γνώμη μου,  πρέπει να βάλεις πολύ ποιοτική aftermarket (ή να σταθείς τυχερός) ώστε να μην έχεις δυσλειτουργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Σκέψου ότι υπάρχουν αναφορές για τις εργοστασιακά τοποθετημένες οθόνες σε κάποια vw-skoda ότι "σβήνουν" άμα εκτεθούν στον ήλιο για πολύ ώρα.

Οπότε, γνώμη μου, πρέπει να βάλεις πολύ ποιοτική aftermarket (ή να σταθείς τυχερός) ώστε να μην έχεις δυσλειτουργίες.

εσύ μπορείς να μου προτείνεις κάποια αξιόπιστη οθόνη; έχεις τοποθετήσει στο δικό σου αυτοκίνητο κάποια οθόνη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, prophil1 είπε

εσύ μπορείς να μου προτείνεις κάποια αξιόπιστη οθόνη; έχεις τοποθετήσει στο δικό σου αυτοκίνητο κάποια οθόνη?

Όχι, δεν χρειάστηκε να ψάξω για aftermarket οθόνη.

Πάντως δεν θα έψαχνα από π.χ ali, θα πήγαινα σε κάποιον γνωστό εγκαταστάτη  να μου προτείνει αυτός αξιόπιστη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, prophil1 είπε

εσύ μπορείς να μου προτείνεις κάποια αξιόπιστη οθόνη; έχεις τοποθετήσει στο δικό σου αυτοκίνητο κάποια οθόνη?

 

εχω εγκαταστήσει οθονη της eonon ga2180a η οποία και φτηνή είναι (230 ευρω) και δεν εχει θέματα με υψηλές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Καλημερα σε ολους! Αμαρτια απο το Θεο που δεν εφτασε τις 1000 σελιδες το προηγουμενο παρασημο θα ηταν για το σαιτ αντι να μπλοκαρουν τα τρολ..

Στα δικα  μου νεα εχω φτασει τα 700 ολακερα χιλιομετρα (γελοιο εντελως) σε 2μισι μηνες με το Focus, το απολαμβανω πολύ το αμαξι και οι παρατηρήσεις μου έχουν να κάνουν λίγο με τα ελαστικα (που ομως πρεπει να παω να δω και τον αερα που πιθανοτατα θα τα κανουν να κολλανε πολυ καλυτερα) και την καταναλωση (που επισης ειναι νωρις για να κριθει το ξερω) γιατι βλεπω οτι καβαλαω το 7 για πλακα στα πηγαινε ελα στο γραφειο.

Αντε να μας ανοιξουν να παμε καμια βολταααα

Για τον αέρα παρε ενα μανόμετρο για μεγαλυτερη ακρίβεια και ενα μηχανημα για να βάζεις αέρα.Μεχρι στιγμής μανομετρο δεν εχω αγοράσει αλλα ενα μηχάνημα της black decker για να βαζω-βγαζω αερα και οτι βλεπω στο μηχανημα εχω και στο tpms με ακρίβεια +-1 bar.Στο δικό μου connected οι 16αρες 205/60/16 εχω την αίσθηση οτι αμα οδηγω με χαμηλή ταχύτητα σε ανοιχτό δρομο γυρω στα 70-80 και 5η αισθάνομαι σε ecomode οτι περνανε λιγο περισσότερο οι αναταράξεις απο τον δρόμο λες και είμαι πανω σε μπαλονι.Σε normal και sport mode δεν το βλεπω μπορει να μου φαίνεται, αλλα μου φαίνεται στα 4 χρόνια να βαζω 17αρες ζαντες😀

Επεξ/σία από fragsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...