Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την εχεις βάλει καιρό?

μπορεί να τοποθετηθεί σε κάθε  τύπο αυτοκινήτου?

έχεις κάποιο link?

 

6 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εχω εγκαταστήσει οθονη της eonon ga2180a η οποία και φτηνή είναι (230 ευρω) και δεν εχει θέματα με υψηλές θερμοκρασίες.

την εχεις βάλει καιρό?

μπορεί να τοποθετηθεί σε κάθε τύπο αυτοκινήτου?

έχεις κάποιο link?

19 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Όχι, δεν χρειάστηκε να ψάξω για aftermarket οθόνη.

Πάντως δεν θα έψαχνα από π.χ ali, θα πήγαινα σε κάποιον γνωστό εγκαταστάτη να μου προτείνει αυτός αξιόπιστη λύση.

συνήθως προτείνουν τις iq. Τις ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, prophil1 είπε

την εχεις βάλει καιρό?

μπορεί να τοποθετηθεί σε κάθε  τύπο αυτοκινήτου?

έχεις κάποιο link?

 

την εχεις βάλει καιρό?

μπορεί να τοποθετηθεί σε κάθε τύπο αυτοκινήτου?

έχεις κάποιο link?

συνήθως προτείνουν τις iq. Τις ξέρεις?

Μπαινουν σε όλα τα αυτοκίνητα, την έχω 4 μηνες, αλλα φίλος φοράει παλαιότερο μοντέλο της eonon εδω και 3 χρονια χωρις προβλήματα. Πολύ βασικό ότι υποστηρίζει τα χειριστήρια του τιμονιου

https://www.amazon.de/gp/product/B08PXYXQC1/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

@prophil1 δεν βάζεις και κανα φιμέ έστω και ανοιχτό να μειώσεις και την θερμοκρασία στη καμπίνα ?

κανουν δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prophil1 είπε

κανουν δουλειά?

Τεράστια , καμία σχέση η θερμοκρασία της καμπίνας και πιάνει πιο γρήγορα θερμοκρασία με τον κλιματισμό και την κρατάει περισσότερο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prophil1 αν βάλεις νανοκεραμικες η διαφορά ειναι ακομα μεγαλυτερη απο τις απλες.Να φανταστείς το καλοκαίρι είχα βάλει στο clio μεμβράνες και εκει που με 35 βαθμούς και 2 ατομα χρειαζόταν να βαζω τον κλιματισμο στη 3 απο την 4 σκαλα επεσα κατευθειαν στη 2η σκαλα που σημαίνει πιο ηρεμο ταξίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fragsp είπε

@prophil1 αν βάλεις νανοκεραμικες η διαφορά ειναι ακομα μεγαλυτερη απο τις απλες.Να φανταστείς το καλοκαίρι είχα βάλει στο clio μεμβράνες και εκει που με 35 βαθμούς και 2 ατομα χρειαζόταν να βαζω τον κλιματισμο στη 3 απο την 4 σκαλα επεσα κατευθειαν στη 2η σκαλα που σημαίνει πιο ηρεμο ταξίδι

Τώρα θα σε πάω σε άλλο θέμα, τι προβλέπεται από την νομοθεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prophil1 είπε

Τώρα θα σε πάω σε άλλο θέμα, τι προβλέπεται από την νομοθεσία?

Να είναι διακριτός ο οδηγός από μπροστά και από τα πλάγια

Οπότε στα πίσω μπορείς να βάλεις όσο σκούρα θέλεις

Αναφορά σε κείμενο

Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός σε υαλοπίνακες οχημάτων
1.Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχημάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει πλευρικούς καθρέφτες.
2.Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπίσθιου ανεμοθώρακα.
3.Υαλοπίνακας με ένδειξη «V» δεν εμπίπτει σε περιορισμούς αναφορικά με το συντελεστή μετάδοσης φωτός.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλύτερα μετά την εγγύηση μαν γιατί αν βγάλει οτιδήποτε το αμάξι θα έχεις θέμα με την εγγύηση.

 

Γιαυτον τον λογο δεν εχω κανει τιποτα ακομα. Θα δουμε! Ελπιζω να ειναι αχρειαστη!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ το νέο club !! Άντε μας ανοίγουν κι όλας θα κάνουμε καμμιά βόλτα. 

Λοιπόν για να έχουμε να λέμε, δίνω το δικό μου αυτοκίνητο λογικά τη Δευτέρα που θα πάει συνεργείο για έλεγχο θα πάρω το οκ. 8000 ευρώ έχω ζητήσει . Είναι Mercedes c200 sport coupe 2006 evolution. θα μου λείψει ιδιαίτερα καθότι τέτοια ποιότητα κατασκευής τη βρίσκεις σε αυτοκίνητα που κάνουν 50000 ευρώ τώρα. Από την άλλη είναι 15 ετών και είναι καιρός για κάτι πιο σύγχρονο . 

Πάμε στα κακα νέα. Λόγω άλλων υποχρεώσεων που για μένα έχουν προτεραιότητα το budget είναι 10Κ άντε 11Κ . 

Αποκλείονται αυτοκίνητα χωρίς χαρακτήρα , για τα δικά μου γούστα, δλδ toyota , hundai , kia suzuki . 

 

Μέγεθος αδιάφορο, μόνος μου είμαι. Δε θέλω διθέσιο δε με εξυπηρετεί. 

 

Προτιμώ αυτόματα αυτοκίνητα και με περιθώρια βελτίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεμβράνες εννοείται, δεν παλεύεται χωρίς το 6μηνο Μάϊος-Οκτώβριος!

Για το παρπρίζ λογικά με διάφανες τύπου 3m crystalline δεν πρέπει να υπάρχει θέμα με κανέναν ( @tsofras δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι πιο συγκεκριμένο επι του θέματος) αλλά με σκούρα δεν λέει, έχει ο φίλος με την 116 που ανέφερα πιο πρίν και προσωπικά με ενοχλεί πολυ, είναι σαν να φοράς γυαλία ηλίου συνεχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prophil1 είπε

συνήθως προτείνουν τις iq. Τις ξέρεις?

Digital IQ είναι καλές, όντως. Βέβαια με μια γρήγορη ματιά, για το Auris δεν έχει ακόμα με 4GB μνήμη. Επίσης κοιτάς ένα γεμάτο 400άρι σε τιμή, δεν είναι οι φθηνότερες.

Επιπλέον, εγώ θα κοίταζα να βάλω deckless. 2021 έχουμε, η υποδοχή για CD είναι παντελώς άχρηστη. Αν είδα καλά η Digital IQ δεν έχει deckless για το Auris.

Για θερμοκρασίες τι να σου πω. Βάλε με το ελάχιστο κόστος μια ηλιοπροστασία μέσα από το παρμπριζ από τα Jumbo ώστε να μη χτυπάει την κονσόλα απευθείας ο ήλιος και δε θα έχεις πρόβλημα. Τα φιμέ επίσης βοηθάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, and_64 είπε

Μεμβράνες εννοείται, δεν παλεύεται χωρίς το 6μηνο Μάϊος-Οκτώβριος!

Για το παρπρίζ λογικά με διάφανες τύπου 3m crystalline δεν πρέπει να υπάρχει θέμα με κανέναν ( @tsofras δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι πιο συγκεκριμένο επι του θέματος) αλλά με σκούρα δεν λέει, έχει ο φίλος με την 116 που ανέφερα πιο πρίν και προσωπικά με ενοχλεί πολυ, είναι σαν να φοράς γυαλία ηλίου συνεχώς!

Όχι σκούρα μπροστά γιατί πας γυρεύοντας και όντως κόβει φως και ειδικά το βράδυ εγώ ανοιχτές της 3m είχα στο Leon και ήμουν κομπλέ, στο astra που είχα σκούρες κατέβαζα παράθυρα για να παρκάρω το βράδυ

16 λεπτά πριν, squib είπε

Χαιρετώ το νέο club !! Άντε μας ανοίγουν κι όλας θα κάνουμε καμμιά βόλτα. 

Λοιπόν για να έχουμε να λέμε, δίνω το δικό μου αυτοκίνητο λογικά τη Δευτέρα που θα πάει συνεργείο για έλεγχο θα πάρω το οκ. 8000 ευρώ έχω ζητήσει . Είναι Mercedes c200 sport coupe 2006 evolution. θα μου λείψει ιδιαίτερα καθότι τέτοια ποιότητα κατασκευής τη βρίσκεις σε αυτοκίνητα που κάνουν 50000 ευρώ τώρα. Από την άλλη είναι 15 ετών και είναι καιρός για κάτι πιο σύγχρονο . 

Πάμε στα κακα νέα. Λόγω άλλων υποχρεώσεων που για μένα έχουν προτεραιότητα το budget είναι 10Κ άντε 11Κ . 

Αποκλείονται αυτοκίνητα χωρίς χαρακτήρα , για τα δικά μου γούστα, δλδ toyota , hundai , kia suzuki . 

 

Μέγεθος αδιάφορο, μόνος μου είμαι. Δε θέλω διθέσιο δε με εξυπηρετεί. 

 

Προτιμώ αυτόματα αυτοκίνητα και με περιθώρια βελτίωσης.

Που μας ανοίγουν δεν είπαν τελικά κάτι για αμάξι σε άλλο δήμο

Τώρα στα λεφτά που ζητάς δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι αντίστοιχο σαν συνολική αίσθηση με αυτό που είχες , τεχνολογικά νεώτερο ναι αλλά για να μην είναι αδιάφορο χμμμμ

Θα κοιτάξω τι μπορώ να σκεφτώ , χρονολογία ? Από 14 και μετά ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο @tsofrasγια το club μου είχε λείψει αυτή η παρεουλα.

Για τις μεμβράνες συμφωνώ και επαυξάνω. Μειώνουν αισθητά τη θερμοκρασία της καμπίνας. Σε μαύρο αυτοκίνητο με λευκό ουρανό βέβαια δεν ένιωσα ποτέ αυτό που άκουγα πριν αποφασίσω για το χρώμα. Δηλαδή όχι μαύρο χρώμα για το κλίμα της Ελλάδας. Ευτυχώς που επέμενε ο πωλητής για το δώρο του (οδηγού-συνοδηγού). 

Σε άλλα νέα λόγω μετακομίσης ψάχνω ένα καλό πλυντήριο αυτοκινήτων. Περιοχή γουδί. Υπάρχει καμία πρόταση; επίσης στα self service πλυντηρια υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το χρώμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...